RASMUSDOTTER, MÄTTA
1689 - 1754 (64 år)1. RASMUSDOTTER, MÄTTA föddes den 20 Mar 1689 i Kyrkoköpinge 11, Kyrkoköpinge församling, Trelleborg (M); döptes den 28 Mar 1689 i Kyrkoköpinge församling, Trelleborg (M); dog den 29 Jan 1754 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); begravdes den 15 Feb 1754 i Hemmesdynge kyrkogård, Trelleborg (M). MÄTTA gift PERSSON, MATS den 29 Sep 1709 i Kyrkoköpinge församling, Trelleborg (M). MATS (son till ANDERSSON, PER och JEPPSDOTTER, SISSA) föddes ber 1666 i Vallby 15, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 12 Jan 1759 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); begravdes den 31 Jan 1759 i Hemmesdynge kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. MATSSON, NILS föddes cirka 1710 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); dog cirka 1785 i Fru Alstads församling, Trelleborg (M); begravdes i Fru Alstads kyrkogård, Trelleborg (M).
- 3. MATSSON, PER föddes den 20 Dec 1712 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes den 26 Dec 1712 i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 4. MATSSON, ANDERS föddes den 5 Jan 1715 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Jan 1715 i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 5. MATTSSON, LARS föddes ber 1716 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); dog den 12 Apr 1789 i Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 26 Apr 1789 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 6. MATSDOTTER, BOEL föddes ber 1718 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); dog den 29 Maj 1790 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 9 Jun 1790 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M).
- 7. MATSDOTTER, SISSA föddes den 12 Jul 1721 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); dog den 9 Jul 1809 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); begravdes i Hemmesdynge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 8. MATSSON, JOHAN föddes den 13 Nov 1723 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); dog den 2 Feb 1728 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); begravdes den 11 Feb 1728 i Hemmesdynge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 9. MATSSON, HANS föddes den 15 Feb 1726 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); dog den 7 Mar 1726 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); begravdes i Hemmesdynge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 10. MATSSON, HANS föddes den 17 Mar 1727 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); dog den 11 Maj 1727 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); begravdes i Hemmesdynge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 11. MATSSON, JOHAN föddes den 10 Apr 1728 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 2
2. MATSSON, NILS (1.MÄTTA1) föddes cirka 1710 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); dog cirka 1785 i Fru Alstads församling, Trelleborg (M); begravdes i Fru Alstads kyrkogård, Trelleborg (M). 3. MATSSON, PER (1.MÄTTA1) föddes den 20 Dec 1712 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes den 26 Dec 1712 i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 4. MATSSON, ANDERS (1.MÄTTA1) föddes den 5 Jan 1715 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Jan 1715 i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 5. MATTSSON, LARS (1.MÄTTA1) föddes ber 1716 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); dog den 12 Apr 1789 i Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 26 Apr 1789 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). Noteringar:
Födelse:
Var 73 år när han dog.LARS gift JÖNSDOTTER, GUNILLA den 22 Jan 1751 i Skårby församling, Ystad (M). GUNILLA (dotter till PERSSON LEYONSTRÖM, JÖNS och JÖNSDOTTER, INGAR) föddes den 23 Okt 1732 i Hunnestad, Skårby församling, Ystad (M); döptes den 29 Okt 1732 i Skårby församling, Ystad (M); dog den 6 Apr 1804 i Örsjö, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 21 Apr 1804 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. LARSDOTTER, KARNA föddes den 2 Maj 1768 i Örsjö, Örsjö församling, Skurup (M); döptes Okänt i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 27 Jun 1850 i Billgrensdal, Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 3 Jul 1850 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
6. MATSDOTTER, BOEL (1.MÄTTA1) föddes ber 1718 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); dog den 29 Maj 1790 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 9 Jun 1790 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M). Noteringar:
Död:
Var 71 år när hon dog.BOEL gift JÖNSSON, KNUT den 17 Dec 1740 i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M). KNUT (son till PÅLSSON, JÖNS och KNUTSDOTTER, SIDSE) föddes den 14 Aug 1698 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 21 Aug 1698 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 13 Dec 1753 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 26 Dec 1753 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. KNUTSDOTTER, BERETA föddes den 3 Jan 1742 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Jan 1742 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 14 Nov 1823 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Dec 1823 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M).
- 14. KNUTSSON, RASMUS föddes den 4 Jan 1744 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Jan 1744 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 15. KNUTSDOTTER, MARGARETA föddes den 10 Jul 1746 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 13 Jul 1746 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 19 Aug 1746 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 24 Aug 1746 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M).
- 16. KNUTSSON, ANDERS föddes den 25 Aug 1747 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 30 Aug 1747 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 11 Maj 1828 i Tingaröd 3, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 1 Jun 1828 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M).
- 17. KNUTSSON, HANS föddes den 24 Mar 1750 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 25 Mar 1750 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 6 Mar 1829 i Skivarp 22, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 22 Mar 1829 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 18. KNUTSSON, JOHAN föddes den 15 Okt 1752 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 18 Okt 1752 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 19. KNUTSSON, NILS föddes den 7 Nov 1753 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 11 Nov 1753 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 5 Dec 1753 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 26 Dec 1753 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M).
BOEL gift LARSSON, PER den 27 Okt 1754 i Södra Åby församling, Trelleborg (M). PER föddes den 12 Mar 1723 i Norra Åby, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 17 Mar 1723 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 17 Apr 1784 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 28 Apr 1784 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 20. PERSDOTTER, HANNA föddes den 9 Mar 1755 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Mar 1755 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 23 Jun 1827 i Västra Vemmerlöv 2, Västra Vemmerlövs församling, Trelleborg (M); begravdes i Västra Vemmerlövs gamla kyrkogård, Trelleborg (M).
- 21. PERSSON, KNUT föddes den 4 Mar 1759 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 4 Mar 1759 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 28 Mar 1759 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 16 Apr 1759 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M).
7. MATSDOTTER, SISSA (1.MÄTTA1) föddes den 12 Jul 1721 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); dog den 9 Jul 1809 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); begravdes i Hemmesdynge kyrkogård, Trelleborg (M). 8. MATSSON, JOHAN (1.MÄTTA1) föddes den 13 Nov 1723 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); dog den 2 Feb 1728 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); begravdes den 11 Feb 1728 i Hemmesdynge kyrkogård, Trelleborg (M). 9. MATSSON, HANS (1.MÄTTA1) föddes den 15 Feb 1726 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); dog den 7 Mar 1726 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); begravdes i Hemmesdynge kyrkogård, Trelleborg (M). 10. MATSSON, HANS (1.MÄTTA1) föddes den 17 Mar 1727 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); dog den 11 Maj 1727 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); begravdes i Hemmesdynge kyrkogård, Trelleborg (M). 11. MATSSON, JOHAN (1.MÄTTA1) föddes den 10 Apr 1728 i Hemmesdynge 11, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 3
12. LARSDOTTER, KARNA (5.LARS2, 1.MÄTTA1) föddes den 2 Maj 1768 i Örsjö, Örsjö församling, Skurup (M); döptes Okänt i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 27 Jun 1850 i Billgrensdal, Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 3 Jul 1850 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok saknas.KARNA gift ANDERSSON BILLGREN, HANS den 22 Jul 1787 i Örsjö församling, Skurup (M). HANS (son till LARSSON, ANDERS och HANSDOTTER, ELENA) föddes den 29 Jul 1763 i Stora Beddinge, Tullstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 31 Jul 1763 i Tullstorps församling, Trelleborg (M); dog den 15 Jun 1846 i Billgrensdal, Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 24 Jun 1846 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 22. HANSDOTTER, MARGRETA föddes den 25 Aug 1801 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 26 Aug 1801 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 9 Apr 1884 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 14 Apr 1884 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
13. KNUTSDOTTER, BERETA (6.BOEL2, 1.MÄTTA1) föddes den 3 Jan 1742 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Jan 1742 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 14 Nov 1823 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Dec 1823 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M). BERETA gift ANDERSSON, NILS den 15 Jul 1761 i Södra Åby församling, Trelleborg (M). NILS (son till LARSSON, ANDERS och OLSDOTTER, INGAR) föddes den 18 Jul 1736 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 25 Jul 1736 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 3 Mar 1807 i Södra Åby 22, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 4 Mar 1807 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 23. NILSDOTTER, INGAR föddes den 4 Jan 1762 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Jan 1762 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 24. NILSSON, LARS föddes den 11 Jan 1763 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 16 Jan 1763 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 4 Jul 1834 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 13 Jul 1834 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 25. NILSDOTTER, MÄTTA föddes den 27 Feb 1768 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 28 Feb 1768 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 30 Nov 1836 i Önnarp 1, Önnarps församling, Trelleborg (M) ; begravdes den 26 Dec 1836 i Önnarps kyrkogård, Trelleborg (M) .
- 26. NILSDOTTER, MARGARETA föddes den 19 Jul 1771 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 27. NILSDOTTER, BENGTA föddes den 3 Dec 1773 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 11 Aug 1831 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes den 14 Aug 1831 i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M).
- 28. NILSDOTTER, INGAR föddes den 15 Apr 1775 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 19 Maj 1841 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 13 Jun 1841 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M).
- 29. NILSSON, KNUT föddes den 17 Okt 1778 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 15 Dec 1842 i Örmölla 18, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 27 Dec 1842 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 30. NILSSON, MATS föddes den 10 Jun 1781 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 12 Jun 1781 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 1 Okt 1788 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 12 Okt 1788 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 31. NILSDOTTER, SISSA föddes den 17 Jan 1784 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 18 Jan 1784 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 23 Aug 1784 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 29 Aug 1784 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 32. NILSDOTTER, SISSA föddes den 14 Aug 1786 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 15 Aug 1786 i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
14. KNUTSSON, RASMUS (6.BOEL2, 1.MÄTTA1) föddes den 4 Jan 1744 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Jan 1744 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 15. KNUTSDOTTER, MARGARETA (6.BOEL2, 1.MÄTTA1) föddes den 10 Jul 1746 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 13 Jul 1746 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 19 Aug 1746 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 24 Aug 1746 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M). 16. KNUTSSON, ANDERS (6.BOEL2, 1.MÄTTA1) föddes den 25 Aug 1747 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 30 Aug 1747 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 11 Maj 1828 i Tingaröd 3, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 1 Jun 1828 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M). 17. KNUTSSON, HANS (6.BOEL2, 1.MÄTTA1) föddes den 24 Mar 1750 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 25 Mar 1750 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 6 Mar 1829 i Skivarp 22, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 22 Mar 1829 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 18. KNUTSSON, JOHAN (6.BOEL2, 1.MÄTTA1) föddes den 15 Okt 1752 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 18 Okt 1752 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 19. KNUTSSON, NILS (6.BOEL2, 1.MÄTTA1) föddes den 7 Nov 1753 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 11 Nov 1753 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 5 Dec 1753 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 26 Dec 1753 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M). 20. PERSDOTTER, HANNA (6.BOEL2, 1.MÄTTA1) föddes den 9 Mar 1755 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Mar 1755 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 23 Jun 1827 i Västra Vemmerlöv 2, Västra Vemmerlövs församling, Trelleborg (M); begravdes i Västra Vemmerlövs gamla kyrkogård, Trelleborg (M). Noteringar:
Begravd:
Datum finns inte i död- och begravningsboken.21. PERSSON, KNUT (6.BOEL2, 1.MÄTTA1) föddes den 4 Mar 1759 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 4 Mar 1759 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 28 Mar 1759 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 16 Apr 1759 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M).
Generation: 4
22. HANSDOTTER, MARGRETA (12.KARNA3, 5.LARS2, 1.MÄTTA1) föddes den 25 Aug 1801 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 26 Aug 1801 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 9 Apr 1884 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 14 Apr 1884 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). MARGRETA gift JÖNSSON MÖLLER, JACOB den 2 Mar 1825 i Örsjö församling, Skurup (M), och skildes den 23 Sep 1835 i Örsjö församling, Skurup (M). JACOB (son till JACOBSSON, JÖNS och NILSDOTTER, HANNA) föddes den 17 Feb 1806 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 23 Feb 1806 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 23 Dec 1864 i Ystad 64, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 33. JACOBSDOTTER GIFT MÅRTENSSON, ELLENA/ELJENA föddes den 18 Okt 1831 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 19 Okt 1831 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 24 Okt 1924 i Östra Ingelstad 9, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); begravdes den 2 Nov 1924 i Östra Ingelstads kyrkogård, Tomelilla (L).
- 34. JACOBSSON MÖLLER, JOHANNES föddes den 17 Jan 1834 i Örsjö 16 väderkvarn, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 19 Jan 1834 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 5 Jan 1912 i Komstad 59, Stiby församling, Simrishamn (L); begravdes den 12 Jan 1912 i Stiby gamla kyrkogård, Simrishamn (L).
23. NILSDOTTER, INGAR (13.BERETA3, 6.BOEL2, 1.MÄTTA1) föddes den 4 Jan 1762 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Jan 1762 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 24. NILSSON, LARS (13.BERETA3, 6.BOEL2, 1.MÄTTA1) föddes den 11 Jan 1763 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 16 Jan 1763 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 4 Jul 1834 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 13 Jul 1834 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 25. NILSDOTTER, MÄTTA (13.BERETA3, 6.BOEL2, 1.MÄTTA1) föddes den 27 Feb 1768 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 28 Feb 1768 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 30 Nov 1836 i Önnarp 1, Önnarps församling, Trelleborg (M) ; begravdes den 26 Dec 1836 i Önnarps kyrkogård, Trelleborg (M) . 26. NILSDOTTER, MARGARETA (13.BERETA3, 6.BOEL2, 1.MÄTTA1) föddes den 19 Jul 1771 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok finns inte.27. NILSDOTTER, BENGTA (13.BERETA3, 6.BOEL2, 1.MÄTTA1) föddes den 3 Dec 1773 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 11 Aug 1831 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes den 14 Aug 1831 i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M). Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok saknas.BENGTA gift LARSSON, CHRISTOFFER den 18 Jul 1788 i Skivarps församling, Skurup (M). CHRISTOFFER föddes den 8 Nov 1747 i Äspö, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 15 Nov 1747 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 2 Okt 1797 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 35. CHRISTOFFERSDOTTER, MARNA föddes den 31 Jan 1790 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 2 Feb 1790 i Äspö församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 36. CHRISTOFFERSDOTTER, INGAR föddes den 24 Feb 1792 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 26 Feb 1792 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 23 Jul 1834 i Mellanköpinge 12, Kyrkoköpinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 27 Jul 1834 i Kyrkoköpinge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 37. CHRISTOFFERSDOTTER, BOEL föddes den 7 Okt 1794 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 7 Okt 1794 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 28 Jan 1795 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes den 8 Feb 1795 i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M).
- 38. CHRISTOFFERSDOTTER, BOEL föddes den 5 Mar 1796 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Mar 1796 i Äspö församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
BENGTA gift CHRISTOFFERSSON, OLA den 19 Aug 1798 i Äspö församling, Trelleborg (M). OLA (son till HANSSON, CHRISTOFFER och HANSDOTTER, ANNA) föddes den 5 Okt 1774 i Östra Klagstorp 2, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 23 Nov 1832 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes den 9 Dec 1832 i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 39. OLSDOTTER, BENGTA föddes den 4 Mar 1799 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 5 Mar 1799 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 17 Sep 1799 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M).
- 40. OLSSON, CHRISTOFFER föddes den 23 Jun 1800 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 24 Jun 1800 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 26 Jun 1839 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes den 5 Jul 1839 i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M).
- 41. OLSDOTTER, BENGTA föddes den 3 Feb 1803 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 4 Feb 1803 i Äspö församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 42. OLSSON, ANDERS föddes den 1 Jul 1805 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 2 Jul 1805 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 24 Dec 1805 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M).
- 43. OLSDOTTER, GERTRUD föddes den 14 Okt 1806 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 15 Okt 1806 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 18 Mar 1856 i Lindby 18, Svenstorps församling, Skurup (M); begravdes den 30 Mar 1856 i Svenstorps kyrkogård, Skurup (M).
- 44. OLSSON, HANS föddes den 1 Maj 1810 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 2 Maj 1810 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 9 Jul 1814 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M).
- 45. OLSSON, NILS föddes den 21 Sep 1812 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 21 Sep 1812 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 16 Okt 1812 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M).
- 46. OLSSON, HANS föddes den 21 Okt 1814 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 21 Okt 1814 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 24 Mar 1879 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 30 Mar 1879 i Plats okänd .
- 47. OLSDOTTER, HANNA föddes den 3 Mar 1817 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 3 Mar 1817 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 5 Maj 1817 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M).
28. NILSDOTTER, INGAR (13.BERETA3, 6.BOEL2, 1.MÄTTA1) föddes den 15 Apr 1775 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 19 Maj 1841 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 13 Jun 1841 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M). Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok finns inte.29. NILSSON, KNUT (13.BERETA3, 6.BOEL2, 1.MÄTTA1) föddes den 17 Okt 1778 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 15 Dec 1842 i Örmölla 18, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 27 Dec 1842 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok saknas.KNUT gift LARSDOTTER, ELNA den 11 Nov 1804 i Skivarps församling, Skurup (M). ELNA (dotter till PERSSON, LARS och LARSDOTTER, HANNA) föddes den 23 Okt 1784 i Örmölla 18, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 24 Okt 1784 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 3 Feb 1832 i Örmölla 18, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 24 Feb 1832 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 48. KNUTSDOTTER, HANNA föddes den 28 Aug 1807 i Örmölla, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 30 Aug 1807 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 4 Jan 1880 i Slimminge 7, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 18 Jan 1880 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
30. NILSSON, MATS (13.BERETA3, 6.BOEL2, 1.MÄTTA1) föddes den 10 Jun 1781 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 12 Jun 1781 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 1 Okt 1788 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 12 Okt 1788 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 31. NILSDOTTER, SISSA (13.BERETA3, 6.BOEL2, 1.MÄTTA1) föddes den 17 Jan 1784 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 18 Jan 1784 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 23 Aug 1784 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 29 Aug 1784 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 32. NILSDOTTER, SISSA (13.BERETA3, 6.BOEL2, 1.MÄTTA1) föddes den 14 Aug 1786 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 15 Aug 1786 i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.