NILSDOTTER, ELNA
Ber 1698 - 1782 (84 år)1. NILSDOTTER, ELNA föddes ber 1698 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 21 Sep 1782 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 29 Sep 1782 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). ELNA gift NILSSON, ÅKE Okänt i Plats okänd . ÅKE föddes ber 1695 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 15 Apr 1780 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 23 Apr 1780 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. ÅKESSON SANDBERG, MÅNS föddes ber 1733 i Stora Hindberget, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Okt 1809 i Stora Hindberget, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Nov 1809 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 2
2. ÅKESSON SANDBERG, MÅNS (1.ELNA1) föddes ber 1733 i Stora Hindberget, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Okt 1809 i Stora Hindberget, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Nov 1809 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). MÅNS gift NILSDOTTER, DOROTHEA den 8 Okt 1769 i Slimminge församling, Skurup (M). DOROTHEA (dotter till TRULSSON, NILS och SVENSDOTTER, HELGA) föddes ber 1735 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 20 Jan 1777 i Stora Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 2 Feb 1777 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. MÅNSDOTTER, HANNA föddes den 27 Okt 1770 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Okt 1770 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Apr 1865 i Simontorps mölla, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 9 Apr 1865 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M).
MÅNS gift NILSDOTTER, BOEL den 16 Sep 1777 i Södra Villie församling, Skurup (M). BOEL (dotter till LARSSON, NILS och RASMUSDOTTER, PERNILLA) föddes den 17 Mar 1748 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 20 Mar 1748 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 19 Dec 1815 i Stora Hindberget, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 1 Jan 1816 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 4. MÅNSDOTTER, KARNA föddes den 14 Maj 1784 i Stora Hindberget, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 16 Maj 1784 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Feb 1829 i Stora Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 22 Feb 1829 i Slimminge församling, Skurup (M).
Generation: 3
3. MÅNSDOTTER, HANNA (2.MÅNS2, 1.ELNA1) föddes den 27 Okt 1770 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Okt 1770 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Apr 1865 i Simontorps mölla, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 9 Apr 1865 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M). HANNA gift MÅRTENSSON, NILS den 31 Okt 1794 i Slimminge församling, Skurup (M). NILS (son till JÖNSSON, MÅRTEN och CHRISTIANSDOTTER, CHRISTENSA) föddes den 11 Mar 1768 i Kläggeröd, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 13 Mar 1768 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 1 Nov 1838 i Bosarp, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 11 Nov 1838 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 5. NILSDOTTER, BOEL föddes den 26 Jul 1795 i Hommerydshuset, Blentarps församling, Sjöbo (M); döptes den 26 Jul 1795 i Blentarps församling, Sjöbo (M); dog den 11 Okt 1865 i Simontorps mölla, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 22 Okt 1865 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M).
4. MÅNSDOTTER, KARNA (2.MÅNS2, 1.ELNA1) föddes den 14 Maj 1784 i Stora Hindberget, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 16 Maj 1784 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Feb 1829 i Stora Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 22 Feb 1829 i Slimminge församling, Skurup (M). KARNA gift NILSSON, MÅRTEN den 20 Jun 1804 i Slimminge församling, Skurup (M). MÅRTEN (son till MICKELSSON, NILS och CHRISTIANSDOTTER, CHRISTENSA) föddes den 22 Nov 1773 i Kläggeröd, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Nov 1773 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 10 Mar 1826 i Stora Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 18 Mar 1826 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 6. MÅRTENSDOTTER, ANNA föddes den 21 Jun 1805 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 23 Jun 1805 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Jul 1805 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jul 1805 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 7. MÅRTENSSON, NILS föddes den 20 Aug 1806 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Aug 1806 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Feb 1875 i Gissholm, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 21 Feb 1875 i Gustavs kyrkogård, Svedala (M).
- 8. MÅRTENSSON, ANDERS föddes den 21 Feb 1809 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Feb 1809 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Feb 1891 i Stora Häckenfält, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 22 Feb 1891 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 9. MÅRTENSDOTTER, CHRISTENSA föddes den 27 Jul 1811 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Jul 1811 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 10. MÅRTENSDOTTER GIFT LILJA, ANNA föddes den 23 Okt 1813 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Okt 1813 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Mar 1896 i Arbetshuset, Ystads stadsförsamling, Ystad (M); begravdes den 29 Mar 1896 i Plats okänd .
- 11. MÅRTENSSON, JÖNS föddes den 25 Feb 1816 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Feb 1816 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Apr 1891 i Åkarp 10, Gislövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Maj 1891 i Gislövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 12. MÅRTENSDOTTER GIFT WALLSTRÖM, BOEL föddes den 10 Jul 1818 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 12 Jul 1818 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 5 Nov 1900 i Kristianstads stadsförsamling, Kristianstad (L); begravdes den 11 Nov 1900 i Kristianstads östra begravningsplats, Kristianstad (L).
- 13. MÅRTENSDOTTER, BERTA föddes den 18 Aug 1822 i Stora Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Aug 1822 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Feb 1891 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Plats okänd .
- 14. MÅRTENSDOTTER, PERNILLA föddes den 18 Jul 1825 i Stora Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Jul 1825 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Apr 1891 i Sandåkra 14, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Plats okänd .
Generation: 4
5. NILSDOTTER, BOEL (3.HANNA3, 2.MÅNS2, 1.ELNA1) föddes den 26 Jul 1795 i Hommerydshuset, Blentarps församling, Sjöbo (M); döptes den 26 Jul 1795 i Blentarps församling, Sjöbo (M); dog den 11 Okt 1865 i Simontorps mölla, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 22 Okt 1865 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M). BOEL gift PERSSON, RASMUS den 31 Mar 1823 i Blentarps församling, Sjöbo (M). RASMUS (son till RASMUSSON, PER och HANSDOTTER, KJERSTNA) föddes den 1 Jul 1789 i Norra Stenberget, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Jul 1789 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 6 Apr 1857 i Simontorps mölla, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 13 Apr 1857 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 15. RASMUSSON, MAGNUS föddes den 6 Okt 1837 i Simontorps mölla, Blentarps församling, Sjöbo (M); döptes den 8 Okt 1837 i Blentarps församling, Sjöbo (M); dog den 19 Jan 1889 i Karup 4, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 27 Jan 1889 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M).
6. MÅRTENSDOTTER, ANNA (4.KARNA3, 2.MÅNS2, 1.ELNA1) föddes den 21 Jun 1805 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 23 Jun 1805 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Jul 1805 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jul 1805 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 7. MÅRTENSSON, NILS (4.KARNA3, 2.MÅNS2, 1.ELNA1) föddes den 20 Aug 1806 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Aug 1806 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Feb 1875 i Gissholm, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 21 Feb 1875 i Gustavs kyrkogård, Svedala (M). 8. MÅRTENSSON, ANDERS (4.KARNA3, 2.MÅNS2, 1.ELNA1) föddes den 21 Feb 1809 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Feb 1809 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Feb 1891 i Stora Häckenfält, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 22 Feb 1891 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 9. MÅRTENSDOTTER, CHRISTENSA (4.KARNA3, 2.MÅNS2, 1.ELNA1) föddes den 27 Jul 1811 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Jul 1811 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 10. MÅRTENSDOTTER GIFT LILJA, ANNA (4.KARNA3, 2.MÅNS2, 1.ELNA1) föddes den 23 Okt 1813 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Okt 1813 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Mar 1896 i Arbetshuset, Ystads stadsförsamling, Ystad (M); begravdes den 29 Mar 1896 i Plats okänd . 11. MÅRTENSSON, JÖNS (4.KARNA3, 2.MÅNS2, 1.ELNA1) föddes den 25 Feb 1816 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Feb 1816 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Apr 1891 i Åkarp 10, Gislövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Maj 1891 i Gislövs kyrkogård, Trelleborg (M). 12. MÅRTENSDOTTER GIFT WALLSTRÖM, BOEL (4.KARNA3, 2.MÅNS2, 1.ELNA1) föddes den 10 Jul 1818 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 12 Jul 1818 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 5 Nov 1900 i Kristianstads stadsförsamling, Kristianstad (L); begravdes den 11 Nov 1900 i Kristianstads östra begravningsplats, Kristianstad (L). 13. MÅRTENSDOTTER, BERTA (4.KARNA3, 2.MÅNS2, 1.ELNA1) föddes den 18 Aug 1822 i Stora Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Aug 1822 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Feb 1891 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Plats okänd . BERTA gift NILSSON, NILS den 26 Dec 1857 i Blentarps församling, Sjöbo (M). NILS (son till PERSSON, NILS och ANDERSDOTTER, ELSE) föddes den 5 Nov 1813 i Blentarp, Blentarps församling, Sjöbo (M); döptes Okänt i Blentarps församling, Sjöbo (M); dog den 23 Maj 1864 i Tegelladan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 29 Maj 1864 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 16. NILSDOTTER GIFT ANDERSSON, ELNA föddes den 3 Jan 1859 i Tegelladan, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 6 Jan 1859 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Nov 1917 i Backstorp, Villie församling, Skurup (M); begravdes den 1 Dec 1917 i Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 17. NILSDOTTER GIFT ISGREN, KARNA föddes den 16 Mar 1863 i Tegelladan, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Mar 1863 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 19 Sep 1923 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 28 Sep 1923 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
14. MÅRTENSDOTTER, PERNILLA (4.KARNA3, 2.MÅNS2, 1.ELNA1) föddes den 18 Jul 1825 i Stora Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Jul 1825 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Apr 1891 i Sandåkra 14, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Plats okänd .