NILSDOTTER, INGA
1766 - 1849 (83 år)1. NILSDOTTER, INGA föddes den 9 Apr 1766 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 13 Apr 1766 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 23 Jun 1849 i Kilinge 7, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes i Plats okänd . INGA gift BENGTSSON, NILS den 15 Jun 1798 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L). NILS föddes 1765 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 5 Nov 1817 i Hagatorp, Björnbetan, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 16 Nov 1817 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. NILSDOTTER, SISSA föddes den 2 Maj 1804 i Hagatorp, Björnbetan, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 6 Maj 1804 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 10 Mar 1885 i Kilinge 7, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 18 Mar 1885 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L).
Generation: 2
2. NILSDOTTER, SISSA (1.INGA1) föddes den 2 Maj 1804 i Hagatorp, Björnbetan, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 6 Maj 1804 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 10 Mar 1885 i Kilinge 7, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 18 Mar 1885 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). SISSA gift OLSSON, JÖNS den 19 Jun 1823 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L). JÖNS (son till OLSSON, OLA och TUVESDOTTER, PERNILLA) föddes den 2 Mar 1800 i Kilinge 7, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 9 Mar 1800 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 10 Jun 1870 i Långaröd 3, Farstorps församling, Hässleholm (L); begravdes den 19 Jun 1870 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. JÖNSDOTTER GIFT OLSSON, NILLA föddes den 25 Nov 1832 i Kilinge 7, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 27 Nov 1832 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 4 Jan 1909 i Kilinge 7, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 15 Jan 1909 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L).
Generation: 3
3. JÖNSDOTTER GIFT OLSSON, NILLA (2.SISSA2, 1.INGA1) föddes den 25 Nov 1832 i Kilinge 7, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 27 Nov 1832 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 4 Jan 1909 i Kilinge 7, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 15 Jan 1909 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). NILLA gift OLSSON, JÖNS den 27 Dec 1851 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L). JÖNS (son till SVENSSON, OLA och JÖNSDOTTER, MAJA) föddes den 26 Apr 1818 i Friggatofta 3, Östra Broby församling, Östra Göinge (L); döptes den 5 Maj 1818 i Östra Broby församling, Östra Göinge (L); dog den 13 Dec 1890 i Kilinge 7, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 27 Dec 1890 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 4. JÖNSSON, SVEN föddes den 5 Jun 1853 i Kilinge 7, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 13 Jun 1853 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 10 Aug 1924 i Kilinge 7, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 16 Aug 1924 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L).
Generation: 4
4. JÖNSSON, SVEN (3.NILLA3, 2.SISSA2, 1.INGA1) föddes den 5 Jun 1853 i Kilinge 7, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 13 Jun 1853 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 10 Aug 1924 i Kilinge 7, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 16 Aug 1924 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). SVEN gift MÅNSDOTTER, ELSE den 4 Jan 1884 i Östra Broby församling, Östra Göinge (L). ELSE (dotter till NILSSON, MÅNS och PERSDOTTER, SISSA) föddes den 26 Apr 1860 i Flackarp 1, Östra Broby församling, Östra Göinge (L); döptes den 5 Maj 1860 i Östra Broby församling, Östra Göinge (L); dog den 1 Nov 1929 i Kilinge 7, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 9 Nov 1929 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 5. SVENSSON, SIGFRID föddes den 21 Mar 1885 i Kilinge 7, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 26 Mar 1885 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 1 Dec 1972 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 7 Dec 1972 i Osby kyrkogård, Osby (L).
Generation: 5
5. SVENSSON, SIGFRID (4.SVEN4, 3.NILLA3, 2.SISSA2, 1.INGA1) föddes den 21 Mar 1885 i Kilinge 7, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 26 Mar 1885 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 1 Dec 1972 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 7 Dec 1972 i Osby kyrkogård, Osby (L). SIGFRID gift NILSDOTTER GIFT SVENSSON, CECILIA den 15 Jun 1908 i Osby församling, Osby (L). CECILIA (dotter till MÅNSSON, NILS och OLSDOTTER, HANNA) föddes den 22 Okt 1883 i Kräbbleboda, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 17 Nov 1883 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 30 Jan 1966 i Glimåkra 4:26, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 7 Feb 1966 i Osby kyrkogård, Osby (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 6. SVENSSON, Evert Harry föddes den 29 Mar 1911 i Hallaboda, Osby församling, Osby (L); döptes den 22 Apr 1911 i Osby församling, Osby (L); dog den 16 Aug 1992 i Hässleholms församling, Hässleholm (L); begravdes den 26 Aug 1992 i Stoby kapellkyrkogård, Hässleholm (L).
Generation: 6
6. SVENSSON, Evert Harry (5.SIGFRID5, 4.SVEN4, 3.NILLA3, 2.SISSA2, 1.INGA1) föddes den 29 Mar 1911 i Hallaboda, Osby församling, Osby (L); döptes den 22 Apr 1911 i Osby församling, Osby (L); dog den 16 Aug 1992 i Hässleholms församling, Hässleholm (L); begravdes den 26 Aug 1992 i Stoby kapellkyrkogård, Hässleholm (L). Evert gift BENGTSSON GIFT SVENSSON, RUTH Hanna Elisabeth den 30 Feb 1937 i Osby församling, Osby (L), och skildes den 14 Sep 1971 i Plats okänd . RUTH (dotter till BENGTSSON, AUGUST och JOHNSDOTTER GIFT BENGTSSON, BENGTA) föddes den 5 Jan 1918 i Angshult, Osby församling, Osby (L); döptes den 3 Feb 1918 i Osby församling, Osby (L); dog den 15 Sep 2008 i Hässleholm, Hässleholms församling, Hässleholm (L); begravdes den 25 Sep 2008 i Stoby kapellkyrkogård, Hässleholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. SVENSSON GIFT HJELM, MAY-BRITT Ingegärd föddes den 1 Maj 1940 i Angshult, Osby församling, Osby (L); döptes Okänt i Osby församling, Osby (L); dog den 11 Mar 2014 i Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 2 Jun 2014 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M).
Generation: 7
7. SVENSSON GIFT HJELM, MAY-BRITT Ingegärd (6.Evert6, 5.SIGFRID5, 4.SVEN4, 3.NILLA3, 2.SISSA2, 1.INGA1) föddes den 1 Maj 1940 i Angshult, Osby församling, Osby (L); döptes Okänt i Osby församling, Osby (L); dog den 11 Mar 2014 i Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 2 Jun 2014 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). MAY-BRITT gift ANDERSSON HJELM, JAN Erik Östen den 5 Mar 1960 i Hässleholms församling, Hässleholm (L). JAN (son till ANDERSSON, Erik Alexander och ANDERSSON GIFT HJELM, ALICE Evy) föddes den 20 Dec 1936 i Jakobstorp, Tranås församling, Tomelilla (L); döptes den 24 Dec 1936 i Tranås församling, Tomelilla (L); dog den 12 Dec 2015 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 17 Maj 2016 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
Generation: 8
8. Levande (7.MAY-BRITT7, 6.Evert6, 5.SIGFRID5, 4.SVEN4, 3.NILLA3, 2.SISSA2, 1.INGA1) Levande gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
9. Levande (7.MAY-BRITT7, 6.Evert6, 5.SIGFRID5, 4.SVEN4, 3.NILLA3, 2.SISSA2, 1.INGA1) Levande gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. Levande
10. Levande (7.MAY-BRITT7, 6.Evert6, 5.SIGFRID5, 4.SVEN4, 3.NILLA3, 2.SISSA2, 1.INGA1)
Generation: 9
11. Levande (8.Levande8, 7.MAY-BRITT7, 6.Evert6, 5.SIGFRID5, 4.SVEN4, 3.NILLA3, 2.SISSA2, 1.INGA1) 12. Levande (8.Levande8, 7.MAY-BRITT7, 6.Evert6, 5.SIGFRID5, 4.SVEN4, 3.NILLA3, 2.SISSA2, 1.INGA1) 13. Levande (9.Levande8, 7.MAY-BRITT7, 6.Evert6, 5.SIGFRID5, 4.SVEN4, 3.NILLA3, 2.SISSA2, 1.INGA1)