JÖNSDOTTER, ELSA
1730 - Okänt (~ 67 år)1. JÖNSDOTTER, ELSA föddes den 27 Aug 1730 i Hasslehus, Lemmeströ församling, Svedala (M); döptes den 30 Aug 1730 i Lemmeströ församling, Svedala (M); och dog i Råckahus, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 18 Apr 1798 i Genarps församling, Lund (M). ELSA gift JEPPSSON, GRÄS den 5 Jun 1754 i Genarps församling, Lund (M). GRÄS (son till OLSSON, JEPPA och ERIKSDOTTER, MÄTTA) föddes ber 1730 i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 11 Jul 1786 i Råckahus, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 16 Jul 1786 i Genarps södra kyrkogård, Lund (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. GRÄSSON, ERIK föddes den 20 Feb 1755 i Stora Perstorp, Genarps församling, Lund (M); döptes den 23 Feb 1755 i Genarps församling, Lund (M); och dog i Stora Perstorp, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 31 Mar 1755 i Genarps södra kyrkogård, Lund (M).
- 3. GRÄSDOTTER, MÄTTA föddes den 14 Mar 1756 i Rockarpshus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 22 Mar 1756 i Genarps församling, Lund (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 4. GRÄSSON, NILS föddes den 2 Feb 1759 i Rockarpshus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 2 Feb 1759 i Genarps församling, Lund (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 5. GRÄSSON, JEPPA föddes Okänt i Rockarpshus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 26 Apr 1761 i Genarps församling, Lund (M); dog den 22 Apr 1810 i Sandåkra 2, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 6 Maj 1810 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 6. GRÄSDOTTER, KARNA föddes den 21 Sep 1765 i Rockarpshus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 29 Sep 1765 i Genarps församling, Lund (M); dog den 3 Mar 1825 i Trelleborg 148, Trelleborgs landsförsamling, Trelleborg (M); begravdes den 11 Mar 1825 i Plats okänd.
- 7. GRÄSDOTTER, KIRSTI föddes Okänt i Rockarpshus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 4 Jun 1769 i Genarps församling, Lund (M); dog den 13 Mar 1844 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 25 Mar 1844 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 2
2. GRÄSSON, ERIK (1.ELSA1) föddes den 20 Feb 1755 i Stora Perstorp, Genarps församling, Lund (M); döptes den 23 Feb 1755 i Genarps församling, Lund (M); och dog i Stora Perstorp, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 31 Mar 1755 i Genarps södra kyrkogård, Lund (M). 3. GRÄSDOTTER, MÄTTA (1.ELSA1) föddes den 14 Mar 1756 i Rockarpshus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 22 Mar 1756 i Genarps församling, Lund (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 4. GRÄSSON, NILS (1.ELSA1) föddes den 2 Feb 1759 i Rockarpshus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 2 Feb 1759 i Genarps församling, Lund (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 5. GRÄSSON, JEPPA (1.ELSA1) föddes Okänt i Rockarpshus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 26 Apr 1761 i Genarps församling, Lund (M); dog den 22 Apr 1810 i Sandåkra 2, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 6 Maj 1810 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 6. GRÄSDOTTER, KARNA (1.ELSA1) föddes den 21 Sep 1765 i Rockarpshus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 29 Sep 1765 i Genarps församling, Lund (M); dog den 3 Mar 1825 i Trelleborg 148, Trelleborgs landsförsamling, Trelleborg (M); begravdes den 11 Mar 1825 i Plats okänd. 7. GRÄSDOTTER, KIRSTI (1.ELSA1) föddes Okänt i Rockarpshus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 4 Jun 1769 i Genarps församling, Lund (M); dog den 13 Mar 1844 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 25 Mar 1844 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). KIRSTI gift INGEMANSSON ISGREN, NILS den 3 Jan 1794 i Skurups församling, Skurup (M). NILS (son till OLSSON ISGREN, INGEMAN och ANDERSDOTTER, ELNA) föddes den 26 Nov 1769 i Stora Isie, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes den 26 Nov 1769 i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); dog den 19 Maj 1835 i Skönabäcks gård, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 24 Maj 1835 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. NILSSON ISGREN, ANDERS föddes den 3 Feb 1794 i Sandåkra 2, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 6 Feb 1794 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 24 Maj 1879 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 2 Jun 1879 i Plats okänd .
- 9. NILSSON, OLA föddes den 29 Dec 1795 i London, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Jan 1796 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Jan 1796 i London, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 7 Feb 1796 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 10. NILSSON ISGREN, OLA föddes den 29 Jul 1797 i London, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 30 Jul 1797 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Nov 1843 i Kläggeröd, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Nov 1843 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 11. NILSDOTTER, ELSE föddes den 4 Feb 1801 i London, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 6 Feb 1801 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 1 Dec 1879 i Södra Stenberget, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 14 Dec 1879 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 12. NILSSON ISGREN, JÖNS föddes den 16 Okt 1803 i London, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 16 Okt 1803 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Sep 1854 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 24 Sep 1854 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 13. NILSDOTTER, ELNA föddes den 28 Mar 1806 i London, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 30 Mar 1806 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Jun 1814 i London, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 24 Jun 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 14. NILSDOTTER, KARNA föddes den 28 Mar 1806 i London, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 30 Mar 1806 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Apr 1806 i London, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 4 Maj 1806 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 15. NILSSON ISGREN, NILS föddes den 4 Sep 1809 i London, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Sep 1809 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Maj 1875 i Tegelladan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 23 Maj 1875 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 16. NILSDOTTER, KARNA föddes den 7 Jan 1814 i London, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 9 Jan 1814 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Feb 1846 i Tegelladan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 1 Mar 1846 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 3
8. NILSSON ISGREN, ANDERS (7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 3 Feb 1794 i Sandåkra 2, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 6 Feb 1794 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 24 Maj 1879 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 2 Jun 1879 i Plats okänd . ANDERS gift ANDERSDOTTER, INGAR den 11 Jun 1813 i Slimminge församling, Skurup (M). INGAR föddes den 14 Jun 1788 i Ramhult, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Jun 1788 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Apr 1864 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 24 Apr 1864 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 17. ANDERSDOTTER GIFT APPELQVIST, KARNA föddes den 20 Feb 1813 i Ramhult, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 21 Feb 1813 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Apr 1899 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes den 26 Apr 1899 i Plats okänd .
- 18. ANDERSSON ISGREN, NILS föddes den 16 Aug 1815 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 17 Aug 1815 i Genarps församling, Lund (M); dog den 7 Jun 1895 i Stora Klövstenshus, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 14 Jun 1895 i Plats okänd .
- 19. ANDERSSON, PETER föddes den 21 Dec 1816 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 22 Dec 1816 i Genarps församling, Lund (M); dog den 14 Dec 1844 i Hästskobäck, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 21 Dec 1844 i Plats okänd .
- 20. ANDERSSON ISGREN, OLA föddes den 1 Mar 1818 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 5 Mar 1818 i Genarps församling, Lund (M); dog den 9 Aug 1902 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 17 Aug 1902 i Häckeberga kyrkogård, Lund (M).
- 21. ANDERSSON, ANDREAS föddes den 8 Feb 1820 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 9 Feb 1820 i Genarps församling, Lund (M); dog den 9 Nov 1900 i Spörrstorp, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 18 Nov 1900 i Plats okänd .
- 22. ANDERSDOTTER, ELNA föddes den 5 Jun 1822 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 7 Jun 1822 i Genarps församling, Lund (M); dog den 12 Jul 1899 i Svarvaretorpshus, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 16 Jul 1899 i Plats okänd .
- 23. ANDERSDOTTER, INGAR föddes den 24 Nov 1825 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 25 Nov 1825 i Genarps församling, Lund (M); dog den 30 Jul 1827 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 15 Aug 1827 i Plats okänd .
- 24. ANDERSSON ISGREN, JOHANNES föddes den 8 Jan 1829 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 9 Jan 1829 i Genarps församling, Lund (M); dog den 22 Feb 1851 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 2 Mar 1851 i Plats okänd .
9. NILSSON, OLA (7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 29 Dec 1795 i London, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Jan 1796 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Jan 1796 i London, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 7 Feb 1796 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 10. NILSSON ISGREN, OLA (7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 29 Jul 1797 i London, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 30 Jul 1797 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Nov 1843 i Kläggeröd, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Nov 1843 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). OLA gift PERSDOTTER, TÖRE den 20 Nov 1818 i Slimminge församling, Skurup (M). TÖRE (dotter till CHRISTENSSON, PER och LARSDOTTER, BOEL) föddes den 26 Jul 1795 i Saritslöv 4, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 2 Aug 1795 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 5 Maj 1852 i Tegelvångshuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Maj 1852 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 25. OLSDOTTER ISGREN, ELNA föddes den 15 Jun 1820 i Tegelladan, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Jun 1820 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Jul 1891 i Allarp 3, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 12 Jul 1891 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 26. OLSDOTTER, KERSTI föddes den 11 Jun 1822 i Tegelladan, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 13 Jun 1822 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 6 Maj 1830 i Slimminge 1, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 16 Maj 1830 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 27. OLSSON, PETTER föddes den 10 Dec 1824 i Skramlan, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 12 Dec 1824 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 10 Apr 1825 i Skramlan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Apr 1825 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 28. OLSSON ISGREN, PETER föddes den 10 Jul 1826 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Jul 1826 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Mar 1896 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 20 Mar 1896 i Plats okänd .
11. NILSDOTTER, ELSE (7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 4 Feb 1801 i London, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 6 Feb 1801 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 1 Dec 1879 i Södra Stenberget, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 14 Dec 1879 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 12. NILSSON ISGREN, JÖNS (7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 16 Okt 1803 i London, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 16 Okt 1803 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Sep 1854 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 24 Sep 1854 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). JÖNS gift TUVESDOTTER, KJERSTENA den 6 Okt 1826 i Slimminge kyrka, Slimminge församling, Skurup (M). KJERSTENA (dotter till ANDERSSON, TUVE och ERLANDSDOTTER, BOEL) föddes den 6 Maj 1804 i Vannarp, Blentarps församling, Sjöbo (M); döptes den 10 Maj 1804 i Blentarps församling, Sjöbo (M); dog den 7 Apr 1880 i Fattighuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 11 Apr 1880 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 29. JÖNSDOTTER, ELNA föddes den 25 Feb 1827 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Feb 1827 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Jan 1834 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 2 Feb 1834 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 30. JÖNSSON, ANDERS föddes den 7 Dec 1828 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Dec 1828 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 18 Feb 1829 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 22 Feb 1829 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 31. JÖNSSON ISGREN, ANDERS föddes den 24 Maj 1830 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Maj 1830 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1909 i Tooele, Utah, USA; begravdes i Tooele City cemetery, Utah, USA.
- 32. JÖNSSON ISGREN, NILS föddes den 22 Aug 1832 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Aug 1832 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Nov 1916 i Slimminge 10, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 10 Nov 1916 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 33. JÖNSDOTTER, ELNA föddes den 13 Dec 1834 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Dec 1834 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 34. JÖNSDOTTER, JOHANNA föddes den 24 Dec 1836 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1836 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Mar 1853 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes i Plats okänd.
- 35. JÖNSDOTTER, Elna Botilla föddes den 4 Feb 1839 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 6 Feb 1839 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 8 Mar 1839 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Mar 1839 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 36. JÖNSDOTTER GIFT EK, MARIA föddes den 22 Dec 1839 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Dec 1839 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Jan 1922 i Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 5 Feb 1922 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M).
- 37. JÖNSDOTTER ISGREN, KJERSTI föddes den 10 Sep 1842 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Sep 1842 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 12 Dec 1907 i Wy, Unita, Osmond, Virginia, USA; begravdes i Wy, Lincoln, Afton, Wyoming, USA.
- 38. JÖNSSON ISGREN, JOHAN föddes den 15 Sep 1844 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Sep 1844 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Nov 1892 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); begravdes den 29 Nov 1892 i Plats okänd .
13. NILSDOTTER, ELNA (7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 28 Mar 1806 i London, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 30 Mar 1806 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Jun 1814 i London, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 24 Jun 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 14. NILSDOTTER, KARNA (7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 28 Mar 1806 i London, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 30 Mar 1806 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Apr 1806 i London, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 4 Maj 1806 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 15. NILSSON ISGREN, NILS (7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 4 Sep 1809 i London, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Sep 1809 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Maj 1875 i Tegelladan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 23 Maj 1875 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 16. NILSDOTTER, KARNA (7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 7 Jan 1814 i London, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 9 Jan 1814 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Feb 1846 i Tegelladan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 1 Mar 1846 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
17. ANDERSDOTTER GIFT APPELQVIST, KARNA (8.ANDERS3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 20 Feb 1813 i Ramhult, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 21 Feb 1813 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Apr 1899 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes den 26 Apr 1899 i Plats okänd . 18. ANDERSSON ISGREN, NILS (8.ANDERS3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 16 Aug 1815 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 17 Aug 1815 i Genarps församling, Lund (M); dog den 7 Jun 1895 i Stora Klövstenshus, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 14 Jun 1895 i Plats okänd . NILS gift NILSDOTTER, KJERSTINA den 12 Jun 1840 i Genarps församling, Lund (M). KJERSTINA föddes den 14 Jan 1819 i Lilla Sverge, Genarps församling, Lund (M); döptes den 15 Jan 1819 i Genarps församling, Lund (M); dog den 10 Maj 1871 i Klövstenshus, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 18 Maj 1871 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 39. NILSDOTTER ISGREN GIFT SVENSSON, INGRI föddes den 21 Apr 1841 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 25 Apr 1841 i Genarps församling, Lund (M); dog den 26 Aug 1932 i Gödelöv 4, Gödelövs församling, Lund (M); begravdes den 4 Sep 1932 i Gödelövs kyrkogård, Lund (M).
19. ANDERSSON, PETER (8.ANDERS3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 21 Dec 1816 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 22 Dec 1816 i Genarps församling, Lund (M); dog den 14 Dec 1844 i Hästskobäck, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 21 Dec 1844 i Plats okänd . 20. ANDERSSON ISGREN, OLA (8.ANDERS3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 1 Mar 1818 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 5 Mar 1818 i Genarps församling, Lund (M); dog den 9 Aug 1902 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 17 Aug 1902 i Häckeberga kyrkogård, Lund (M). 21. ANDERSSON, ANDREAS (8.ANDERS3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 8 Feb 1820 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 9 Feb 1820 i Genarps församling, Lund (M); dog den 9 Nov 1900 i Spörrstorp, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 18 Nov 1900 i Plats okänd . 22. ANDERSDOTTER, ELNA (8.ANDERS3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 5 Jun 1822 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 7 Jun 1822 i Genarps församling, Lund (M); dog den 12 Jul 1899 i Svarvaretorpshus, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 16 Jul 1899 i Plats okänd . 23. ANDERSDOTTER, INGAR (8.ANDERS3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 24 Nov 1825 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 25 Nov 1825 i Genarps församling, Lund (M); dog den 30 Jul 1827 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 15 Aug 1827 i Plats okänd . 24. ANDERSSON ISGREN, JOHANNES (8.ANDERS3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 8 Jan 1829 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); döptes den 9 Jan 1829 i Genarps församling, Lund (M); dog den 22 Feb 1851 i Lilla Skoghus, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 2 Mar 1851 i Plats okänd . 25. OLSDOTTER ISGREN, ELNA (10.OLA3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 15 Jun 1820 i Tegelladan, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Jun 1820 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Jul 1891 i Allarp 3, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 12 Jul 1891 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). 26. OLSDOTTER, KERSTI (10.OLA3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 11 Jun 1822 i Tegelladan, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 13 Jun 1822 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 6 Maj 1830 i Slimminge 1, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 16 Maj 1830 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 27. OLSSON, PETTER (10.OLA3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 10 Dec 1824 i Skramlan, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 12 Dec 1824 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 10 Apr 1825 i Skramlan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Apr 1825 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 28. OLSSON ISGREN, PETER (10.OLA3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 10 Jul 1826 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Jul 1826 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Mar 1896 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 20 Mar 1896 i Plats okänd . PETER gift NILSDOTTER, MÄTTA den 14 Nov 1852 i Slimminge församling, Skurup (M). MÄTTA (dotter till PERSSON, NILS och MÅRTENSDOTTER, BENGTA) föddes den 8 Okt 1821 i Snårestad 21, Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 8 Okt 1821 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 5 Feb 1884 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 40. PETERSDOTTER ISGREN GIFT NILSSON, Johanna Maria föddes den 24 Jun 1853 i Slimminge 33, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Jun 1853 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 8 Aug 1913 i Dörröd 6, Veberöds församling, Lund (M); begravdes den 14 Aug 1913 i Veberöds kyrkogård, Lund (M).
- 41. PETERSDOTTER ISGREN GIFT NILSSON, INGRID Ulrika föddes den 31 Mar 1856 i Slimminge 29, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 6 Apr 1856 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 8 Maj 1924 i Sjöbo, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 18 Maj 1924 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 42. PETERSSON ISGREN, Nils Olof föddes den 25 Mar 1859 i Slimminge 29, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Mar 1859 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 20 Apr 1920 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 27 Apr 1920 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 43. PETERSSON ISGREN VALLGREN, Johannes Edvard föddes den 29 Maj 1863 i Slimminge 29, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 31 Maj 1863 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 10 Jul 1928 i Östra Torp 6, Östra Torps församling, Trelleborg (M); begravdes den 15 Jul 1928 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
29. JÖNSDOTTER, ELNA (12.JÖNS3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 25 Feb 1827 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Feb 1827 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Jan 1834 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 2 Feb 1834 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 30. JÖNSSON, ANDERS (12.JÖNS3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 7 Dec 1828 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Dec 1828 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 18 Feb 1829 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 22 Feb 1829 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 31. JÖNSSON ISGREN, ANDERS (12.JÖNS3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 24 Maj 1830 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Maj 1830 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1909 i Tooele, Utah, USA; begravdes i Tooele City cemetery, Utah, USA. 32. JÖNSSON ISGREN, NILS (12.JÖNS3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 22 Aug 1832 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Aug 1832 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Nov 1916 i Slimminge 10, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 10 Nov 1916 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 33. JÖNSDOTTER, ELNA (12.JÖNS3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 13 Dec 1834 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Dec 1834 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 34. JÖNSDOTTER, JOHANNA (12.JÖNS3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 24 Dec 1836 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1836 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Mar 1853 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes i Plats okänd. 35. JÖNSDOTTER, Elna Botilla (12.JÖNS3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 4 Feb 1839 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 6 Feb 1839 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 8 Mar 1839 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Mar 1839 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 36. JÖNSDOTTER GIFT EK, MARIA (12.JÖNS3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 22 Dec 1839 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Dec 1839 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Jan 1922 i Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 5 Feb 1922 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M). 37. JÖNSDOTTER ISGREN, KJERSTI (12.JÖNS3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 10 Sep 1842 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Sep 1842 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 12 Dec 1907 i Wy, Unita, Osmond, Virginia, USA; begravdes i Wy, Lincoln, Afton, Wyoming, USA. 38. JÖNSSON ISGREN, JOHAN (12.JÖNS3, 7.KIRSTI2, 1.ELSA1) föddes den 15 Sep 1844 i Fördärvet, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Sep 1844 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Nov 1892 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); begravdes den 29 Nov 1892 i Plats okänd . JOHAN gift PERSDOTTER GIFT ISGREN, MÄTTA den 27 Mar 1874 i Skurups församling, Skurup (M). MÄTTA (dotter till LARSSON, PER och ANDERSDOTTER, ANNA) föddes den 16 Aug 1839 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 17 Aug 1839 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 14 Dec 1926 i Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 19 Dec 1926 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 44. JOHANSSON ISGREN, OLOF föddes den 19 Dec 1874 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1874 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 6 Feb 1924 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 17 Feb 1924 i Plats okänd .
- 45. JOHANSSON ISGREN, Jöns Fredrik föddes den 21 Nov 1876 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 3 Dec 1876 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 6 Dec 1876 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 10 Dec 1876 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).