ANDERSDOTTER, ANNA
Ber 1650 - Okänt (~ 69 år)1. ANDERSDOTTER, ANNA föddes ber 1650 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 22 Jun 1719 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). ANNA gift NILSSON, JON Okänt i Plats okänd . JON (son till CHRISTOFFERSSON, NILS och OKÄNT, Okänt) föddes Okänt i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog cirka 1678 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. JONSSON, PER föddes cirka 1671 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
ANNA gift OLOFSSON, MÅRTEN Okänt i Plats okänd . MÅRTEN (son till OLOFSSON, OLOF och MÅRTENSDOTTER, SEGRID) föddes ber 1646 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y); dog den 15 Jan 1738 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 23 Jan 1738 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. MÅRTENSDOTTER, ANNA föddes 1686 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 19 Mar 1760 i Kubbe, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 30 Mar 1760 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
Generation: 2
2. JONSSON, PER (1.ANNA1) föddes cirka 1671 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. PER gift ERIKSDOTTER, KERSTIN cirka 1701 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). KERSTIN (dotter till CHRISTOFFERSSON, ERIK och HALVARDSDOTTER, MÄRET) föddes 1672 i Norrböle, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 15 Nov 1752 i Bredbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 6 Dec 1752 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 4. PERSSON, MARTINUS/MÅRTEN föddes den 19 Sep 1710 i Bredbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 21 Sep 1710 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 27 Maj 1797 i Yttersel 3, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 5 Jun 1797 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
3. MÅRTENSDOTTER, ANNA (1.ANNA1) föddes 1686 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 19 Mar 1760 i Kubbe, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 30 Mar 1760 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). ANNA gift ANDERSSON, NILS Okänt i Plats okänd . NILS (son till NILSSON, ANDERS och PERSDOTTER, INGEBORG) föddes 1668 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 25 Mar 1753 i Kubbe, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 8 Apr 1753 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 5. NILSSON, PETRUS/PER föddes den 30 Nov 1713 i Risbäck, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 6 Dec 1713 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 16 Aug 1791 i Kubbe, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 28 Aug 1791 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
Generation: 3
4. PERSSON, MARTINUS/MÅRTEN (2.PER2, 1.ANNA1) föddes den 19 Sep 1710 i Bredbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 21 Sep 1710 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 27 Maj 1797 i Yttersel 3, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 5 Jun 1797 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). MARTINUS/MÅRTEN gift NILSDOTTER, LISBETA Okänt i Plats okänd . LISBETA föddes cirka 1710 i Finland; döptes Okänt i Plats okänd ; dog cirka 1776 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 6. MÅRTENSSON, MÅRTEN föddes den 16 Sep 1731 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 17 Sep 1731 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 14 Mar 1820 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 25 Mar 1820 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
5. NILSSON, PETRUS/PER (3.ANNA2, 1.ANNA1) föddes den 30 Nov 1713 i Risbäck, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 6 Dec 1713 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 16 Aug 1791 i Kubbe, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 28 Aug 1791 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). PETRUS/PER gift ERIKSDOTTER, CARIN den 26 Dec 1739 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). CARIN (dotter till CHRISTOFFERSSON, ERIK och SVENSDOTTER, INGEBORG) föddes den 5 Nov 1721 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 5 Nov 1721 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 29 Jan 1798 i Kubbe, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 18 Feb 1798 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. PERSDOTTER, CHRISTINA föddes den 3 Maj 1744 i Kubbe, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 6 Maj 1744 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 21 Feb 1825 i Gafsele 1 gästgivaregård, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 27 Feb 1825 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
- 8. PERSDOTTER, SIGRID föddes den 24 Sep 1749 i Kubbe, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 29 Sep 1749 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 11 Okt 1846 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 1 Nov 1846 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 9. PERSDOTTER, MARGETA/GRETA föddes den 14 Mar 1755 i Kubbe, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 16 Mar 1755 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 15 Mar 1833 i Mårdsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 25 Mar 1833 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
Generation: 4
6. MÅRTENSSON, MÅRTEN (4.MARTINUS/MÅRTEN3, 2.PER2, 1.ANNA1) föddes den 16 Sep 1731 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 17 Sep 1731 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 14 Mar 1820 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 25 Mar 1820 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). MÅRTEN gift HENRIKSDOTTER, MÄRETA 1761 i Plats okänd . MÄRETA (dotter till MATSSON, HENRIK och JONSDOTTER, SOFIA) föddes Okänt i Almsele, Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 25 Nov 1732 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 6 Sep 1804 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 9 Sep 1804 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. MÅRTENSDOTTER, CHRISTINA föddes ber 1766 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 11 Jan 1841 i Skansholm, Vilhelmina församling, Vilhelmina (AC); begravdes den 7 Feb 1841 i Vilhelmina gamla kyrkogård, Vilhelmina (AC).
7. PERSDOTTER, CHRISTINA (5.PETRUS/PER3, 3.ANNA2, 1.ANNA1) föddes den 3 Maj 1744 i Kubbe, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 6 Maj 1744 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 21 Feb 1825 i Gafsele 1 gästgivaregård, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 27 Feb 1825 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). CHRISTINA gift PERSSON GAVELIN, DANIEL den 8 Dec 1765 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). DANIEL (son till INGELSSON GAVELIN, PER och ERIKSDOTTER SJÖBERG, MAGDALENA) föddes den 14 Aug 1741 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 15 Aug 1741 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 5 Jan 1801 i Gafsele 1 gästgivaregård, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 1 Feb 1801 i Åsele församling, Åsele (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. DANIELSDOTTER GAVELIN, MAGDALENA föddes 1767 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 18 Maj 1853 i Varpsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 5 Jun 1853 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
8. PERSDOTTER, SIGRID (5.PETRUS/PER3, 3.ANNA2, 1.ANNA1) föddes den 24 Sep 1749 i Kubbe, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 29 Sep 1749 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 11 Okt 1846 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 1 Nov 1846 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). SIGRID gift MATTSSON, JON 1773 i Åsele församling, Åsele (AC). JON (son till JONSSON, MATHIAS och GÖRANSDOTTER, KERSTIN) föddes 1754 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 3 Jul 1844 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 7 Jul 1844 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. JONSDOTTER, KARIN föddes 1779 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 10 Jan 1838 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 28 Jan 1838 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 13. JONSSON, JON föddes 1786 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 1 Dec 1867 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 15 Dec 1867 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
9. PERSDOTTER, MARGETA/GRETA (5.PETRUS/PER3, 3.ANNA2, 1.ANNA1) föddes den 14 Mar 1755 i Kubbe, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 16 Mar 1755 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 15 Mar 1833 i Mårdsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 25 Mar 1833 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). MARGETA/GRETA gift JÖNSSON, JÖNS 1778 i Åsele församling, Åsele (AC). JÖNS (son till GÖRANSSON, JÖNS och ERIKSDOTTER, MÄRTA) föddes den 28 Apr 1754 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 11 Feb 1822 i Mårdsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 14. JÖNSSON, JÖNS föddes 1782 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 9 Sep 1863 i Mårdsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 4 Okt 1863 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 15. JÖNSDOTTER, ANNA föddes den 22 Jun 1798 i Mårdsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 24 Jun 1798 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 22 Sep 1851 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 5 Okt 1851 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).