ISRAELSSON, ANDERS
ca 1620 - ca 1702 (82 år)1. ISRAELSSON, ANDERS föddes cirka 1620 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog cirka 1702 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Ramsele gamla kyrkogård, Sollefteå (Y). ANDERS gift SJULSDOTTER, BRITA Okänt i Plats okänd . BRITA (dotter till ERIKSSON, SJUL och OKÄNT, Okänt) föddes cirka 1621 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog cirka 1695 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Ramsele gamla kyrkogård, Sollefteå (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. ANDERSDOTTER, CARIN föddes cirka 1641 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 3. ANDERSSON, ISRAEL föddes cirka 1650 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog cirka 1720 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Ramsele församling, Sollefteå (Y).
- 4. ANDERSDOTTER, MÄRETA föddes cirka 1655 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 5. ANDERSDOTTER, SARA föddes cirka 1660 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog cirka 1702 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Ramsele gamla kyrkogård, Sollefteå (Y).
Generation: 2
2. ANDERSDOTTER, CARIN (1.ANDERS1) föddes cirka 1641 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 3. ANDERSSON, ISRAEL (1.ANDERS1) föddes cirka 1650 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog cirka 1720 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Ramsele församling, Sollefteå (Y). ISRAEL gift HENRIKSDOTTER, SARA Okänt i Plats okänd . SARA (dotter till JONSSON, HENRIK och PERSDOTTER, ANNA) föddes cirka 1650 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes Okänt i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog cirka 1727 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Ramsele gamla kyrkogård, Sollefteå (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 6. ISRAELSDOTTER, MÄRTA föddes cirka 1672 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 7. ISRAELSSON, ISRAEL föddes cirka 1680 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog 1743 i Sandviken, Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Ramsele gamla kyrkogård, Sollefteå (Y).
4. ANDERSDOTTER, MÄRETA (1.ANDERS1) föddes cirka 1655 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 5. ANDERSDOTTER, SARA (1.ANDERS1) föddes cirka 1660 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog cirka 1702 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Ramsele gamla kyrkogård, Sollefteå (Y).
Generation: 3
6. ISRAELSDOTTER, MÄRTA (3.ISRAEL2, 1.ANDERS1) föddes cirka 1672 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. MÄRTA gift MATTSSON, ISAK Okänt i Plats okänd . ISAK (son till PÅLSSON, MATS och OKÄNT, Okänt) föddes ber 1670 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes Okänt i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Jonsgård, Ströms församling, Strömsund (Z); begravdes den 23 Dec 1770 i Ströms gamla kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. ISAKSSON BYSTRÖM, ISRAEL föddes cirka 1706 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 9. ISAKSDOTTER, SARA föddes Okänt i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 14 Aug 1711 i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Jonsgård, Ströms församling, Strömsund (Z); begravdes den 30 Jun 1793 i Ströms gamla kyrkogård, Strömsund (Z).
- 10. ISAKSSON STRANDMAN, MATS föddes cirka 1713 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes Okänt i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
7. ISRAELSSON, ISRAEL (3.ISRAEL2, 1.ANDERS1) föddes cirka 1680 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); dog 1743 i Sandviken, Ramsele församling, Sollefteå (Y); begravdes i Ramsele gamla kyrkogård, Sollefteå (Y).
Generation: 4
8. ISAKSSON BYSTRÖM, ISRAEL (6.MÄRTA3, 3.ISRAEL2, 1.ANDERS1) föddes cirka 1706 i Ramsele församling, Sollefteå (Y); döptes Okänt i Ramsele församling, Sollefteå (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 9. ISAKSDOTTER, SARA (6.MÄRTA3, 3.ISRAEL2, 1.ANDERS1) föddes Okänt i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 14 Aug 1711 i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Jonsgård, Ströms församling, Strömsund (Z); begravdes den 30 Jun 1793 i Ströms gamla kyrkogård, Strömsund (Z). SARA gift PERSSON, MATS den 13 Apr 1737 i Ströms församling, Strömsund (Z). MATS (son till OLOFSSON KRING, PER och MATSDOTTER, ANNA) föddes cirka 1714 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes Okänt i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Jonsgård, Ströms församling, Strömsund (Z); begravdes den 22 Feb 1795 i Ströms gamla kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. MATSDOTTER, ANNA föddes den 20 Feb 1737 i Orrnäs, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 26 Feb 1737 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Okt 1822 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 12. MATSDOTTER, MÄRETA föddes den 3 Maj 1739 i Orrnäs, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 11 Maj 1739 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 13. MATSSON, ISAK föddes den 29 Jun 1743 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 13 Jul 1743 i Ströms församling, Strömsund (Z); dog den 2 Apr 1829 i Jonsgård, Ströms församling, Strömsund (Z); begravdes i Ströms gamla kyrkogård, Strömsund (Z).
- 14. MATSSON HALLQVIST, ISRAEL föddes den 1 Okt 1745 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Okt 1745 i Ströms församling, Strömsund (Z); dog den 3 Nov 1837 i Hallviken, Hammerdals församling, Strömsund (Z); begravdes den 12 Nov 1837 i Hammerdals kyrkogård, Strömsund (Z).
- 15. MATSDOTTER, MARITA föddes den 25 Dec 1746 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 26 Dec 1746 i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 16. MATSSON, OLOF föddes den 4 Apr 1748 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Apr 1748 i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 17. MATSDOTTER, CHRISTINA föddes den 7 Jan 1750 i Jonsgård, Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 7 Jan 1750 i Ströms församling, Strömsund (Z); dog den 16 Mar 1839 i Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 7 Apr 1839 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 18. MATSSON, MATS föddes den 5 Maj 1751 i Jonsgård, Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 5 Maj 1751 i Ströms församling, Strömsund (Z); dog ber 8 Maj 1751 i Ströms församling, Strömsund (Z); begravdes den 20 Maj 1751 i Ströms gamla kyrkogård, Strömsund (Z).
10. ISAKSSON STRANDMAN, MATS (6.MÄRTA3, 3.ISRAEL2, 1.ANDERS1) föddes cirka 1713 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes Okänt i Ströms församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.