OLOFSSON, CHRISTOFFER
ca 1540 - ca 1603 (63 år)1. OLOFSSON, CHRISTOFFER föddes cirka 1540 i Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Junsele församling, Sollefteå (Y); dog cirka 1603 i Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y). CHRISTOFFER gift OKÄNT, Okänt Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. CHRISTOFFERSSON, DANIEL föddes cirka 1580 i Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Junsele församling, Sollefteå (Y); dog cirka 1630 i Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y).
Generation: 2
2. CHRISTOFFERSSON, DANIEL (1.CHRISTOFFER1) föddes cirka 1580 i Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Junsele församling, Sollefteå (Y); dog cirka 1630 i Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y). DANIEL gift OKÄNT, Okänt Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. DANIELSSON, CHRISTOFFER föddes cirka 1612 i Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Junsele församling, Sollefteå (Y); dog cirka 1679 i Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y).
Generation: 3
3. DANIELSSON, CHRISTOFFER (2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes cirka 1612 i Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Junsele församling, Sollefteå (Y); dog cirka 1679 i Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y). CHRISTOFFER gift OKÄNT, Okänt Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 4. CHRISTOFFERSSON, DANIEL föddes cirka 1640 i Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Junsele församling, Sollefteå (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 5. CHRISTOFFERSSON, ERIK föddes cirka 1650 i Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Junsele församling, Sollefteå (Y); dog cirka 1698 i Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y).
Generation: 4
4. CHRISTOFFERSSON, DANIEL (3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes cirka 1640 i Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Junsele församling, Sollefteå (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . DANIEL gift JOSEFSDOTTER, ELISABET Okänt i Plats okänd . ELISABET (dotter till GRELSSON, JOSEF och PERSDOTTER, Okänt) föddes Okänt i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog cirka 1689 i Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 6. DANIELSDOTTER, INGEBORG föddes ber 1670 i Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Junsele församling, Sollefteå (Y); och dog i Krånge, Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 26 Feb 1744 i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y).
5. CHRISTOFFERSSON, ERIK (3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes cirka 1650 i Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Junsele församling, Sollefteå (Y); dog cirka 1698 i Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y). ERIK gift PERSDOTTER, MÄRETA cirka 1680 i Junsele församling, Sollefteå (Y). MÄRETA föddes ber 1650 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 13 Jun 1755 i Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 24 Jun 1755 i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. ERIKSSON, HANS föddes cirka 1693 i Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Junsele församling, Sollefteå (Y); dog cirka 1785 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
Generation: 5
6. DANIELSDOTTER, INGEBORG (4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes ber 1670 i Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Junsele församling, Sollefteå (Y); och dog i Krånge, Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 26 Feb 1744 i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y). INGEBORG gift OLOFSSON, ERIK cirka 1689 i Junsele församling, Sollefteå (Y). ERIK (son till OLOFSSON, OLOF och JONSDOTTER, ANNA) föddes cirka 1656 i Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Plats okänd ; dog cirka 1730 i Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Plats okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. ERIKSDOTTER, INGEBORG föddes 1690 i Lillegård, Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Junsele församling, Sollefteå (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 9. ERIKSDOTTER, CHRISTINA föddes ber 1709 i Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Junsele församling, Sollefteå (Y); dog den 15 Dec 1790 i Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 26 Dec 1790 i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y).
7. ERIKSSON, HANS (5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes cirka 1693 i Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Junsele församling, Sollefteå (Y); dog cirka 1785 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). HANS gift ADAMSDOTTER, SIGRID Okänt i Plats okänd . SIGRID (dotter till CHRISTOFFERSSON, ADAM och OKÄNT, Okänt) föddes cirka 1695 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog cirka 1765 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. HANSSON, ADAM föddes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 11 Apr 1721 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 26 Feb 1804 i Lomsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 30 Mar 1804 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
- 11. HANSSON, NILS föddes 1732 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 21 Feb 1815 i Lomsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 12 Mar 1815 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
Generation: 6
8. ERIKSDOTTER, INGEBORG (6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes 1690 i Lillegård, Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Junsele församling, Sollefteå (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . INGEBORG gift ANDERSSON, NILS Okänt i Plats okänd . NILS (son till JONSSON, ANDERS och NILSDOTTER, CARIN) föddes cirka 1685 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. NILSSON, ANDERS föddes den 12 Feb 1730 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 15 Feb 1730 i Åsele församling, Åsele (AC); dog cirka 1773 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
- 13. NILSDOTTER, MALIN föddes cirka 1739 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog cirka 1800 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
9. ERIKSDOTTER, CHRISTINA (6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes ber 1709 i Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Junsele församling, Sollefteå (Y); dog den 15 Dec 1790 i Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 26 Dec 1790 i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y). CHRISTINA gift JONSSON, JOHAN cirka 1736 i Junsele församling, Sollefteå (Y). JOHAN (son till JONSSON, JON och PERSDOTTER, MÄRTA) föddes ber 1713 i Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Junsele församling, Sollefteå (Y); dog den 26 Mar 1799 i Krånge, Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 7 Apr 1799 i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 14. JOHANSSON, OLOF föddes den 7 Dec 1748 i Krånge, Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes den 10 Dec 1748 i Junsele församling, Sollefteå (Y); dog den 24 Feb 1837 i Krånge, Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 19 Mar 1837 i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y).
10. HANSSON, ADAM (7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 11 Apr 1721 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 26 Feb 1804 i Lomsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 30 Mar 1804 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). ADAM gift HÅKANSDOTTER, CARIN den 17 Feb 1765 i Åsele församling, Åsele (AC). CARIN (dotter till CHRISTOFFERSSON, HÅKAN och NILSDOTTER, INGRID) föddes den 1 Feb 1736 i Västerfannbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 2 Feb 1736 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 30 Maj 1804 i Lomsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 3 Jun 1804 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 15. ADAMSDOTTER, INGRID föddes 1767 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 3 Jun 1840 i Rembacka, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 7 Jun 1840 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
ADAM gift ERIKSDOTTER, ANNA 1751 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z). ANNA (dotter till ELIASSON, ERIK och MATSDOTTER, BRITA) föddes Okänt i Tåsjö, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 3 Sep 1721 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog cirka 1762 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 16. ADAMSDOTTER, SIGRID föddes 1756 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 10 Aug 1835 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 6 Sep 1835 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
11. HANSSON, NILS (7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes 1732 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 21 Feb 1815 i Lomsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 12 Mar 1815 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). NILS gift ERIKSDOTTER, ELISABET 1762 i Åsele församling, Åsele (AC). ELISABET (dotter till ELIASSON, ERIK och MATSDOTTER, BRITA) föddes den 27 Apr 1730 i Rudsjö, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 3 Maj 1730 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Aug 1816 i Lomsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 1 Sep 1816 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 17. NILSSON, HANS föddes 1763 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 12 Jan 1815 i Gafsele, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 5 Feb 1815 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
Generation: 7
12. NILSSON, ANDERS (8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 12 Feb 1730 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 15 Feb 1730 i Åsele församling, Åsele (AC); dog cirka 1773 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). ANDERS gift PÅLSDOTTER, ABLUNA/APPOLONIA 1753 i Åsele församling, Åsele (AC). ABLUNA/APPOLONIA (dotter till MATSSON, PÅL och ERIKSDOTTER, ABLUNA) föddes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 5 Feb 1732 i Åsele församling, Åsele (AC); dog cirka 1793 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. ANDERSSON, PÅL föddes 1757 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 25 Sep 1829 i Laiksjö 1, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
13. NILSDOTTER, MALIN (8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes cirka 1739 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog cirka 1800 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). MALIN gift PERSSON, JACOB 1764 i Åsele församling, Åsele (AC). JACOB (son till JACOBSSON, PER och OLOFSDOTTER, ANNA) föddes ber 1739 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 29 Maj 1818 i Viska, Fredrika församling, Åsele (AC); begravdes i Fredrika kyrkogård, Åsele (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. JACOBSSON, PER föddes 1773 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 28 Jan 1853 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 13 Feb 1853 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
14. JOHANSSON, OLOF (9.CHRISTINA6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 7 Dec 1748 i Krånge, Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes den 10 Dec 1748 i Junsele församling, Sollefteå (Y); dog den 24 Feb 1837 i Krånge, Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 19 Mar 1837 i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y). OLOF gift ERIKSDOTTER, KIRSTIN den 20 Dec 1775 i Junsele församling, Sollefteå (Y). KIRSTIN (dotter till ELIASSON, ERIK och OLOFSDOTTER, SARA) föddes den 25 Dec 1752 i Vallen, Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes den 26 Dec 1752 i Junsele församling, Sollefteå (Y); dog den 3 Sep 1821 i Krånge, Junsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 16 Sep 1821 i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 20. OLOFSSON, OLOF föddes den 11 Apr 1782 i Krånge, Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes den 13 Apr 1782 i Junsele församling, Sollefteå (Y); dog den 9 Dec 1853 i Viken, Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 18 Dec 1853 i Ramsele gamla kyrkogård, Sollefteå (Y).
15. ADAMSDOTTER, INGRID (10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes 1767 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 3 Jun 1840 i Rembacka, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 7 Jun 1840 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). INGRID gift SALOMONSSON, PEDER Okänt i Plats okänd . PEDER (son till PERSSON, SALOMON och CHRISTOFFERSDOTTER, ANNA) föddes den 19 Jan 1760 i Nordsjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 20 Jan 1760 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog cirka 1792 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 21. PERSDOTTER, CATHARINA föddes 1788 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 6 Mar 1863 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 29 Mar 1863 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
INGRID gift MIKAELSSON, MIKAEL 1793 i Åsele församling, Åsele (AC). MIKAEL (son till OLOFSSON, MIKAEL och JONSDOTTER, KARIN) föddes 1768 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 17 Aug 1845 i Rembacka, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 24 Aug 1845 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 22. MIKAELSDOTTER, MAGDALENA föddes den 28 Nov 1803 i Lomsjö, Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 3 Dec 1803 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 17 Feb 1860 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 18 Mar 1860 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 23. MIKAELSDOTTER, Gertrud Brita föddes den 15 Maj 1806 i Lomsjö, Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 17 Maj 1806 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 16 Jan 1891 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Feb 1891 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
16. ADAMSDOTTER, SIGRID (10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes 1756 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 10 Aug 1835 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 6 Sep 1835 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). SIGRID gift JÖNSSON, ERIK 1775 i Åsele församling, Åsele (AC). ERIK (son till GÖRANSSON, JÖNS och ERIKSDOTTER, MÄRTA) föddes den 28 Mar 1752 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 10 Apr 1752 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 30 Jun 1827 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 8 Jul 1827 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 24. ERIKSSON, ADAM föddes 1796 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 12 Feb 1869 i Avaträsk, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 29 Mar 1869 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
17. NILSSON, HANS (11.NILS6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes 1763 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 12 Jan 1815 i Gafsele, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 5 Feb 1815 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). HANS gift SALOMONSDOTTER, GERTRUD 1786 i Plats okänd . GERTRUD (dotter till PÅLSSON, SALOMON och HENRIKSDOTTER, GERTRUD) föddes 1764 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 6 Dec 1852 i Gafsele, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 19 Dec 1852 i Åsele församling, Åsele (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 25. HANSDOTTER, LISA föddes 1789 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 8
18. ANDERSSON, PÅL (12.ANDERS7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes 1757 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 25 Sep 1829 i Laiksjö 1, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). PÅL gift MIKAELSDOTTER, KARIN 1779 i Plats okänd . KARIN (dotter till OLOFSSON, MIKAEL och JONSDOTTER, KARIN) föddes den 23 Aug 1751 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 25 Aug 1751 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 5 Jun 1821 i Laiksjö 1, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 21 Jun 1821 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 26. PÅLSSON, MIKAEL föddes 1782 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 13 Maj 1841 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 30 Maj 1841 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
19. JACOBSSON, PER (13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes 1773 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 28 Jan 1853 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 13 Feb 1853 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). PER gift JONSDOTTER, MÄRET 1808 i Plats okänd . MÄRET (dotter till OLOFSSON, JONAS och MÅRTENSDOTTER, CHRISTINA) föddes den 30 Mar 1788 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 31 Mar 1788 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Apr 1867 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 21 Apr 1867 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 27. PERSSON, JACOB föddes den 12 Sep 1808 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Sep 1808 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 13 Aug 1875 i Marsvik, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 19 Sep 1875 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 28. PERSSON, JONAS föddes Okänt i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 10 Feb 1810 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 25 Apr 1863 i Lövstrand, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 28 Jun 1863 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 29. PERSSON, PETRUS föddes den 13 Aug 1812 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 16 Aug 1812 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 16 Apr 1880 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 9 Maj 1880 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 30. PERSDOTTER, CHRISTINA föddes 1814 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 25 Sep 1896 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 11 Okt 1896 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 31. PERSSON HOLM, DANIEL föddes den 3 Jan 1817 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Jan 1817 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 1 Feb 1888 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 26 Feb 1888 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 32. PERSDOTTER, Inga Magdalena föddes den 17 Jan 1819 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 20 Jan 1819 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 13 Sep 1898 i Malgovik, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 9 Okt 1898 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 33. PERSSON FIGARO, MÅRTEN föddes den 11 Maj 1821 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 20 Maj 1821 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 10 Mar 1904 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 17 Apr 1904 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 34. PERSDOTTER, ERICA föddes den 30 Maj 1824 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 30 Maj 1824 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 31 Dec 1892 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 23 Jan 1893 i Ramsele gamla kyrkogård, Sollefteå (Y).
- 35. PERSSON HOLM, Nils Erik föddes den 29 Mar 1826 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 31 Mar 1826 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 13 Dec 1881 i Heligfjäll, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 17 Dec 1881 i Plats okänd .
- 36. PERSSON LUNDHOLM, OLOF föddes den 11 Jun 1828 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Jun 1828 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 28 Jul 1891 i Skog, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 23 Aug 1891 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 37. PERSDOTTER GIFT OLOFSSON, Eva Catharina föddes den 11 Nov 1831 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 26 Nov 1831 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 23 Mar 1915 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Apr 1915 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
20. OLOFSSON, OLOF (14.OLOF7, 9.CHRISTINA6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 11 Apr 1782 i Krånge, Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes den 13 Apr 1782 i Junsele församling, Sollefteå (Y); dog den 9 Dec 1853 i Viken, Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 18 Dec 1853 i Ramsele gamla kyrkogård, Sollefteå (Y). OLOF gift JONSDOTTER, CARIN/KATRINA Okänt i Plats okänd . CARIN/KATRINA (dotter till JONSSON, JONAS och NILSDOTTER, MARGARETA) föddes den 13 Feb 1786 i Krånge, Junsele församling, Sollefteå (Y); döptes den 14 Feb 1786 i Junsele församling, Sollefteå (Y); dog den 30 Jul 1867 i Krången, Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 18 Aug 1867 i Junsele kyrkogård, Sollefteå (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 38. OLOFSSON, JONAS föddes den 22 Jan 1819 i Vängel, Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes den 16 Feb 1819 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
21. PERSDOTTER, CATHARINA (15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes 1788 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 6 Mar 1863 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 29 Mar 1863 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). CATHARINA gift IVARSSON, HÅKAN den 21 Apr 1811 i Åsele församling, Åsele (AC). HÅKAN (son till ANDERSSON, IVAR och HÅKANSDOTTER, LISA) föddes 1784 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 29 Aug 1878 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 29 Sep 1878 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 39. HÅKANSSON, GUSTAF föddes den 27 Dec 1820 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 30 Dec 1820 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 30 Aug 1904 i Nordanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 2 Okt 1904 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
22. MIKAELSDOTTER, MAGDALENA (15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 28 Nov 1803 i Lomsjö, Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 3 Dec 1803 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 17 Feb 1860 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 18 Mar 1860 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). MAGDALENA gift MIKAELSSON, JONAS den 24 Jun 1829 i Dorotea församling, Dorotea (AC). JONAS (son till PÅLSSON, MIKAEL och JONSDOTTER, KARIN) föddes den 13 Sep 1807 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 13 Sep 1807 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 13 Dec 1871 i Bergvattnet, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 28 Jan 1872 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 40. JONASDOTTER GIFT JOHANSSON, Inga Catharina föddes den 3 Jan 1836 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 3 Jan 1836 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 30 Mar 1919 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 10 Maj 1919 i Plats okänd .
23. MIKAELSDOTTER, Gertrud Brita (15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 15 Maj 1806 i Lomsjö, Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 17 Maj 1806 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 16 Jan 1891 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Feb 1891 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). Gertrud gift JONSSON, MIKAEL den 15 Mar 1829 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). MIKAEL (son till JONSSON, JON och PERSDOTTER, KRISTINA) föddes den 5 Feb 1802 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Feb 1802 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 9 Feb 1884 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 16 Mar 1884 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 41. MIKAELSSON, JONAS Emanuel föddes den 26 Mar 1844 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 27 Mar 1844 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 3 Nov 1932 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 27 Nov 1932 i Plats okänd .
24. ERIKSSON, ADAM (16.SIGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes 1796 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 12 Feb 1869 i Avaträsk, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 29 Mar 1869 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). Familj/Make/Maka: JONSDOTTER, CHRISTINA. CHRISTINA (dotter till PERSSON, JON och PERSDOTTER, KERSTIN) föddes 1787 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 7 Apr 1868 i Harrsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 8 Jul 1868 i Risbäcks kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 42. ADAMSDOTTER, Stina Erika föddes den 26 Jul 1818 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 26 Jul 1818 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 11 Feb 1864 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 6 Mar 1864 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
25. HANSDOTTER, LISA (17.HANS7, 11.NILS6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes 1789 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . LISA gift LARSSON, PER den 1 Dec 1811 i Åsele församling, Åsele (AC). PER (son till OLOFSSON, LARS och PERSDOTTER, CHRISTINA) föddes den 22 Jun 1789 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 23 Jun 1789 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 16 Maj 1824 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Jun 1824 i Volgsjö kapellkyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 43. PERSSON, LARS föddes den 24 Jul 1822 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 27 Jul 1822 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 11 Aug 1881 i Mellanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 21 Aug 1881 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
Generation: 9
26. PÅLSSON, MIKAEL (18.PÅL8, 12.ANDERS7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes 1782 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 13 Maj 1841 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 30 Maj 1841 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). MIKAEL gift JONSDOTTER, KARIN den 29 Sep 1805 i Dorotea församling, Dorotea (AC). KARIN (dotter till MATTSSON, JON och PERSDOTTER, SIGRID) föddes 1779 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 10 Jan 1838 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 28 Jan 1838 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 44. MIKAELSSON, JONAS föddes den 13 Sep 1807 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 13 Sep 1807 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 13 Dec 1871 i Bergvattnet, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 28 Jan 1872 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
27. PERSSON, JACOB (19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 12 Sep 1808 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Sep 1808 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 13 Aug 1875 i Marsvik, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 19 Sep 1875 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 28. PERSSON, JONAS (19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes Okänt i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 10 Feb 1810 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 25 Apr 1863 i Lövstrand, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 28 Jun 1863 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 29. PERSSON, PETRUS (19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 13 Aug 1812 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 16 Aug 1812 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 16 Apr 1880 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 9 Maj 1880 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 30. PERSDOTTER, CHRISTINA (19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes 1814 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 25 Sep 1896 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 11 Okt 1896 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 31. PERSSON HOLM, DANIEL (19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 3 Jan 1817 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Jan 1817 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 1 Feb 1888 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 26 Feb 1888 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 32. PERSDOTTER, Inga Magdalena (19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 17 Jan 1819 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 20 Jan 1819 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 13 Sep 1898 i Malgovik, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 9 Okt 1898 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 33. PERSSON FIGARO, MÅRTEN (19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 11 Maj 1821 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 20 Maj 1821 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 10 Mar 1904 i Järvsjö, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 17 Apr 1904 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 34. PERSDOTTER, ERICA (19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 30 Maj 1824 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 30 Maj 1824 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 31 Dec 1892 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes den 23 Jan 1893 i Ramsele gamla kyrkogård, Sollefteå (Y). 35. PERSSON HOLM, Nils Erik (19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 29 Mar 1826 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 31 Mar 1826 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 13 Dec 1881 i Heligfjäll, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 17 Dec 1881 i Plats okänd . 36. PERSSON LUNDHOLM, OLOF (19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 11 Jun 1828 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Jun 1828 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 28 Jul 1891 i Skog, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 23 Aug 1891 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 37. PERSDOTTER GIFT OLOFSSON, Eva Catharina (19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 11 Nov 1831 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 26 Nov 1831 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 23 Mar 1915 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Apr 1915 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). Eva gift PERSSON, OLOF den 26 Dec 1852 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). OLOF föddes den 6 Apr 1823 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 12 Apr 1823 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 27 Mar 1860 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Apr 1860 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 45. OLOFSSON, Per August föddes den 6 Mar 1853 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Mar 1853 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 46. OLOFSDOTTER, Sara Amalia föddes den 18 Apr 1854 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 23 Apr 1854 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 25 Jul 1854 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Aug 1854 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 47. OLOFSDOTTER, Martha Christina föddes den 1 Jun 1855 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 3 Jun 1855 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Eva gift OLOFSSON, OLOF Efraim den 20 Apr 1862 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). OLOF (son till ANDERSSON, OLOF och NATANAELSDOTTER, Catharina Margareta) föddes den 10 Maj 1830 i Pauträsk, Stensele församling, Storuman (AC); döptes den 29 Maj 1830 i Stensele församling, Storuman (AC); dog den 10 Jul 1902 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 20 Jul 1902 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 48. OLOFSDOTTER, Emma Olivia föddes den 3 Feb 1863 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Feb 1863 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 5 Jul 1891 i Storholmen, Alanäs församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1891 i Alanäs kyrkogård, Strömsund (Z).
- 49. OLOFSDOTTER, Cajsa Augusta föddes den 7 Sep 1864 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Sep 1864 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Aug 1865 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Aug 1865 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 50. OLOFSSON, Olof Axel föddes den 12 Sep 1866 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 16 Sep 1866 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 11 Jun 1958 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 19 Jun 1958 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 51. OLOFSSON OLSSON, Johan Amandus föddes den 12 Feb 1869 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Feb 1869 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 2 Okt 1925 i Yttertavle, Umeå landsförsamling, Umeå (AC); begravdes den 7 Okt 1925 i Plats okänd .
- 52. OLOFSDOTTER GIFT ERIKSSON, Eva Elinda föddes den 19 Apr 1871 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 21 Apr 1871 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 6 Dec 1950 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes i Plats okänd .
- 53. OLOFSDOTTER/OLSDOTTER GIFT OLOFSSON/OLSSON, Hilma Carolina föddes den 20 Maj 1873 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 21 Maj 1873 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 17 Aug 1952 i Havsnäs 2:43, Alanäs församling, Strömsund (Z); begravdes den 24 Aug 1952 i Alanäs kyrkogård, Strömsund (Z).
- 54. OLOFSSON, Oskar Alfrid/Alfred föddes den 2 Maj 1876 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Maj 1876 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 13 Jul 1921 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 23 Jul 1921 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
38. OLOFSSON, JONAS (20.OLOF8, 14.OLOF7, 9.CHRISTINA6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 22 Jan 1819 i Vängel, Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes den 16 Feb 1819 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . JONAS gift ERIKSDOTTER, Märta Greta den 3 Nov 1844 i Ramsele församling, Sollefteå (Y). Märta (dotter till PERSSON, ERIK och LARSDOTTER, SARA) föddes den 7 Jan 1824 i Hällåsen, Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes den 11 Jan 1824 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog den 27 Aug 1874 i Bonäset, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 13 Sep 1874 i Ramsele gamla kyrkogård, Sollefteå (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 55. JONSSON, Jonas Petter föddes den 30 Apr 1849 i Viken, Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes den 1 Maj 1849 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog den 17 Jul 1889 i Strömsnäs, Stuguns församling, Ragunda (Z); begravdes den 10 Aug 1889 i Stuguns kyrkogård, Ragunda (Z).
39. HÅKANSSON, GUSTAF (21.CATHARINA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 27 Dec 1820 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 30 Dec 1820 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 30 Aug 1904 i Nordanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 2 Okt 1904 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). GUSTAF gift ADAMSDOTTER, Stina Erika den 26 Mar 1843 i Dorotea församling, Dorotea (AC). Stina (dotter till ERIKSSON, ADAM och JONSDOTTER, CHRISTINA) föddes den 26 Jul 1818 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 26 Jul 1818 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 11 Feb 1864 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 6 Mar 1864 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 56. GUSTAFSDOTTER GIFT LIND, Erika Gustava föddes den 7 Jun 1847 i Harrsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 10 Jul 1847 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 23 Mar 1920 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 9 Apr 1920 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
40. JONASDOTTER GIFT JOHANSSON, Inga Catharina (22.MAGDALENA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 3 Jan 1836 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 3 Jan 1836 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 30 Mar 1919 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 10 Maj 1919 i Plats okänd . Inga gift JOHANSSON, Jonas Enock den 29 Mar 1857 i Dorotea församling, Dorotea (AC). Jonas (son till JAKOBSSON, JOHANNES och JONSDOTTER, Anna Magdalena) föddes den 2 Nov 1832 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 17 Nov 1832 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 23 Jan 1926 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 57. JOHANSSON ALDÉN, Adolf Napoleon föddes den 7 Maj 1881 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 4 Jun 1881 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 8 Sep 1963 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 15 Sep 1963 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
41. MIKAELSSON, JONAS Emanuel (23.Gertrud8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 26 Mar 1844 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 27 Mar 1844 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 3 Nov 1932 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 27 Nov 1932 i Plats okänd . JONAS gift THOMASDOTTER GIFT MIKAELSSON, Märta Magdalena den 1 Dec 1867 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). Märta (dotter till LARSSON, THOMAS och ERIKSDOTTER, CATHARINA) föddes den 18 Mar 1846 i Norra Latikberget, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 10 Apr 1846 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Maj 1921 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 24 Jun 1921 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 58. JONSDOTTER, Christina Matilda föddes den 30 Sep 1873 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Okt 1873 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 11 Okt 1955 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 23 Okt 1955 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
42. ADAMSDOTTER, Stina Erika (24.ADAM8, 16.SIGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 26 Jul 1818 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 26 Jul 1818 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 11 Feb 1864 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 6 Mar 1864 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Stina gift HÅKANSSON, GUSTAF den 26 Mar 1843 i Dorotea församling, Dorotea (AC). GUSTAF (son till IVARSSON, HÅKAN och PERSDOTTER, CATHARINA) föddes den 27 Dec 1820 i Lavsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 30 Dec 1820 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 30 Aug 1904 i Nordanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 2 Okt 1904 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 56. GUSTAFSDOTTER GIFT LIND, Erika Gustava föddes den 7 Jun 1847 i Harrsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 10 Jul 1847 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 23 Mar 1920 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 9 Apr 1920 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
43. PERSSON, LARS (25.LISA8, 17.HANS7, 11.NILS6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 24 Jul 1822 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 27 Jul 1822 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 11 Aug 1881 i Mellanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 21 Aug 1881 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). LARS gift THURESDOTTER, Inga Maglena den 16 Dec 1855 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). Inga (dotter till JONSSON, THURE och LARSDOTTER, Eva Christina) föddes den 15 Mar 1830 i Nedre Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 19 Mar 1830 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Dec 1890 i Mellanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 26 Dec 1890 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 59. LARSSON, PER Johan föddes den 12 Jul 1858 i Mellanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Jul 1858 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 16 Sep 1921 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 16 Okt 1921 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
Generation: 10
44. MIKAELSSON, JONAS (26.MIKAEL9, 18.PÅL8, 12.ANDERS7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 13 Sep 1807 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 13 Sep 1807 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 13 Dec 1871 i Bergvattnet, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 28 Jan 1872 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). JONAS gift MIKAELSDOTTER, MAGDALENA den 24 Jun 1829 i Dorotea församling, Dorotea (AC). MAGDALENA (dotter till MIKAELSSON, MIKAEL och ADAMSDOTTER, INGRID) föddes den 28 Nov 1803 i Lomsjö, Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 3 Dec 1803 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 17 Feb 1860 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 18 Mar 1860 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 60. JONASDOTTER GIFT JOHANSSON, Inga Catharina föddes den 3 Jan 1836 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 3 Jan 1836 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 30 Mar 1919 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 10 Maj 1919 i Plats okänd .
45. OLOFSSON, Per August (37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 6 Mar 1853 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Mar 1853 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 46. OLOFSDOTTER, Sara Amalia (37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 18 Apr 1854 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 23 Apr 1854 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 25 Jul 1854 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Aug 1854 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 47. OLOFSDOTTER, Martha Christina (37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 1 Jun 1855 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 3 Jun 1855 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 48. OLOFSDOTTER, Emma Olivia (37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 3 Feb 1863 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Feb 1863 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 5 Jul 1891 i Storholmen, Alanäs församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1891 i Alanäs kyrkogård, Strömsund (Z). 49. OLOFSDOTTER, Cajsa Augusta (37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 7 Sep 1864 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Sep 1864 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Aug 1865 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Aug 1865 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 50. OLOFSSON, Olof Axel (37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 12 Sep 1866 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 16 Sep 1866 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 11 Jun 1958 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 19 Jun 1958 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 51. OLOFSSON OLSSON, Johan Amandus (37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 12 Feb 1869 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Feb 1869 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 2 Okt 1925 i Yttertavle, Umeå landsförsamling, Umeå (AC); begravdes den 7 Okt 1925 i Plats okänd . 52. OLOFSDOTTER GIFT ERIKSSON, Eva Elinda (37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 19 Apr 1871 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 21 Apr 1871 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 6 Dec 1950 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes i Plats okänd . Eva gift ERIKSSON, MATTIAS den 30 Mar 1890 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). MATTIAS (son till LARSSON, ERIK och JOHANSDOTTER, CHRISTINA) föddes den 15 Jul 1863 i Stensele, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 17 Jul 1863 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 29 Nov 1940 i Statsås 1, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Dec 1940 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 61. MATTSSON GIFT JÖNSSON, HILDUR Katarina föddes den 13 Jun 1890 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 29 Jun 1890 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Okt 1970 i Bränna, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Okt 1970 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 62. MATSDOTTER GIFT STRÖMSTEDT, Signe ALICE föddes den 5 Maj 1892 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 15 Maj 1892 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 17 Aug 1987 i Gagnet 2618, Helgums församling, Sollefteå (Y); begravdes den 31 Aug 1987 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 63. MATTSSON, Olof HEMOR föddes den 19 Apr 1894 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 14 Maj 1894 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 15 Aug 1965 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 29 Aug 1965 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 64. MATTSSON, MIKAEL Amandus föddes den 29 Sep 1896 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Okt 1896 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 9 Okt 1969 i Laxbäcken, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Okt 1969 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 65. MATTSSON GIFT MATTSSON, LILLY Emina föddes den 26 Dec 1898 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 28 Dec 1898 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 5 Maj 1974 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Maj 1974 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 66. ERIKSSON GIFT OLSSON, Kristina ANSELINA föddes den 25 Maj 1900 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 23 Jun 1900 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 16 Feb 1958 i Havsnäs 2:107, Alanäs församling, Strömsund (Z); begravdes i Alanäs kyrkogård, Strömsund (Z).
- 67. ERIKSSON, HILDING Mattias föddes den 6 Mar 1903 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Apr 1903 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 19 Nov 1979 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 26 Nov 1979 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 68. ERIKSSON GIFT BLÜCKERT, AGNES Sofia föddes den 13 Feb 1905 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 24 Feb 1905 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Jan 1985 i Spånga, Kista församling, Stockholm (AB); begravdes den 14 Feb 1985 i Sundbybergs begravningsplats, Sundbyberg (AB).
- 69. ERIKSSON, SIGURD Alexi föddes den 17 Feb 1908 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 25 Feb 1908 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Nov 1975 i Simtuna församling, Enköping (C); begravdes den 22 Nov 1975 i Simtuna kyrkogård, Enköping (C).
- 70. ERIKSSON, Elis ÖSTEN föddes den 24 Apr 1910 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Jun 1910 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 28 Jul 1977 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 3 Aug 1977 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 71. ERIKSSON, PER Gottfrid föddes den 8 Aug 1916 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 16 Aug 1916 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 18 Okt 1974 i Karlanda församling, Årjäng (S); begravdes i Plats okänd .
53. OLOFSDOTTER/OLSDOTTER GIFT OLOFSSON/OLSSON, Hilma Carolina (37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 20 Maj 1873 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 21 Maj 1873 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 17 Aug 1952 i Havsnäs 2:43, Alanäs församling, Strömsund (Z); begravdes den 24 Aug 1952 i Alanäs kyrkogård, Strömsund (Z). 54. OLOFSSON, Oskar Alfrid/Alfred (37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 2 Maj 1876 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Maj 1876 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 13 Jul 1921 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 23 Jul 1921 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 55. JONSSON, Jonas Petter (38.JONAS9, 20.OLOF8, 14.OLOF7, 9.CHRISTINA6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 30 Apr 1849 i Viken, Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes den 1 Maj 1849 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog den 17 Jul 1889 i Strömsnäs, Stuguns församling, Ragunda (Z); begravdes den 10 Aug 1889 i Stuguns kyrkogård, Ragunda (Z). Jonas gift MAGNUSDOTTER GIFT JONSSON, ELISABETH den 27 Mar 1876 i Stuguns församling, Ragunda (Z). ELISABETH (dotter till JOHANSSON, MAGNUS och SAMUELSDOTTER, Anna Brita) föddes den 30 Aug 1857 i Öravattnet, Stuguns församling, Ragunda (Z); döptes den 31 Aug 1857 i Stuguns församling, Ragunda (Z); dog den 10 Jan 1930 i Strömsnäs, Stuguns församling, Ragunda (Z); begravdes den 19 Jan 1930 i Stuguns kyrkogård, Ragunda (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 72. JONSSON GIFT LINDSTRÖM, Anna Margareta föddes den 22 Jan 1879 i Strömsnäs, Stuguns församling, Ragunda (Z); döptes den 25 Feb 1879 i Stuguns församling, Ragunda (Z); dog den 24 Aug 1966 i Ammer 3580, Ragunda församling, Ragunda (Z); begravdes den 3 Sep 1966 i Ragunda kyrkogård, Ragunda (Z).
56. GUSTAFSDOTTER GIFT LIND, Erika Gustava (39.GUSTAF9, 21.CATHARINA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 7 Jun 1847 i Harrsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 10 Jul 1847 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 23 Mar 1920 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 9 Apr 1920 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Erika gift JAKOBSSON LIND, DANIEL den 13 Apr 1869 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). DANIEL (son till JAKOBSSON, JAKOB och DANIELSDOTTER, CATHARINA) föddes den 22 Apr 1841 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 25 Apr 1841 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Jul 1896 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1896 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 73. DANIELSDOTTER LIND GIFT ANDERSSON, Katarina Margareta föddes den 11 Mar 1876 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Mar 1876 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 9 Jul 1959 i Norrby 1:18, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1959 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
57. JOHANSSON ALDÉN, Adolf Napoleon (40.Inga9, 22.MAGDALENA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 7 Maj 1881 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 4 Jun 1881 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 8 Sep 1963 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 15 Sep 1963 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). Adolf gift SJÖSTRÖM GIFT ALDÉN, Tyra Augusta den 16 Sep 1906 i Dorotea församling, Dorotea (AC). Tyra (dotter till SJÖSTRÖM, Carl Johan och JONASDOTTER NILSSON GIFT SJÖSTRÖM, Agusta Wilhelmina) föddes den 13 Aug 1880 i Västerhiske, Umeå landsförsamling, Umeå (AC); döptes den 22 Aug 1880 i Umeå landsförsamling, Umeå (AC); dog den 25 Apr 1965 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 2 Maj 1965 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 74. ALDÉN GIFT PÅLSTEDT, Rosa Margot Helene föddes den 2 Jul 1907 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 7 Jul 1907 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 15 Apr 1997 i Västra Ormsjö 203, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 12 Maj 1997 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 75. ALDÉN, Uno Arnold Napoleon föddes den 21 Maj 1910 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 22 Jun 1910 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 10 Dec 1941 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 21 Dec 1941 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 76. ALDÉN, Rune Ernst Adolf föddes den 30 Apr 1913 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 6 Jun 1913 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 6 Mar 1990 i Västra Ormsjö 845, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 4 Okt 1990 i Dorotea kyrkogård, Dorotea (AC).
- 77. ALDÉN, Greta Dagmar föddes den 19 Nov 1914 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 15 Dec 1914 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 10 Jan 2007 i Västra Ormsjö 206, Dorotea-Risbäcks församling, Dorotea (AC); begravdes den 1 Jul 2007 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 78. ALDÉN, KNUT Torgny föddes den 28 Nov 1918 i Västra Ormsjö 4, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 2 Dec 1918 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 20 Dec 2018 i Sollefteå, Sollefteå distrikt, Sollefteå (Y); begravdes den 24 Maj 2019 i Sollefteå kyrkogård, Sollefteå (Y).
58. JONSDOTTER, Christina Matilda (41.JONAS9, 23.Gertrud8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 30 Sep 1873 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Okt 1873 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 11 Okt 1955 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 23 Okt 1955 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). Christina gift LARSSON, PER Johan den 13 Sep 1896 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). PER (son till PERSSON, LARS och THURESDOTTER, Inga Maglena) föddes den 12 Jul 1858 i Mellanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Jul 1858 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 16 Sep 1921 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 16 Okt 1921 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 79. PERSSON, Jonas Richard föddes den 4 Sep 1895 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Sep 1895 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Mar 1916 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 13 Mar 1916 i Plats okänd .
- 80. PERSSON, Erhard Amandus föddes den 23 Jan 1897 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 31 Jan 1897 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Sep 1918 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Okt 1918 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 81. PERSDOTTER LARSSON, Ester Kristina föddes den 8 Feb 1899 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Mar 1899 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Maj 1934 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Maj 1934 i Plats okänd .
- 82. LARSSON, Karl Johan föddes den 19 Sep 1901 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 6 Okt 1901 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 22 Dec 1952 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 4 Jan 1953 i Vilhelmina nya kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 83. LARSSON, August Emanuel föddes den 26 Nov 1903 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Dec 1903 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 24 Okt 1974 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 1 Nov 1974 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 84. LARSSON, Erik Alfred föddes den 21 Mar 1906 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 15 Apr 1906 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 9 Jun 1982 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 19 Jun 1982 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 85. LARSSON GIFT GULLBERG, Signhild Evelina föddes den 21 Jun 1908 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Jul 1908 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 29 Nov 1982 i Enskede församling, Stockholm (AB); begravdes den 28 Dec 1982 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
- 86. LARSSON, SVEN Anton föddes den 24 Nov 1910 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Dec 1910 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Sep 1993 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 17 Sep 1993 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 87. LARSSON GIFT NORDIN, Anna Albertina föddes den 15 Jan 1914 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Feb 1914 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Sep 1999 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 20 Sep 1999 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
59. LARSSON, PER Johan (43.LARS9, 25.LISA8, 17.HANS7, 11.NILS6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 12 Jul 1858 i Mellanås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Jul 1858 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 16 Sep 1921 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 16 Okt 1921 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). PER gift JONSDOTTER, Christina Matilda den 13 Sep 1896 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC). Christina (dotter till MIKAELSSON, JONAS Emanuel och THOMASDOTTER GIFT MIKAELSSON, Märta Magdalena) föddes den 30 Sep 1873 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Okt 1873 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 11 Okt 1955 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 23 Okt 1955 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 79. PERSSON, Jonas Richard föddes den 4 Sep 1895 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Sep 1895 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Mar 1916 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 13 Mar 1916 i Plats okänd .
- 80. PERSSON, Erhard Amandus föddes den 23 Jan 1897 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 31 Jan 1897 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Sep 1918 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Okt 1918 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 81. PERSDOTTER LARSSON, Ester Kristina föddes den 8 Feb 1899 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Mar 1899 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Maj 1934 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Maj 1934 i Plats okänd .
- 82. LARSSON, Karl Johan föddes den 19 Sep 1901 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 6 Okt 1901 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 22 Dec 1952 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 4 Jan 1953 i Vilhelmina nya kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 83. LARSSON, August Emanuel föddes den 26 Nov 1903 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Dec 1903 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 24 Okt 1974 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 1 Nov 1974 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 84. LARSSON, Erik Alfred föddes den 21 Mar 1906 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 15 Apr 1906 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 9 Jun 1982 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 19 Jun 1982 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 85. LARSSON GIFT GULLBERG, Signhild Evelina föddes den 21 Jun 1908 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Jul 1908 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 29 Nov 1982 i Enskede församling, Stockholm (AB); begravdes den 28 Dec 1982 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
- 86. LARSSON, SVEN Anton föddes den 24 Nov 1910 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Dec 1910 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Sep 1993 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 17 Sep 1993 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
- 87. LARSSON GIFT NORDIN, Anna Albertina föddes den 15 Jan 1914 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Feb 1914 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Sep 1999 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 20 Sep 1999 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
Generation: 11
60. JONASDOTTER GIFT JOHANSSON, Inga Catharina (44.JONAS10, 26.MIKAEL9, 18.PÅL8, 12.ANDERS7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 3 Jan 1836 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 3 Jan 1836 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 30 Mar 1919 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 10 Maj 1919 i Plats okänd . Inga gift JOHANSSON, Jonas Enock den 29 Mar 1857 i Dorotea församling, Dorotea (AC). Jonas (son till JAKOBSSON, JOHANNES och JONSDOTTER, Anna Magdalena) föddes den 2 Nov 1832 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 17 Nov 1832 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 23 Jan 1926 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 88. JOHANSSON ALDÉN, Adolf Napoleon föddes den 7 Maj 1881 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 4 Jun 1881 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 8 Sep 1963 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 15 Sep 1963 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
61. MATTSSON GIFT JÖNSSON, HILDUR Katarina (52.Eva10, 37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 13 Jun 1890 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 29 Jun 1890 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Okt 1970 i Bränna, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Okt 1970 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 62. MATSDOTTER GIFT STRÖMSTEDT, Signe ALICE (52.Eva10, 37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 5 Maj 1892 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 15 Maj 1892 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 17 Aug 1987 i Gagnet 2618, Helgums församling, Sollefteå (Y); begravdes den 31 Aug 1987 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Signe gift STRÖMSTEDT, NILS Erik den 21 Nov 1915 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). NILS (son till STRÖMSTEDT, Jonas Erik och LARSDOTTER GIFT STRÖMSTEDT, ANNA) föddes den 27 Sep 1886 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 3 Okt 1886 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 3 Nov 1954 i Granberget 1:3, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 21 Nov 1954 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 89. STRÖMSTEDT, Jonas ERIK föddes den 23 Jan 1916 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Feb 1916 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 16 Nov 1986 i Frånö, Gudmundrå församling, Kramfors (Y); begravdes i Arvidsjaurs kyrkogård, Arvidsjaur (BD).
- 90. STRÖMSTEDT, Matts Hilmer föddes den 24 Okt 1917 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Okt 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 24 Jan 1918 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 91. STRÖMSTEDT, Nils Emanuel föddes den 24 Okt 1917 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Okt 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Sep 1922 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 24 Sep 1922 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 92. STRÖMSTEDT, PER Östen föddes den 22 Jan 1921 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 12 Feb 1921 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Feb 2004 i Gagnet 144, Helgums församling, Sollefteå (Y); begravdes den 19 Maj 2004 i Helgums kyrkogård, Sollefteå (Y).
63. MATTSSON, Olof HEMOR (52.Eva10, 37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 19 Apr 1894 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 14 Maj 1894 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 15 Aug 1965 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 29 Aug 1965 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 64. MATTSSON, MIKAEL Amandus (52.Eva10, 37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 29 Sep 1896 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Okt 1896 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 9 Okt 1969 i Laxbäcken, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Okt 1969 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 65. MATTSSON GIFT MATTSSON, LILLY Emina (52.Eva10, 37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 26 Dec 1898 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 28 Dec 1898 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 5 Maj 1974 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 18 Maj 1974 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 66. ERIKSSON GIFT OLSSON, Kristina ANSELINA (52.Eva10, 37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 25 Maj 1900 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 23 Jun 1900 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 16 Feb 1958 i Havsnäs 2:107, Alanäs församling, Strömsund (Z); begravdes i Alanäs kyrkogård, Strömsund (Z). 67. ERIKSSON, HILDING Mattias (52.Eva10, 37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 6 Mar 1903 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Apr 1903 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 19 Nov 1979 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 26 Nov 1979 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 68. ERIKSSON GIFT BLÜCKERT, AGNES Sofia (52.Eva10, 37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 13 Feb 1905 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 24 Feb 1905 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Jan 1985 i Spånga, Kista församling, Stockholm (AB); begravdes den 14 Feb 1985 i Sundbybergs begravningsplats, Sundbyberg (AB). 69. ERIKSSON, SIGURD Alexi (52.Eva10, 37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 17 Feb 1908 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 25 Feb 1908 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Nov 1975 i Simtuna församling, Enköping (C); begravdes den 22 Nov 1975 i Simtuna kyrkogård, Enköping (C). 70. ERIKSSON, Elis ÖSTEN (52.Eva10, 37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 24 Apr 1910 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Jun 1910 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 28 Jul 1977 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 3 Aug 1977 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 71. ERIKSSON, PER Gottfrid (52.Eva10, 37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 8 Aug 1916 i Statsås, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 16 Aug 1916 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 18 Okt 1974 i Karlanda församling, Årjäng (S); begravdes i Plats okänd . 72. JONSSON GIFT LINDSTRÖM, Anna Margareta (55.Jonas10, 38.JONAS9, 20.OLOF8, 14.OLOF7, 9.CHRISTINA6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 22 Jan 1879 i Strömsnäs, Stuguns församling, Ragunda (Z); döptes den 25 Feb 1879 i Stuguns församling, Ragunda (Z); dog den 24 Aug 1966 i Ammer 3580, Ragunda församling, Ragunda (Z); begravdes den 3 Sep 1966 i Ragunda kyrkogård, Ragunda (Z). Anna gift JÖNSSON LINDSTRÖM, Per Olof den 21 Okt 1904 i Ragunda församling, Ragunda (Z). Per (son till JÖNSSON LINDSTRÖM, JÖNS och PERSDOTTER AJAX, Ingrid Johanna) föddes den 29 Jul 1876 i Ammer 1, Ragunda församling, Ragunda (Z); döptes den 11 Aug 1876 i Ragunda församling, Ragunda (Z); dog den 23 Jun 1958 i Ammer, Ragunda församling, Ragunda (Z); begravdes den 29 Jun 1958 i Ragunda kyrkogård, Ragunda (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 93. LINDSTRÖM GIFT JÖNSSON, Kristina Henrietta föddes den 22 Aug 1908 i Ammer 1, Ragunda församling, Ragunda (Z); döptes den 7 Nov 1908 i Ragunda församling, Ragunda (Z); dog den 9 Aug 2007 i Hammarstrand, Ragunda församling, Ragunda (Z); begravdes den 1 Okt 2007 i Ragunda kyrkogård, Ragunda (Z).
73. DANIELSDOTTER LIND GIFT ANDERSSON, Katarina Margareta (56.Erika10, 39.GUSTAF9, 21.CATHARINA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 11 Mar 1876 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Mar 1876 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 9 Jul 1959 i Norrby 1:18, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1959 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Katarina gift ANDERSSON, ISAK den 26 Jul 1896 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). ISAK (son till JAKOBSSON, ANDERS och JÖNSDOTTER GIFT JAKOBSSON, Lisa Erika) föddes den 6 Jul 1866 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Jul 1866 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 8 Sep 1959 i Norrby 1:18, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 20 Sep 1959 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 94. ANDERSSON GIFT LINDE, Katarina Elisabet föddes den 8 Mar 1897 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 18 Mar 1897 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 12 Jan 1983 i Märsta, Husby-Ärlinghundra församling, Sigtuna (AB); begravdes den 3 Aug 1983 i Ströms nya kyrkogård, Strömsund (Z).
- 95. ANDERSSON GIFT JONSSON, Erika Alfrida föddes den 12 Okt 1898 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 22 Okt 1898 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 21 Maj 1979 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes den 21 Sep 1979 i Östersunds östra begravningsplats, Östersund (Z).
- 96. ANDERSSON, ANDERS Daniel föddes den 1 Jul 1900 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Jul 1900 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 26 Feb 1973 i Rörström 2:23, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 2 Mar 1973 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 97. ANDERSSON GIFT SELIN, Margareta Kristina föddes den 9 Feb 1903 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Mar 1903 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Feb 1971 i Hoting, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 27 Feb 1971 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 98. ANDERSSON GIFT FLODQVIST, Edla Helena föddes den 25 Maj 1905 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 24 Jun 1905 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 10 Apr 1966 i Bromma, Västerleds församling, Stockholm (AB); begravdes den 3 Maj 1966 i Bromma kyrkogård, Stockholm (AB).
- 99. ANDERSSON, Jakob Henry föddes den 15 Aug 1907 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Sep 1907 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 23 Feb 1986 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 8 Mar 1986 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 100. ANDERSSON HAKELIND, Gustaf Verner föddes den 14 Jan 1910 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Feb 1910 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Dec 1977 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 7 Jan 1978 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 101. ANDERSSON, Anna Ottilia föddes den 12 Feb 1912 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 1 Mar 1912 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 2 Maj 1996 i Stockholms Sankt Görans församling, Stockholm (AB); begravdes i Plats okänd .
- 102. ANDERSSON GIFT LINDÉN, Naima Linnéa föddes den 28 Mar 1914 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Maj 1914 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 14 Dec 2004 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes i Plats okänd .
- 103. ANDERSSON GIFT STRÖM, Emmy Maria föddes den 21 Nov 1916 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 13 Mar 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Aug 2003 i Hägerstens församling, Stockholm (AB); begravdes den 20 Nov 2003 i Nacka norra kyrkogård, Nacka (AB).
74. ALDÉN GIFT PÅLSTEDT, Rosa Margot Helene (57.Adolf10, 40.Inga9, 22.MAGDALENA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 2 Jul 1907 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 7 Jul 1907 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 15 Apr 1997 i Västra Ormsjö 203, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 12 Maj 1997 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). 75. ALDÉN, Uno Arnold Napoleon (57.Adolf10, 40.Inga9, 22.MAGDALENA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 21 Maj 1910 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 22 Jun 1910 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 10 Dec 1941 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 21 Dec 1941 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). 76. ALDÉN, Rune Ernst Adolf (57.Adolf10, 40.Inga9, 22.MAGDALENA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 30 Apr 1913 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 6 Jun 1913 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 6 Mar 1990 i Västra Ormsjö 845, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 4 Okt 1990 i Dorotea kyrkogård, Dorotea (AC). 77. ALDÉN, Greta Dagmar (57.Adolf10, 40.Inga9, 22.MAGDALENA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 19 Nov 1914 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 15 Dec 1914 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 10 Jan 2007 i Västra Ormsjö 206, Dorotea-Risbäcks församling, Dorotea (AC); begravdes den 1 Jul 2007 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). 78. ALDÉN, KNUT Torgny (57.Adolf10, 40.Inga9, 22.MAGDALENA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 28 Nov 1918 i Västra Ormsjö 4, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 2 Dec 1918 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 20 Dec 2018 i Sollefteå, Sollefteå distrikt, Sollefteå (Y); begravdes den 24 Maj 2019 i Sollefteå kyrkogård, Sollefteå (Y). KNUT gift STRÖMQVIST GIFT ALDÉN, AINA Lovisa den 8 Jul 1950 i Dorotea församling, Dorotea (AC). AINA (dotter till JÖNSSON STRÖMQVIST, Anders och BLOM GIFT STRÖMQVIST GIFT ANDERSSON, ESTER Margareta Katarina) föddes den 4 Jun 1918 i Roknäs, Piteå landsförsamling, Piteå (BD); döptes den 25 Jun 1918 i Piteå landsförsamling, Piteå (BD); dog den 27 Okt 2007 i Sollefteå församling, Sollefteå (Y); begravdes den 11 Maj 2008 i Sollefteå kyrkogård, Sollefteå (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
79. PERSSON, Jonas Richard (58.Christina10, 41.JONAS9, 23.Gertrud8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 4 Sep 1895 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Sep 1895 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Mar 1916 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 13 Mar 1916 i Plats okänd . 80. PERSSON, Erhard Amandus (58.Christina10, 41.JONAS9, 23.Gertrud8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 23 Jan 1897 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 31 Jan 1897 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 4 Sep 1918 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 6 Okt 1918 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). 81. PERSDOTTER LARSSON, Ester Kristina (58.Christina10, 41.JONAS9, 23.Gertrud8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 8 Feb 1899 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 4 Mar 1899 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Maj 1934 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 15 Maj 1934 i Plats okänd . 82. LARSSON, Karl Johan (58.Christina10, 41.JONAS9, 23.Gertrud8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 19 Sep 1901 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 6 Okt 1901 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 22 Dec 1952 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 4 Jan 1953 i Vilhelmina nya kyrkogård, Vilhelmina (AC). 83. LARSSON, August Emanuel (58.Christina10, 41.JONAS9, 23.Gertrud8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 26 Nov 1903 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 13 Dec 1903 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 24 Okt 1974 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 1 Nov 1974 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 84. LARSSON, Erik Alfred (58.Christina10, 41.JONAS9, 23.Gertrud8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 21 Mar 1906 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 15 Apr 1906 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 9 Jun 1982 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 19 Jun 1982 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC). 85. LARSSON GIFT GULLBERG, Signhild Evelina (58.Christina10, 41.JONAS9, 23.Gertrud8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 21 Jun 1908 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 11 Jul 1908 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 29 Nov 1982 i Enskede församling, Stockholm (AB); begravdes den 28 Dec 1982 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB). 86. LARSSON, SVEN Anton (58.Christina10, 41.JONAS9, 23.Gertrud8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 24 Nov 1910 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 18 Dec 1910 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 12 Sep 1993 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 17 Sep 1993 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). SVEN gift STRÖMQVIST GIFT LARSSON, MIMMI Kristina den 16 Dec 1945 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). MIMMI (dotter till JÖNSSON STRÖMQVIST, Anders och BLOM GIFT STRÖMQVIST GIFT ANDERSSON, ESTER Margareta Katarina) föddes den 31 Jan 1916 i Roknäs, Piteå landsförsamling, Piteå (BD); döptes den 4 Mar 1916 i Piteå landsförsamling, Piteå (BD); dog den 16 Aug 2021 i Vilhelmina, Vilhelmina distrikt, Vilhelmina (AC); begravdes den 21 Jun 2022 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
87. LARSSON GIFT NORDIN, Anna Albertina (58.Christina10, 41.JONAS9, 23.Gertrud8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 15 Jan 1914 i Svannäs, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); döptes den 7 Feb 1914 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); dog den 7 Sep 1999 i Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 20 Sep 1999 i Vilhelmina norra kyrkogård, Vilhelmina (AC).
Generation: 12
88. JOHANSSON ALDÉN, Adolf Napoleon (60.Inga11, 44.JONAS10, 26.MIKAEL9, 18.PÅL8, 12.ANDERS7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 7 Maj 1881 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 4 Jun 1881 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 8 Sep 1963 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 15 Sep 1963 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). Adolf gift SJÖSTRÖM GIFT ALDÉN, Tyra Augusta den 16 Sep 1906 i Dorotea församling, Dorotea (AC). Tyra (dotter till SJÖSTRÖM, Carl Johan och JONASDOTTER NILSSON GIFT SJÖSTRÖM, Agusta Wilhelmina) föddes den 13 Aug 1880 i Västerhiske, Umeå landsförsamling, Umeå (AC); döptes den 22 Aug 1880 i Umeå landsförsamling, Umeå (AC); dog den 25 Apr 1965 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 2 Maj 1965 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 110. ALDÉN GIFT PÅLSTEDT, Rosa Margot Helene föddes den 2 Jul 1907 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 7 Jul 1907 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 15 Apr 1997 i Västra Ormsjö 203, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 12 Maj 1997 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 111. ALDÉN, Uno Arnold Napoleon föddes den 21 Maj 1910 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 22 Jun 1910 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 10 Dec 1941 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 21 Dec 1941 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 112. ALDÉN, Rune Ernst Adolf föddes den 30 Apr 1913 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 6 Jun 1913 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 6 Mar 1990 i Västra Ormsjö 845, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 4 Okt 1990 i Dorotea kyrkogård, Dorotea (AC).
- 113. ALDÉN, Greta Dagmar föddes den 19 Nov 1914 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 15 Dec 1914 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 10 Jan 2007 i Västra Ormsjö 206, Dorotea-Risbäcks församling, Dorotea (AC); begravdes den 1 Jul 2007 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 114. ALDÉN, KNUT Torgny föddes den 28 Nov 1918 i Västra Ormsjö 4, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 2 Dec 1918 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 20 Dec 2018 i Sollefteå, Sollefteå distrikt, Sollefteå (Y); begravdes den 24 Maj 2019 i Sollefteå kyrkogård, Sollefteå (Y).
89. STRÖMSTEDT, Jonas ERIK (62.Signe11, 52.Eva10, 37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 23 Jan 1916 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Feb 1916 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 16 Nov 1986 i Frånö, Gudmundrå församling, Kramfors (Y); begravdes i Arvidsjaurs kyrkogård, Arvidsjaur (BD). Jonas gift LINDBERG GIFT STRÖMSTEDT, INA Helga Johanna den 22 Jun 1942 i Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD). INA (dotter till LINDBERG, FREDRIK August och NYSTRÖM GIFT LINDBERG, HILDUR Erika) föddes den 10 Okt 1919 i Strittjomvare, Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); döptes den 16 Okt 1919 i Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); dog den 24 Okt 1962 i Strittjomvare 1:6, Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); begravdes den 11 Nov 1962 i Arvidsjaurs kyrkogård, Arvidsjaur (BD). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 115. STRÖMSTEDT GIFT ERIKSSON, CLARY Marianne föddes den 11 Aug 1945 i Strittjomvare 1:6, Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); döptes Okänt i Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); dog den 1 Dec 2018 i Graningenbruk 392, Graninge distrikt, Sollefteå (Y); begravdes den 20 Dec 2018 i Graninge kyrkogård, Sollefteå (Y).
- 116. STRÖMSTEDT, ÅKE Herbert Gotthard föddes den 27 Okt 1946 i Strittjomvare 1:6, Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); döptes den 29 Okt 1946 i Arvidsjaurs församling, Arvidsjaur (BD); dog den 14 Nov 2023 i Helgum, Helgums distrikt, Sollefteå (Y); begravdes i Plats okänd .
90. STRÖMSTEDT, Matts Hilmer (62.Signe11, 52.Eva10, 37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 24 Okt 1917 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Okt 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 24 Jan 1918 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 91. STRÖMSTEDT, Nils Emanuel (62.Signe11, 52.Eva10, 37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 24 Okt 1917 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Okt 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Sep 1922 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 24 Sep 1922 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 92. STRÖMSTEDT, PER Östen (62.Signe11, 52.Eva10, 37.Eva9, 19.PER8, 13.MALIN7, 8.INGEBORG6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 22 Jan 1921 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 12 Feb 1921 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Feb 2004 i Gagnet 144, Helgums församling, Sollefteå (Y); begravdes den 19 Maj 2004 i Helgums kyrkogård, Sollefteå (Y). PER gift HÄLLSTRÖM GIFT STRÖMSTEDT, Ingrid GUNVOR den 3 Jul 1954 i Plats okänd . Ingrid föddes den 5 Apr 1928 i Skänknäsberget, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 27 Maj 1928 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Jun 2017 i Rådomsgården, Helgums distrikt, Sollefteå (Y); begravdes den 15 Sep 2017 i Helgums kyrkogård, Sollefteå (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
93. LINDSTRÖM GIFT JÖNSSON, Kristina Henrietta (72.Anna11, 55.Jonas10, 38.JONAS9, 20.OLOF8, 14.OLOF7, 9.CHRISTINA6, 6.INGEBORG5, 4.DANIEL4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 22 Aug 1908 i Ammer 1, Ragunda församling, Ragunda (Z); döptes den 7 Nov 1908 i Ragunda församling, Ragunda (Z); dog den 9 Aug 2007 i Hammarstrand, Ragunda församling, Ragunda (Z); begravdes den 1 Okt 2007 i Ragunda kyrkogård, Ragunda (Z). Kristina gift JÖNSSON, Erik Per Olof den 3 Jul 1937 i Ragunda församling, Ragunda (Z). Erik (son till JÖNSSON, ANDERS och HJELM GIFT JÖNSSON, Maria Sofia) föddes den 26 Nov 1901 i Ammer 1, Ragunda församling, Ragunda (Z); döptes i Ej i Svenska kyrkan; dog den 25 Jan 1991 i Ammer 3572, Ragunda församling, Ragunda (Z); begravdes den 22 Jun 1991 i Ragunda kyrkogård, Ragunda (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 119. Levande
94. ANDERSSON GIFT LINDE, Katarina Elisabet (73.Katarina11, 56.Erika10, 39.GUSTAF9, 21.CATHARINA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 8 Mar 1897 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 18 Mar 1897 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 12 Jan 1983 i Märsta, Husby-Ärlinghundra församling, Sigtuna (AB); begravdes den 3 Aug 1983 i Ströms nya kyrkogård, Strömsund (Z). 95. ANDERSSON GIFT JONSSON, Erika Alfrida (73.Katarina11, 56.Erika10, 39.GUSTAF9, 21.CATHARINA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 12 Okt 1898 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 22 Okt 1898 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 21 Maj 1979 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes den 21 Sep 1979 i Östersunds östra begravningsplats, Östersund (Z). 96. ANDERSSON, ANDERS Daniel (73.Katarina11, 56.Erika10, 39.GUSTAF9, 21.CATHARINA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 1 Jul 1900 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Jul 1900 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 26 Feb 1973 i Rörström 2:23, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 2 Mar 1973 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). ANDERS gift BLOM GIFT STRÖMQVIST GIFT ANDERSSON, ESTER Margareta Katarina den 29 Aug 1925 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). ESTER (dotter till BLOM, Jöns Nikolaus och HENRIKSDOTTER HENRIKSSON, BRITA Lovisa) föddes den 7 Feb 1887 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 12 Feb 1887 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Aug 1960 i Rörström 2:23, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 6 Aug 1960 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 120. ANDERSSON, ISAK Brynolf föddes den 11 Sep 1926 i Rörström, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 30 Dec 1926 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 23 Apr 2002 i Rörström 643, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 10 Maj 2002 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
97. ANDERSSON GIFT SELIN, Margareta Kristina (73.Katarina11, 56.Erika10, 39.GUSTAF9, 21.CATHARINA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 9 Feb 1903 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Mar 1903 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Feb 1971 i Hoting, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 27 Feb 1971 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 98. ANDERSSON GIFT FLODQVIST, Edla Helena (73.Katarina11, 56.Erika10, 39.GUSTAF9, 21.CATHARINA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 25 Maj 1905 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 24 Jun 1905 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 10 Apr 1966 i Bromma, Västerleds församling, Stockholm (AB); begravdes den 3 Maj 1966 i Bromma kyrkogård, Stockholm (AB). 99. ANDERSSON, Jakob Henry (73.Katarina11, 56.Erika10, 39.GUSTAF9, 21.CATHARINA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 15 Aug 1907 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Sep 1907 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 23 Feb 1986 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 8 Mar 1986 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 100. ANDERSSON HAKELIND, Gustaf Verner (73.Katarina11, 56.Erika10, 39.GUSTAF9, 21.CATHARINA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 14 Jan 1910 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Feb 1910 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Dec 1977 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 7 Jan 1978 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 101. ANDERSSON, Anna Ottilia (73.Katarina11, 56.Erika10, 39.GUSTAF9, 21.CATHARINA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 12 Feb 1912 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 1 Mar 1912 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 2 Maj 1996 i Stockholms Sankt Görans församling, Stockholm (AB); begravdes i Plats okänd . 102. ANDERSSON GIFT LINDÉN, Naima Linnéa (73.Katarina11, 56.Erika10, 39.GUSTAF9, 21.CATHARINA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 28 Mar 1914 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Maj 1914 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 14 Dec 2004 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes i Plats okänd . 103. ANDERSSON GIFT STRÖM, Emmy Maria (73.Katarina11, 56.Erika10, 39.GUSTAF9, 21.CATHARINA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) föddes den 21 Nov 1916 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 13 Mar 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Aug 2003 i Hägerstens församling, Stockholm (AB); begravdes den 20 Nov 2003 i Nacka norra kyrkogård, Nacka (AB). 104. Levande (78.KNUT11, 57.Adolf10, 40.Inga9, 22.MAGDALENA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) Levande gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
105. Levande (78.KNUT11, 57.Adolf10, 40.Inga9, 22.MAGDALENA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) Familj/Make/Maka: Levande. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 123. Levande
Levande gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
106. Levande (78.KNUT11, 57.Adolf10, 40.Inga9, 22.MAGDALENA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) Levande gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
107. Levande (78.KNUT11, 57.Adolf10, 40.Inga9, 22.MAGDALENA8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) Levande gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
108. Levande (86.SVEN11, 58.Christina10, 41.JONAS9, 23.Gertrud8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) Levande gift PONZIO, GIORGIO den 20 Jul 1974 i Plats okänd , och skildes den 18 Feb 2004 i Malmö (M). GIORGIO föddes den 26 Mar 1941 i Savona, Italien; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 8 Apr 2017 i Italien; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
109. Levande (86.SVEN11, 58.Christina10, 41.JONAS9, 23.Gertrud8, 15.INGRID7, 10.ADAM6, 7.HANS5, 5.ERIK4, 3.CHRISTOFFER3, 2.DANIEL2, 1.CHRISTOFFER1) Levande gift SIKSTRÖM, BARBRO Margareta Okänt i Plats okänd . BARBRO föddes den 4 Dec 1943 i Nederkalix församling, Kalix (BD); döptes Okänt i Nederkalix församling, Kalix (BD). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn: