ERIKSSON, NILS
ca 1575 - Okänt1. ERIKSSON, NILS föddes cirka 1575 i Ovanmo, Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . NILS gift NILSDOTTER, Okänt Okänt i Plats okänd . Okänt föddes cirka 1585 i Häxmo, Ådals-Lidens församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ådals-Lidens församling, Sollefteå (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
Generation: 2
2. NILSDOTTER, Okänt (1.NILS1) Familj/Make/Maka: SJULSSON, ELIAS. ELIAS (son till ERIKSSON, SJUL och OKÄNT, Okänt) föddes cirka 1626 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog cirka 1698 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Ramsele gamla kyrkogård, Sollefteå (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. ELIASSON, NILS föddes Okänt i Plats okänd ; dog cirka 1689 i Viken, Ramsele församling, Sollefteå (Y).
Generation: 3
3. ELIASSON, NILS (2.Okänt2, 1.NILS1) föddes Okänt i Plats okänd ; dog cirka 1689 i Viken, Ramsele församling, Sollefteå (Y). NILS gift PERSDOTTER, MÄRTA Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 4. NILSDOTTER, BARBRO föddes cirka 1680 i Viken, Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog den 15 Aug 1759 i Nordankäl, Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Ramsele gamla kyrkogård, Sollefteå (Y).
Generation: 4
4. NILSDOTTER, BARBRO (3.NILS3, 2.Okänt2, 1.NILS1) föddes cirka 1680 i Viken, Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog den 15 Aug 1759 i Nordankäl, Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Ramsele gamla kyrkogård, Sollefteå (Y). BARBRO gift CARLSSON, HENRIK Okänt i Plats okänd . HENRIK (son till ERIKSSON, CARL och PÅLSDOTTER, MALIN) föddes ber 1674 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog 1751 i Nordankäl, Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Ramsele gamla kyrkogård, Sollefteå (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 5. HENRIKSDOTTER, MÄRTA föddes den 2 Mar 1717 i Nordankäl, Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes den 9 Mar 1717 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog den 17 Jul 1789 i Sunnansjö, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 2 Aug 1789 i Fjällsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
Generation: 5
5. HENRIKSDOTTER, MÄRTA (4.BARBRO4, 3.NILS3, 2.Okänt2, 1.NILS1) föddes den 2 Mar 1717 i Nordankäl, Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes den 9 Mar 1717 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog den 17 Jul 1789 i Sunnansjö, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 2 Aug 1789 i Fjällsjö kyrkogård, Strömsund (Z). MÄRTA gift ERIKSSON, JOHANNES Okänt i Plats okänd . JOHANNES (son till JOHANSSON KRING, ERIK och OLOFSDOTTER, MARIA) föddes Okänt i Sunnansjö, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 11 Apr 1718 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Feb 1786 i Sunnansjö, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 12 Feb 1786 i Fjällsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 6. JOHANSDOTTER, MARIA föddes den 12 Feb 1744 i Sunnansjö, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 26 Feb 1744 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog den 29 Maj 1816 i Sil, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 23 Jun 1816 i Fjällsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
Generation: 6
6. JOHANSDOTTER, MARIA (5.MÄRTA5, 4.BARBRO4, 3.NILS3, 2.Okänt2, 1.NILS1) föddes den 12 Feb 1744 i Sunnansjö, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 26 Feb 1744 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog den 29 Maj 1816 i Sil, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 23 Jun 1816 i Fjällsjö kyrkogård, Strömsund (Z). MARIA gift MÅRTENSSON, MÅRTEN den 18 Nov 1764 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z). MÅRTEN (son till NILSSON, MÅRTEN och MÅRTENSDOTTER, INGRID) föddes den 30 Sep 1739 i Sil, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 7 Okt 1739 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog den 11 Aug 1826 i Sil, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 3 Sep 1826 i Fjällsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. MÅRTENSSON, JOHAN föddes den 4 Okt 1769 i Sil, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 7 Okt 1769 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Mar 1858 i Sil, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 11 Apr 1858 i Fjällsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
Generation: 7
7. MÅRTENSSON, JOHAN (6.MARIA6, 5.MÄRTA5, 4.BARBRO4, 3.NILS3, 2.Okänt2, 1.NILS1) föddes den 4 Okt 1769 i Sil, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 7 Okt 1769 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Mar 1858 i Sil, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 11 Apr 1858 i Fjällsjö kyrkogård, Strömsund (Z). JOHAN gift PÅLSDOTTER, GÖLE den 6 Jan 1806 i Ramsele församling, Sollefteå (Y). GÖLE (dotter till PERSSON, PÅL och GÖRANSDOTTER, SARA) föddes den 28 Maj 1768 i Tjärnäset, Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes den 5 Jun 1768 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog den 25 Feb 1850 i Sil, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 24 Mar 1850 i Fjällsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. JOHANSDOTTER, Sara Märta föddes den 1 Maj 1809 i Sil, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 2 Maj 1809 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog den 11 Dec 1893 i Sil, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 31 Dec 1893 i Fjällsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
Generation: 8
8. JOHANSDOTTER, Sara Märta (7.JOHAN7, 6.MARIA6, 5.MÄRTA5, 4.BARBRO4, 3.NILS3, 2.Okänt2, 1.NILS1) föddes den 1 Maj 1809 i Sil, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 2 Maj 1809 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog den 11 Dec 1893 i Sil, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 31 Dec 1893 i Fjällsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Sara gift ELIASSON, PER den 24 Jun 1828 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z). PER (son till ERIKSSON, ELIAS och PERSDOTTER, INGRID) föddes den 22 Sep 1796 i Sil, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 25 Sep 1796 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog den 13 Okt 1834 i Sil, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 9 Nov 1834 i Fjällsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 9. PERSSON SIHLBERG, ELIAS föddes den 14 Feb 1829 i Sil, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 15 Feb 1829 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog den 23 Mar 1907 i Norra Lillterrsjö 1, Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 7 Apr 1907 i Plats okänd .
Generation: 9
9. PERSSON SIHLBERG, ELIAS (8.Sara8, 7.JOHAN7, 6.MARIA6, 5.MÄRTA5, 4.BARBRO4, 3.NILS3, 2.Okänt2, 1.NILS1) föddes den 14 Feb 1829 i Sil, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 15 Feb 1829 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog den 23 Mar 1907 i Norra Lillterrsjö 1, Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 7 Apr 1907 i Plats okänd . ELIAS gift JOHANSDOTTER, Brita Erika den 12 Apr 1852 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z). Brita (dotter till CARLSSON, JOHAN och ERIKSDOTTER, SARA) föddes den 4 Feb 1830 i Krången, Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes den 7 Feb 1830 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog den 16 Dec 1893 i Norra Lillterrsjö 1, Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 14 Jan 1894 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. ELIASSON SJÖBERG, PETRUS föddes den 5 Maj 1860 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 12 Maj 1860 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog den 4 Jul 1942 i Stenviksstrand, Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 26 Jul 1942 i Ramsele nya kyrkogård, Sollefteå (Y).
Generation: 10
10. ELIASSON SJÖBERG, PETRUS (9.ELIAS9, 8.Sara8, 7.JOHAN7, 6.MARIA6, 5.MÄRTA5, 4.BARBRO4, 3.NILS3, 2.Okänt2, 1.NILS1) föddes den 5 Maj 1860 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 12 Maj 1860 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog den 4 Jul 1942 i Stenviksstrand, Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 26 Jul 1942 i Ramsele nya kyrkogård, Sollefteå (Y). PETRUS gift ERIKSDOTTER GIFT ELIASSON/SJÖBERG, Anna Christina den 27 Dec 1885 i Ramsele församling, Sollefteå (Y). Anna (dotter till ERIKSSON, ERIK och SVENSDOTTER, MAGDALENA) föddes den 19 Okt 1869 i Stenviksstrand, Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes den 22 Okt 1869 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog den 17 Mar 1958 i Backe 3:38, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 26 Mar 1958 i Ramsele nya kyrkogård, Sollefteå (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. PETRUSDOTTER SJÖBERG GIFT ANDERSSON GIFT SJÖDIN, Erika Magdalena föddes den 1 Apr 1893 i Stenviksstrand, Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes den 5 Apr 1893 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog den 12 Feb 1978 i Backsjögården, Backe, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 5 Jul 1978 i Ramsele nya kyrkogård, Sollefteå (Y).
Generation: 11
11. PETRUSDOTTER SJÖBERG GIFT ANDERSSON GIFT SJÖDIN, Erika Magdalena (10.PETRUS10, 9.ELIAS9, 8.Sara8, 7.JOHAN7, 6.MARIA6, 5.MÄRTA5, 4.BARBRO4, 3.NILS3, 2.Okänt2, 1.NILS1) föddes den 1 Apr 1893 i Stenviksstrand, Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes den 5 Apr 1893 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog den 12 Feb 1978 i Backsjögården, Backe, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 5 Jul 1978 i Ramsele nya kyrkogård, Sollefteå (Y). Erika gift ANDERSSON, ANDERS den 29 Jul 1916 i Ströms församling, Strömsund (Z). ANDERS (son till ANDERSSON, ANDERS och ANDERSDOTTER, LISBETH) föddes den 23 Nov 1884 i Gärde 3, Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 30 Nov 1884 i Ströms församling, Strömsund (Z); dog den 23 Feb 1919 i Gärde 3, Ströms församling, Strömsund (Z); begravdes den 9 Mar 1919 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. ANDERSSON, Per Bertil föddes den 29 Dec 1916 i Gärde 3, Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 14 Jan 1917 i Ströms församling, Strömsund (Z); dog 17 Sep 1919 i Gärde 3, Ströms församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Okt 1919 i Plats okänd .
- 13. ANDERSSON BERNERSKOG, Anders Sigurd föddes den 13 Apr 1918 i Gärde 3, Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 27 Apr 1918 i Ströms församling, Strömsund (Z); dog den 12 Dec 1989 i Ekshärads församling, Hagfors (S); begravdes den 25 Maj 1990 i Ekshärads kyrkogård, Hagfors (S).
- 14. ANDERSSON BERNERSKOG, Erik Birger föddes den 20 Okt 1919 i Gärde 3, Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Nov 1919 i Ströms församling, Strömsund (Z); dog den 30 Mar 1983 i Stockholms Bromma församling, Stockholm (AB); begravdes den 5 Jul 1983 i Brännkyrka kyrkogård, Stockholm (AB).
Generation: 12
12. ANDERSSON, Per Bertil (11.Erika11, 10.PETRUS10, 9.ELIAS9, 8.Sara8, 7.JOHAN7, 6.MARIA6, 5.MÄRTA5, 4.BARBRO4, 3.NILS3, 2.Okänt2, 1.NILS1) föddes den 29 Dec 1916 i Gärde 3, Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 14 Jan 1917 i Ströms församling, Strömsund (Z); dog 17 Sep 1919 i Gärde 3, Ströms församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Okt 1919 i Plats okänd . 13. ANDERSSON BERNERSKOG, Anders Sigurd (11.Erika11, 10.PETRUS10, 9.ELIAS9, 8.Sara8, 7.JOHAN7, 6.MARIA6, 5.MÄRTA5, 4.BARBRO4, 3.NILS3, 2.Okänt2, 1.NILS1) föddes den 13 Apr 1918 i Gärde 3, Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 27 Apr 1918 i Ströms församling, Strömsund (Z); dog den 12 Dec 1989 i Ekshärads församling, Hagfors (S); begravdes den 25 Maj 1990 i Ekshärads kyrkogård, Hagfors (S). Anders gift BERGKVIST GIFT BERNERSKOG, Viola ELISABET den 3 Okt 1942 i Stockholms Kungsholms församling, Stockholm (AB). Viola (dotter till PERSSON BERGKVIST, Per Emanuel och GUSTAFSDOTTER GIFT BERGKVIST, Hulda Maria) föddes den 3 Maj 1915 i Gustavforshyttan, Gustav Adolfs församling, Hagfors (S); döptes den 9 Maj 1915 i Gustav Adolfs församling, Hagfors (S); dog den 21 Nov 2005 i Ekshärads församling, Hagfors (S); begravdes den 26 Maj 2006 i Ekshärads kyrkogård, Hagfors (S). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 15. BERNERSKOG GIFT DANIELSSON, Anita Mariana föddes den 7 Mar 1943 i Stockholms Kungsholms församling, Stockholm (AB); döptes Okänt i Stockholms Kungsholms församling, Stockholm (AB); dog den 25 Dec 2017 i Spånga distrikt, Stockholm (AB); begravdes den 26 Apr 2018 i Stockholms Råcksta begravningsplats, Stockholm (AB).
- 16. Levande
- 17. Levande
14. ANDERSSON BERNERSKOG, Erik Birger (11.Erika11, 10.PETRUS10, 9.ELIAS9, 8.Sara8, 7.JOHAN7, 6.MARIA6, 5.MÄRTA5, 4.BARBRO4, 3.NILS3, 2.Okänt2, 1.NILS1) föddes den 20 Okt 1919 i Gärde 3, Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Nov 1919 i Ströms församling, Strömsund (Z); dog den 30 Mar 1983 i Stockholms Bromma församling, Stockholm (AB); begravdes den 5 Jul 1983 i Brännkyrka kyrkogård, Stockholm (AB). Erik gift JONSSON GIFT BERNERSKOG, Mary Olga Elisabet den 15 Jul 1950 i Plats okänd . Mary föddes den 17 Dec 1920 i Rosenholm, Eskilstuna Fors församling, Eskilstuna (D); döptes den 3 Mar 1921 i Eskilstuna Fors församling, Eskilstuna (D); dog den 5 Okt 2011 i Hägersten, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); begravdes den 3 Nov 2011 i Brännkyrka kyrkogård, Stockholm (AB). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn: