ANDERSDOTTER, ELNA
1798 - 1870 (71 år)1. ANDERSDOTTER, ELNA föddes den 1 Nov 1798 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 4 Nov 1798 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 18 Aug 1870 i Munka Ljungby 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 28 Aug 1870 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). ELNA gift SVENSSON, PER den 21 Jun 1821 i Össjö församling, Ängelholm (L). PER (son till PERSSON, SVEN och OLASDOTTER, BOEL) föddes den 2 Mar 1788 i Fastarp, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 5 Mar 1788 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 5 Jun 1841 i Munka Ljungby 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 10 Jun 1841 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. PERSSON, OLA föddes den 13 Nov 1822 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes Okänt i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 22 Maj 1900 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 27 Maj 1900 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 3. PERSSON, BENGT föddes den 6 Sep 1827 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 7 Sep 1827 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 6 Jan 1898 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 16 Jan 1898 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
- 4. PERSSON, ANDERS föddes den 1 Mar 1830 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 2 Mar 1830 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 25 Sep 1835 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 30 Sep 1835 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
- 5. PERSDOTTER GIFT NILSSON, BENGTA föddes den 27 Jan 1833 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 27 Jan 1833 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 30 Apr 1904 i Sågmöllan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 8 Maj 1904 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 6. PERSSON, ANDERS föddes den 10 Feb 1837 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 11 Feb 1837 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 4 Okt 1882 i Hålan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 11 Okt 1882 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
Generation: 2
2. PERSSON, OLA (1.ELNA1) föddes den 13 Nov 1822 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes Okänt i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 22 Maj 1900 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 27 Maj 1900 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). OLA gift PERSDOTTER GIFT PERSSON, INGRI den 3 Dec 1864 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L). INGRI föddes den 3 Jun 1838 i Skillinge, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 4 Jun 1838 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 21 Feb 1912 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 27 Feb 1912 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. OLSSON PERSSON, Petter Emanuel föddes den 23 Jul 1865 i Åhus, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 30 Jul 1865 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 10 Dec 1920 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 19 Dec 1920 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
3. PERSSON, BENGT (1.ELNA1) föddes den 6 Sep 1827 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 7 Sep 1827 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 6 Jan 1898 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 16 Jan 1898 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). BENGT gift CRONVALL/KRONVALL GIFT PERSSON, PETRONELLA den 30 Okt 1873 i Norra Vrams församling, Bjuv (M). PETRONELLA (dotter till OKÄNT, Okänt och BENGTSDOTTER, PERNILLA) föddes den 18 Nov 1848 i Bjuvs fattighus, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 21 Nov 1848 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 6 Jan 1936 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 12 Jan 1936 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. BENGTSDOTTER, EMILIA föddes den 18 Apr 1874 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 9 Maj 1874 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 17 Mar 1875 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 26 Mar 1875 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
- 9. BENGTSSON, AUGUST föddes den 8 Jan 1876 i Åvarp 8, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 29 Jan 1876 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 4 Feb 1913 i Selleberga 1, Bjuvs församling, Bjuv (M); begravdes den 13 Feb 1913 i Bjuvs kyrkogård, Bjuv (M).
- 10. BENGTSSON, NILS Peter föddes den 30 Sep 1877 i Åvarp 8, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 3 Nov 1877 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 1 Sep 1927 i Nyvång, Björnekulla församling, Åstorp (L); begravdes i Björnekulla kyrkogård, Åstorp (L).
- 11. BENGTSSON, OLOF föddes den 30 Maj 1879 i Åvarp 8, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 22 Jun 1879 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 26 Jul 1880 i Norra Vram 30, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 1 Aug 1880 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
- 12. BENGTSDOTTER GIFT ANDERSSON, Selma Emilia föddes den 19 Jul 1881 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 14 Aug 1881 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 22 Feb 1940 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); begravdes den 3 Mar 1940 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M).
- 13. BENGTSSON, Olof Alfred föddes den 7 Sep 1883 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 7 Okt 1883 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 15 Mar 1884 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 21 Mar 1884 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
- 14. BENGTSSON, ALFRED föddes den 27 Sep 1885 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 1 Nov 1885 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 3 Nov 1959 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 11 Nov 1959 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M).
- 15. BENGTSDOTTER GIFT JÖNSSON, Anna Charlotta föddes den 28 Jan 1888 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 26 Feb 1888 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 26 Apr 1968 i Alingsås församling, Alingsås (P); begravdes den 11 Maj 1968 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P).
- 16. BENGTSSON, Olof Albin föddes den 28 Okt 1889 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 24 Nov 1889 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 1 Dec 1894 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 9 Dec 1894 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
- 17. BENGTSSON, CARL Johan föddes den 18 Maj 1893 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 11 Jun 1893 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 14 Dec 1972 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Brönshöjs kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark.
4. PERSSON, ANDERS (1.ELNA1) föddes den 1 Mar 1830 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 2 Mar 1830 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 25 Sep 1835 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 30 Sep 1835 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L). 5. PERSDOTTER GIFT NILSSON, BENGTA (1.ELNA1) föddes den 27 Jan 1833 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 27 Jan 1833 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 30 Apr 1904 i Sågmöllan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 8 Maj 1904 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). Familj/Make/Maka: OKÄNT, Okänt. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. NILSSON, Carl Alfred föddes den 23 Jul 1861 i Munka Ljungby 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 31 Jul 1861 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 26 Jun 1893 i Höja 15, Höja församling, Ängelholm (L); begravdes den 30 Jun 1893 i Höja kyrkogård, Ängelholm (L).
BENGTA gift NILSSON, NILS den 6 Dec 1867 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L). NILS föddes den 17 Nov 1828 i Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 19 Nov 1828 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 30 Dec 1896 i Munka Ljungby 5-10, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 6 Jan 1897 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. NILSDOTTER, HANNA föddes den 9 Nov 1869 i Sågmöllan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 21 Nov 1869 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 19 Mar 1877 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 25 Mar 1877 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 20. NILSSON, Frans Philip föddes den 17 Nov 1871 i Sågmöllan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 26 Nov 1871 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 28 Jan 1887 i Munka Ljungby 5-10, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 3 Feb 1887 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 21. NILSDOTTER, LINA föddes den 29 Maj 1874 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 3 Jun 1874 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 17 Aug 1875 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 22 Aug 1875 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 22. NILSDOTTER NILSSON, SELMA föddes den 29 Maj 1874 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 3 Jun 1874 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 7 Maj 1951 i Stockholms Hedvig Eleonora församling, Stockholm (AB); begravdes den 18 Jun 1951 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
6. PERSSON, ANDERS (1.ELNA1) föddes den 10 Feb 1837 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 11 Feb 1837 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 4 Okt 1882 i Hålan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 11 Okt 1882 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). ANDERS gift OLSDOTTER, CHRISTINA den 29 Okt 1876 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L). CHRISTINA föddes den 31 Mar 1849 i Hålebäckseröd 2, Hjärnarps församling, Ängelholm (L); döptes den 7 Apr 1849 i Hjärnarps församling, Ängelholm (L); dog den 25 Jul 1902 i Vilhelmsfält 2, Strövelstorps församling, Ängelholm (L); begravdes den 1 Aug 1902 i Strövelstorps kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 23. ANDERSSON PERSSON GIFT HELLBERG, ALFRIDA föddes den 27 Jan 1883 i Hålan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 8 Feb 1883 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 4 Nov 1933 i Elled, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 11 Nov 1933 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
Generation: 3
7. OLSSON PERSSON, Petter Emanuel (2.OLA2, 1.ELNA1) föddes den 23 Jul 1865 i Åhus, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 30 Jul 1865 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 10 Dec 1920 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 19 Dec 1920 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). Petter gift JÖNSDOTTER GIFT PERSSON, EMELIE den 30 Dec 1887 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L). EMELIE föddes den 13 Nov 1856 i Magnarp, Barkåkra församling, Ängelholm (L); döptes den 16 Nov 1856 i Barkåkra församling, Ängelholm (L); dog den 9 Apr 1957 i Munka Ljungby 13:12, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 24. PERSSON, ALBIN föddes den 15 Nov 1889 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 1 Dec 1889 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 13 Okt 1970 i Hålarp 4:105, Grevie församling, Båstad (L); begravdes i Plats okänd .
- 25. PERSSON, EINAR föddes den 2 Sep 1892 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 2 Okt 1892 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 22 Aug 1955 i Röd 1:9, Norra Sandsjö församling, Nässjö (F); begravdes i Plats okänd .
- 26. PERSSON GIFT PERSSON, ELLEN föddes den 3 Apr 1895 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 5 Maj 1895 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 18 Jul 1971 i Perstorp, Perstorps församling, Perstorp (L); begravdes i Plats okänd .
- 27. PERSSON GIFT JOHANSSON, Allda Frideborg föddes den 11 Sep 1897 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 10 Okt 1897 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 13 Dec 1979 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes i Plats okänd .
- 28. PERSSON, ALGOT föddes den 3 Maj 1900 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 24 Jun 1900 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 26 Sep 1972 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes i Plats okänd .
- 29. PERSSON, EVALD föddes den 21 Jan 1904 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 6 Mar 1904 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 13 Mar 1981 i Örkelljunga, Örkelljunga församling, Örkelljunga (L); begravdes den 20 Mar 1981 i Örkelljunga nya kyrkogård, Örkelljunga (L).
8. BENGTSDOTTER, EMILIA (3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 18 Apr 1874 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 9 Maj 1874 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 17 Mar 1875 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 26 Mar 1875 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). 9. BENGTSSON, AUGUST (3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 8 Jan 1876 i Åvarp 8, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 29 Jan 1876 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 4 Feb 1913 i Selleberga 1, Bjuvs församling, Bjuv (M); begravdes den 13 Feb 1913 i Bjuvs kyrkogård, Bjuv (M). AUGUST gift NILSDOTTER GIFT BENGTSSON, Hulda Elina den 15 Nov 1902 i Ekeby församling, Bjuv (M). Hulda föddes den 16 Okt 1880 i Truedstorp, Ekeby församling, Bjuv (M); döptes den 24 Okt 1880 i Ekeby församling, Bjuv (M); dog den 21 Aug 1958 i Bjuvstorp 1:11, Bjuvs församling, Bjuv (M); begravdes den 26 Aug 1958 i Bjuvs kyrkogård, Bjuv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 30. BENGTSSON, Ernst Torvald föddes den 29 Okt 1903 i Bjuv 10, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 6 Dec 1903 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 8 Jul 1986 i Nyvång, Västra Broby församling, Åstorp (L); begravdes i Plats okänd .
- 31. BENGTSSON GIFT ANDERSSON, Anna Elisabet föddes den 1 Nov 1905 i Bjuv 10, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 3 Dec 1905 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 27 Jan 1996 i Billesholm, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 22 Apr 1996 i Gråmanstorps kyrkogård, Klippan (L).
- 32. BENGTSSON GIFT LUNDGREN GIFT LINDWALL, Elsa Linnéa föddes den 31 Maj 1908 i Bjuv 10, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 12 Jul 1908 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 3 Mar 1990 i Askim, Askims församling, Göteborg (O); begravdes den 20 Mar 1990 i Göteborgs västra kyrkogård, Göteborg (O).
- 33. BENGTSSON, Karl Yngve föddes den 24 Jan 1911 i Selleberga 1, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 5 Mar 1911 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 2 Aug 2008 i Öjaby församling, Växjö (G); begravdes den 2 Sep 2008 i Öjaby kyrkogård, Växjö (G).
- 34. BENGTSSON, Bengt Ove föddes den 9 Nov 1912 i Selleberga 1, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 26 Dec 1912 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 11 Mar 1994 i Billesholm, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 11 Maj 1994 i Bjuvs kyrkogård, Bjuv (M).
10. BENGTSSON, NILS Peter (3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 30 Sep 1877 i Åvarp 8, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 3 Nov 1877 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 1 Sep 1927 i Nyvång, Björnekulla församling, Åstorp (L); begravdes i Björnekulla kyrkogård, Åstorp (L). NILS gift JÖNSSON GIFT BENGTSSON, MATHILDA den 31 Mar 1900 i Håstads församling, Lund (M). MATHILDA föddes den 21 Dec 1876 i Håstad 6, Håstads församling, Lund (M); döptes den 29 Dec 1876 i Håstads församling, Lund (M); dog den 29 Okt 1952 i Lunds stadsförsamling, Lund (M); begravdes i Björnekulla kyrkogård, Åstorp (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
11. BENGTSSON, OLOF (3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 30 Maj 1879 i Åvarp 8, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 22 Jun 1879 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 26 Jul 1880 i Norra Vram 30, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 1 Aug 1880 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). 12. BENGTSDOTTER GIFT ANDERSSON, Selma Emilia (3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 19 Jul 1881 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 14 Aug 1881 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 22 Feb 1940 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); begravdes den 3 Mar 1940 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). Selma gift ANDERSSON, Johan Alfred den 28 Apr 1906 i Nättraby församling, Karlskrona (K). Johan föddes den 12 Feb 1885 i Gullabo församling, Torsås (H); döptes den 21 Feb 1885 i Gullabo församling, Torsås (H); dog den 27 Sep 1971 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 2 Okt 1971 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 35. ANDERSSON, Karl Alfred föddes den 17 Aug 1905 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); döptes den 27 Okt 1905 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); dog den 16 Jun 1987 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 17 Jul 1987 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M).
- 36. ANDERSSON, Bror Erik Vilhelm föddes den 19 Jan 1907 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 14 Mar 1907 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 7 Jul 1977 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 13 Jul 1977 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M).
- 37. ANDERSSON GIFT ANDERSSON, Greta Elisabet Ingeborg föddes den 30 Sep 1908 i Eslövs järnvägsstation, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 22 Dec 1908 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 28 Aug 1990 i Lomma, Lomma församling, Lomma (M); begravdes den 5 Okt 1990 i Lunds norra kyrkogård, Lund (M) .
- 38. ANDERSSON, John Gunnar föddes den 23 Feb 1910 i Eslövs järnvägsstation, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 15 Maj 1910 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 11 Mar 2006 i Höör, Höörs församling, Höör (M); begravdes den 10 Maj 2006 i Klockarebackens kyrkogård, Höör (M).
- 39. ANDERSSON GIFT NEUHAUS, Inga Stina Maria föddes den 14 Apr 1911 i Eslövs järnvägsstation, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 17 Jun 1911 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 15 Okt 1967 i Möllevångens församling, Malmö (M); begravdes den 21 Okt 1967 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 40. ANDERSSON, Nils Adolf Gustaf Verner föddes den 20 Apr 1913 i Eslövs järnvägsstation, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 13 Jul 1913 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 5 Maj 1998 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 11 Maj 1998 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M).
- 41. ANDERSSON, Bengt Percy Max föddes den 24 Apr 1915 i Eslövs järnvägsstation, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 2 Nov 1915 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 27 Jul 2003 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 29 Okt 2003 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M).
- 42. ANDERSSON GIFT GERHARTZ, Gulli Margit föddes den 2 Jul 1917 i Norra Vrams station, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 22 Okt 1917 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 20 Jul 1996 i Södra Sandby, Södra Sandby församling, Lund (M); begravdes den 1 Aug 1996 i Lunds norra kyrkogård, Lund (M) .
- 43. ANDERSSON, Sven Emil föddes den 22 Jan 1920 i Norra Vrams station, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 6 Jun 1920 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 27 Okt 1998 i Lomma, Lomma församling, Lomma (M); begravdes den 23 Nov 1998 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
- 44. ANDERSSON, Stig ALLAN föddes den 25 Sep 1924 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 4 Nov 1924 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 3 Aug 1983 i Sölvesborgs församling, Sölvesborg (K); begravdes i Plats okänd .
13. BENGTSSON, Olof Alfred (3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 7 Sep 1883 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 7 Okt 1883 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 15 Mar 1884 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 21 Mar 1884 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). 14. BENGTSSON, ALFRED (3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 27 Sep 1885 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 1 Nov 1885 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 3 Nov 1959 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 11 Nov 1959 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). ALFRED gift SVENSDOTTER GIFT BENGTSSON, ALMA Kristina den 9 Sep 1911 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M). ALMA föddes den 19 Maj 1883 i Munkagårda 2, Svalövs församling, Svalöv (M); döptes den 3 Jun 1883 i Svalövs församling, Svalöv (M); dog den 11 Mar 1919 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); begravdes den 16 Mar 1919 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 45. BENGTSSON, SVEA Viola föddes den 11 Aug 1912 i Eslövs järnvägsstation, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 25 Aug 1912 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 12 Feb 1919 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); begravdes den 18 Feb 1919 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M).
ALFRED gift NILSDOTTER GIFT BENGTSSON, Emma Elfrida den 3 Feb 1923 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M). Emma föddes den 17 Jan 1898 i Hörby 2, Hörby församling, Hörby (M); döptes den 6 Feb 1898 i Hörby församling, Hörby (M); dog den 26 Nov 1973 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 1 Dec 1973 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 46. BENGTSSON GIFT ROGERS, Ulla Birgit föddes den 21 Apr 1929 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 23 Apr 1929 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 21 Mar 2008 i Snöstorps församling, Halmstad (N); begravdes den 16 Sep 2008 i Karlsro kyrkogård, Halmstad (N).
- 47. Levande
15. BENGTSDOTTER GIFT JÖNSSON, Anna Charlotta (3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 28 Jan 1888 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 26 Feb 1888 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 26 Apr 1968 i Alingsås församling, Alingsås (P); begravdes den 11 Maj 1968 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P). Anna gift ANDERSSON JÖNSSON, Oskar Gotthard den 6 Okt 1907 i Norra Vrams församling, Bjuv (M). Oskar föddes den 20 Maj 1886 i Äskatorp 2, Härslövs församling, Landskrona (M); döptes den 13 Jun 1886 i Härslövs församling, Landskrona (M); dog den 3 Maj 1962 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); begravdes den 19 Maj 1962 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 48. JÖNSSON GIFT JOHANSSON, Anna Gunhild föddes den 26 Mar 1907 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 16 Jun 1907 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 29 Sep 1978 i Alingsås, Alingsås församling, Alingsås (P); begravdes den 6 Okt 1978 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P).
- 49. JÖNSSON, Siri Birgit Viola föddes den 7 Maj 1915 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); döptes den 20 Jun 1915 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); dog den 12 Sep 1947 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); begravdes den 21 Sep 1947 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P).
- 50. JÖNSSON, Sven Birger föddes den 26 Maj 1917 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); döptes den 29 Maj 1917 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); dog den 24 Dec 1917 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); begravdes den 29 Dec 1917 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P).
- 51. JÖNSSON, Kurt ERIK Anders föddes den 28 Feb 1919 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); döptes den 25 Mar 1919 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); dog den 25 Mar 2008 i Borås Gustav Adolfs församling, Borås (P); begravdes den 20 Aug 2008 i Sankt Sigfrids griftegård, Borås (P).
- 52. JÖNSSON GIFT ERIKSSON, KERSTIN Ingegerd föddes den 21 Jan 1923 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); döptes den 12 Mar 1923 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); dog den 5 Jun 1991 i Västerhaninge församling, Haninge (AB); begravdes den 19 Jul 1991 i Sorunda kyrkogård, Nynäshamn (AB).
- 53. JÖNSSON GIFT BORG, GUNNEL Gertrud Maria föddes den 19 Sep 1927 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); döptes den 7 Nov 1927 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); dog den 12 Jan 2008 i Alingsås, Alingsås församling, Alingsås (P); begravdes den 23 Jul 2008 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P).
16. BENGTSSON, Olof Albin (3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 28 Okt 1889 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 24 Nov 1889 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 1 Dec 1894 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 9 Dec 1894 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). 17. BENGTSSON, CARL Johan (3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 18 Maj 1893 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 11 Jun 1893 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 14 Dec 1972 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Brönshöjs kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark. CARL gift JÖNSSON GIFT BENGTSSON, MIMMI Christine den 9 Maj 1915 i Hellig Kors kyrka, Helligkors församling, Köpenhamn, Själland, Danmark . MIMMI föddes den 14 Aug 1896 i Sankt Jacobs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes den 4 Okt 1896 i Sankt Jacobs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark ; dog den 1 Jul 1988 i Brönshöjs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 54. BENGTSSON GIFT THOMSEN, Ester EVELYN föddes den 17 Aug 1915 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 3 Okt 1915 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog den 10 Apr 1993 i Brönshöjs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes i Brönshöjs kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark.
- 55. BENGTSSON, SVEND Erik föddes den 31 Jan 1924 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 18 Maj 1924 i Davidskyrkan, Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog 2000 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Bispebjergs kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark.
- 56. BENGTSSON, Carl HENRY föddes den 4 Feb 1926 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 5 Dec 1926 i Davidskyrkan, Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog 2005 i Brönshöjs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes i Plats okänd .
- 57. BENGTSSON, JOHN Bertil föddes den 27 Jul 1932 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 2 Okt 1932 i Davidskyrkan, Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog den 12 Jul 2023 i Brönshöjs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes den 11 Aug 2023 i Brönshöjs kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark.
- 58. BENGTSSON, VIGGO föddes den 8 Feb 1935 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 8 Sep 1935 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog den 11 Feb 2016 i Bröndby Strands församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes i Plats okänd .
18. NILSSON, Carl Alfred (5.BENGTA2, 1.ELNA1) föddes den 23 Jul 1861 i Munka Ljungby 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 31 Jul 1861 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 26 Jun 1893 i Höja 15, Höja församling, Ängelholm (L); begravdes den 30 Jun 1893 i Höja kyrkogård, Ängelholm (L). Carl gift OLSDOTTER GIFT NILSSON, EMMA den 13 Dec 1890 i Höja församling, Ängelholm (L). EMMA föddes den 19 Jul 1864 i Höja 15, Höja församling, Ängelholm (L); döptes den 23 Jul 1864 i Höja församling, Ängelholm (L); dog den 17 Apr 1924 i Höja 15, Höja församling, Ängelholm (L); begravdes den 25 Apr 1924 i Höja kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 59. NILSSON GIFT ÖSTBERG, Alfrida Elisabeth föddes den 1 Okt 1891 i Höja allmänning, Höja församling, Ängelholm (L); döptes den 4 Okt 1891 i Höja församling, Ängelholm (L); dog den 14 Dec 1961 i Maglaby 18:4, Kvidinge församling, Åstorp (L); begravdes i Kvidinge kyrkogård, Åstorp (L).
19. NILSDOTTER, HANNA (5.BENGTA2, 1.ELNA1) föddes den 9 Nov 1869 i Sågmöllan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 21 Nov 1869 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 19 Mar 1877 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 25 Mar 1877 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). 20. NILSSON, Frans Philip (5.BENGTA2, 1.ELNA1) föddes den 17 Nov 1871 i Sågmöllan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 26 Nov 1871 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 28 Jan 1887 i Munka Ljungby 5-10, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 3 Feb 1887 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). 21. NILSDOTTER, LINA (5.BENGTA2, 1.ELNA1) föddes den 29 Maj 1874 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 3 Jun 1874 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 17 Aug 1875 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 22 Aug 1875 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). 22. NILSDOTTER NILSSON, SELMA (5.BENGTA2, 1.ELNA1) föddes den 29 Maj 1874 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 3 Jun 1874 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 7 Maj 1951 i Stockholms Hedvig Eleonora församling, Stockholm (AB); begravdes den 18 Jun 1951 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB). 23. ANDERSSON PERSSON GIFT HELLBERG, ALFRIDA (6.ANDERS2, 1.ELNA1) föddes den 27 Jan 1883 i Hålan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 8 Feb 1883 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 4 Nov 1933 i Elled, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 11 Nov 1933 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). ALFRIDA gift WILHELMSSON HELLBERG, Gustaf Hjalmar den 14 Nov 1903 i Norra Vrams församling, Bjuv (M). Gustaf föddes den 15 Sep 1875 i Snickarehus, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 29 Sep 1875 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 7 Dec 1957 i Björnekulla 14:4, Björnekulla församling, Åstorp (L); begravdes den 13 Dec 1957 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 60. HELLBERG, Tage Vilhelm föddes den 3 Aug 1904 i Västervång, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 28 Aug 1904 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 10 Nov 1953 i Ängelholm, Ängelholms församling, Ängelholm (L); begravdes i Plats okänd .
- 61. HELLBERG, Anders Edvin föddes den 12 Mar 1906 i Västervång, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 14 Mar 1906 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 15 Mar 1906 i Västervång, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 18 Mar 1906 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
- 62. HELLBERG GIFT BENGTSSON, Anna Ingeborg föddes den 6 Mar 1908 i Elled, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 7 Mar 1908 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 8 Maj 1991 i Åstorp, Björnekulla församling, Åstorp (L); begravdes den 30 Maj 1991 i Björnekulla kyrkogård, Åstorp (L).
Generation: 4
24. PERSSON, ALBIN (7.Petter3, 2.OLA2, 1.ELNA1) föddes den 15 Nov 1889 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 1 Dec 1889 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 13 Okt 1970 i Hålarp 4:105, Grevie församling, Båstad (L); begravdes i Plats okänd . ALBIN gift JANSDOTTER GIFT PERSSON, Agda Elemina den 31 Aug 1917 i Tåssjö församling, Ängelholm (L). Agda föddes den 24 Aug 1895 i Hultabygget, Tåssjö församling, Ängelholm (L); döptes den 1 Sep 1895 i Tåssjö församling, Ängelholm (L); dog den 28 Apr 1958 i Grevie 2:23, Grevie församling, Båstad (L); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 63. PERSSON, Sten Hartvid föddes den 12 Okt 1917 i Munka Ljungby 2-3, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 18 Nov 1917 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 17 Apr 1949 i Kristinelund, Kroppåkra 1:29, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes i Plats okänd .
- 64. PERSSON GIFT SVENSSON, EDIT Linnéa föddes den 24 Nov 1919 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 21 Dec 1919 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 9 Jul 2012 i Grevie, Förslöv-Grevie församling, Båstad (L); begravdes den 23 Aug 2012 i Grevie kyrkogård, Båstad (L).
25. PERSSON, EINAR (7.Petter3, 2.OLA2, 1.ELNA1) föddes den 2 Sep 1892 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 2 Okt 1892 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 22 Aug 1955 i Röd 1:9, Norra Sandsjö församling, Nässjö (F); begravdes i Plats okänd . EINAR gift LARSSON GIFT PERSSON, Valborg Linnea Eufrosyne den 13 Feb 1934 i Slättåkra församling, Halmstad (N). Valborg föddes den 10 Aug 1906 i Drared 2, Slättåkra församling, Halmstad (N); döptes Okänt i Slättåkra församling, Halmstad (N); dog den 10 Apr 1981 i Sankt Nikolai församling, Halmstad (N); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 65. PERSSON GIFT NORR, Mary EVY föddes den 30 Sep 1933 i Drared 2, Slättåkra församling, Halmstad (N); döptes Okänt i Slättåkra församling, Halmstad (N); dog den 20 Maj 2020 i Lidingö distrikt, Lidingö (AB); begravdes den 4 Sep 2020 i Halmstads västra kyrkogård, Halmstad (N).
- 66. Levande
26. PERSSON GIFT PERSSON, ELLEN (7.Petter3, 2.OLA2, 1.ELNA1) föddes den 3 Apr 1895 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 5 Maj 1895 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 18 Jul 1971 i Perstorp, Perstorps församling, Perstorp (L); begravdes i Plats okänd . ELLEN gift PERSSON, Martin Joel den 26 Apr 1919 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L). Martin föddes den 9 Maj 1894 i Hunseröd 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 27 Maj 1894 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 4 Dec 1931 i Hunseröd 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 11 Dec 1931 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 67. PERSSON, Elly Maria föddes den 30 Jan 1919 i Hunseröd 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 31 Jan 1919 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 2 Feb 1919 i Hunseröd 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 13 Feb 1919 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 68. PERSSON, Johan Bertil föddes den 2 Maj 1920 i Hunseröd 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 20 Jun 1920 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 21 Sep 2002 i Perstorp, Perstorps församling, Perstorp (L); begravdes den 17 Jun 2003 i Hoppets kyrkogård, Perstorp (L).
- 69. PERSSON, Stig Herbert föddes den 15 Mar 1926 i Hunseröd 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 15 Apr 1926 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 18 Jan 1997 i Stockaryds församling, Sävsjö (F); begravdes den 29 Jan 1997 i Stockaryds kyrkogård, Sävsjö (F).
27. PERSSON GIFT JOHANSSON, Allda Frideborg (7.Petter3, 2.OLA2, 1.ELNA1) föddes den 11 Sep 1897 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 10 Okt 1897 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 13 Dec 1979 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes i Plats okänd . Allda gift JOHANSSON, Sigfrid Marino den 10 Apr 1920 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L). Sigfrid föddes den 2 Dec 1893 i Röglan, Tåssjö församling, Ängelholm (L); döptes den 26 Dec 1893 i Tåssjö församling, Ängelholm (L); dog den 18 Aug 1987 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 70. JOHANSSON GIFT JOHANSSON, Elsa Viola föddes den 17 Maj 1920 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 24 Jun 1920 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 4 Jan 1992 i Helsingborgs Maria församling, Helsingborg (M); begravdes den 22 Jan 1992 i Helsingborgs nya kyrkogård, Helsingborg (M).
- 71. JOHANSSON, Gösta Valdemar föddes den 10 Feb 1925 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 8 Mar 1925 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 5 Sep 2008 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes i Plats okänd .
- 72. Levande
- 73. JOHANSSON GIFT HANSSON, VALBORG Marianne föddes den 15 Aug 1934 i Hunseröd 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes Okänt i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 14 Jan 2024 i Örkelljunga, Örkelljunga distrikt, Örkelljunga (L); begravdes den 16 Feb 2024 i Örkelljunga västra kyrkogård, Örkelljunga (L).
28. PERSSON, ALGOT (7.Petter3, 2.OLA2, 1.ELNA1) föddes den 3 Maj 1900 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 24 Jun 1900 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 26 Sep 1972 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes i Plats okänd . 29. PERSSON, EVALD (7.Petter3, 2.OLA2, 1.ELNA1) föddes den 21 Jan 1904 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 6 Mar 1904 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 13 Mar 1981 i Örkelljunga, Örkelljunga församling, Örkelljunga (L); begravdes den 20 Mar 1981 i Örkelljunga nya kyrkogård, Örkelljunga (L). EVALD gift NILSSON GIFT PERSSON, Ida Linnea den 20 Maj 1938 i Tåssjö församling, Ängelholm (L). Ida föddes den 1 Okt 1902 i Tåssjö 1, Tåssjö församling, Ängelholm (L); döptes den 14 Okt 1902 i Tåssjö församling, Ängelholm (L); dog den 4 Feb 1980 i Örkelljunga, Örkelljunga församling, Örkelljunga (L); begravdes den 13 Feb 1980 i Örkelljunga nya kyrkogård, Örkelljunga (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 74. Levande
- 75. PERSSON, Börje Ingvar föddes den 16 Apr 1940 i Backarna, Munka Ljungby 12-13, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes Okänt i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 13 Apr 2011 i Örkelljunga, Örkelljunga församling, Örkelljunga (L); begravdes den 27 Maj 2011 i Örkelljunga västra kyrkogård, Örkelljunga (L).
30. BENGTSSON, Ernst Torvald (9.AUGUST3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 29 Okt 1903 i Bjuv 10, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 6 Dec 1903 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 8 Jul 1986 i Nyvång, Västra Broby församling, Åstorp (L); begravdes i Plats okänd . Ernst gift LINDSTRÖM GIFT BENGTSSON GIFT ABRAHAMSSON, Doris Maria den 12 Dec 1925 i Plats okänd , och skildes den 30 Sep 1941 i Plats okänd . Doris föddes den 16 Jan 1904 i Gruvan, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 6 Mar 1904 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 19 Aug 1988 i Varagården, Bjuvs församling, Bjuv (M); begravdes den 30 Sep 1988 i Bjuvs kyrkogård, Bjuv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Ernst gift LINDVALL GIFT BENGTSSON, Svea Evelina den 14 Jun 1942 i Björnekulla församling, Åstorp (L). Svea föddes den 24 Aug 1916 i Nyvång, Björnekulla församling, Åstorp (L); döptes den 22 Okt 1916 i Björnekulla församling, Åstorp (L); dog den 1 Jan 2006 i Åstorp, Björnekulla-Västra Broby församling, Åstorp (L); begravdes den 20 Apr 2006 i Björnekulla kyrkogård, Åstorp (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 76. Levande
- 77. BENGTSSON, Alf GÖRAN föddes den 24 Jul 1944 i Ormastorp, Västra Broby församling, Åstorp (L); döptes Okänt i Västra Broby församling, Åstorp (L); dog den 4 Apr 2013 i Nyvång, Björnekulla-Västra Broby församling, Åstorp (L); begravdes den 17 Jun 2013 i Västra Broby kyrkogård, Åstorp (L).
- 78. Levande
31. BENGTSSON GIFT ANDERSSON, Anna Elisabet (9.AUGUST3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 1 Nov 1905 i Bjuv 10, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 3 Dec 1905 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 27 Jan 1996 i Billesholm, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 22 Apr 1996 i Gråmanstorps kyrkogård, Klippan (L). Anna gift ANDERSSON, Bror Henry den 1 Apr 1933 i Gråmanstorps församling, Klippan (L). Bror föddes den 4 Apr 1903 i Bjuv 1, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 10 Maj 1903 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 21 Mar 1986 i Raus församling, Helsingborg (M); begravdes den 28 Apr 1986 i Gråmanstorps kyrkogård, Klippan (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 79. ANDERSSON, BO Inge föddes den 29 Nov 1935 i Klippan, Gråmanstorps församling, Klippan (L); döptes den 21 Dec 1935 i Gråmanstorps församling, Klippan (L); dog den 9 Okt 2017 i Kågeröd, Kågeröds distrikt, Svalöv (M); begravdes den 23 Nov 2017 i Landskrona kyrkogård, Landskrona (M).
- 80. Levande
32. BENGTSSON GIFT LUNDGREN GIFT LINDWALL, Elsa Linnéa (9.AUGUST3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 31 Maj 1908 i Bjuv 10, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 12 Jul 1908 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 3 Mar 1990 i Askim, Askims församling, Göteborg (O); begravdes den 20 Mar 1990 i Göteborgs västra kyrkogård, Göteborg (O). Elsa gift LUNDGREN, FOLKE Bertil den 2 Jun 1934 i Lunds stadsförsamling, Lund (M). FOLKE föddes den 3 Sep 1908 i Gruvan, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 11 Okt 1908 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog 15 Nov 1935 i Lunds stadsförsamling, Lund (M); begravdes den 22 Nov 1935 i Björnekulla kyrkogård, Åstorp (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Elsa gift LINDWALL, Folke Gösta den 1 Jul 1938 i Plats okänd . Folke föddes den 9 Mar 1912 i Halmstads församling, Halmstad (N); döptes den 7 Apr 1912 i Halmstads församling, Halmstad (N); dog den 28 Dec 1990 i Göteborgs Haga församling, Göteborg (O); begravdes den 29 Jan 1991 i Göteborgs västra kyrkogård, Göteborg (O). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 81. Levande
- 82. LINDWALL, Nils PETER Folke föddes den 11 Jan 1942 i Lunds stadsförsamling, Lund (M); döptes den 27 Jan 1942 i Lunds stadsförsamling, Lund (M); dog den 10 Nov 2020 i Karlskoga distrikt, Karlskoga (S); begravdes den 3 Sep 2021 i Karlskoga östra kyrkogård, Karlskoga (S).
- 83. LINDWALL GIFT SÖNNE, Elsa HELENA Anette föddes den 29 Sep 1945 i Göteborgs Haga församling, Göteborg (O); döptes Okänt i Göteborgs Haga församling, Göteborg (O); dog den 27 Jan 2018 i Brastads distrikt, Lysekil (O); begravdes den 21 Maj 2018 i Skagerrak.
- 84. Levande
33. BENGTSSON, Karl Yngve (9.AUGUST3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 24 Jan 1911 i Selleberga 1, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 5 Mar 1911 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 2 Aug 2008 i Öjaby församling, Växjö (G); begravdes den 2 Sep 2008 i Öjaby kyrkogård, Växjö (G). Karl gift PETTERSSON GIFT BENGTSSON, BRITA Ingeborg den 9 Okt 1937 i Karlshamns församling, Karlshamn (K). BRITA föddes den 13 Aug 1915 i Karlshamn, Karlshamns församling, Karlshamn (K) ; döptes den 12 Sep 1915 i Karlshamns församling, Karlshamn (K); dog den 26 Dec 2015 i Växjö stads- och domkyrkoförsamling, Växjö (G); begravdes den 29 Mar 2016 i Öjaby kyrkogård, Växjö (G). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
34. BENGTSSON, Bengt Ove (9.AUGUST3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 9 Nov 1912 i Selleberga 1, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 26 Dec 1912 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 11 Mar 1994 i Billesholm, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 11 Maj 1994 i Bjuvs kyrkogård, Bjuv (M). 35. ANDERSSON, Karl Alfred (12.Selma3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 17 Aug 1905 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); döptes den 27 Okt 1905 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); dog den 16 Jun 1987 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 17 Jul 1987 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). Karl gift TALL GIFT ANDERSSON, Sonja Judit Vilhelmina den 31 Dec 1937 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M). Sonja föddes den 28 Jan 1915 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 6 Jun 1915 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); och dog i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 11 Sep 1997 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 87. TALL ANDERSSON, Karl Gustaf Vilhelm föddes den 30 Dec 1930 i Lunds stadsförsamling, Lund (M); döptes den 1 Feb 1931 i Lunds stadsförsamling, Lund (M); dog den 26 Dec 2023 i Limhamn, Limhamns distrikt, Malmö (M); begravdes den 23 Jan 2024 i Limhamns kyrkogård, Malmö (M).
36. ANDERSSON, Bror Erik Vilhelm (12.Selma3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 19 Jan 1907 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 14 Mar 1907 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 7 Jul 1977 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 13 Jul 1977 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). Bror gift MALMQVIST GIFT ANDERSSON, Elsa Inga den 3 Mar 1946 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M). Elsa föddes den 11 Okt 1909 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 12 Okt 1909 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 24 Apr 1989 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 17 Maj 1989 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
37. ANDERSSON GIFT ANDERSSON, Greta Elisabet Ingeborg (12.Selma3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 30 Sep 1908 i Eslövs järnvägsstation, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 22 Dec 1908 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 28 Aug 1990 i Lomma, Lomma församling, Lomma (M); begravdes den 5 Okt 1990 i Lunds norra kyrkogård, Lund (M) . Greta gift ANDERSSON, Edvin Gottfrid den 13 Okt 1934 i Lunds stadsförsamling, Lund (M). Edvin föddes den 25 Nov 1911 i Vallkärratorn 2, Vallkärra församling, Lund (M); döptes Okänt i Vallkärra församling, Lund (M); dog den 8 Sep 1975 i Lunds Allhelgonaförsamling, Lund (M); begravdes den 20 Sep 1975 i Lunds norra kyrkogård, Lund (M) . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 88. Levande
38. ANDERSSON, John Gunnar (12.Selma3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 23 Feb 1910 i Eslövs järnvägsstation, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 15 Maj 1910 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 11 Mar 2006 i Höör, Höörs församling, Höör (M); begravdes den 10 Maj 2006 i Klockarebackens kyrkogård, Höör (M). John gift JONSSON GIFT ANDESSON GIFT SANDBERG, Dagny Ingeborg den 9 Apr 1941 i Hörby församling, Hörby (M), och skildes den 19 Apr 1943 i Höörs församling, Höör (M). Dagny föddes den 8 Feb 1914 i Värpinge 1, Lunds Sankt Peters klosters församling, Lund (M); döptes den 10 Feb 1914 i Lunds Sankt Peters klosters församling, Lund (M); dog den 10 Jan 1996 i Hörby, Hörby församling, Hörby (M); begravdes den 4 Apr 1996 i Hörby kyrkogård, Hörby (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
John gift JOSEFSSON GIFT ANDERSSON, Lisa Ingegärd den 10 Mar 1945 i Höörs församling, Höör (M). Lisa föddes den 13 Apr 1923 i Västra Strö 30, Västra Strö församling, Eslöv (M); döptes den 17 Apr 1923 i Västra Strö församling, Eslöv (M); dog den 17 Feb 1990 i Höör, Höörs församling, Höör (M); begravdes den 30 Mar 1990 i Klockarebackens kyrkogård, Höör (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
39. ANDERSSON GIFT NEUHAUS, Inga Stina Maria (12.Selma3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 14 Apr 1911 i Eslövs järnvägsstation, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 17 Jun 1911 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 15 Okt 1967 i Möllevångens församling, Malmö (M); begravdes den 21 Okt 1967 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M). Inga gift KRISTENSSON NEUHAUS, Nils Albin den 6 Okt 1934 (Borgerlig vigsel) i Malmö Rådhus, Malmö (M). Nils föddes den 7 Aug 1907 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); döptes den 11 Aug 1907 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); dog den 11 Sep 1978 i Möllevångens församling, Malmö (M); begravdes den 25 Sep 1978 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
40. ANDERSSON, Nils Adolf Gustaf Verner (12.Selma3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 20 Apr 1913 i Eslövs järnvägsstation, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 13 Jul 1913 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 5 Maj 1998 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 11 Maj 1998 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). Nils gift BJÖRKQVIST GIFT ANDERSSON, Margit Brita Johanna den 8 Jun 1940 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M). Margit föddes den 16 Jun 1914 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; döptes den 5 Aug 1914 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; dog den 12 Maj 1994 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 25 Maj 1994 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 91. Levande
41. ANDERSSON, Bengt Percy Max (12.Selma3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 24 Apr 1915 i Eslövs järnvägsstation, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 2 Nov 1915 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 27 Jul 2003 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 29 Okt 2003 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). Bengt gift BLÜCKER GIFT ANDERSSON GIFT NILSSON, Elna Ingegärd den 7 Okt 1944 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M), och skildes den 22 Jun 1948 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M). Elna föddes den 30 Jun 1924 i Eslöv 16, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 27 Jul 1924 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 16 Sep 2015 i Fosie församling, Malmö (M); begravdes den 28 Okt 2015 i Fosie kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 92. Levande
Bengt gift SVENSSON GIFT ANDERSSON, Anna Kerstin den 23 Maj 1953 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M). Anna föddes den 1 Jul 1926 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 7 Aug 1926 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 29 Maj 2016 i Eslöv, Eslövs distrikt, Eslöv (M); begravdes den 19 Jul 2016 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
42. ANDERSSON GIFT GERHARTZ, Gulli Margit (12.Selma3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 2 Jul 1917 i Norra Vrams station, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 22 Okt 1917 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 20 Jul 1996 i Södra Sandby, Södra Sandby församling, Lund (M); begravdes den 1 Aug 1996 i Lunds norra kyrkogård, Lund (M) . Gulli gift GERHARTZ, Carl Georg den 23 Dec 1939 i Åhus församling, Åhus (L). Carl föddes den 16 Dec 1915 i Åhus stadsäga 418, Åhus församling, Åhus (L); döptes den 12 Mar 1916 i Åhus församling, Åhus (L); dog den 2 Feb 1994 i Södra Sandby församling, Lund (M); begravdes den 15 Feb 1994 i Lunds norra kyrkogård, Lund (M) . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 93. GERHARTZ, BENGT-ÅKE föddes den 4 Nov 1940 i Åhus stadsäga 605, Åhus församling, Åhus (L); döptes Okänt i Åhus församling, Åhus (L); dog den 19 Jan 2018 i Sösdala, Norra Mellby distrikt, Hässleholm (L); begravdes den 18 Apr 2018 i Åhus nya begravningsplats, Åhus (L).
- 94. Levande
- 95. Levande
- 96. Levande
43. ANDERSSON, Sven Emil (12.Selma3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 22 Jan 1920 i Norra Vrams station, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 6 Jun 1920 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 27 Okt 1998 i Lomma, Lomma församling, Lomma (M); begravdes den 23 Nov 1998 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M). Sven gift LINDBORG GIFT ANDERSSON, Elly Cecilia den 23 Feb 1941 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M). Elly föddes den 19 Dec 1920 i Klingstorp, Munkarps församling, Höör (M); döptes den 30 Jan 1921 i Munkarps församling, Höör (M); dog den 10 Jul 1979 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 19 Jul 1979 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
44. ANDERSSON, Stig ALLAN (12.Selma3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 25 Sep 1924 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 4 Nov 1924 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 3 Aug 1983 i Sölvesborgs församling, Sölvesborg (K); begravdes i Plats okänd . Stig gift JONASSON GIFT ANDERSSON, MAJKEN Ragnhild den 16 Nov 1946 i Mjällby församling, Sölvesborg (K). MAJKEN föddes den 20 Jun 1926 i Siretorp 9, Mjällby församling, Sölvesborg (K); döptes den 15 Jul 1926 i Mjällby församling, Sölvesborg (K); dog den 29 Nov 2019 i Sölvesborgs distrikt, Sölvesborg (K); begravdes den 27 Jan 2020 i Sölvesborgs östra kyrkogård, Sölvesborg (K). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
45. BENGTSSON, SVEA Viola (14.ALFRED3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 11 Aug 1912 i Eslövs järnvägsstation, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 25 Aug 1912 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 12 Feb 1919 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); begravdes den 18 Feb 1919 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). 46. BENGTSSON GIFT ROGERS, Ulla Birgit (14.ALFRED3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 21 Apr 1929 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 23 Apr 1929 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 21 Mar 2008 i Snöstorps församling, Halmstad (N); begravdes den 16 Sep 2008 i Karlsro kyrkogård, Halmstad (N). Ulla gift ROGERS, GUNNAR den 22 Okt 1955 i Eslövs församling, Eslöv (M). GUNNAR föddes den 6 Maj 1927 i Stockholms Adolf Fredriks församling, Stockholm (AB); döptes Okänt i Stockholms Adolf Fredriks församling, Stockholm (AB); dog den 27 Feb 1993 i Martin Luthers församling, Halmstad (N); begravdes den 19 Mar 1993 i Karlsro kyrkogård, Halmstad (N). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
47. Levande (14.ALFRED3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) Levande gift THUNER GIFT BENGTSSON, MÄRTA Linnéa den 2 Apr 1960 i Slottsstadens församling, Malmö (M). MÄRTA föddes den 12 Nov 1925 i Göteborgs Nya varvets församling, Göteborg (O); döptes den 3 Apr 1926 i Göteborgs Nya varvets församling, Göteborg (O); dog den 6 Okt 2021 i Bjärred, Flädie distrikt, Lomma (M); begravdes den 25 Mar 2022 i Borgeby kyrkogård, Lomma (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
48. JÖNSSON GIFT JOHANSSON, Anna Gunhild (15.Anna3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 26 Mar 1907 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 16 Jun 1907 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 29 Sep 1978 i Alingsås, Alingsås församling, Alingsås (P); begravdes den 6 Okt 1978 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P). Anna gift JOHANSSON, Nils Gustaf den 16 Maj 1931 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P). Nils föddes den 15 Feb 1902 i Alingsås 94, Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); döptes den 9 Mar 1902 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); dog den 30 Apr 1970 i Alingsås församling, Alingsås (P); begravdes den 9 Maj 1970 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 106. JOHANSSON, BENGT Åke föddes den 22 Okt 1937 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); döptes den 23 Okt 1937 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); dog den 12 Nov 2015 i Kärda församling, Värnamo (F); begravdes den 5 Apr 2016 i Värnamo norra kyrkogård, Värnamo (F).
- 107. Levande
- 108. Levande
49. JÖNSSON, Siri Birgit Viola (15.Anna3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 7 Maj 1915 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); döptes den 20 Jun 1915 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); dog den 12 Sep 1947 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); begravdes den 21 Sep 1947 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P). 50. JÖNSSON, Sven Birger (15.Anna3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 26 Maj 1917 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); döptes den 29 Maj 1917 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); dog den 24 Dec 1917 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); begravdes den 29 Dec 1917 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P). 51. JÖNSSON, Kurt ERIK Anders (15.Anna3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 28 Feb 1919 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); döptes den 25 Mar 1919 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); dog den 25 Mar 2008 i Borås Gustav Adolfs församling, Borås (P); begravdes den 20 Aug 2008 i Sankt Sigfrids griftegård, Borås (P). Kurt gift BERGANDER GIFT JÖNSSON, KAISY Beda Paulina den 23 Jun 1942 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P), och skildes den 24 Jul 1981 i Plats okänd . KAISY föddes den 3 Okt 1920 i Vimle östergård, Skölvene församling, Herrljunga (P); döptes Okänt i Skölvene församling, Herrljunga (P); dog den 6 Sep 2010 i Borås Gustav Adolfs församling, Borås (P); begravdes den 8 Nov 2011 i Sankt Sigfrids griftegård, Borås (P). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 109. Levande
52. JÖNSSON GIFT ERIKSSON, KERSTIN Ingegerd (15.Anna3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 21 Jan 1923 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); döptes den 12 Mar 1923 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); dog den 5 Jun 1991 i Västerhaninge församling, Haninge (AB); begravdes den 19 Jul 1991 i Sorunda kyrkogård, Nynäshamn (AB). KERSTIN gift ERIKSSON, BENGT Olof den 5 Sep 1948 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P). BENGT föddes den 26 Nov 1923 i Västerhaninge församling, Haninge (AB); döptes Okänt i Västerhaninge församling, Haninge (AB); dog den 9 Jun 1991 i Västerhaninge församling, Haninge (AB); begravdes den 19 Jul 1991 i Sorunda kyrkogård, Nynäshamn (AB). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
53. JÖNSSON GIFT BORG, GUNNEL Gertrud Maria (15.Anna3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 19 Sep 1927 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); döptes den 7 Nov 1927 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); dog den 12 Jan 2008 i Alingsås, Alingsås församling, Alingsås (P); begravdes den 23 Jul 2008 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P). GUNNEL gift BORG, ROLF Erling den 16 Okt 1954 i Plats okänd . ROLF föddes den 18 Dec 1924 i Borgviks järnbruk, Borgviks församling, Grums (S); döptes den 28 Jan 1925 i Borgviks församling, Grums (S); dog den 27 Okt 2006 i Alingsås, Alingsås församling, Alingsås (P); begravdes den 18 Dec 2006 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 112. Levande
54. BENGTSSON GIFT THOMSEN, Ester EVELYN (17.CARL3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 17 Aug 1915 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 3 Okt 1915 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog den 10 Apr 1993 i Brönshöjs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes i Brönshöjs kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark. Ester gift THOMSEN, MOGENS Gilbert den 29 Dec 1943 i Köpenhamns rådhus, Köpenhamn, Själland, Danmark. MOGENS föddes den 21 Maj 1921 i Helligkors församling, Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes den 14 Aug 1921 i Hellig Kors kyrka, Helligkors församling, Köpenhamn, Själland, Danmark ; dog den 8 Aug 1997 i Brönshöjs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes i Bispebjergs kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 113. Levande
- 114. THOMSEN, ROBERT Gilbert föddes den 27 Aug 1945 i Brönshöjs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 24 Dec 1945 i Husums kyrka, Husums församling, Köpenhamn, Själland, Danmark ; dog 2005 i Kongens Lyngby församling, Lyngby-Taarbäk, Själland, Danmark; begravdes i Plats okänd .
55. BENGTSSON, SVEND Erik (17.CARL3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 31 Jan 1924 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 18 Maj 1924 i Davidskyrkan, Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog 2000 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Bispebjergs kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark. SVEND gift POULSEN GIFT BENGTSSON, GURLI den 29 Apr 1950 i Köpenhamns rådhus, Köpenhamn, Själland, Danmark. GURLI föddes den 27 Jul 1926 i Bethlehems församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 8 Apr 1927 i Bethlehems församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog den 24 Dec 1985 i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 115. Levande
56. BENGTSSON, Carl HENRY (17.CARL3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 4 Feb 1926 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 5 Dec 1926 i Davidskyrkan, Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog 2005 i Brönshöjs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes i Plats okänd . Carl gift HOLMBERG GIFT BENGTSSON, BIRTHE den 4 Dec 1949 i Gröndalskyrkan, Gröndals församling, Köpenhamn, Själland, Danmark . BIRTHE föddes den 2 Maj 1931 i Brönshöjs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 27 Dec 1931 i Brönshöjs kyrka, Brönshöj församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 116. BENGTSSON, JANNIE Birthe föddes den 24 Jun 1950 i Helligkors församling, Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes den 15 Okt 1950 i Helligkors församling, Köpenhamn, Själland, Danmark ; dog 1968 i Brönshöjs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes i Plats okänd .
- 117. Levande
57. BENGTSSON, JOHN Bertil (17.CARL3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 27 Jul 1932 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 2 Okt 1932 i Davidskyrkan, Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog den 12 Jul 2023 i Brönshöjs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes den 11 Aug 2023 i Brönshöjs kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark. JOHN gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
58. BENGTSSON, VIGGO (17.CARL3, 3.BENGT2, 1.ELNA1) föddes den 8 Feb 1935 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 8 Sep 1935 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog den 11 Feb 2016 i Bröndby Strands församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes i Plats okänd . VIGGO gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
59. NILSSON GIFT ÖSTBERG, Alfrida Elisabeth (18.Carl3, 5.BENGTA2, 1.ELNA1) föddes den 1 Okt 1891 i Höja allmänning, Höja församling, Ängelholm (L); döptes den 4 Okt 1891 i Höja församling, Ängelholm (L); dog den 14 Dec 1961 i Maglaby 18:4, Kvidinge församling, Åstorp (L); begravdes i Kvidinge kyrkogård, Åstorp (L). Alfrida gift ANDERSSON ÖSTBERG, ANTON Herman den 18 Dec 1925 i Kvidinge församling, Åstorp (L). ANTON föddes den 25 Nov 1886 i Osby 3, Osby församling, Osby (L); döptes den 30 Dec 1886 i Osby församling, Osby (L); dog den 6 Nov 1967 i Maglaby 18:4, Kvidinge församling, Åstorp (L); begravdes i Kvidinge kyrkogård, Åstorp (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
60. HELLBERG, Tage Vilhelm (23.ALFRIDA3, 6.ANDERS2, 1.ELNA1) föddes den 3 Aug 1904 i Västervång, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 28 Aug 1904 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 10 Nov 1953 i Ängelholm, Ängelholms församling, Ängelholm (L); begravdes i Plats okänd . Tage gift JOHANNESSON JEPPSSON GIFT HELLBERG, Elsa Sofia den 22 Dec 1930 i Helsingborgs Gustav Adolfs församling, Helsingborg (M). Elsa föddes den 18 Apr 1907 i Näbbhuset 1, Riseberga församling, Klippan (L); döptes den 28 Apr 1907 i Riseberga församling, Klippan (L); dog den 8 Aug 1980 i Ängelholm, Ängelholms församling, Ängelholm (L); begravdes den 29 Aug 1980 i Ängelholms kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 122. Levande
61. HELLBERG, Anders Edvin (23.ALFRIDA3, 6.ANDERS2, 1.ELNA1) föddes den 12 Mar 1906 i Västervång, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 14 Mar 1906 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 15 Mar 1906 i Västervång, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 18 Mar 1906 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). 62. HELLBERG GIFT BENGTSSON, Anna Ingeborg (23.ALFRIDA3, 6.ANDERS2, 1.ELNA1) föddes den 6 Mar 1908 i Elled, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 7 Mar 1908 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 8 Maj 1991 i Åstorp, Björnekulla församling, Åstorp (L); begravdes den 30 Maj 1991 i Björnekulla kyrkogård, Åstorp (L). Anna gift BENGTSSON, Karl Erik den 31 Dec 1930 i Norra Vrams församling, Bjuv (M). Karl föddes den 17 Jul 1906 i Åstorp 9, Björnekulla församling, Åstorp (L); döptes den 4 Aug 1906 i Björnekulla församling, Åstorp (L); dog den 17 Sep 1989 i Åstorp, Björnekulla församling, Åstorp (L); begravdes den 3 Nov 1989 i Björnekulla kyrkogård, Åstorp (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]