ABRAMSSON, JOHANNES
1777 - 1848 (70 år)1. ABRAMSSON, JOHANNES föddes den 14 Dec 1777 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 21 Dec 1777 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 9 Dec 1848 i Gunnamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 17 Dec 1848 i Plats okänd. JOHANNES gift SVENSDOTTER, CATHARINA Okänt i Plats okänd . CATHARINA (dotter till MÅNSSON, SVEN och JONSDOTTER, ELIN) föddes den 16 Dec 1779 i Älmeboda prästgård, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 18 Dec 1779 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 3 Jun 1806 i Ödemåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 8 Jun 1806 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. JOHANSSON, SAMUEL föddes den 17 Jun 1802 i Ödemåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 24 Jun 1802 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 30 Maj 1855 i Snutan, Rungeboda, Långasjö församling, Emmaboda (H); begravdes den 6 Jun 1855 i Plats okänd.
Generation: 2
2. JOHANSSON, SAMUEL (1.JOHANNES1) föddes den 17 Jun 1802 i Ödemåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 24 Jun 1802 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 30 Maj 1855 i Snutan, Rungeboda, Långasjö församling, Emmaboda (H); begravdes den 6 Jun 1855 i Plats okänd. SAMUEL gift JONASDOTTER, LENA den 10 Okt 1823 i Långasjö församling, Emmaboda (H). LENA (dotter till PERSSON, JONAS och CARLSDOTTER, KERSTIN) föddes den 20 Jan 1803 i Pellamåla, Långasjö församling, Emmaboda (H); döptes den 23 Jan 1803 i Långasjö församling, Emmaboda (H); dog den 23 Apr 1847 i Snutan, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 2 Maj 1847 i Älmeboda gamla kyrkogård, Tingsryd (G). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. SAMUELSSON, CARL Magnus föddes den 9 Dec 1824 i Pellamåla, Långasjö församling, Emmaboda (H); döptes den 19 Dec 1824 i Långasjö församling, Emmaboda (H); dog den 16 Jan 1871 i Torpet Lund, Ödemåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 16 Jan 1871 i Älmeboda gamla kyrkogård, Tingsryd (G).
- 4. SAMUELSDOTTER GIFT BLAD, CATHARINA föddes den 28 Sep 1826 i Gunnamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 1 Okt 1826 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 19 Jun 1910 i Råamåla, Långasjö församling, Emmaboda (H).
- 5. SAMUELSDOTTER, Maja Lena föddes den 11 Jun 1829 i Gunnamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 14 Jun 1829 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 10 Feb 1838 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 18 Feb 1838 i Älmeboda gamla kyrkogård, Tingsryd (G).
- 6. SAMUELSSON, MAGNUS föddes den 31 Mar 1832 i Gunnamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 4 Apr 1832 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 19 Nov 1832 i Gunnamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 25 Nov 1832 i Älmeboda gamla kyrkogård, Tingsryd (G).
- 7. SAMUELSSON, PETER föddes den 7 Feb 1834 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 16 Feb 1834 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 8. SAMUELSSON, ABRAHAM föddes den 7 Feb 1834 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 16 Feb 1834 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 16 Apr 1834 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 20 Apr 1834 i Älmeboda gamla kyrkogård, Tingsryd (G).
- 9. SAMUELSSON BUSS, Frans August föddes den 25 Aug 1837 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 27 Aug 1837 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 21 Maj 1887 i Karlskrona stadsförsamling, Karlskrona (K); begravdes den 28 Maj 1887 i Plats okänd .
- 10. SAMUELSDOTTER, BEATA föddes den 12 Feb 1841 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 21 Feb 1841 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 12 Jun 1929 i Gränö, Hälleberga församling, Nybro (H); begravdes i Plats okänd .
- 11. SAMUELSDOTTER, Johanna Christina föddes den 28 Aug 1844 i Snutan, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 1 Sep 1844 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 10 Nov 1888 i Långlycke, Algutsboda församling, Emmaboda (H); begravdes den 18 Nov 1888 i Algutsboda kyrkogård, Emmaboda (H).
SAMUEL gift PETERSDOTTER, LENA den 26 Dec 1850 i Älmeboda församling, Tingsryd (G). LENA föddes den 15 Nov 1798 i Granhults församling, Uppvidinge (G); döptes den 18 Nov 1798 i Granhults församling, Uppvidinge (G); dog den 7 Maj 1883 i Långasjö församling, Emmaboda (H); begravdes den 14 Maj 1883 i Långasjö kyrkogård, Emmaboda (H). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Generation: 3
3. SAMUELSSON, CARL Magnus (2.SAMUEL2, 1.JOHANNES1) föddes den 9 Dec 1824 i Pellamåla, Långasjö församling, Emmaboda (H); döptes den 19 Dec 1824 i Långasjö församling, Emmaboda (H); dog den 16 Jan 1871 i Torpet Lund, Ödemåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 16 Jan 1871 i Älmeboda gamla kyrkogård, Tingsryd (G). CARL gift PETERSDOTTER, EVA den 18 Dec 1853 i Älmeboda församling, Tingsryd (G). EVA (dotter till JONASSON, PETER och JONASDOTTER, INGRID) föddes den 3 Sep 1828 i Korpemåla kvarn, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 8 Sep 1828 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 2 Okt 1901 i Botamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 13 Okt 1901 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. CARLSSON, Frans Gustaf föddes den 3 Dec 1855 i Ödemåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 5 Dec 1855 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 12 Feb 1939 i Ödevata, Vissefjärda församling, Emmaboda (H); begravdes i Plats okänd .
4. SAMUELSDOTTER GIFT BLAD, CATHARINA (2.SAMUEL2, 1.JOHANNES1) föddes den 28 Sep 1826 i Gunnamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 1 Okt 1826 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 19 Jun 1910 i Råamåla, Långasjö församling, Emmaboda (H). 5. SAMUELSDOTTER, Maja Lena (2.SAMUEL2, 1.JOHANNES1) föddes den 11 Jun 1829 i Gunnamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 14 Jun 1829 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 10 Feb 1838 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 18 Feb 1838 i Älmeboda gamla kyrkogård, Tingsryd (G). 6. SAMUELSSON, MAGNUS (2.SAMUEL2, 1.JOHANNES1) föddes den 31 Mar 1832 i Gunnamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 4 Apr 1832 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 19 Nov 1832 i Gunnamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 25 Nov 1832 i Älmeboda gamla kyrkogård, Tingsryd (G). 7. SAMUELSSON, PETER (2.SAMUEL2, 1.JOHANNES1) föddes den 7 Feb 1834 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 16 Feb 1834 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 8. SAMUELSSON, ABRAHAM (2.SAMUEL2, 1.JOHANNES1) föddes den 7 Feb 1834 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 16 Feb 1834 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 16 Apr 1834 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 20 Apr 1834 i Älmeboda gamla kyrkogård, Tingsryd (G). 9. SAMUELSSON BUSS, Frans August (2.SAMUEL2, 1.JOHANNES1) föddes den 25 Aug 1837 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 27 Aug 1837 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 21 Maj 1887 i Karlskrona stadsförsamling, Karlskrona (K); begravdes den 28 Maj 1887 i Plats okänd . 10. SAMUELSDOTTER, BEATA (2.SAMUEL2, 1.JOHANNES1) föddes den 12 Feb 1841 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 21 Feb 1841 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 12 Jun 1929 i Gränö, Hälleberga församling, Nybro (H); begravdes i Plats okänd . 11. SAMUELSDOTTER, Johanna Christina (2.SAMUEL2, 1.JOHANNES1) föddes den 28 Aug 1844 i Snutan, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 1 Sep 1844 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 10 Nov 1888 i Långlycke, Algutsboda församling, Emmaboda (H); begravdes den 18 Nov 1888 i Algutsboda kyrkogård, Emmaboda (H). Johanna gift JOHANSSON, AUGUST den 29 Nov 1863 i Algutsboda församling, Emmaboda (H). AUGUST (son till STAFFANSSON, JOHANNES och MAGNUSDOTTER, Inga Lena) föddes den 2 Okt 1840 i Spritsmåla, Algutsboda församling, Emmaboda (H); döptes den 4 Okt 1840 i Algutsboda församling, Emmaboda (H); dog den 23 Mar 1879 i Långlycke, Algutsboda församling, Emmaboda (H); begravdes den 12 Apr 1879 i Algutsboda kyrkogård, Emmaboda (H). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. AUGUSTSSON EKSTRÖM, Johan Valfrid föddes den 14 Jan 1866 i Långlycke, Algutsboda församling, Emmaboda (H); döptes den 19 Jan 1866 i Algutsboda församling, Emmaboda (H); dog den 28 Dec 1948 i Alvesta, Alvesta församling, Alvesta (G); begravdes den 4 Jan 1949 i Alvesta kyrkogård, Alvesta(G).
- 14. AUGUSTSSON TÖRNBLOM, Axel Wilhelm föddes den 25 Jan 1871 i Långlycke, Algutsboda församling, Emmaboda (H); döptes den 2 Feb 1871 i Algutsboda församling, Emmaboda (H); dog den 13 Apr 1959 i Gårdsby församling, Växjö (G); begravdes den 13 Jun 1959 i Alvesta skogskyrkogård, Alvesta (G).
- 15. AUGUSTSSON EKLUND, Conrad Linus föddes den 12 Nov 1876 i Långlycke, Algutsboda församling, Emmaboda (H); döptes den 26 Nov 1876 i Algutsboda församling, Emmaboda (H); dog den 25 Aug 1965 i Alvesta, Alvesta församling, Alvesta (G); begravdes den 4 Sep 1965 i Alvesta skogskyrkogård, Alvesta (G).
Generation: 4
12. CARLSSON, Frans Gustaf (3.CARL3, 2.SAMUEL2, 1.JOHANNES1) föddes den 3 Dec 1855 i Ödemåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 5 Dec 1855 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 12 Feb 1939 i Ödevata, Vissefjärda församling, Emmaboda (H); begravdes i Plats okänd . Frans gift ISAKSDOTTER GIFT KARLSSON, Ida Christina den 9 Feb 1883 i Vissefjärda församling, Emmaboda (H). Ida (dotter till SVENSSON LINDQVIST, ISAK och OLSDOTTER, Brita Stina) föddes den 13 Mar 1864 i Torsjö, Vissefjärda församling, Emmaboda (H); döptes den 19 Mar 1864 i Vissefjärda församling, Emmaboda (H); dog den 13 Jul 1935 i Ödevata, Vissefjärda församling, Emmaboda (H); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 16. CARLSSON FRANSSON GIFT SÖDERQVIST, Selma Amalia föddes den 1 Okt 1903 i Lövdalsmåla, Ödevatsmåla, Vissefjärda församling, Emmaboda (H); döptes den 18 Okt 1903 i Vissefjärda församling, Emmaboda (H); dog den 10 Apr 1976 i Ödevata, Vissefjärda församling, Emmaboda (H); begravdes i Vissefjärda kyrkogård, Emmaboda (H).
13. AUGUSTSSON EKSTRÖM, Johan Valfrid (11.Johanna3, 2.SAMUEL2, 1.JOHANNES1) föddes den 14 Jan 1866 i Långlycke, Algutsboda församling, Emmaboda (H); döptes den 19 Jan 1866 i Algutsboda församling, Emmaboda (H); dog den 28 Dec 1948 i Alvesta, Alvesta församling, Alvesta (G); begravdes den 4 Jan 1949 i Alvesta kyrkogård, Alvesta(G). Johan gift ANDERSDOTTER GIFT EKSTRÖM, CAROLINA den 8 Dec 1888 i Aringsås församling, Alvesta (G). CAROLINA (dotter till NILSSON, ANDERS och NILSDOTTER, CHRISTINA) föddes den 26 Okt 1858 i Guldkroken, Blädinge församling, Alvesta (G); döptes den 26 Okt 1858 i Blädinge församling, Alvesta (G); dog den 23 Maj 1937 i Alvesta, Aringsås församling, Alvesta (G); begravdes den 29 Maj 1937 i Alvesta kyrkogård, Alvesta(G). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 17. EKSTRÖM, Selma Kristina föddes den 4 Nov 1889 i Alvesta, Aringsås församling, Alvesta (G); döptes den 17 Nov 1889 i Aringsås församling, Alvesta (G); dog den 11 Jan 1983 i Alvesta, Alvesta församling, Alvesta (G); begravdes den 22 Jan 1983 i Alvesta kyrkogård, Alvesta(G).
- 18. EKSTRÖM, Erik Albert Maurits föddes den 29 Aug 1891 i Alvesta, Aringsås församling, Alvesta (G); döptes den 4 Okt 1891 i Aringsås församling, Alvesta (G); dog den 6 Jul 1892 i Alvesta, Aringsås församling, Alvesta (G); begravdes den 10 Jul 1892 i Plats okänd .
- 19. EKSTRÖM, Alma Elisabet föddes den 26 Mar 1893 i Alvesta, Aringsås församling, Alvesta (G); döptes den 8 Apr 1893 i Aringsås församling, Alvesta (G); dog den 9 Apr 1893 i Alvesta, Aringsås församling, Alvesta (G); begravdes den 16 Apr 1893 i Plats okänd .
- 20. EKSTRÖM GIFT HYLERSTEDT, Ester Amanda föddes den 26 Mar 1893 i Alvesta, Aringsås församling, Alvesta (G); döptes den 8 Apr 1893 i Aringsås församling, Alvesta (G); dog den 16 Aug 1964 i Oscar Fredriks församling, Göteborg (O); begravdes den 31 Aug 1964 i Göteborgs östra kyrkogård, Göteborg (O).
- 21. EKSTRÖM GIFT ANDERSSON, Alma Ingeborg föddes den 9 Jul 1896 i Alvesta, Aringsås församling, Alvesta (G); döptes den 9 Aug 1896 i Aringsås församling, Alvesta (G); dog den 5 Apr 1989 i Alvesta, Alvesta församling, Alvesta (G); begravdes den 11 Apr 1989 i Alvesta kyrkogård, Alvesta(G).
- 22. EKSTRÖM GIFT SVENSSON, Elsa Viktoria föddes den 15 Feb 1900 i Alvesta, Aringsås församling, Alvesta (G); döptes den 18 Feb 1900 i Aringsås församling, Alvesta (G); dog den 4 Okt 1958 i Alvesta, Alvesta församling, Alvesta (G); begravdes den 9 Okt 1958 i Alvesta kyrkogård, Alvesta(G).
- 23. EKSTRÖM, Ellen Elisabet föddes den 15 Feb 1900 i Alvesta, Aringsås församling, Alvesta (G); döptes den 18 Feb 1900 i Aringsås församling, Alvesta (G); dog den 25 Jan 1976 i Stockholms Klara församling, Stockholm (AB); begravdes den 31 Jan 1976 i Alvesta kyrkogård, Alvesta(G).
14. AUGUSTSSON TÖRNBLOM, Axel Wilhelm (11.Johanna3, 2.SAMUEL2, 1.JOHANNES1) föddes den 25 Jan 1871 i Långlycke, Algutsboda församling, Emmaboda (H); döptes den 2 Feb 1871 i Algutsboda församling, Emmaboda (H); dog den 13 Apr 1959 i Gårdsby församling, Växjö (G); begravdes den 13 Jun 1959 i Alvesta skogskyrkogård, Alvesta (G). 15. AUGUSTSSON EKLUND, Conrad Linus (11.Johanna3, 2.SAMUEL2, 1.JOHANNES1) föddes den 12 Nov 1876 i Långlycke, Algutsboda församling, Emmaboda (H); döptes den 26 Nov 1876 i Algutsboda församling, Emmaboda (H); dog den 25 Aug 1965 i Alvesta, Alvesta församling, Alvesta (G); begravdes den 4 Sep 1965 i Alvesta skogskyrkogård, Alvesta (G).