ISAKSDOTTER NYSTRÖM, Anna Stina
1774 - 1854 (80 år)1. ISAKSDOTTER NYSTRÖM, Anna Stina föddes den 21 Feb 1774 i Borsna Lassagård, Ryssby församling, Ljungby (G); döptes den 27 Feb 1774 i Ryssby församling, Ljungby (G); dog den 25 Jul 1854 i Hästveda 3, Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes den 29 Jul 1854 i Hästveda kyrkogård, Hässleholm (L). Anna gift JÖNSSON THOMAEUS, JÖNS den 4 Jul 1797 i Hästveda församling, Hässleholm (L). JÖNS (son till HÅKANSSON, JÖNS och KNUTSDOTTER, KIRSTINA) föddes den 13 Feb 1772 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 23 Feb 1772 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 2 Okt 1821 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes den 3 Nov 1821 i Hästveda kyrkogård, Hässleholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. JÖNSSON THOMAEUS, Per Gustaf föddes den 16 Jul 1797 i Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 17 Jul 1797 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 13 Maj 1798 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 18 Maj 1798 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L).
- 3. JÖNSDOTTER THOMAEUS, Petronella Gustava föddes den 11 Okt 1798 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 14 Okt 1798 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 21 Dec 1802 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 27 Dec 1802 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L).
- 4. JÖNSDOTTER THOMAEUS, GUNILLA föddes den 12 Feb 1800 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 15 Feb 1800 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 26 Apr 1861 i Verums församling, Hässleholm (L); begravdes den 5 Maj 1861 i Verums kyrkogård, Hässleholm (L).
- 5. JÖNSSON THOMAEUS, CARL föddes den 20 Nov 1801 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 22 Nov 1801 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 6. JÖNSSON THOMAEUS, Per Gustaf föddes den 12 Feb 1804 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 15 Feb 1804 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 6 Nov 1875 i Hästveda 9, Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes i Plats okänd.
- 7. JÖNSSON THOMAEUS, Jöns Peter föddes den 21 Aug 1806 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 24 Aug 1806 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 27 Aug 1806 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes den 30 Aug 1806 i Hästveda kyrkogård, Hässleholm (L).
- 8. JÖNSDOTTER THOMAEUS, Maria Botilla föddes den 5 Aug 1807 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 9 Aug 1807 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 6 Jun 1859 i Östanböke 1, Loshults församling, Osby (L); begravdes den 13 Jun 1859 i Loshults kyrkogård, Osby (L).
- 9. JÖNSDOTTER THOMAEUS, JOHANNA Christina föddes den 10 Jan 1810 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 14 Jan 1810 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 8 Nov 1901 i Glimåkra 4, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 15 Nov 1901 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L).
- 10. JÖNSSON THOMAEUS, ANDREAS föddes den 2 Aug 1812 i Hästveda klockaregård, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 5 Aug 1812 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 5 Feb 1895 i Vänersborg 173, Vänersborgs församling, Vänersborg (P); begravdes den 17 Feb 1895 i Vänersborgs strandkyrkogård, Vänersborg (P).
- 11. JÖNSSON THOMAEUS, Jöns Peter föddes den 2 Aug 1812 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 5 Aug 1812 i Hästveda församling, Hässleholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 12. JÖNSSON THOMAEUS, OTTO föddes den 15 Mar 1815 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 19 Mar 1815 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 14 Apr 1859 i Älvhyttan, Nora bergsförsamling, Nora (T); begravdes den 22 Apr 1859 i Plats okänd.
- 13. JÖNSDOTTER THOMAEUS, Annetta Magdalena föddes den 23 Jul 1818 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 25 Jul 1818 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 10 Sep 1861 i Hästveda 9, Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes den 16 Sep 1861 i Hästveda kyrkogård, Hässleholm (L).
Generation: 2
2. JÖNSSON THOMAEUS, Per Gustaf (1.Anna1) föddes den 16 Jul 1797 i Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 17 Jul 1797 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 13 Maj 1798 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 18 Maj 1798 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). 3. JÖNSDOTTER THOMAEUS, Petronella Gustava (1.Anna1) föddes den 11 Okt 1798 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 14 Okt 1798 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 21 Dec 1802 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 27 Dec 1802 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). 4. JÖNSDOTTER THOMAEUS, GUNILLA (1.Anna1) föddes den 12 Feb 1800 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 15 Feb 1800 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 26 Apr 1861 i Verums församling, Hässleholm (L); begravdes den 5 Maj 1861 i Verums kyrkogård, Hässleholm (L). GUNILLA gift SVENSSON, PER 1827 i Verums församling, Hässleholm (L). PER föddes den 7 Apr 1795 i Gammalstorps hus, Farstorps församling, Hässleholm (L); döptes den 12 Apr 1795 i Farstorps församling, Hässleholm (L); dog den 14 Mar 1855 i Torstorp, Verums församling, Hässleholm (L); begravdes den 21 Mar 1855 i Verums kyrkogård, Hässleholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 14. PERSSON, Carl Johan föddes den 2 Nov 1822 i Hästveda klockaregård, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 8 Nov 1822 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 31 Jan 1826 i Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes den 4 Feb 1826 i Hästveda kyrkogård, Hässleholm (L).
- 15. PERSDOTTER, JOHANNA föddes den 2 Apr 1825 i Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 6 Apr 1825 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 13 Jun 1913 i Torstorp, Verums församling, Hässleholm (L); begravdes den 22 Jun 1913 i Plats okänd.
- 16. PERSDOTTER, KERSTIN föddes den 19 Dec 1828 i Hagnarp, Verums församling, Hässleholm (L); döptes den 26 Dec 1828 i Verums församling, Hässleholm (L); dog den 2 Nov 1871 i Björkeberga, Verums församling, Hässleholm (L); begravdes den 12 Nov 1871 i Verums kyrkogård, Hässleholm (L).
- 17. PERSSON, JÖNS föddes den 4 Apr 1841 i Kviinge 15, Kviinge församling, Östra Göinge (L); döptes den 12 Apr 1841 i Kviinge församling, Östra Göinge (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
5. JÖNSSON THOMAEUS, CARL (1.Anna1) föddes den 20 Nov 1801 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 22 Nov 1801 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 6. JÖNSSON THOMAEUS, Per Gustaf (1.Anna1) föddes den 12 Feb 1804 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 15 Feb 1804 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 6 Nov 1875 i Hästveda 9, Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes i Plats okänd. 7. JÖNSSON THOMAEUS, Jöns Peter (1.Anna1) föddes den 21 Aug 1806 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 24 Aug 1806 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 27 Aug 1806 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes den 30 Aug 1806 i Hästveda kyrkogård, Hässleholm (L). 8. JÖNSDOTTER THOMAEUS, Maria Botilla (1.Anna1) föddes den 5 Aug 1807 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 9 Aug 1807 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 6 Jun 1859 i Östanböke 1, Loshults församling, Osby (L); begravdes den 13 Jun 1859 i Loshults kyrkogård, Osby (L). 9. JÖNSDOTTER THOMAEUS, JOHANNA Christina (1.Anna1) föddes den 10 Jan 1810 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 14 Jan 1810 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 8 Nov 1901 i Glimåkra 4, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 15 Nov 1901 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). 10. JÖNSSON THOMAEUS, ANDREAS (1.Anna1) föddes den 2 Aug 1812 i Hästveda klockaregård, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 5 Aug 1812 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 5 Feb 1895 i Vänersborg 173, Vänersborgs församling, Vänersborg (P); begravdes den 17 Feb 1895 i Vänersborgs strandkyrkogård, Vänersborg (P). 11. JÖNSSON THOMAEUS, Jöns Peter (1.Anna1) föddes den 2 Aug 1812 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 5 Aug 1812 i Hästveda församling, Hässleholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 12. JÖNSSON THOMAEUS, OTTO (1.Anna1) föddes den 15 Mar 1815 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 19 Mar 1815 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 14 Apr 1859 i Älvhyttan, Nora bergsförsamling, Nora (T); begravdes den 22 Apr 1859 i Plats okänd. 13. JÖNSDOTTER THOMAEUS, Annetta Magdalena (1.Anna1) föddes den 23 Jul 1818 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 25 Jul 1818 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 10 Sep 1861 i Hästveda 9, Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes den 16 Sep 1861 i Hästveda kyrkogård, Hässleholm (L).
Generation: 3
14. PERSSON, Carl Johan (4.GUNILLA2, 1.Anna1) föddes den 2 Nov 1822 i Hästveda klockaregård, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 8 Nov 1822 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 31 Jan 1826 i Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes den 4 Feb 1826 i Hästveda kyrkogård, Hässleholm (L). 15. PERSDOTTER, JOHANNA (4.GUNILLA2, 1.Anna1) föddes den 2 Apr 1825 i Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 6 Apr 1825 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 13 Jun 1913 i Torstorp, Verums församling, Hässleholm (L); begravdes den 22 Jun 1913 i Plats okänd. Familj/Make/Maka: OKÄNT, Okänt. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. ABRAHAMSDOTTER GIFT JOHANNESSON, INGRID föddes den 19 Sep 1848 i Tågarp, Verums församling, Hässleholm (L); döptes den 1 Okt 1848 i Verums församling, Hässleholm (L); dog den 3 Nov 1907 i Slättaröd, Norra Åkarps församling, Hässleholm (L); begravdes den 9 Nov 1907 i Norra Åkarps kyrkogård, Hässleholm (L).
- 19. TUVESDOTTER GIFT JOHANNESSON/JOHANSSON, MARIA föddes den 3 Jul 1853 i Torstorp, Verums församling, Hässleholm (L); döptes den 12 Jul 1853 i Verums församling, Hässleholm (L); dog den 28 Feb 1922 i Vittsjö 2, Vittsjö församling, Hässleholm (L); begravdes den 9 Mar 1922 i Vittsjö kyrkogård, Hässleholm (L).
- 20. OLSDOTTER GIFT JÖNSSON, AMANDA Matilda föddes den 13 Sep 1859 i Torstorp, Verums församling, Hässleholm (L); döptes den 20 Sep 1859 i Verums församling, Hässleholm (L); dog den 29 Jun 1949 i Kristenstorp 1:1, Vittsjö församling, Hässleholm (L); begravdes den 3 Jul 1949 i Vittsjö kyrkogård, Hässleholm (L).
- 21. TUVESDOTTER TUVESSON, AUGUSTA föddes den 13 Dec 1862 i Torstorp, Verums församling, Hässleholm (L); döptes den 15 Dec 1862 i Verums församling, Hässleholm (L); dog den 24 Sep 1948 i Stadsäga 243 Söder, Vinslövs församling, Hässleholm (L); begravdes den 30 Sep 1948 i Vinslövs nya kyrkogård, Hässleholm (L).
- 22. TUVESSON, Nils Svante föddes den 13 Dec 1862 i Torstorp, Verums församling, Hässleholm (L); döptes den 15 Dec 1862 i Verums församling, Hässleholm (L); dog den 12 Okt 1935 i Porrarp, Vittsjö församling, Hässleholm (L); begravdes den 20 Okt 1935 i Vittsjö kyrkogård, Hässleholm (L).
16. PERSDOTTER, KERSTIN (4.GUNILLA2, 1.Anna1) föddes den 19 Dec 1828 i Hagnarp, Verums församling, Hässleholm (L); döptes den 26 Dec 1828 i Verums församling, Hässleholm (L); dog den 2 Nov 1871 i Björkeberga, Verums församling, Hässleholm (L); begravdes den 12 Nov 1871 i Verums kyrkogård, Hässleholm (L). 17. PERSSON, JÖNS (4.GUNILLA2, 1.Anna1) föddes den 4 Apr 1841 i Kviinge 15, Kviinge församling, Östra Göinge (L); döptes den 12 Apr 1841 i Kviinge församling, Östra Göinge (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 4
18. ABRAHAMSDOTTER GIFT JOHANNESSON, INGRID (15.JOHANNA3, 4.GUNILLA2, 1.Anna1) föddes den 19 Sep 1848 i Tågarp, Verums församling, Hässleholm (L); döptes den 1 Okt 1848 i Verums församling, Hässleholm (L); dog den 3 Nov 1907 i Slättaröd, Norra Åkarps församling, Hässleholm (L); begravdes den 9 Nov 1907 i Norra Åkarps kyrkogård, Hässleholm (L). INGRID gift JOHANNESSON, NILS den 31 Dec 1872 i Norra Åkarps församling, Hässleholm (L). NILS föddes den 28 Jun 1848 i Porrarp, Vittsjö församling, Hässleholm (L); döptes den 2 Jul 1848 i Vittsjö församling, Hässleholm (L); dog den 25 Feb 1919 i Slättaröd 2, Norra Åkarps församling, Hässleholm (L); begravdes den 4 Mar 1919 i Norra Åkarps kyrkogård, Hässleholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 23. NILSDOTTER GIFT JÖNSSON, JOHANNA föddes den 6 Apr 1872 i Åkarp 1, Norra Åkarps församling, Hässleholm (L); döptes den 28 Apr 1872 i Norra Åkarps församling, Hässleholm (L); dog den 6 Sep 1908 i Sextorp, Lyby församling, Hörby (M); begravdes den 20 Sep 1908 i Plats okänd .
- 24. NILSSON CERVIN, ADOLF föddes den 28 Nov 1874 i Torrarp, Norra Åkarps församling, Hässleholm (L); döptes den 25 Dec 1874 i Norra Åkarps församling, Hässleholm (L); dog den 29 Apr 1936 i Porrarp, Vittsjö församling, Hässleholm (L); begravdes den 6 Maj 1936 i Vittsjö kyrkogård, Hässleholm (L).
- 25. NILSDOTTER NILSSON, SIGRID föddes den 30 Jun 1877 i Torrarp, Norra Åkarps församling, Hässleholm (L); döptes den 29 Jul 1877 i Norra Åkarps församling, Hässleholm (L); dog den 6 Sep 1908 i Slättaröd, Norra Åkarps församling, Hässleholm (L); begravdes den 12 Sep 1908 i Norra Åkarps kyrkogård, Hässleholm (L).
- 26. NILSSON, ALFRED föddes den 31 Aug 1879 i Torrarp, Norra Åkarps församling, Hässleholm (L); döptes den 12 Okt 1879 i Norra Åkarps församling, Hässleholm (L); dog den 6 Apr 1959 i Kollinge 1:20, Finja församling, Hässleholm (L); begravdes i Plats okänd .
- 27. NILSSON, IVAR föddes den 4 Mar 1883 i Torrarp, Norra Åkarps församling, Hässleholm (L); döptes den 7 Apr 1883 i Norra Åkarps församling, Hässleholm (L); dog den 21 Jun 1955 i Slättaröd 2:11, Norra Åkarps församling, Hässleholm (L); begravdes den 28 Jun 1955 i Norra Åkarps kyrkogård, Hässleholm (L).
- 28. NILSSON, FERDINAND föddes den 3 Apr 1886 i Torrarp, Norra Åkarps församling, Hässleholm (L); döptes den 8 Maj 1886 i Norra Åkarps församling, Hässleholm (L); dog den 19 Aug 1920 i Läreda 2, Stoby församling, Hässleholm (L); begravdes den 26 Aug 1920 i Plats okänd .
- 29. NILSSON, Hjalmar Ernfrid föddes den 25 Sep 1894 i Slättaröd 2, Norra Åkarps församling, Hässleholm (L); döptes den 3 Nov 1894 i Norra Åkarps församling, Hässleholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
19. TUVESDOTTER GIFT JOHANNESSON/JOHANSSON, MARIA (15.JOHANNA3, 4.GUNILLA2, 1.Anna1) föddes den 3 Jul 1853 i Torstorp, Verums församling, Hässleholm (L); döptes den 12 Jul 1853 i Verums församling, Hässleholm (L); dog den 28 Feb 1922 i Vittsjö 2, Vittsjö församling, Hässleholm (L); begravdes den 9 Mar 1922 i Vittsjö kyrkogård, Hässleholm (L). 20. OLSDOTTER GIFT JÖNSSON, AMANDA Matilda (15.JOHANNA3, 4.GUNILLA2, 1.Anna1) föddes den 13 Sep 1859 i Torstorp, Verums församling, Hässleholm (L); döptes den 20 Sep 1859 i Verums församling, Hässleholm (L); dog den 29 Jun 1949 i Kristenstorp 1:1, Vittsjö församling, Hässleholm (L); begravdes den 3 Jul 1949 i Vittsjö kyrkogård, Hässleholm (L). 21. TUVESDOTTER TUVESSON, AUGUSTA (15.JOHANNA3, 4.GUNILLA2, 1.Anna1) föddes den 13 Dec 1862 i Torstorp, Verums församling, Hässleholm (L); döptes den 15 Dec 1862 i Verums församling, Hässleholm (L); dog den 24 Sep 1948 i Stadsäga 243 Söder, Vinslövs församling, Hässleholm (L); begravdes den 30 Sep 1948 i Vinslövs nya kyrkogård, Hässleholm (L). 22. TUVESSON, Nils Svante (15.JOHANNA3, 4.GUNILLA2, 1.Anna1) föddes den 13 Dec 1862 i Torstorp, Verums församling, Hässleholm (L); döptes den 15 Dec 1862 i Verums församling, Hässleholm (L); dog den 12 Okt 1935 i Porrarp, Vittsjö församling, Hässleholm (L); begravdes den 20 Okt 1935 i Vittsjö kyrkogård, Hässleholm (L).