OLSDOTTER, CHRISTINA
1802 - 1851 (48 år)1. OLSDOTTER, CHRISTINA föddes den 22 Aug 1802 i Rådanefors, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 25 Aug 1802 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); dog den 22 Mar 1851 i Norra Rådane, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); begravdes den 30 Mar 1851 i Ödeborgs kyrkogård, Färgelanda (P). CHRISTINA gift MÅNSSON, ERIK den 27 Mar 1821 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P). ERIK (son till LARSSON, MÅNS och MÅRTENSDOTTER, BRITTA) föddes den 16 Aug 1799 i Frändefors församling, Vänersborg (P); döptes Okänt i Frändefors församling, Vänersborg (P); dog den 8 Sep 1855 i Norra Rådane, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); begravdes den 16 Sep 1855 i Ödeborgs kyrkogård, Färgelanda (P). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. ERIKSSON, ANDREAS föddes den 5 Nov 1841 i Norra Rådane, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 6 Nov 1841 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); dog den 22 Jan 1903 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 1 Feb 1903 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P).
Generation: 2
2. ERIKSSON, ANDREAS (1.CHRISTINA1) föddes den 5 Nov 1841 i Norra Rådane, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 6 Nov 1841 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); dog den 22 Jan 1903 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 1 Feb 1903 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P). ANDREAS gift ELIASDOTTER GIFT ERIKSSON, SARA den 7 Nov 1863 i Färgelanda församling, Färgelanda (P). SARA (dotter till LARSSON, ELIAS och ERIKSDOTTER, Anna Katarina) föddes den 23 Jul 1843 i Kuserud, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 23 Jul 1843 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); dog den 9 Mar 1913 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 24 Mar 1913 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. ANDREASSON, Johan Adolf föddes den 14 Sep 1864 i Kuserud, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 18 Sep 1864 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); dog den 3 Jul 1940 i Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 14 Jul 1940 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P).
- 4. ANDREASDOTTER GIFT JOHANSSON, MATILDA föddes den 25 Nov 1866 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 2 Dec 1866 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 27 Nov 1929 i Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 15 Dec 1929 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P).
- 5. ANDREASSON HULT, KARL föddes den 28 Nov 1869 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 12 Dec 1869 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 14 Apr 1945 i Brötegården, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); begravdes den 22 Apr 1945 i Ödeborgs kyrkogård, Färgelanda (P).
- 6. ANDREASSON, GUSTAF föddes den 10 Nov 1871 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 12 Nov 1871 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 10 Jul 1962 i Ed 1:24, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 17 Jul 1962 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P).
- 7. ANDREASSON, AUGUST föddes den 2 Okt 1873 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 12 Okt 1873 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 24 Okt 1956 i Östra Stigen 2:34, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 4 Nov 1956 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P).
- 8. ANDREASSON, ANDERS föddes den 8 Okt 1875 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 17 Okt 1875 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 10 Feb 1969 i Östra Stigen 2:26, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 22 Feb 1969 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P).
- 9. ANDREASSON DAHL, MAGNUS föddes den 22 Jan 1878 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 10 Feb 1878 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 21 Mar 1955 i Ed 1:8, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 2 Apr 1955 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P).
- 10. ANDREASDOTTER GIFT SKANS, LAURA föddes den 8 Nov 1880 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 21 Nov 1880 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 7 Nov 1934 i Västra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 18 Nov 1934 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P).
- 11. ANDREASSON, Frans Oskar föddes den 11 Feb 1883 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 25 Feb 1883 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 14 Feb 1975 i Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 22 Feb 1975 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P).
- 12. ANDREASDOTTER, Anna Maria föddes den 31 Jul 1885 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 9 Aug 1885 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 16 Nov 1900 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 25 Nov 1900 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P).
- 13. ANDREASSON, OTTO föddes den 17 Okt 1887 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 30 Okt 1887 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 5 Nov 1970 i Ed 1:6, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 21 Nov 1970 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P).
Generation: 3
3. ANDREASSON, Johan Adolf (2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 14 Sep 1864 i Kuserud, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 18 Sep 1864 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); dog den 3 Jul 1940 i Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 14 Jul 1940 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P). 4. ANDREASDOTTER GIFT JOHANSSON, MATILDA (2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 25 Nov 1866 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 2 Dec 1866 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 27 Nov 1929 i Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 15 Dec 1929 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P). 5. ANDREASSON HULT, KARL (2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 28 Nov 1869 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 12 Dec 1869 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 14 Apr 1945 i Brötegården, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); begravdes den 22 Apr 1945 i Ödeborgs kyrkogård, Färgelanda (P). KARL gift ANDREASDOTTER GIFT ANDREASSON HULT, Alma Maria den 13 Maj 1892 i Färgelanda församling, Färgelanda (P). Alma (dotter till PERSSON, ANDREAS och ANDERSDOTTER GIFT ERIKSSON, Anna Kajsa) föddes den 10 Nov 1870 i Sannerhult, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 13 Nov 1870 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); dog den 20 Apr 1944 i Brötegården, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); begravdes den 30 Apr 1944 i Ödeborgs kyrkogård, Färgelanda (P). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 14. KARLSDOTTER GIFT SVENSSON, Olga Sofia föddes den 19 Dec 1892 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 27 Dec 1892 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 27 Okt 1962 i Frändefors Prästgård, Frändefors församling, Vänersborg (P); begravdes i Plats okänd .
- 15. KARLSDOTTER GIFT STRÄNG, Anna Elisabeth föddes den 22 Dec 1894 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 30 Dec 1894 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 24 Sep 1974 i Uddevalla, Uddevalla församling, Uddevalla (O); begravdes den 31 Okt 1974 i Uddevalla norra kyrkogård, Uddevalla (O).
- 16. KARLSSON HULT, Anders Viktor föddes den 14 Dec 1896 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 26 Dec 1896 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 28 Apr 1971 i Brattefors, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); begravdes den 8 Maj 1971 i Ödeborgs kyrkogård, Färgelanda (P).
- 17. KARLSDOTTER GIFT MOLLER, Signe Maria föddes den 28 Jun 1899 i Torsberg berget, Herrestads församling, Uddevalla (O); döptes den 9 Jul 1899 i Herrestads församling, Uddevalla (O); dog den 3 Jan 1985 i Uddevalla, Uddevalla församling, Uddevalla (O); begravdes den 29 Apr 1985 i Sigelhults kyrkogård, Uddevalla (O).
- 18. HULT, Erik Gerhard föddes den 24 Sep 1901 i Brattefors, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 6 Okt 1901 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); dog den 8 Nov 1974 i Brattefors, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); begravdes den 16 Nov 1974 i Ödeborgs kyrkogård, Färgelanda (P).
- 19. HULT, Gustaf Hjalmar föddes den 1 Okt 1904 i Brattefors, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 16 Okt 1904 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); dog den 5 Sep 1991 i Uddevalla, Uddevalla församling, Uddevalla (O); begravdes den 25 Sep 1991 i Sigelhults kyrkogård, Uddevalla (O).
- 20. HULT, Sven Algot föddes den 4 Apr 1908 i Brattefors, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 12 Apr 1908 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 21. HULT, Karl GUNNAR föddes den 24 Mar 1910 i Brattefors, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 3 Apr 1910 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); dog den 19 Feb 1980 i Ödeborg, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); begravdes den 21 Mar 1980 i Ödeborgs kyrkogård, Färgelanda (P).
- 22. HULT, Folke Natanael föddes den 14 Jul 1912 i Brattefors, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 28 Jul 1912 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); dog den 12 Sep 1979 i Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 18 Sep 1979 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P).
6. ANDREASSON, GUSTAF (2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 10 Nov 1871 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 12 Nov 1871 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 10 Jul 1962 i Ed 1:24, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 17 Jul 1962 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P). 7. ANDREASSON, AUGUST (2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 2 Okt 1873 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 12 Okt 1873 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 24 Okt 1956 i Östra Stigen 2:34, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 4 Nov 1956 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P). 8. ANDREASSON, ANDERS (2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 8 Okt 1875 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 17 Okt 1875 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 10 Feb 1969 i Östra Stigen 2:26, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 22 Feb 1969 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P). 9. ANDREASSON DAHL, MAGNUS (2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 22 Jan 1878 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 10 Feb 1878 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 21 Mar 1955 i Ed 1:8, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 2 Apr 1955 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P). 10. ANDREASDOTTER GIFT SKANS, LAURA (2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 8 Nov 1880 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 21 Nov 1880 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 7 Nov 1934 i Västra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 18 Nov 1934 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P). 11. ANDREASSON, Frans Oskar (2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 11 Feb 1883 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 25 Feb 1883 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 14 Feb 1975 i Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 22 Feb 1975 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P). 12. ANDREASDOTTER, Anna Maria (2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 31 Jul 1885 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 9 Aug 1885 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 16 Nov 1900 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 25 Nov 1900 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P). 13. ANDREASSON, OTTO (2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 17 Okt 1887 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 30 Okt 1887 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 5 Nov 1970 i Ed 1:6, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 21 Nov 1970 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P).
Generation: 4
14. KARLSDOTTER GIFT SVENSSON, Olga Sofia (5.KARL3, 2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 19 Dec 1892 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 27 Dec 1892 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 27 Okt 1962 i Frändefors Prästgård, Frändefors församling, Vänersborg (P); begravdes i Plats okänd . 15. KARLSDOTTER GIFT STRÄNG, Anna Elisabeth (5.KARL3, 2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 22 Dec 1894 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 30 Dec 1894 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 24 Sep 1974 i Uddevalla, Uddevalla församling, Uddevalla (O); begravdes den 31 Okt 1974 i Uddevalla norra kyrkogård, Uddevalla (O). 16. KARLSSON HULT, Anders Viktor (5.KARL3, 2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 14 Dec 1896 i Torpet Hult, Östra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 26 Dec 1896 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 28 Apr 1971 i Brattefors, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); begravdes den 8 Maj 1971 i Ödeborgs kyrkogård, Färgelanda (P). Anders gift FREDRIKSDOTTER FJELL GIFT KARLSSON/HULT, Hilma Charlotta den 8 Feb 1918 i Färgelanda församling, Färgelanda (P). Hilma (dotter till JOHANNESSON FJELL, FREDRIK och ANDERSDOTTER GIFT FJELL, MATILDA) föddes den 20 Sep 1895 i Norra Skallsjö, Högsäters församling, Färgelanda (P); döptes den 29 Sep 1895 i Högsäters församling, Färgelanda (P); dog den 4 Jul 1977 i Brattefors, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); begravdes den 14 Jul 1977 i Ödeborgs kyrkogård, Färgelanda (P). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 23. KARLSSON HULT, Folke Ferdinand föddes den 9 Jun 1917 i Västra Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); döptes den 24 Jun 1917 i Färgelanda församling, Färgelanda (P); dog den 26 Mar 2002 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 30 Apr 2002 i Ödeborgs kyrkogård, Färgelanda (P).
- 24. KARLSSON HULT, Tage Evald föddes den 13 Maj 1919 i Brattefors, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 8 Jun 1919 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); dog den 9 Apr 2000 i Njurunda församling, Sundsvall (Y); begravdes den 18 Maj 2000 i Ödeborgs kyrkogård, Färgelanda (P).
- 25. KARLSSON HULT, YNGVE Gerhard föddes den 13 Okt 1923 i Brattefors, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 28 Okt 1923 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); dog den 22 Okt 2018 i Solgården, Högsäters distrikt, Färgelanda (P); begravdes den 7 Nov 2018 i Ödeborgs kyrkogård, Färgelanda (P).
- 26. HULT, Knut Lennart föddes den 26 Aug 1930 i Brattefors, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 28 Sep 1930 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); dog den 23 Dec 1977 i Munkedal, Foss församling, Munkedal (O); begravdes den 3 Jan 1978 i Foss kyrkogård, Munkedal (O).
17. KARLSDOTTER GIFT MOLLER, Signe Maria (5.KARL3, 2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 28 Jun 1899 i Torsberg berget, Herrestads församling, Uddevalla (O); döptes den 9 Jul 1899 i Herrestads församling, Uddevalla (O); dog den 3 Jan 1985 i Uddevalla, Uddevalla församling, Uddevalla (O); begravdes den 29 Apr 1985 i Sigelhults kyrkogård, Uddevalla (O). 18. HULT, Erik Gerhard (5.KARL3, 2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 24 Sep 1901 i Brattefors, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 6 Okt 1901 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); dog den 8 Nov 1974 i Brattefors, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); begravdes den 16 Nov 1974 i Ödeborgs kyrkogård, Färgelanda (P). 19. HULT, Gustaf Hjalmar (5.KARL3, 2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 1 Okt 1904 i Brattefors, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 16 Okt 1904 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); dog den 5 Sep 1991 i Uddevalla, Uddevalla församling, Uddevalla (O); begravdes den 25 Sep 1991 i Sigelhults kyrkogård, Uddevalla (O). 20. HULT, Sven Algot (5.KARL3, 2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 4 Apr 1908 i Brattefors, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 12 Apr 1908 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 21. HULT, Karl GUNNAR (5.KARL3, 2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 24 Mar 1910 i Brattefors, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 3 Apr 1910 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); dog den 19 Feb 1980 i Ödeborg, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); begravdes den 21 Mar 1980 i Ödeborgs kyrkogård, Färgelanda (P). 22. HULT, Folke Natanael (5.KARL3, 2.ANDREAS2, 1.CHRISTINA1) föddes den 14 Jul 1912 i Brattefors, Ödeborgs församling, Färgelanda (P); döptes den 28 Jul 1912 i Ödeborgs församling, Färgelanda (P); dog den 12 Sep 1979 i Stigen, Färgelanda församling, Färgelanda (P); begravdes den 18 Sep 1979 i Färgelanda kyrkogård, Färgelanda (P).