PERSDOTTER, BENGTA
Ber 1659 - Okänt (~ 86 år)1. PERSDOTTER, BENGTA föddes ber 1659 i Rynnarp, Loshults församling, Osby (L); döptes Okänt i Loshults församling, Osby (L); och dog i Östaröd, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 13 Jan 1745 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). BENGTA gift HÅKANSSON BECK, HÅKAN den 12 Okt 1673 i Loshults församling, Osby (L). HÅKAN (son till OLOFSSON BÄCK, HÅKAN och OKÄNT, Okänt) föddes ber 1642 i Östaröd, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes Okänt i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); och dog i Östaröd, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 11 Jul 1725 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. HÅKANSSON, SVEN föddes 1679 i Östaröd, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes Okänt i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 14 Dec 1759 i Bökeberga, Osby församling, Osby (L); begravdes den 16 Dec 1759 i Osby kyrkogård, Osby (L).
- 3. HÅKANSDOTTER, HANNA föddes ber 1690 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 4 Okt 1741 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L).
- 4. HÅKANSSON, CLEMMET föddes Okänt i Östaröd, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 29 Maj 1698 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); och dog i Boalt, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes i Plats okänd .
Generation: 2
2. HÅKANSSON, SVEN (1.BENGTA1) föddes 1679 i Östaröd, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes Okänt i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 14 Dec 1759 i Bökeberga, Osby församling, Osby (L); begravdes den 16 Dec 1759 i Osby kyrkogård, Osby (L). SVEN gift SVENSDOTTER, ELNA den 31 Maj 1708 i Osby församling, Osby (L). ELNA (dotter till NILSSON, SVEN och MÅNSDOTTER, ELSE) föddes Okänt i Bökeberga, Osby församling, Osby (L); döptes den 6 Maj 1689 i Osby församling, Osby (L); dog den 12 Feb 1764 i Bökeberga, Osby församling, Osby (L); begravdes den 19 Feb 1764 i Osby kyrkogård, Osby (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 5. SVENSDOTTER, PERNILLA föddes den 28 Jun 1717 i Bökeberga, Osby församling, Osby (L); döptes den 2 Jul 1717 i Osby församling, Osby (L); dog den 18 Dec 1801 i Bökeberga, Osby församling, Osby (L); begravdes den 27 Dec 1801 i Osby kyrkogård, Osby (L).
3. HÅKANSDOTTER, HANNA (1.BENGTA1) föddes ber 1690 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 4 Okt 1741 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). HANNA gift JONSSON ALMAN, GUSTAF den 25 Maj 1713 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L). GUSTAF (son till SVENSSON ALLMAN, JON och OLSDOTTER, ÅSA) föddes den 8 Apr 1693 i Bonnarp, Östra Broby församling, Östra Göinge (L); döptes den 17 Apr 1693 i Östra Broby församling, Östra Göinge (L); dog den 1 Apr 1781 i Eskilstorps torp, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 8 Apr 1781 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 6. GUSTAFSDOTTER, KIRSTINA föddes den 6 Okt 1726 i Ekeröd, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 9 Okt 1726 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 16 Jan 1814 i Hullingaröds torp, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 23 Jan 1814 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L).
4. HÅKANSSON, CLEMMET (1.BENGTA1) föddes Okänt i Östaröd, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 29 Maj 1698 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); och dog i Boalt, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes i Plats okänd . CLEMMET gift INGEMANSDOTTER, ELNA den 2 Nov 1729 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L). ELNA (dotter till LARSSON, INGEMAN och TUVESDOTTER, ELNA) föddes Okänt i Boalt, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 1 Mar 1713 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 17 Maj 1785 i Boalt, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 22 Maj 1785 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. CLEMMETSDOTTER, OLU föddes den 11 Okt 1731 i Boalt, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 17 Okt 1731 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 9 Apr 1825 i Björnhult, Härlunda församling, Älmhult (G); begravdes den 17 Apr 1825 i Härlunda kyrkogård, Älmhult (G).
Generation: 3
5. SVENSDOTTER, PERNILLA (2.SVEN2, 1.BENGTA1) föddes den 28 Jun 1717 i Bökeberga, Osby församling, Osby (L); döptes den 2 Jul 1717 i Osby församling, Osby (L); dog den 18 Dec 1801 i Bökeberga, Osby församling, Osby (L); begravdes den 27 Dec 1801 i Osby kyrkogård, Osby (L). PERNILLA gift FROSTENSSON, NILS den 28 Dec 1742 i Osby församling, Osby (L). NILS (son till GUNNARSSON, FROSTEN och NILSDOTTER, NILLA) föddes den 3 Mar 1702 i Nybygden, Osby församling, Osby (L); döptes den 9 Mar 1702 i Osby församling, Osby (L); dog den 21 Dec 1762 i Bökeberga, Osby församling, Osby (L); begravdes den 2 Jan 1763 i Osby kyrkogård, Osby (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. NILSSON, NILS föddes den 28 Jan 1755 i Bökeberga, Osby församling, Osby (L); döptes den 2 Feb 1755 i Osby församling, Osby (L); dog den 28 Jun 1803 i Gunänga, Osby församling, Osby (L); begravdes den 3 Jul 1803 i Osby kyrkogård, Osby (L).
6. GUSTAFSDOTTER, KIRSTINA (3.HANNA2, 1.BENGTA1) föddes den 6 Okt 1726 i Ekeröd, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 9 Okt 1726 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 16 Jan 1814 i Hullingaröds torp, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 23 Jan 1814 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). KIRSTINA gift JÖNSSON, SVEN den 3 Dec 1749 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L). SVEN (son till MOLLMAN, JÖNS och LARSDOTTER, LUSSE) föddes Okänt i Färeköp, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 10 Apr 1721 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 17 Jan 1805 i Hullingaröds torp, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 27 Jan 1805 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 9. SVENSSON, LARS föddes den 24 Feb 1757 i Hullingaröds torp, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 27 Feb 1757 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
7. CLEMMETSDOTTER, OLU (4.CLEMMET2, 1.BENGTA1) föddes den 11 Okt 1731 i Boalt, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 17 Okt 1731 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 9 Apr 1825 i Björnhult, Härlunda församling, Älmhult (G); begravdes den 17 Apr 1825 i Härlunda kyrkogård, Älmhult (G). OLU gift BOSSON, TRUVED den 27 Dec 1752 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L). TRUVED (son till PERSSON, BO och PERSDOTTER, INGIER) föddes Okänt i Åbuen, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 7 Maj 1731 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 24 Feb 1811 i Björnhult, Härlunda församling, Älmhult (G); begravdes den 3 Mar 1811 i Härlunda kyrkogård, Älmhult (G). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. TRUVEDSSON, PER föddes den 14 Sep 1753 i Åbuen, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 16 Sep 1753 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 1 Feb 1836 i Björnhult, Härlunda församling, Älmhult (G); begravdes den 7 Feb 1836 i Härlunda kyrkogård, Älmhult (G).
Generation: 4
8. NILSSON, NILS (5.PERNILLA3, 2.SVEN2, 1.BENGTA1) föddes den 28 Jan 1755 i Bökeberga, Osby församling, Osby (L); döptes den 2 Feb 1755 i Osby församling, Osby (L); dog den 28 Jun 1803 i Gunänga, Osby församling, Osby (L); begravdes den 3 Jul 1803 i Osby kyrkogård, Osby (L). NILS gift OLOFSDOTTER, MALENA den 15 Nov 1789 i Osby församling, Osby (L). MALENA (dotter till SONESSON, OLOF och PERSDOTTER, ELSA) föddes den 17 Jan 1773 i Gunänga, Osby församling, Osby (L); döptes den 24 Jan 1773 i Osby församling, Osby (L); dog den 6 Aug 1852 i Gunänga, Osby församling, Osby (L); begravdes den 10 Aug 1852 i Osby kyrkogård, Osby (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. NILSDOTTER, ELSA föddes den 19 Okt 1798 i Gunänga, Osby församling, Osby (L); döptes den 21 Okt 1798 i Osby församling, Osby (L); dog den 28 Feb 1849 i Gunänga, Osby församling, Osby (L); begravdes den 9 Mar 1849 i Osby kyrkogård, Osby (L).
9. SVENSSON, LARS (6.KIRSTINA3, 3.HANNA2, 1.BENGTA1) föddes den 24 Feb 1757 i Hullingaröds torp, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 27 Feb 1757 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . LARS gift ANDERSDOTTER, KIERSTIN den 23 Okt 1796 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L). KIERSTIN föddes den 15 Okt 1755 i Hjärsås församling, Östra Göinge (L); döptes Okänt i Hjärsås församling, Östra Göinge (L); dog den 20 Dec 1797 i Glimåkra 5, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 26 Dec 1797 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. LARSDOTTER, SISSA föddes den 12 Dec 1797 i Glimåkra 5, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 17 Dec 1797 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 19 Okt 1872 i Hullingaröd, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 26 Okt 1872 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L).
10. TRUVEDSSON, PER (7.OLU3, 4.CLEMMET2, 1.BENGTA1) föddes den 14 Sep 1753 i Åbuen, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 16 Sep 1753 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 1 Feb 1836 i Björnhult, Härlunda församling, Älmhult (G); begravdes den 7 Feb 1836 i Härlunda kyrkogård, Älmhult (G). PER gift SVENSDOTTER, ELIN den 9 Jun 1783 i Härlunda församling, Älmhult (G). ELIN (dotter till PERSSON, SVEN och JÖNSDOTTER, ELIN) föddes den 15 Aug 1764 i Knoxhult, Härlunda församling, Älmhult (G); döptes den 19 Aug 1764 i Härlunda församling, Älmhult (G); dog den 18 Maj 1837 i Björnhult, Härlunda församling, Älmhult (G); begravdes den 21 Maj 1837 i Härlunda kyrkogård, Älmhult (G). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. PERSSON, HÅKAN föddes den 23 Dec 1785 i Björnhult, Härlunda församling, Älmhult (G); döptes den 26 Dec 1785 i Härlunda församling, Älmhult (G); dog den 12 Sep 1808 i Björnhult, Härlunda församling, Älmhult (G); begravdes den 15 Sep 1808 i Härlunda kyrkogård, Älmhult (G).
- 14. PERSSON, PER föddes den 2 Jan 1788 i Björnhult, Härlunda församling, Älmhult (G); döptes den 6 Jan 1788 i Härlunda församling, Älmhult (G); dog den 23 Jan 1862 i Ellagölsmåla, Härlunda församling, Älmhult (G); begravdes den 2 Feb 1862 i Härlunda kyrkogård, Älmhult (G).
- 15. PERSDOTTER, INGJERD föddes den 6 Jan 1789 i Björnhult, Härlunda församling, Älmhult (G); döptes Okänt i Härlunda församling, Älmhult (G); dog den 18 Maj 1885 i Ulriksmåla, Härlunda församling, Älmhult (G); begravdes den 25 Maj 1885 i Härlunda kyrkogård, Älmhult (G).
- 16. PERSSON, JÖNS föddes den 3 Sep 1793 i Björnhult, Härlunda församling, Älmhult (G); döptes den 11 Sep 1793 i Härlunda församling, Älmhult (G); dog den 31 Maj 1877 i Västra Flyboda, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 3 Jun 1877 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L).
- 17. PERSSON, CARL föddes den 11 Jun 1796 i Björnhult, Härlunda församling, Älmhult (G); döptes den 12 Jun 1796 i Härlunda församling, Älmhult (G); dog den 7 Jul 1862 i Ulriksmåla, Härlunda församling, Älmhult (G); begravdes den 13 Jul 1862 i Härlunda kyrkogård, Älmhult (G).
- 18. PERSDOTTER, ELIN föddes den 24 Jun 1798 i Björnhult, Härlunda församling, Älmhult (G); döptes den 26 Jun 1798 i Härlunda församling, Älmhult (G); dog den 18 Jan 1819 i Hussjönäs, Härlunda församling, Älmhult (G); begravdes den 24 Jan 1819 i Härlunda kyrkogård, Älmhult (G).