NILSSON, JÖNS
1776 - 1850 (73 år)1. NILSSON, JÖNS föddes den 16 Maj 1776 i Eljaröds församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Eljaröds församling, Tomelilla (L); dog den 22 Feb 1850 i Norra Björstorp 1, Brösarps församling, Tomelilla (L); begravdes den 3 Mar 1850 i Brösarps kyrkogård, Tomelilla (L). JÖNS gift ANDERSDOTTER, INGAR Okänt i Plats okänd . INGAR (dotter till NILSSON AHLSTRÖM, ANDERS och VILHELMSDOTTER, INGAR) föddes den 23 Maj 1781 i Norra Björstorp, Brösarps församling, Tomelilla (L); döptes den 27 Maj 1781 i Brösarps församling, Tomelilla (L); dog den 22 Mar 1851 i Norra Björstorp 1, Brösarps församling, Tomelilla (L); begravdes den 30 Mar 1851 i Brösarps kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. JÖNSSON, NILS föddes den 20 Dec 1812 i Norra Björstorp 1, Brösarps församling, Tomelilla (L); döptes den 23 Dec 1812 i Brösarps församling, Tomelilla (L); dog den 3 Nov 1876 i Bästekille 18, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 12 Nov 1876 i Södra Mellby gamla kyrkogård, Simrishamn (L).
Generation: 2
2. JÖNSSON, NILS (1.JÖNS1) föddes den 20 Dec 1812 i Norra Björstorp 1, Brösarps församling, Tomelilla (L); döptes den 23 Dec 1812 i Brösarps församling, Tomelilla (L); dog den 3 Nov 1876 i Bästekille 18, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 12 Nov 1876 i Södra Mellby gamla kyrkogård, Simrishamn (L). NILS gift NILSDOTTER, INGAR den 23 Jun 1843 i Ravlunda församling, Simrishamn (L). INGAR (dotter till GÖRANSSON, NILS och HANSDOTTER, ELNA) föddes den 25 Apr 1816 i Ravlunda 18, Ravlunda församling, Simrishamn (L); döptes den 28 Apr 1816 i Ravlunda församling, Simrishamn (L); dog den 17 Jun 1903 i Bästekille Allmänning, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 21 Jun 1903 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. NILSSON WEISSBERG/WEISBERG, NILS föddes den 3 Maj 1840 i Ravlunda 25, Ravlunda församling, Simrishamn (L); döptes den 6 Maj 1840 i Ravlunda församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 4. NILSDOTTER NILSSON, HANNA föddes den 8 Jun 1844 i Bästekille 4, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 13 Jun 1844 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 30 Mar 1925 i Bästekille Allmänning, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 7 Apr 1925 i Plats okänd.
- 5. NILSSON, JÖNS föddes den 24 Mar 1846 i Bästekille 4, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 29 Mar 1846 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 8 Sep 1910 i Bästekille Allmänning, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 13 Sep 1910 i Plats okänd.
- 6. NILSSON, GÖRAN föddes den 1 Feb 1848 i Bästekille 4, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 3 Feb 1848 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 23 Feb 1930 i Frörum 21, Fågeltofta församling, Tomelilla (L); begravdes i Fågeltofta kyrkogård, Tomelilla (L).
- 7. NILSSON, ANDERS föddes den 16 Nov 1849 i Bästekille 11, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 21 Nov 1849 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 28 Aug 1863 i Bästekille 18, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 20 Sep 1863 i Plats okänd .
- 8. NILSSON, HANS föddes den 13 Okt 1851 i Bästekille 11, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 17 Okt 1851 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 9. NILSSON, LARS föddes den 25 Nov 1853 i Bästekille 11, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 27 Nov 1853 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 3
3. NILSSON WEISSBERG/WEISBERG, NILS (2.NILS2, 1.JÖNS1) föddes den 3 Maj 1840 i Ravlunda 25, Ravlunda församling, Simrishamn (L); döptes den 6 Maj 1840 i Ravlunda församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 4. NILSDOTTER NILSSON, HANNA (2.NILS2, 1.JÖNS1) föddes den 8 Jun 1844 i Bästekille 4, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 13 Jun 1844 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 30 Mar 1925 i Bästekille Allmänning, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 7 Apr 1925 i Plats okänd. HANNA gift OKÄNT, Okänt Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. ANDERSDOTTER GIFT LIND, ELNA föddes den 9 Jun 1867 i Bästekille 18, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 16 Jun 1867 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 12 Dec 1929 i Bästekille 7, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 20 Dec 1929 i Södra Mellby kyrkogård vid kyrkan, Simrishamn (L).
5. NILSSON, JÖNS (2.NILS2, 1.JÖNS1) föddes den 24 Mar 1846 i Bästekille 4, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 29 Mar 1846 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 8 Sep 1910 i Bästekille Allmänning, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 13 Sep 1910 i Plats okänd. 6. NILSSON, GÖRAN (2.NILS2, 1.JÖNS1) föddes den 1 Feb 1848 i Bästekille 4, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 3 Feb 1848 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 23 Feb 1930 i Frörum 21, Fågeltofta församling, Tomelilla (L); begravdes i Fågeltofta kyrkogård, Tomelilla (L). 7. NILSSON, ANDERS (2.NILS2, 1.JÖNS1) föddes den 16 Nov 1849 i Bästekille 11, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 21 Nov 1849 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 28 Aug 1863 i Bästekille 18, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 20 Sep 1863 i Plats okänd . 8. NILSSON, HANS (2.NILS2, 1.JÖNS1) föddes den 13 Okt 1851 i Bästekille 11, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 17 Okt 1851 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 9. NILSSON, LARS (2.NILS2, 1.JÖNS1) föddes den 25 Nov 1853 i Bästekille 11, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 27 Nov 1853 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 4
10. ANDERSDOTTER GIFT LIND, ELNA (4.HANNA3, 2.NILS2, 1.JÖNS1) föddes den 9 Jun 1867 i Bästekille 18, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 16 Jun 1867 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 12 Dec 1929 i Bästekille 7, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 20 Dec 1929 i Södra Mellby kyrkogård vid kyrkan, Simrishamn (L). ELNA gift ERLANDSSON LIND, JÖNS den 24 Nov 1888 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L). JÖNS (son till SVENSSON, ERLAND och ARVIDSDOTTER, ELNA) föddes den 22 Feb 1867 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 1 Mar 1867 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 25 Mar 1942 i Södra Mellby 3, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes i Södra Mellby kyrkogård vid kyrkan, Simrishamn (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. JÖNSDOTTER LIND GIFT BJÖRKMAN, IDA föddes den 8 Okt 1887 i Bästekille 18, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 27 Okt 1887 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 19 Maj 1955 i Bästekille 7:10, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes i Södra Mellby kyrkogård vid kyrkan, Simrishamn (L).
- 12. JÖNSSON LIND, Ernst Gottfrid föddes den 24 Aug 1889 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 8 Sep 1889 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 30 Dec 1964 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 10 Jan 1965 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 13. JÖNSSON LIND, Edvin Leonard föddes den 26 Jul 1891 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 14 Aug 1891 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 21 Okt 1968 i Finja 6:18, Finja församling, Hässleholm (L); begravdes i Plats okänd.
- 14. JÖNSSON LIND, Edvald Emanuel föddes den 29 Jun 1895 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 4 Aug 1895 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 14 Jan 1967 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 27 Jan 1967 i Södra Mellby kyrkogård vid kyrkan, Simrishamn (L).
- 15. JÖNSDOTTER LIND, Elvira Maria föddes den 12 Dec 1898 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 31 Dec 1898 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 22 Aug 1900 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 27 Aug 1900 i Plats okänd .
- 16. LINDH, EDMUND Valdemar föddes den 2 Jun 1901 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 21 Jul 1901 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 9 Nov 1980 i Kivik, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes i Södra Mellby nya kyrkogård, Simrishamn (L).
- 17. LIND, Emil Ernfrid föddes den 16 Jan 1903 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 8 Mar 1903 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 25 Aug 1981 i Sankt Olof, Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); begravdes den 13 Sep 1981 i Sankt Olofs västra kyrkogård, Simrishamn (L).
- 18. LIND GIFT LINDSTRÖM, ELVIRA Maria Josefina föddes den 2 Okt 1904 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 15 Okt 1904 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 28 Nov 1983 i Simrishamn, Simrishamns församling, Simrishamn (L); begravdes den 9 Dec 1983 i Simris nya kyrkogård, Simrishamn (L).
- 19. LINDH, Erik Alvar föddes den 28 Jan 1907 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 16 Feb 1907 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 11 Feb 1986 i Hörby, Hörby församling, Hörby (M); begravdes den 1 Apr 1986 i Hörby kyrkogård, Hörby (M).
- 20. LIND, Edvard Eugen föddes den 23 Sep 1908 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 1 Nov 1908 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 28 Dec 1914 i Bästekille 7, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 5 Jan 1915 i Plats okänd .