JÖNSDOTTER, INGAR
Ber 1699 - 1744 (45 år)1. JÖNSDOTTER, INGAR föddes ber 1699 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 21 Okt 1744 i Lemmeströ församling, Svedala (M); begravdes den 23 Okt 1744 i Lemmeströ kyrkogård, Svedala (M). INGAR gift PERSSON, ANDERS den 5 Nov 1729 i Södra Villie församling, Skurup (M). ANDERS föddes ber 1697 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Lemmeströ församling, Svedala (M); begravdes den 23 Dec 1750 i Lemmeströ kyrkogård, Svedala (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. ANDERSDOTTER, ELNA föddes den 12 Apr 1730 i Lemmeströ församling, Svedala (M); döptes den 19 Apr 1730 i Lemmeströ församling, Svedala (M); dog den 24 Nov 1790 i Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 5 Dec 1790 i Gustavs kyrkogård, Svedala (M).
- 3. ANDERSDOTTER, ANNA föddes den 1 Feb 1732 i Lemmeströ församling, Svedala (M); döptes den 6 Feb 1732 i Lemmeströ församling, Svedala (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 4. ANDERSDOTTER, BENGTA föddes den 28 Feb 1735 i Lemmeströ församling, Svedala (M); döptes den 2 Mar 1735 i Lemmeströ församling, Svedala (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 2
2. ANDERSDOTTER, ELNA (1.INGAR1) föddes den 12 Apr 1730 i Lemmeströ församling, Svedala (M); döptes den 19 Apr 1730 i Lemmeströ församling, Svedala (M); dog den 24 Nov 1790 i Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 5 Dec 1790 i Gustavs kyrkogård, Svedala (M). ELNA gift NILSSON, PER den 2 Aug 1766 i Lemmeströ församling, Svedala (M). PER föddes ber 1720 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 30 Nov 1790 i Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 5 Dec 1790 i Gustavs kyrkogård, Svedala (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 5. PERSSON, OLA föddes den 30 Jul 1766 i Lemmeströ församling, Svedala (M); döptes den 3 Aug 1766 i Lemmeströ församling, Svedala (M); dog den 6 Jun 1843 i Gärdslöv 9, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 11 Jun 1843 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 6. PERSSON, ANDERS föddes den 18 Jul 1769 i Lemmeströ församling, Svedala (M); döptes den 23 Jul 1769 i Lemmeströ församling, Svedala (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 7. PERSDOTTER, ESTRED föddes den 7 Feb 1772 i Lemmeströ församling, Svedala (M); döptes den 9 Feb 1772 i Lemmeströ församling, Svedala (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 8. PERSDOTTER, KIRSTINA föddes den 29 Dec 1774 i Lemmeströ församling, Svedala (M); döptes den 1 Jan 1775 i Lemmeströ församling, Svedala (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
3. ANDERSDOTTER, ANNA (1.INGAR1) föddes den 1 Feb 1732 i Lemmeströ församling, Svedala (M); döptes den 6 Feb 1732 i Lemmeströ församling, Svedala (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 4. ANDERSDOTTER, BENGTA (1.INGAR1) föddes den 28 Feb 1735 i Lemmeströ församling, Svedala (M); döptes den 2 Mar 1735 i Lemmeströ församling, Svedala (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 3
5. PERSSON, OLA (2.ELNA2, 1.INGAR1) föddes den 30 Jul 1766 i Lemmeströ församling, Svedala (M); döptes den 3 Aug 1766 i Lemmeströ församling, Svedala (M); dog den 6 Jun 1843 i Gärdslöv 9, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 11 Jun 1843 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). OLA gift JÖNSDOTTER, GERTRUD den 27 Feb 1791 i Grönby församling, Trelleborg (M). GERTRUD (dotter till KNUTSSON, JÖNS och WERNERSDOTTER, BENGTA) föddes den 23 Dec 1763 i Grönby 9, Grönby församling, Trelleborg (M); döptes den 25 Dec 1763 i Grönby församling, Trelleborg (M); dog den 20 Dec 1836 i Gärdslöv 9, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 26 Dec 1836 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 9. OLSSON, PER föddes den 25 Jul 1797 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 30 Jul 1797 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 10. OLSSON, JÖNS föddes den 26 Aug 1799 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 1 Sep 1799 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 18 Aug 1877 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Aug 1877 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 11. OLSSON, NILS föddes den 28 Sep 1801 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 28 Sep 1801 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 1 Apr 1865 i Gabelljung, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 9 Apr 1865 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 12. OLSSON, DAVID föddes den 20 Okt 1804 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 21 Okt 1804 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 11 Jan 1885 i Gärdslöv 10, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 17 Jan 1885 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
6. PERSSON, ANDERS (2.ELNA2, 1.INGAR1) föddes den 18 Jul 1769 i Lemmeströ församling, Svedala (M); döptes den 23 Jul 1769 i Lemmeströ församling, Svedala (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 7. PERSDOTTER, ESTRED (2.ELNA2, 1.INGAR1) föddes den 7 Feb 1772 i Lemmeströ församling, Svedala (M); döptes den 9 Feb 1772 i Lemmeströ församling, Svedala (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 8. PERSDOTTER, KIRSTINA (2.ELNA2, 1.INGAR1) föddes den 29 Dec 1774 i Lemmeströ församling, Svedala (M); döptes den 1 Jan 1775 i Lemmeströ församling, Svedala (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 4
9. OLSSON, PER (5.OLA3, 2.ELNA2, 1.INGAR1) föddes den 25 Jul 1797 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 30 Jul 1797 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 10. OLSSON, JÖNS (5.OLA3, 2.ELNA2, 1.INGAR1) föddes den 26 Aug 1799 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 1 Sep 1799 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 18 Aug 1877 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Aug 1877 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). JÖNS gift NILSDOTTER, MÄTTA den 28 Mar 1828 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M). MÄTTA (dotter till ENEVALDSSON, NILS och HANSDOTTER, HANNA) föddes den 2 Aug 1810 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Aug 1810 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1879 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 14 Apr 1879 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. JÖNSDOTTER, BENGTA föddes den 5 Okt 1829 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Okt 1829 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 10 Dec 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 18 Dec 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 14. JÖNSDOTTER, ANNA föddes den 8 Apr 1832 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Apr 1832 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 11 Aug 1915 i Fjärdingslöv 9, Gylle församling, Trelleborg (M); begravdes den 16 Aug 1915 i Gylle kyrkogård, Trelleborg (M).
- 15. JÖNSSON, LARS föddes den 26 Sep 1834 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 27 Sep 1834 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 8 Feb 1913 i Kirsebergsstaden 146, Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 15 Feb 1913 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).
- 16. JÖNSDOTTER, HANNA föddes den 31 Dec 1837 i Örsjö 28, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 2 Jan 1838 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 11 Jan 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 17. JÖNSSON, NILS föddes den 15 Mar 1841 i Ekeberg, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 20 Mar 1841 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 3 Jan 1871 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jan 1871 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 18. JÖNSDOTTER, KARNA föddes den 30 Jan 1844 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 30 Jan 1844 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 30 Jan 1844 i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 4 Feb 1844 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 19. JÖNSDOTTER, ELNA föddes den 3 Okt 1846 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 7 Okt 1846 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1865 i Södra Åby 6, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes i Plats okänd.
- 20. JÖNSSON, ANDERS föddes den 3 Jan 1851 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 12 Jan 1851 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
11. OLSSON, NILS (5.OLA3, 2.ELNA2, 1.INGAR1) föddes den 28 Sep 1801 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 28 Sep 1801 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 1 Apr 1865 i Gabelljung, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 9 Apr 1865 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). 12. OLSSON, DAVID (5.OLA3, 2.ELNA2, 1.INGAR1) föddes den 20 Okt 1804 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 21 Okt 1804 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 11 Jan 1885 i Gärdslöv 10, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 17 Jan 1885 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).