PERSSON, LARS
1742 - 1805 (63 år)1. PERSSON, LARS föddes den 19 Jan 1742 i Lilla Jydarp, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 8 Dec 1805 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 22 Dec 1805 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). LARS gift OLSDOTTER, GUNNEL den 8 Jun 1778 i Slimminge församling, Skurup (M). GUNNEL (dotter till TUVESSON, OLA och MÅNSDOTTER, MÄTTA) föddes den 16 Sep 1753 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 21 Sep 1753 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Dec 1819 i Illvede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 19 Dec 1819 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. LARSSON, PER föddes den 31 Mar 1779 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Apr 1779 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Jul 1779 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 25 Jul 1779 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 3. LARSSON, OLA föddes den 6 Jul 1780 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 9 Jul 1780 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 4. LARSSON, PER föddes den 21 Maj 1782 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Maj 1782 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1855 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 21 Jan 1855 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 5. LARSSON, MÅRTEN föddes den 21 Okt 1786 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Okt 1786 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Nov 1786 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 3 Dec 1786 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 6. LARSDOTTER, KIRSTINA föddes den 23 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Mar 1788 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Feb 1796 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Feb 1796 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 7. LARSDOTTER, BOEL föddes den 23 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Mar 1788 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 20 Apr 1788 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 8. LARSSON, MÅRTEN föddes den 17 Dec 1794 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Dec 1794 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1844 i Gärdslöv 21, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 13 Okt 1844 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 9. LARSDOTTER, MÄTTA föddes den 28 Nov 1798 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Dec 1798 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 2
2. LARSSON, PER (1.LARS1) föddes den 31 Mar 1779 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Apr 1779 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Jul 1779 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 25 Jul 1779 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 3. LARSSON, OLA (1.LARS1) föddes den 6 Jul 1780 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 9 Jul 1780 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 4. LARSSON, PER (1.LARS1) föddes den 21 Maj 1782 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Maj 1782 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1855 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 21 Jan 1855 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). PER gift ANDERSDOTTER, ANNA den 29 Mar 1816 i Slimminge församling, Skurup (M). ANNA (dotter till OLSSON, ANDERS och JACOBSDOTTER, ELNA) föddes den 30 Jan 1796 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 31 Jan 1796 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Jun 1876 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 18 Jun 1876 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. PERSSON, LARS föddes den 8 Nov 1817 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Nov 1817 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 16 Dec 1875 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 29 Dec 1875 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 11. PERSSON, OLA föddes den 3 Mar 1820 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 4 Mar 1820 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 27 Maj 1821 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 11 Jun 1821 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 12. PERSDOTTER, MÄTTA föddes den 25 Mar 1822 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 26 Mar 1822 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 18 Jan 1825 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 30 Jan 1825 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 13. PERSDOTTER, GUNILLA föddes den 31 Aug 1824 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 1 Sep 1824 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 25 Maj 1865 i Hylteberga Gatehus 5, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 2 Jun 1865 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 14. PERSDOTTER, KJERSTINA föddes den 14 Jan 1827 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 16 Jan 1827 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 26 Okt 1901 i Gärdslöv 13, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Nov 1901 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 15. PERSDOTTER, MÄTTA föddes den 16 Aug 1829 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 17 Aug 1829 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 9 Mar 1832 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 25 Mar 1832 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 16. PERSSON, OLA föddes den 14 Maj 1832 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 14 Maj 1832 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 17 Jan 1891 i Stora Stjärneberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 17. PERSDOTTER GIFT MATTSSON, ELNA föddes den 23 Okt 1834 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 26 Okt 1834 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 14 Mar 1916 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 23 Mar 1916 i Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M).
- 18. PERSSON, ANDERS föddes den 3 Maj 1837 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 5 Maj 1837 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 24 Apr 1884 i Stora Svedala 16, Svedala församling, Svedala (M); begravdes den 5 Maj 1884 i Svedala kyrkogård, Svedala (M).
- 19. PERSDOTTER GIFT ISGREN, MÄTTA föddes den 16 Aug 1839 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 17 Aug 1839 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 14 Dec 1926 i Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 19 Dec 1926 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
5. LARSSON, MÅRTEN (1.LARS1) föddes den 21 Okt 1786 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Okt 1786 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Nov 1786 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 3 Dec 1786 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 6. LARSDOTTER, KIRSTINA (1.LARS1) föddes den 23 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Mar 1788 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Feb 1796 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Feb 1796 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 7. LARSDOTTER, BOEL (1.LARS1) föddes den 23 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Mar 1788 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 20 Apr 1788 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 8. LARSSON, MÅRTEN (1.LARS1) föddes den 17 Dec 1794 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Dec 1794 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1844 i Gärdslöv 21, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 13 Okt 1844 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). 9. LARSDOTTER, MÄTTA (1.LARS1) föddes den 28 Nov 1798 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Dec 1798 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 3
10. PERSSON, LARS (4.PER2, 1.LARS1) föddes den 8 Nov 1817 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Nov 1817 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 16 Dec 1875 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 29 Dec 1875 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). LARS gift HANSDOTTER, ANNA den 7 Feb 1845 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M). ANNA (dotter till TRULSSON, HANS och NILSDOTTER, KARNA) föddes den 23 Okt 1821 i Gärdslöv 13, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 24 Okt 1821 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 17 Sep 1900 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 25 Sep 1900 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 20. LARSDOTTER GIFT TRULSSON, MÄTTA föddes den 20 Mar 1846 i Rödmölla, Svenstorps församling, Skurup (M); döptes den 25 Mar 1846 i Svenstorps församling, Skurup (M); dog den 21 Apr 1913 i Skurup 12, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 1 Maj 1913 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 21. LARSSON, MÅRTEN föddes den 4 Jul 1848 i Rödmölla, Svenstorps församling, Skurup (M); döptes den 7 Jul 1848 i Svenstorps församling, Skurup (M); dog den 17 Nov 1917 i Skivarp 22, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 25 Nov 1917 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 22. LARSDOTTER, KERSTINA föddes den 8 Nov 1850 i Örsjö 14, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 11 Nov 1850 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 18 Nov 1850 i Södra Villie 17, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 24 Nov 1850 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 23. LARSDOTTER, KERSTINA föddes den 19 Nov 1851 i Södra Villie 17, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 21 Nov 1851 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1874 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jan 1874 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 24. LARSSON, PER föddes den 31 Dec 1854 i Södra Villie 17, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 4 Jan 1855 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 8 Mar 1928 i Hagestad 43, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 15 Mar 1928 i Löderups norra kyrkogård, Ystad (L).
- 25. LARSSON, ANDERS föddes den 6 Sep 1857 i Södra Villie 17, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 11 Sep 1857 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 1 Mar 1907 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 8 Mar 1907 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 26. LARSSON, HANS föddes den 5 Feb 1861 i Södra Villie 17, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 9 Feb 1861 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 19 Sep 1938 i Hylteberga 4, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 25 Sep 1938 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 27. LARSSON, JÖNS föddes den 13 Apr 1865 i Skurup 24, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 23 Apr 1865 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 9 Nov 1866 i Skurup 24, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 16 Nov 1866 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
11. PERSSON, OLA (4.PER2, 1.LARS1) föddes den 3 Mar 1820 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 4 Mar 1820 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 27 Maj 1821 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 11 Jun 1821 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). 12. PERSDOTTER, MÄTTA (4.PER2, 1.LARS1) föddes den 25 Mar 1822 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 26 Mar 1822 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 18 Jan 1825 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 30 Jan 1825 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). 13. PERSDOTTER, GUNILLA (4.PER2, 1.LARS1) föddes den 31 Aug 1824 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 1 Sep 1824 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 25 Maj 1865 i Hylteberga Gatehus 5, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 2 Jun 1865 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). GUNILLA gift TYKESSON, NILS den 19 Nov 1847 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M). NILS föddes den 3 Jun 1812 i Södra Villie 1, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 9 Jun 1812 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 12 Mar 1877 i Fattighuset, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 20 Mar 1877 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 28. NILSSON MOLIN, LARS föddes den 24 Dec 1848 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 25 Dec 1848 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 4 Jul 1885 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 12 Jul 1885 i Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M).
- 29. NILSSON, MÅRTEN föddes den 5 Maj 1850 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 9 Maj 1850 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 19 Nov 1883 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 2 Dec 1883 i Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M).
- 30. NILSSON, PER föddes den 26 Mar 1852 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 26 Mar 1852 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 10 Maj 1856 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 25 Maj 1856 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 31. NILSSON, OLA föddes den 26 Dec 1853 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 30 Dec 1853 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 32. NILSSON, HANS föddes den 18 Okt 1855 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 22 Okt 1855 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 12 Aug 1906 i Skurup 8, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 16 Aug 1906 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 33. NILSSON, PER föddes den 1 Jan 1858 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 4 Jan 1858 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 16 Aug 1879 i Björkesåkra, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 24 Aug 1879 i Gustavs kyrkogård, Svedala (M).
- 34. NILSSON, ANDERS föddes den 24 Nov 1859 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 29 Nov 1859 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 29 Apr 1898 i Ljungby Eskilsgård, Ljungby församling, Ljungby (G); begravdes den 5 Maj 1898 i Plats okänd.
14. PERSDOTTER, KJERSTINA (4.PER2, 1.LARS1) föddes den 14 Jan 1827 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 16 Jan 1827 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 26 Okt 1901 i Gärdslöv 13, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Nov 1901 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). KJERSTINA gift JEPPSSON, TRULS den 10 Mar 1850 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M). TRULS föddes den 20 Jan 1814 i Allarp, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 23 Jan 1814 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 28 Apr 1876 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 14 Maj 1876 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 35. TRULSSON, JEPPA föddes den 7 Jul 1850 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Jul 1850 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 2 Mar 1932 i Gärdslöv 14, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 10 Mar 1932 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 36. TRULSDOTTER, AHNA föddes den 30 Mar 1853 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 1 Apr 1853 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 7 Aug 1891 i Gärdslöv 4, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 14 Aug 1891 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 37. TRULSSON, PER föddes den 5 Aug 1855 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 10 Aug 1855 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 1 Jan 1941 i Östra Svenstorp 1, Svedala församling, Svedala (M); begravdes den 7 Jan 1941 i Svedala kyrkogård, Svedala (M).
- 38. TRULSSON, ANDERS föddes den 3 Apr 1857 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 5 Apr 1857 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 8 Feb 1858 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 14 Feb 1858 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 39. TRULSSON, ANDERS föddes den 10 Mar 1859 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 13 Mar 1859 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 40. TRULSSON, NILS föddes den 19 Nov 1861 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 21 Nov 1861 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 22 Feb 1912 i Holmens församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes den 29 Feb 1912 i Holmens kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark .
- 41. TRULSSON, OLA föddes den 28 Feb 1866 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 3 Mar 1866 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 17 Jan 1932 i Sandåkra 16, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 24 Jan 1932 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 42. TRULSSON, LARS föddes den 9 Nov 1870 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 11 Nov 1870 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 7 Jan 1959 i Skurup 18:2, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 16 Jan 1959 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
15. PERSDOTTER, MÄTTA (4.PER2, 1.LARS1) föddes den 16 Aug 1829 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 17 Aug 1829 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 9 Mar 1832 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 25 Mar 1832 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). 16. PERSSON, OLA (4.PER2, 1.LARS1) föddes den 14 Maj 1832 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 14 Maj 1832 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 17 Jan 1891 i Stora Stjärneberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). OLA gift RASMUSDOTTER RASMUSSON, BENGTA den 26 Mar 1872 i Skurups församling, Skurup (M). BENGTA föddes den 26 Jun 1837 i Beden 2, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 28 Jun 1837 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 23 Maj 1909 i Stora Stjärneberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 28 Maj 1909 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 43. OLSSON, Magnus August föddes den 17 Jul 1875 i Stora Stjärneberg, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 1 Aug 1875 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 12 Maj 1964 i Havberg 1:31, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 18 Maj 1964 i Skurups södra kyrkogård, Skurup (M).
17. PERSDOTTER GIFT MATTSSON, ELNA (4.PER2, 1.LARS1) föddes den 23 Okt 1834 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 26 Okt 1834 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 14 Mar 1916 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 23 Mar 1916 i Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M). ELNA gift MATTSSON, NILS den 4 Feb 1860 i Önnarps församling, Trelleborg (M) . NILS föddes den 15 Okt 1829 i Lilla Beddinge 19, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 16 Okt 1829 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 11 Jul 1887 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 20 Jul 1887 i Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 44. NILSDOTTER MATTSSON GIFT OLSSON, CHRISTINA föddes den 22 Okt 1861 i Önnarp 3, Önnarps församling, Trelleborg (M); döptes den 27 Okt 1861 i Önnarps församling, Trelleborg (M) ; dog den 11 Jul 1941 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 15 Jul 1941 i Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M).
- 45. NILSSON MATTSSON, LARS föddes den 28 Maj 1864 i Önnarp 3, Önnarps församling, Trelleborg (M); döptes den 1 Jun 1864 i Önnarps församling, Trelleborg (M) ; dog den 19 Sep 1933 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 24 Sep 1933 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 46. NILSSON MATTSSON, PER föddes den 8 Jan 1872 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 15 Jan 1872 i Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 47. NILSDOTTER MATTSSON GIFT PERSSON, ANNA föddes den 17 Jun 1874 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 24 Jun 1874 i Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 19 Nov 1938 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 24 Nov 1938 i Malmö Sankt Pauli södra kyrkogård, Malmö (M).
18. PERSSON, ANDERS (4.PER2, 1.LARS1) föddes den 3 Maj 1837 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 5 Maj 1837 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 24 Apr 1884 i Stora Svedala 16, Svedala församling, Svedala (M); begravdes den 5 Maj 1884 i Svedala kyrkogård, Svedala (M). ANDERS gift PERSDOTTER PERSSON, HANNA den 11 Aug 1866 i Skurups församling, Skurup (M). HANNA föddes den 9 Feb 1842 i Börringe, Gustavs församling, Svedala (M); döptes den 15 Feb 1842 i Gustavs församling, Svedala (M); dog den 8 Mar 1920 i Svedala, Svedala församling, Svedala (M); begravdes den 14 Mar 1920 i Svedala kyrkogård, Svedala (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 48. ANDERSDOTTER GIFT SANDBERG, JOHANNA föddes den 28 Sep 1866 i Torsbo, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 7 Okt 1866 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 21 Nov 1946 i Källsvången 241, Lunds domkyrkoförsamling, Lund (M); begravdes den 29 Nov 1946 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 49. ANDERSDOTTER GIFT HANSSON, EMMA föddes den 11 Jun 1869 i Lemmeströ, Gustavs församling, Svedala (M); döptes den 13 Jun 1869 i Svedala församling, Svedala (M); dog den 24 Dec 1950 i Svedala stadsäga 101, Svedala församling, Svedala (M); begravdes den 3 Jan 1951 i Svedala kyrkogård, Svedala (M).
- 50. ANDERSDOTTER, Alma Cecilia föddes den 1 Mar 1882 i Stora Svedala 16, Svedala församling, Svedala (M); döptes den 8 Mar 1882 i Svedala församling, Svedala (M); dog den 9 Mar 1882 i Stora Svedala 16, Svedala församling, Svedala (M); begravdes den 19 Mar 1882 i Svedala kyrkogård, Svedala (M).
19. PERSDOTTER GIFT ISGREN, MÄTTA (4.PER2, 1.LARS1) föddes den 16 Aug 1839 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 17 Aug 1839 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 14 Dec 1926 i Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 19 Dec 1926 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M). MÄTTA gift JÖNSSON, OLA den 14 Nov 1860 i Skurups församling, Skurup (M). OLA (son till PERSSON, JÖNS och OLSDOTTER, BENGTA) föddes den 26 Jul 1831 i Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 27 Jul 1831 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 2 Apr 1870 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 10 Apr 1870 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 51. OLSDOTTER GIFT HAMMARTÅNG, BENGTA föddes den 3 Mar 1862 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 5 Mar 1862 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 16 Aug 1943 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 22 Aug 1943 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
- 52. OLSDOTTER GIFT KLINTEBERG, ELNA föddes den 17 Dec 1865 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 20 Dec 1865 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 7 Nov 1939 i Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 12 Nov 1939 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
- 53. OLSDOTTER, KARNA föddes den 2 Aug 1868 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 5 Aug 1868 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 16 Dec 1879 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
MÄTTA gift JÖNSSON ISGREN, JOHAN den 27 Mar 1874 i Skurups församling, Skurup (M). JOHAN (son till NILSSON ISGREN, JÖNS och TUVESDOTTER, KJERSTENA) föddes den 15 Sep 1844 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Sep 1844 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Nov 1892 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); begravdes den 29 Nov 1892 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 54. JOHANSSON ISGREN, OLOF föddes den 19 Dec 1874 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1874 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 6 Feb 1924 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 17 Feb 1924 i Plats okänd .
- 55. JOHANSSON ISGREN, Jöns Fredrik föddes den 21 Nov 1876 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 3 Dec 1876 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 6 Dec 1876 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 10 Dec 1876 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
20. LARSDOTTER GIFT TRULSSON, MÄTTA (10.LARS3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 20 Mar 1846 i Rödmölla, Svenstorps församling, Skurup (M); döptes den 25 Mar 1846 i Svenstorps församling, Skurup (M); dog den 21 Apr 1913 i Skurup 12, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 1 Maj 1913 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). MÄTTA gift TRULSSON, JÖNS den 30 Dec 1873 i Skurups församling, Skurup (M). JÖNS föddes den 11 Dec 1851 i Sjörup 1, Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 14 Dec 1851 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 9 Mar 1946 i Skurup 8, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 17 Mar 1946 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 56. JÖNSDOTTER JÖNSSON, THILDA föddes den 13 Jun 1874 i Skurup 24, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 21 Jun 1874 i Skurups församling, Skurup (M).
- 57. JÖNSDOTTER GIFT PRAHL, KERSTI föddes den 19 Nov 1876 i Skurup 24, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 3 Dec 1876 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 20 Nov 1959 i Skurup 12:19, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 29 Nov 1959 i Skurups södra kyrkogård, Skurup (M).
- 58. JÖNSSON, ALFRED föddes den 16 Dec 1878 i Sjöland, Saritslöv 11, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 19 Feb 1964 i Hylteberga 10:5, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 1 Mar 1964 i Skurups södra kyrkogård, Skurup (M).
- 59. JÖNSSON, LARS föddes den 17 Apr 1881 i Sjöland, Saritslöv 11, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 28 Nov 1885 i Sjöland, Saritslöv 11, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Plats okänd .
- 60. JÖNSSON, CARL föddes den 17 Jul 1883 i Sjöland, Saritslöv 11, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 21 Sep 1883 i Sjöland, Saritslöv 11, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Plats okänd .
- 61. JÖNSSON, LARS föddes den 26 Feb 1886 i Sjöland, Saritslöv 11, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 2 Mar 1892 i Sjöland, Saritslöv 11, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Plats okänd .
- 62. JÖNSDOTTER JÖNSSON, KAROLINA föddes den 26 Feb 1886 i Sjöland, Saritslöv 11, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 63. JÖNSSON, KARL föddes den 23 Dec 1888 i Sjöland, Saritslöv 11, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 8 Aug 1971 i Skurup 8:32, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 13 Aug 1971 i Skurups södra kyrkogård, Skurup (M).
21. LARSSON, MÅRTEN (10.LARS3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 4 Jul 1848 i Rödmölla, Svenstorps församling, Skurup (M); döptes den 7 Jul 1848 i Svenstorps församling, Skurup (M); dog den 17 Nov 1917 i Skivarp 22, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 25 Nov 1917 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). MÅRTEN gift BENGTSDOTTER GIFT LARSSON, HANNA den 8 Jul 1877 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M). HANNA föddes den 26 Okt 1843 i Saxtorp, Halmstads församling, Svalöv (M); döptes den 4 Nov 1843 i Halmstads församling, Svalöv (M); dog den 28 Maj 1928 i Skivarp 22, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 3 Jun 1928 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 64. MÅRTENSSON, CARL föddes den 9 Sep 1881 i Skivarp 22, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 16 Sep 1881 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 9 Maj 1928 i Skivarp 22, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 16 Maj 1928 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
22. LARSDOTTER, KERSTINA (10.LARS3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 8 Nov 1850 i Örsjö 14, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 11 Nov 1850 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 18 Nov 1850 i Södra Villie 17, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 24 Nov 1850 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 23. LARSDOTTER, KERSTINA (10.LARS3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 19 Nov 1851 i Södra Villie 17, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 21 Nov 1851 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1874 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jan 1874 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). KERSTINA gift OKÄNT, Okänt Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 65. KRISTIANSSON, AXEL föddes den 10 Aug 1873 i Skurup 1, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 17 Aug 1873 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
24. LARSSON, PER (10.LARS3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 31 Dec 1854 i Södra Villie 17, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 4 Jan 1855 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 8 Mar 1928 i Hagestad 43, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 15 Mar 1928 i Löderups norra kyrkogård, Ystad (L). PER gift LARSDOTTER GIFT LARSSON, MALENA den 25 Aug 1888 i Skurups församling, Skurup (M). MALENA (dotter till JOHANSSON, LARS och BRYNGELSDOTTER, MARIA) föddes den 3 Feb 1863 i Dänningarum, Östra Broby församling, Östra Göinge (L); döptes den 13 Feb 1863 i Östra Broby församling, Östra Göinge (L); dog den 9 Jul 1951 i Hagestad 43:5, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 13 Jul 1951 i Löderups norra kyrkogård, Ystad (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 66. PERSDOTTER, Anna Maria föddes den 23 Sep 1888 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 18 Okt 1889 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 67. PERSDOTTER GIFT LARSSON, HELMY Sigrid föddes den 2 Feb 1890 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 30 Dec 1974 i Köpingebro, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 10 Jan 1975 i Stora Köpinge nya kyrkogård, Ystad (M).
- 68. PERSSON, JOHAN Ludvig föddes den 22 Feb 1892 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 21 Maj 1947 i Hagestad 31:5, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 27 Maj 1947 i Löderups gamla kyrkogård, Ystad (L).
- 69. PERSSON, Karl Magnus föddes den 2 Nov 1893 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 5 Dec 1904 i Hagestad 30, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 9 Dec 1904 i Löderups gamla kyrkogård, Ystad (L).
- 70. PERSSON, AXEL Sigfrid föddes den 10 Jun 1895 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 7 Jul 1895 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 24 Jun 1979 i Hagestad 43, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 29 Jun 1979 i Löderups norra kyrkogård, Ystad (L).
- 71. PERSDOTTER GIFT ANDERSSON, HULDA Ingeborg föddes den 29 Apr 1897 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 13 Jun 1897 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 9 Dec 1961 i Stora Herrestad 37:5, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 13 Dec 1961 i Stora Herrestads nya kyrkogård, Ystad (M).
- 72. PERSDOTTER GIFT ERIKSSON, HELGA Albertina Josefina föddes den 31 Okt 1899 i Hagestad 30, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 19 Nov 1899 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 21 Jun 1993 i Ingelstorp 49, Ingelstorps församling, Ystad (M); begravdes den 19 Aug 1993 i Ingelstorps kyrkogård, Ystad (M).
- 73. LARSSON GIFT MÅRTENSSON, Anna KLARA Elfrida föddes den 27 Jun 1902 i Hagestad 30, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 20 Jul 1902 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 20 Jan 1970 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 26 Jan 1970 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L).
- 74. LARSSON, Oskar Rudolf föddes den 23 Feb 1904 i Hagestad 30, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 20 Mar 1904 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 4 Dec 1904 i Hagestad 30, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 9 Dec 1904 i Löderups gamla kyrkogård, Ystad (L).
25. LARSSON, ANDERS (10.LARS3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 6 Sep 1857 i Södra Villie 17, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 11 Sep 1857 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 1 Mar 1907 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 8 Mar 1907 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). ANDERS gift NILSDOTTER GIFT LARSSON, MARIA den 24 Nov 1888 i Skurups församling, Skurup (M). MARIA föddes den 26 Jul 1860 i Dybäck 1, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 29 Jul 1860 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 21 Maj 1919 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 25 Maj 1919 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 75. ANDERSDOTTER GIFT HANSSON, Elfrida Charlotta föddes den 23 Aug 1896 i Stockahus, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 20 Sep 1896 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 23 Aug 1983 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 25 Sep 1983 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 76. ANDERSDOTTER GIFT PERSSON, HEDVIG Ingeborg föddes den 30 Maj 1898 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 26 Jun 1898 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 12 Feb 1982 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 28 Feb 1982 i Grönby kyrkogård, Trelleborg (M).
26. LARSSON, HANS (10.LARS3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 5 Feb 1861 i Södra Villie 17, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 9 Feb 1861 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 19 Sep 1938 i Hylteberga 4, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 25 Sep 1938 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). HANS gift MÅRTENSDOTTER GIFT LARSSON, KARNA den 20 Nov 1886 i Skurups församling, Skurup (M). KARNA föddes den 8 Nov 1855 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 10 Nov 1855 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 12 Feb 1942 i Hylteberga 4, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 22 Feb 1942 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 77. HANSDOTTER, Karolina Elfrida föddes den 28 Jan 1887 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 10 Jun 1902 i Hylteberga 4, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 15 Jun 1902 i Plats okänd .
- 78. HANSSON, Lars Mauritz föddes den 3 Dec 1888 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 19 Sep 1969 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 8 Okt 1969 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 79. HANSSON, Herman Paulin föddes den 10 Okt 1891 i Hylteberga 4, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 26 Aug 1952 i Örsjö 14:39, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes i Plats okänd .
- 80. HANSDOTTER HANSSON, Dagmar Elvira föddes den 26 Aug 1894 i Hylteberga 4, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 11 Dec 1978 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 15 Dec 1978 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
27. LARSSON, JÖNS (10.LARS3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 13 Apr 1865 i Skurup 24, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 23 Apr 1865 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 9 Nov 1866 i Skurup 24, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 16 Nov 1866 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 28. NILSSON MOLIN, LARS (13.GUNILLA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 24 Dec 1848 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 25 Dec 1848 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 4 Jul 1885 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 12 Jul 1885 i Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M). LARS gift NILSDOTTER NILSSON, JOHANNA den 20 Okt 1880 i Södra Åby församling, Trelleborg (M). JOHANNA föddes den 30 Sep 1851 i Sturup, Gustavs församling, Svedala (M); döptes den 3 Okt 1851 i Gustavs församling, Svedala (M); dog den 9 Nov 1929 i Västra Vemmenhög 17, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 19 Nov 1929 i Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 81. LARSDOTTER, Anna Lovisa föddes den 15 Feb 1882 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 15 Feb 1882 i Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 30 Jan 1883 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 11 Feb 1883 i Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M).
- 82. LARSDOTTER MOLIN GIFT PERSSON, Anna Gunhild föddes den 20 Sep 1884 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 3 Okt 1884 i Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 17 Jul 1961 i Västra Vemmenhög 17:3, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jul 1961 i Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M).
29. NILSSON, MÅRTEN (13.GUNILLA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 5 Maj 1850 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 9 Maj 1850 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 19 Nov 1883 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 2 Dec 1883 i Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M). 30. NILSSON, PER (13.GUNILLA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 26 Mar 1852 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 26 Mar 1852 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 10 Maj 1856 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 25 Maj 1856 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 31. NILSSON, OLA (13.GUNILLA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 26 Dec 1853 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 30 Dec 1853 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 32. NILSSON, HANS (13.GUNILLA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 18 Okt 1855 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 22 Okt 1855 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 12 Aug 1906 i Skurup 8, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 16 Aug 1906 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). HANS gift NILSDOTTER GIFT NILSSON, MARIA den 6 Apr 1887 i Skurups församling, Skurup (M). MARIA föddes den 13 Sep 1858 i Varmlösa 6, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 17 Sep 1858 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 26 Nov 1935 i Skurup 8, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 3 Dec 1935 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 83. HANSSON, Olof Harald föddes den 21 Feb 1888 i Skurup 8, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 27 Mar 1962 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 2 Apr 1962 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 84. HANSDOTTER, Anna Gunhild föddes den 3 Jan 1890 i Skurup 8, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 6 Jan 1900 i Skurup 8, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 17 Jan 1900 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
33. NILSSON, PER (13.GUNILLA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 1 Jan 1858 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 4 Jan 1858 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 16 Aug 1879 i Björkesåkra, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 24 Aug 1879 i Gustavs kyrkogård, Svedala (M). 34. NILSSON, ANDERS (13.GUNILLA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 24 Nov 1859 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 29 Nov 1859 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 29 Apr 1898 i Ljungby Eskilsgård, Ljungby församling, Ljungby (G); begravdes den 5 Maj 1898 i Plats okänd. 35. TRULSSON, JEPPA (14.KJERSTINA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 7 Jul 1850 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Jul 1850 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 2 Mar 1932 i Gärdslöv 14, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 10 Mar 1932 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). JEPPA gift PÅLSDOTTER GIFT TRULSSON, AGNETA den 19 Feb 1894 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M). AGNETA föddes den 26 Okt 1848 i Bjuv, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 29 Okt 1848 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 22 Nov 1937 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
36. TRULSDOTTER, AHNA (14.KJERSTINA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 30 Mar 1853 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 1 Apr 1853 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 7 Aug 1891 i Gärdslöv 4, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 14 Aug 1891 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). 37. TRULSSON, PER (14.KJERSTINA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 5 Aug 1855 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 10 Aug 1855 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 1 Jan 1941 i Östra Svenstorp 1, Svedala församling, Svedala (M); begravdes den 7 Jan 1941 i Svedala kyrkogård, Svedala (M). PER gift LARSDOTTER, HANNA den 21 Mar 1894 i Anderslövs församling, Trelleborg (M). HANNA föddes den 8 Apr 1868 i Ugglarp 5, Anderslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 10 Apr 1868 i Anderslövs församling, Trelleborg (M); dog den 8 Maj 1894 i Ugglarp 5, Anderslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 18 Maj 1894 i Anderslövs kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
38. TRULSSON, ANDERS (14.KJERSTINA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 3 Apr 1857 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 5 Apr 1857 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 8 Feb 1858 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 14 Feb 1858 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). 39. TRULSSON, ANDERS (14.KJERSTINA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 10 Mar 1859 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 13 Mar 1859 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 40. TRULSSON, NILS (14.KJERSTINA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 19 Nov 1861 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 21 Nov 1861 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 22 Feb 1912 i Holmens församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes den 29 Feb 1912 i Holmens kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark . NILS gift JÖNSDOTTER GIFT TRULSSON, ANNA den 18 Nov 1900 i Holmens kyrka, Holmens församling, Köpenhamn, Själland, Danmark. ANNA föddes den 7 Maj 1867 i Tullstorp 7, Södra Sallerups församling, Malmö (M); döptes den 17 Maj 1867 i Södra Sallerups församling, Malmö (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
41. TRULSSON, OLA (14.KJERSTINA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 28 Feb 1866 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 3 Mar 1866 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 17 Jan 1932 i Sandåkra 16, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 24 Jan 1932 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). OLA gift SANDBERG GIFT TRULSSON, Emma Elisabet den 25 Nov 1899 i Slimminge församling, Skurup (M). Emma föddes den 8 Jun 1877 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Jun 1877 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 3 Nov 1940 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 10 Nov 1940 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 85. TRULSSON GIFT CHRISTIANSSON, Amy Karola föddes den 16 Okt 1901 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 23 Nov 1901 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 18 Nov 1971 i Elleholm, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 12 Dec 1971 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
42. TRULSSON, LARS (14.KJERSTINA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 9 Nov 1870 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 11 Nov 1870 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 7 Jan 1959 i Skurup 18:2, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 16 Jan 1959 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). LARS gift HANSDOTTER GIFT TRULSSON, Anna Beata den 9 Nov 1901 i Skurups församling, Skurup (M). Anna föddes den 27 Jan 1870 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 30 Jan 1870 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 24 Apr 1947 i Skurup 18, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 2 Maj 1947 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 86. TRULSSON GIFT ANDERSSON, Elsa Henrietta föddes den 22 Aug 1902 i Skurup 18, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 26 Sep 1902 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 30 Jun 1947 i Skurup 38, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 5 Jul 1947 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 87. TRULSSON, THURE föddes den 17 Mar 1905 i Skurup 18, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 17 Apr 1905 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 7 Dec 2000 i Flintebrohemmet, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 18 Jan 2001 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
43. OLSSON, Magnus August (16.OLA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 17 Jul 1875 i Stora Stjärneberg, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 1 Aug 1875 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 12 Maj 1964 i Havberg 1:31, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 18 Maj 1964 i Skurups södra kyrkogård, Skurup (M). Magnus gift NILSDOTTER GIFT OLSSON, EMMA den 19 Jul 1913 i Skurups församling, Skurup (M). EMMA föddes den 6 Mar 1886 i Everöd 8, Everöds församling, Kristianstad (L); döptes den 5 Apr 1886 i Everöds församling, Kristianstad (L); dog den 22 Aug 1975 i Havberg 1, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 29 Aug 1975 i Skurups södra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 88. OLSSON, Bengt Erik föddes den 24 Dec 1920 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 6 Feb 1921 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 11 Aug 1954 i Västra Vemmenhög 5:1, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 15 Aug 1954 i Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M).
44. NILSDOTTER MATTSSON GIFT OLSSON, CHRISTINA (17.ELNA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 22 Okt 1861 i Önnarp 3, Önnarps församling, Trelleborg (M); döptes den 27 Okt 1861 i Önnarps församling, Trelleborg (M) ; dog den 11 Jul 1941 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 15 Jul 1941 i Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M). CHRISTINA gift OLSSON, PER den 20 Apr 1895 i Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M). PER föddes den 22 Dec 1867 i Katslösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1867 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 7 Mar 1939 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 14 Mar 1939 i Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 89. PERSDOTTER GIFT LARSSON, Ester Maria föddes den 22 Feb 1896 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 10 Mar 1896 i Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 26 Dec 1977 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 2 Jan 1978 i Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M).
45. NILSSON MATTSSON, LARS (17.ELNA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 28 Maj 1864 i Önnarp 3, Önnarps församling, Trelleborg (M); döptes den 1 Jun 1864 i Önnarps församling, Trelleborg (M) ; dog den 19 Sep 1933 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 24 Sep 1933 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). LARS gift ANDERSDOTTER GRÖNQVIST GIFT MATTSSON, Emilia Maria den 9 Mar 1894 i Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M). Emilia föddes den 25 Feb 1868 i Lund 250, Lunds stadsförsamling, Lund (M); döptes den 8 Mar 1868 i Lunds stadsförsamling, Lund (M); dog den 18 Mar 1948 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 25 Mar 1948 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 90. LARSDOTTER MATTSSON GIFT HENRIKSSON, Ellen Gustava Elisabeth föddes den 19 Nov 1894 i Västra Vemmenhög 3, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 14 Dec 1894 i Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 9 Mar 1981 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 22 Maj 1981 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 91. LARSDOTTER MATTSSON GIFT EKESTUBBE, Klara Matilda föddes den 14 Mar 1896 i Skurup 3, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 18 Apr 1896 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 9 Okt 1980 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 5 Nov 1980 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 92. LARSSON MATTSSON, Nils Arnold föddes den 28 Jul 1899 i Skurup 3, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 26 Aug 1899 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 25 Feb 1920 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 3 Mar 1920 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 93. LARSDOTTER MATTSSON, Olga Maria föddes den 11 Sep 1900 i Skurup 3, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 14 Okt 1900 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 22 Jan 1975 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 3 Feb 1975 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
46. NILSSON MATTSSON, PER (17.ELNA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 8 Jan 1872 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 15 Jan 1872 i Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 47. NILSDOTTER MATTSSON GIFT PERSSON, ANNA (17.ELNA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 17 Jun 1874 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 24 Jun 1874 i Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 19 Nov 1938 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 24 Nov 1938 i Malmö Sankt Pauli södra kyrkogård, Malmö (M). ANNA gift HANSSON PERSSON, Johan Peter den 23 Feb 1924 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) . Johan föddes den 20 Mar 1868 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 25 Mar 1868 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 3 Maj 1939 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 7 Maj 1939 i Malmö Sankt Pauli södra kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
48. ANDERSDOTTER GIFT SANDBERG, JOHANNA (18.ANDERS3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 28 Sep 1866 i Torsbo, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 7 Okt 1866 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 21 Nov 1946 i Källsvången 241, Lunds domkyrkoförsamling, Lund (M); begravdes den 29 Nov 1946 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). JOHANNA gift SANDBERG, Lars Magnus den 13 Apr 1899 i Slimminge församling, Skurup (M). Lars föddes den 12 Jan 1875 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 17 Jan 1875 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 6 Maj 1931 i Annavälla, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 10 Maj 1931 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 94. SANDBERG, Erik Nestor föddes den 1 Sep 1899 i Annavälla, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Okt 1899 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Feb 1964 i Oran 1:5, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 21 Feb 1964 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
49. ANDERSDOTTER GIFT HANSSON, EMMA (18.ANDERS3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 11 Jun 1869 i Lemmeströ, Gustavs församling, Svedala (M); döptes den 13 Jun 1869 i Svedala församling, Svedala (M); dog den 24 Dec 1950 i Svedala stadsäga 101, Svedala församling, Svedala (M); begravdes den 3 Jan 1951 i Svedala kyrkogård, Svedala (M). EMMA gift HANSSON, HERMAN den 5 Okt 1902 i Svedala församling, Svedala (M). HERMAN föddes den 20 Jul 1869 i Svedala, Svedala församling, Svedala (M); döptes den 29 Jul 1869 i Svedala församling, Svedala (M); dog den 20 Dec 1959 i Svedala stadsäga 101, Svedala församling, Svedala (M); begravdes den 27 Dec 1959 i Svedala kyrkogård, Svedala (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 95. HANSSON HERMANSSON, Herman HELMFRID föddes den 20 Jun 1903 i Svedala, Svedala församling, Svedala (M); döptes den 13 Jul 1903 i Svedala församling, Svedala (M); dog den 27 Apr 1973 i Önnestads församling, Kristianstad (L); begravdes den 10 Maj 1973 i Lomma kapellkyrkogård, Lomma (M).
- 96. HANSSON HERMANSSON, ERIK Rudolf föddes den 8 Feb 1906 i Svedala, Svedala församling, Svedala (M); döptes den 11 Feb 1906 i Svedala församling, Svedala (M); dog den 22 Jun 1933 i Svedala, Svedala församling, Svedala (M); begravdes den 27 Jun 1933 i Svedala kyrkogård, Svedala (M).
- 97. HERMANSSON GIFT NYMARK, HILDUR Beata föddes den 12 Jul 1908 i Svedala, Svedala församling, Svedala (M); döptes den 1 Sep 1908 i Svedala församling, Svedala (M); dog den 15 Dec 1989 i Horsens, Mittjylland, Danmark ; begravdes i Plats okänd .
50. ANDERSDOTTER, Alma Cecilia (18.ANDERS3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 1 Mar 1882 i Stora Svedala 16, Svedala församling, Svedala (M); döptes den 8 Mar 1882 i Svedala församling, Svedala (M); dog den 9 Mar 1882 i Stora Svedala 16, Svedala församling, Svedala (M); begravdes den 19 Mar 1882 i Svedala kyrkogård, Svedala (M). 51. OLSDOTTER GIFT HAMMARTÅNG, BENGTA (19.MÄTTA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 3 Mar 1862 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 5 Mar 1862 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 16 Aug 1943 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 22 Aug 1943 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M). BENGTA gift LARSSON HAMMARTÅNG, ASSAR den 19 Dec 1896 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M). ASSAR (son till ASSARSSON, LARS och TRUEDSDOTTER GIFT ASSARSSON, BENGTA) föddes den 15 Jan 1866 i Fru Alstad 5, Fru Alstads församling, Trelleborg (M); döptes den 21 Jan 1866 i Fru Alstads församling, Trelleborg (M); dog den 24 Mar 1954 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 28 Mar 1954 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 98. HAMMARTÅNG, ANTON Leonard föddes den 5 Sep 1899 i Sofielundshusen, Västra Skrävlinge församling, Västra Skrävlinge, Malmö (M); döptes den 1 Okt 1899 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); dog den 20 Mar 1987 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 15 Apr 1987 i Malmö Sankt Pauli mellersta kyrkogård, Malmö (M).
- 99. HAMMARTÅNG GIFT JÖNSSON, OLGA Maria Eugenia föddes den 10 Nov 1901 i Sofielundshusen, Västra Skrävlinge församling, Västra Skrävlinge, Malmö (M); döptes den 28 Nov 1901 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); dog den 19 Jan 1987 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 7 Apr 1987 i Malmö Sankt Pauli mellersta kyrkogård, Malmö (M).
- 100. HAMMARTÅNG, ALGOT Ragnhold Ferdinand föddes den 4 Maj 1906 i Sofielundshusen, Västra Skrävlinge församling, Västra Skrävlinge, Malmö (M); döptes den 23 Maj 1906 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); dog den 23 Apr 1984 i Sofielunds församling, Malmö (M); begravdes den 7 Jun 1984 i Malmö Sankt Pauli mellersta kyrkogård, Malmö (M).
52. OLSDOTTER GIFT KLINTEBERG, ELNA (19.MÄTTA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 17 Dec 1865 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 20 Dec 1865 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 7 Nov 1939 i Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 12 Nov 1939 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M). ELNA gift ANDERSSON KLINTEBERG, ANDERS den 19 Okt 1889 i Malmö Sankt Petri kyrka, Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M). ANDERS (son till OLSSON, ANDERS och ANDERSDOTTER GIFT OLSSON, MÄTTA) föddes den 28 Nov 1862 i Ättarps gård, Gödelövs församling, Lund (M); döptes den 30 Nov 1862 i Gödelövs församling, Lund (M); dog den 29 Apr 1932 i Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 5 Maj 1932 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 101. ANDERSDOTTER KLINTEBERG, ALMA Viktoria föddes den 23 Apr 1890 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); döptes den 11 Maj 1890 i Malmö Sankt Petri kyrka, Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); dog den 17 Dec 1891 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); begravdes den 23 Dec 1891 i Plats okänd .
- 102. ANDERSDOTTER KLINTEBERG GIFT SJÖGREN, ALMA Viktoria föddes den 17 Jan 1892 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); döptes den 31 Jan 1892 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); dog den 20 Okt 1969 i Möllevångens församling, Malmö (M); begravdes den 25 Okt 1969 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
- 103. ANDERSDOTTER KLINTEBERG, DAGMAR Wendela föddes den 24 Mar 1894 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); döptes den 15 Apr 1894 i Malmö Sankt Pauli kyrka, Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); dog den 3 Okt 1894 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 7 Okt 1894 i Plats okänd .
- 104. ANDERSDOTTER KLINTEBERG GIFT NILSSON, DAGMAR Louise föddes den 5 Okt 1895 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); döptes den 3 Nov 1895 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); dog den 12 Jun 1970 i Möllevångens församling, Malmö (M); begravdes den 18 Jun 1970 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).
- 105. ANDERSSON KLINTEBERG, AXEL Gotthard föddes den 26 Nov 1897 i Sofielundshusen, Västra Skrävlinge församling, Västra Skrävlinge, Malmö (M); döptes den 27 Dec 1897 i Västra Skrävlinge kyrka, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); dog den 14 Sep 1957 i Möllevångens församling, Malmö (M); begravdes den 22 Sep 1957 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 106. KLINTEBERG, OSCAR Sigfrid föddes den 28 Okt 1900 i Sofielundshusen, Västra Skrävlinge församling, Västra Skrävlinge, Malmö (M); döptes den 1 Dec 1900 i Västra Skrävlinge kyrka, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); dog den 4 Aug 1967 i Möllevångens församling, Malmö (M); begravdes den 11 Aug 1967 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
- 107. KLINTEBERG, ANTON Anders föddes den 16 Okt 1902 i Sofielundshusen, Västra Skrävlinge församling, Västra Skrävlinge, Malmö (M); döptes den 4 Nov 1902 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); dog den 30 Maj 1979 i Fosie församling, Malmö (M); begravdes den 6 Jun 1979 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
- 108. KLINTEBERG, OLGA Amanda föddes den 23 Jun 1905 i Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); döptes den 9 Aug 1905 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); dog den 5 Apr 1993 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 15 Apr 1993 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
53. OLSDOTTER, KARNA (19.MÄTTA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 2 Aug 1868 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 5 Aug 1868 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 16 Dec 1879 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 54. JOHANSSON ISGREN, OLOF (19.MÄTTA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 19 Dec 1874 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1874 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 6 Feb 1924 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 17 Feb 1924 i Plats okänd . OLOF gift ANDERSSON GIFT ISGREN, ULRIKA Johanna den 15 Maj 1909 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) . ULRIKA (dotter till ANDERSSON, PER och JÖNSDOTTER, Maria Christina) föddes den 6 Okt 1876 i Ångqvarnen, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 15 Okt 1876 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); dog den 19 Mar 1918 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 24 Mar 1918 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 109. ISGREN GIFT HANSSON, IRIS Magnhild föddes den 19 Aug 1909 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; döptes den 4 Sep 1909 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; dog den 24 Okt 1991 i Bjärred, Lomma församling, Lomma (M); begravdes den 15 Nov 1991 i Lomma kapellkyrkogård, Lomma (M).
- 110. ISGREN GIFT MOBERG, MARTA Kristina föddes den 18 Okt 1910 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; döptes den 6 Nov 1910 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; dog den 24 Jan 1972 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 2 Feb 1972 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 111. ISGREN, NILS Edvin föddes den 19 Jul 1912 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; döptes den 11 Aug 1912 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; dog den 20 Jan 1963 i Trelleborgs församling, Trelleborg (M); begravdes den 30 Jan 1963 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M).
55. JOHANSSON ISGREN, Jöns Fredrik (19.MÄTTA3, 4.PER2, 1.LARS1) föddes den 21 Nov 1876 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 3 Dec 1876 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 6 Dec 1876 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 10 Dec 1876 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).