NILSDOTTER, BERETA
Okänt - 1784 (~ 72 år)1. NILSDOTTER, BERETA föddes Okänt i Hylteberga, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 24 Sep 1711 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 6 Maj 1784 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Maj 1784 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). Noteringar:
Födelse:
Datum finns inte i födelse- och dopboken.BERETA gift OLSSON, ANDERS den 19 Feb 1738 i Skurups församling, Skurup (M). ANDERS (son till ANDERSSON, OLOF och OLOFSDOTTER, ANNA) föddes den 29 Sep 1713 i Vomarp, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 22 Jul 1786 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 30 Jul 1786 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. ANDERSDOTTER, BENGTA föddes den 15 Maj 1749 i Saritslöv, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 17 Maj 1749 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 20 Jan 1784 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 1 Feb 1784 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 2
2. ANDERSDOTTER, BENGTA (1.BERETA1) föddes den 15 Maj 1749 i Saritslöv, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 17 Maj 1749 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 20 Jan 1784 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 1 Feb 1784 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). BENGTA gift SÖRENSSON, JÖNS den 10 Jan 1769 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M). JÖNS (son till JÖNSSON, SÖREN och ANDERSDOTTER, KJERSTINA) föddes ber 1732 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 13 Aug 1805 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 18 Aug 1805 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. JÖNSSON, ANDERS föddes den 18 Mar 1770 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 21 Mar 1770 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 6 Apr 1770 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 29 Apr 1770 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 4. JÖNSDOTTER, ELNA föddes den 25 Feb 1771 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 27 Feb 1771 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 5 Mar 1771 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 7 Apr 1771 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 5. JÖNSDOTTER, ELNA föddes den 19 Jan 1772 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 25 Jan 1772 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 19 Feb 1845 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 2 Mar 1845 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 6. JÖNSDOTTER, ANNA föddes den 28 Sep 1773 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 2 Okt 1773 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 7. JÖNSSON, OLA föddes den 29 Okt 1775 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 29 Okt 1775 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 28 Jan 1776 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 11 Feb 1776 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 8. JÖNSSON, SÖREN föddes den 15 Maj 1777 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 19 Maj 1777 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 28 Mar 1843 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Apr 1843 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 9. JÖNSSON, OLA föddes den 24 Mar 1779 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 25 Mar 1779 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 21 Mar 1841 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Mar 1841 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 10. JÖNSSON, ANDERS föddes den 3 Okt 1780 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 8 Okt 1780 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 24 Okt 1780 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 19 Nov 1780 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 11. JÖNSSON, PER föddes den 29 Sep 1781 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 30 Sep 1871 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 12. JÖNSSON, JÖNS föddes den 6 Aug 1783 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Aug 1783 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 3
3. JÖNSSON, ANDERS (2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 18 Mar 1770 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 21 Mar 1770 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 6 Apr 1770 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 29 Apr 1770 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 4. JÖNSDOTTER, ELNA (2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 25 Feb 1771 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 27 Feb 1771 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 5 Mar 1771 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 7 Apr 1771 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 5. JÖNSDOTTER, ELNA (2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 19 Jan 1772 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 25 Jan 1772 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 19 Feb 1845 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 2 Mar 1845 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). ELNA gift ANDERSSON, HANS den 5 Okt 1791 i Slimminge församling, Skurup (M). HANS (son till JÖNSSON, ANDERS och LARSDOTTER, ELNA) föddes den 25 Jan 1773 i Veberöds församling, Lund (M); döptes den 31 Jan 1773 i Veberöds församling, Lund (M); dog den 23 Mar 1828 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 7 Apr 1828 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. HANSDOTTER, AGNETA föddes den 12 Maj 1793 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 13 Maj 1793 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Jul 1794 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 7 Sep 1794 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 14. HANSSON, ANDERS föddes den 25 Maj 1794 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 29 Maj 1794 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 15. HANSSON, JÖNS föddes den 12 Jul 1795 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Jul 1795 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 16. HANSSON, BENGT föddes den 13 Aug 1797 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Aug 1797 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 17. HANSDOTTER, ELNA föddes den 7 Mar 1799 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Mar 1799 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 18. HANSDOTTER, BENGTA föddes den 2 Maj 1800 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Maj 1800 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 1 Apr 1869 i Fattighuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 4 Apr 1869 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 19. HANSDOTTER, KARNA föddes den 6 Apr 1802 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Apr 1802 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 20. HANSSON NERO, NILS föddes den 16 Jun 1803 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Jun 1803 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Dec 1884 i Hällestad 3, Hällestads församling, Lund (M); begravdes den 21 Dec 1884 i Hällestads gamla kyrkogård, Lund (M).
- 21. HANSDOTTER, HANNA föddes den 13 Jan 1806 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Jun 1806 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 17 Apr 1870 i Fattighuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 24 Apr 1870 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 22. HANSDOTTER, ANNA föddes den 10 Sep 1808 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Sep 1808 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 27 Apr 1817 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 11 Maj 1817 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 23. HANSDOTTER, MARIA föddes den 10 Sep 1808 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Sep 1808 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Mar 1860 i Fattighuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 16 Mar 1860 i Slimminge församling, Skurup (M).
- 24. HANSSON, PER föddes den 24 Jun 1810 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Jun 1810 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 13 Jun 1814 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 24 Jun 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 25. HANSDOTTER, ANA föddes den 9 Maj 1812 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Maj 1812 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
6. JÖNSDOTTER, ANNA (2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 28 Sep 1773 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 2 Okt 1773 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 7. JÖNSSON, OLA (2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 29 Okt 1775 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 29 Okt 1775 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 28 Jan 1776 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 11 Feb 1776 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 8. JÖNSSON, SÖREN (2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 15 Maj 1777 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 19 Maj 1777 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 28 Mar 1843 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Apr 1843 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 9. JÖNSSON, OLA (2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 24 Mar 1779 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 25 Mar 1779 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 21 Mar 1841 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Mar 1841 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). OLA gift JÖNSDOTTER, BENGTA den 6 Jun 1808 i Plats okänd . BENGTA (dotter till NILSSON, JÖNS och ANDERSDOTTER, KARNA) föddes den 15 Apr 1790 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Apr 1790 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Jul 1850 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jul 1850 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 26. OLSDOTTER, BENGTA föddes den 9 Apr 1809 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 9 Apr 1809 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Jun 1865 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 25 Jun 1865 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 27. OLSSON, JÖNS föddes den 8 Maj 1810 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 13 Maj 1810 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 1 Maj 1872 i Stubbarp 2, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Maj 1872 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 28. OLSSON, ANDERS föddes den 9 Mar 1812 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Mar 1812 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 5 Dec 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1815 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 29. OLSSON, NILS föddes den 22 Jul 1814 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Jul 1814 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Okt 1814 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 16 Okt 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 30. OLSDOTTER, BERTA föddes den 19 Nov 1815 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Nov 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 27 Nov 1875 i Slimminge 8, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Dec 1875 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 31. OLSSON, ANDERS föddes den 13 Aug 1817 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Aug 1817 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 20 Sep 1870 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 2 Okt 1870 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 32. OLSSON, NILS föddes den 11 Apr 1820 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 12 Apr 1820 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Apr 1879 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 4 Maj 1879 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 33. OLSDOTTER, ANNA föddes den 21 Dec 1824 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Dec 1824 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 20 Jun 1893 i Trunnerup 7, Villie församling, Skurup (M); begravdes den 24 Jun 1893 i Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 34. OLSDOTTER, CHRISTENSA föddes den 30 Apr 1827 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Maj 1827 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 17 Aug 1827 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Aug 1827 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
10. JÖNSSON, ANDERS (2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 3 Okt 1780 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 8 Okt 1780 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 24 Okt 1780 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 19 Nov 1780 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 11. JÖNSSON, PER (2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 29 Sep 1781 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 30 Sep 1871 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 12. JÖNSSON, JÖNS (2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 6 Aug 1783 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Aug 1783 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 4
13. HANSDOTTER, AGNETA (5.ELNA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 12 Maj 1793 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 13 Maj 1793 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Jul 1794 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 7 Sep 1794 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 14. HANSSON, ANDERS (5.ELNA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 25 Maj 1794 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 29 Maj 1794 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 15. HANSSON, JÖNS (5.ELNA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 12 Jul 1795 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Jul 1795 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 16. HANSSON, BENGT (5.ELNA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 13 Aug 1797 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Aug 1797 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 17. HANSDOTTER, ELNA (5.ELNA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 7 Mar 1799 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Mar 1799 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 18. HANSDOTTER, BENGTA (5.ELNA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 2 Maj 1800 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Maj 1800 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 1 Apr 1869 i Fattighuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 4 Apr 1869 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). Andra Händelser och Attribut:
- Ogift: 1 Apr 1869, Slimminge församling, Skurup (M)
BENGTA gift OKÄNT, Okänt Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 35. JÖNSDOTTER, ANNA föddes den 16 Mar 1821 i Torsjö, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 18 Mar 1821 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 17 Apr 1867 i Skogvaktarhuset, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 28 Apr 1867 i Gustavs kyrkogård, Svedala (M).
19. HANSDOTTER, KARNA (5.ELNA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 6 Apr 1802 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Apr 1802 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. Andra Händelser och Attribut:
- Lämnat Sverige: 1854, Slimminge församling, Skurup (M); Flyttade som nr 83 i utflyttningslängden med mannen Nils Larsson och sonen Lars Nilsson (nr 84) från Djurhus till Köpenhamn. Enligt anteckning i utflyttningslängden var de mormoner.
20. HANSSON NERO, NILS (5.ELNA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 16 Jun 1803 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Jun 1803 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Dec 1884 i Hällestad 3, Hällestads församling, Lund (M); begravdes den 21 Dec 1884 i Hällestads gamla kyrkogård, Lund (M). 21. HANSDOTTER, HANNA (5.ELNA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 13 Jan 1806 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Jun 1806 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 17 Apr 1870 i Fattighuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 24 Apr 1870 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 22. HANSDOTTER, ANNA (5.ELNA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 10 Sep 1808 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Sep 1808 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 27 Apr 1817 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 11 Maj 1817 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 23. HANSDOTTER, MARIA (5.ELNA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 10 Sep 1808 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Sep 1808 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Mar 1860 i Fattighuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 16 Mar 1860 i Slimminge församling, Skurup (M). Andra Händelser och Attribut:
- Ogift: 9 Mar 1860, Slimminge församling, Skurup (M)
24. HANSSON, PER (5.ELNA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 24 Jun 1810 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Jun 1810 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 13 Jun 1814 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 24 Jun 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 25. HANSDOTTER, ANA (5.ELNA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 9 Maj 1812 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Maj 1812 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 26. OLSDOTTER, BENGTA (9.OLA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 9 Apr 1809 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 9 Apr 1809 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Jun 1865 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 25 Jun 1865 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). BENGTA gift PERSSON, JÖNS den 29 Okt 1830 i Slimminge kyrka, Slimminge församling, Skurup (M). JÖNS (son till TRULSSON, PER och OLSDOTTER, BOEL) föddes den 2 Jun 1805 i Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 2 Jun 1805 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 26 Aug 1877 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 2 Sep 1877 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 36. JÖNSSON, OLA föddes den 26 Jul 1831 i Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 27 Jul 1831 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 2 Apr 1870 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 10 Apr 1870 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 37. JÖNSSON, LARS föddes den 1 Jun 1833 i Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 2 Jun 1833 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 22 Jul 1904 i Karup 20, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 31 Jul 1904 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M).
- 38. JÖNSDOTTER, KERSTENA föddes den 21 Jun 1836 i Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 22 Jun 1836 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 21 Dec 1902 i Sandåkra 3, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 28 Dec 1902 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 39. JÖNSSON, JÖNS föddes den 19 Maj 1840 i Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 20 Maj 1840 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 21 Maj 1840 i Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 31 Maj 1840 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 40. JÖNSSON, PER föddes den 8 Okt 1844 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 9 Okt 1844 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
27. OLSSON, JÖNS (9.OLA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 8 Maj 1810 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 13 Maj 1810 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 1 Maj 1872 i Stubbarp 2, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Maj 1872 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). Andra Händelser och Attribut:
- Gift: 11 Okt 1839, Blentarps församling, Sjöbo (M); med Kjerstina Nilsdotter 1824-1896
28. OLSSON, ANDERS (9.OLA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 9 Mar 1812 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Mar 1812 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 5 Dec 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1815 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 29. OLSSON, NILS (9.OLA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 22 Jul 1814 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Jul 1814 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Okt 1814 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 16 Okt 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 30. OLSDOTTER, BERTA (9.OLA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 19 Nov 1815 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Nov 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 27 Nov 1875 i Slimminge 8, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Dec 1875 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). Andra Händelser och Attribut:
- Gift: 12 Jun 1840, Katslösa församling, Skurup (M); med Per Jeppsson 1809-1858
- Gift: 26 Aug 1860, Slimminge församling, Skurup (M); med Hans Larsson 1810-1881
31. OLSSON, ANDERS (9.OLA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 13 Aug 1817 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Aug 1817 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 20 Sep 1870 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 2 Okt 1870 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). Andra Händelser och Attribut:
- Gift: Okänt, Plats okänd ; med Bengta Månsdotter (1822-1873).
32. OLSSON, NILS (9.OLA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 11 Apr 1820 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 12 Apr 1820 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Apr 1879 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 4 Maj 1879 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). NILS gift ANDERSDOTTER, ELNA Okänt i Plats okänd . ELNA föddes den 17 Aug 1824 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Aug 1824 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Jun 1901 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 10 Jun 1901 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 41. NILSDOTTER GIFT ERIKSSON, CHRISTINA föddes den 25 Aug 1854 i Djurhus, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Aug 1854 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 20 Jul 1915 i Hassle-Bösarp 5, Hassle-Bösarps församling, Skurup (M); begravdes den 25 Jul 1915 i Hassle-Bösarps kyrkogård, Skurup (M).
33. OLSDOTTER, ANNA (9.OLA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 21 Dec 1824 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Dec 1824 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 20 Jun 1893 i Trunnerup 7, Villie församling, Skurup (M); begravdes den 24 Jun 1893 i Villie kyrkogård, Skurup (M). Andra Händelser och Attribut:
- Gift: 24 Apr 1848, Slimminge församling, Skurup (M); med drängen Per Nilsson 1819-1900.
34. OLSDOTTER, CHRISTENSA (9.OLA3, 2.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 30 Apr 1827 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Maj 1827 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 17 Aug 1827 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Aug 1827 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).