LASSON, ARVID
1800 - 1843 (43 år)1. LASSON, ARVID föddes den 3 Feb 1800 i Södra Mellby, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 3 Feb 1800 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 17 Apr 1843 i Kapellet, Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); begravdes den 25 Apr 1843 i Plats okänd . ARVID gift MÅRTENSDOTTER, BOLLA Okänt i Plats okänd . BOLLA (dotter till ANDERSSON, MÅRTEN och TORKELSDOTTER, INGAR) föddes den 1 Okt 1801 i Sankt Olof, Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); döptes den 4 Okt 1801 i Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); dog den 2 Apr 1866 i Kapellet, Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); begravdes den 8 Apr 1866 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. ARVIDSDOTTER, ELNA föddes den 17 Jul 1826 i Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); döptes den 23 Jul 1826 i Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); dog den 12 Feb 1887 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 18 Feb 1887 i Södra Mellby gamla kyrkogård, Simrishamn (L).
Generation: 2
2. ARVIDSDOTTER, ELNA (1.ARVID1) föddes den 17 Jul 1826 i Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); döptes den 23 Jul 1826 i Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); dog den 12 Feb 1887 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 18 Feb 1887 i Södra Mellby gamla kyrkogård, Simrishamn (L). ELNA gift SVENSSON, ERLAND den 7 Sep 1849 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L). ERLAND (son till JÖNSSON, SVEN och ARVIDSDOTTER, GUNILLA) föddes den 19 Sep 1816 i Östra Stenshult, Maglehems församling, Kristianstad (L); döptes den 20 Sep 1816 i Maglehems församling, Kristianstad (L); dog den 15 Aug 1873 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 20 Aug 1873 i Södra Mellby gamla kyrkogård, Simrishamn (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. ERLANDSDOTTER, MARIA föddes den 30 Sep 1849 i Svinaberga 6, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 7 Okt 1849 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 26 Jan 1850 i Svinaberga 6, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 3 Feb 1850 i Södra Mellby gamla kyrkogård, Simrishamn (L).
- 4. ERLANDSDOTTER GIFT JÖNSSON, MARIA föddes den 31 Dec 1850 i Svinaberga 6, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 5 Jan 1851 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 28 Jun 1915 i Vanstadtorp 1, Vanstads församling, Sjöbo (M); begravdes den 3 Jul 1915 i Plats okänd.
- 5. ERLANDSDOTTER GIFT BENGTSSON, ELSE föddes den 4 Mar 1853 i Hjälmaröd 4, Vitaby församling, Simrishamn (L); döptes den 9 Mar 1853 i Vitaby församling, Simrishamn (L); dog den 7 Aug 1897 i Bröndbyösters församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes den 11 Aug 1897 i Bröndbyösters kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark.
- 6. ERLANDSDOTTER, ELNA föddes den 6 Jul 1855 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 15 Jul 1855 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 7. ERLANDSSON, SVEN föddes den 11 Okt 1857 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 18 Okt 1857 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 8. ERLANDSSON, ARVID föddes den 9 Jan 1860 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 15 Jan 1860 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 9. ERLANDSSON, NILS föddes den 9 Jun 1862 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 15 Jun 1862 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 10. ERLANDSDOTTER, BOTILDA föddes den 12 Apr 1864 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 24 Apr 1864 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 11. ERLANDSSON LIND, JÖNS föddes den 22 Feb 1867 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 1 Mar 1867 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 25 Mar 1942 i Södra Mellby 3, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes i Södra Mellby kyrkogård vid kyrkan, Simrishamn (L).
- 12. ERLANDSDOTTER, JOHANNA föddes den 1 Aug 1869 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 15 Aug 1869 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 3
3. ERLANDSDOTTER, MARIA (2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 30 Sep 1849 i Svinaberga 6, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 7 Okt 1849 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 26 Jan 1850 i Svinaberga 6, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 3 Feb 1850 i Södra Mellby gamla kyrkogård, Simrishamn (L). 4. ERLANDSDOTTER GIFT JÖNSSON, MARIA (2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 31 Dec 1850 i Svinaberga 6, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 5 Jan 1851 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 28 Jun 1915 i Vanstadtorp 1, Vanstads församling, Sjöbo (M); begravdes den 3 Jul 1915 i Plats okänd. 5. ERLANDSDOTTER GIFT BENGTSSON, ELSE (2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 4 Mar 1853 i Hjälmaröd 4, Vitaby församling, Simrishamn (L); döptes den 9 Mar 1853 i Vitaby församling, Simrishamn (L); dog den 7 Aug 1897 i Bröndbyösters församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes den 11 Aug 1897 i Bröndbyösters kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark. ELSE gift BENGTSSON, SVEN den 2 Jun 1873 i Allerslevs kyrka, Allerslevs församling, Lejre, Själland, Danmark. SVEN (son till JÖNSSON, BENGT och JÖNSDOTTER, ELNA) föddes den 1 Jan 1845 i Gärarp 11, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Jan 1845 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 12 Mar 1921 i Roskilde domkyrkoförsamling, Roskilde, Själland, Danmark; begravdes den 18 Mar 1921 i Ny kyrkogård, Roskilde, Själland, Danmark . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. BENGTSON, ELLEN Marie föddes den 2 Jun 1873 i Allerslevs församling, Lejre, Själland, Danmark; döptes den 6 Jul 1873 i Allerslevs kyrka, Allerslevs församling, Lejre, Själland, Danmark; dog den 9 Feb 1914 i Roskilde domkyrkoförsamling, Roskilde, Själland, Danmark; begravdes den 13 Feb 1914 i Ny kyrkogård, Roskilde, Själland, Danmark .
- 14. BENGTSON, Elise Josefine Jensine föddes den 14 Maj 1876 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 6 Aug 1876 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 27 Dec 1900 i Plats okänd ; begravdes den 2 Feb 1901 i Plats okänd.
- 15. BENGTSON GIFT ÖSTERBERG, Anna Dorthea Sophie föddes den 24 Apr 1878 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 14 Jul 1878 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 15 Nov 1948 i Virums församling, Lyngby-Taarbäk, Själland, Danmark ; begravdes den 20 Nov 1948 i Sorgenfri kyrkogård, Sorgenfri församling, Lyngby-Taarbäk, Själland, Danmark .
- 16. BENGTSON, Frits Edvard Erland föddes den 2 Feb 1882 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 29 Maj 1882 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 1 Mar 1964 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd.
- 17. BENGTSON, Christian Frederik Valdemar föddes den 10 Jan 1886 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 16 Maj 1886 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 18 Jan 1969 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd.
- 18. BENGTSON, Thyra Astrid Emma föddes den 11 Aug 1887 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 2 Okt 1887 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 25 Mar 1897 i Bröndbyösters församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes den 2 Apr 1897 i Bröndbyösters kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark.
- 19. BENGTSON, THORVALD Aksel Edmund föddes den 8 Maj 1896 i Bröndbyösters församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 13 Sep 1896 i Bröndbyösters kyrka, Bröndbyösters församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog den 20 Apr 1964 i Kildebrönde församling, Roskilde, Själland, Danmark ; begravdes den 27 Apr 1964 i Roskilde krematorium, Roskilde, Själland, Danmark .
6. ERLANDSDOTTER, ELNA (2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 6 Jul 1855 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 15 Jul 1855 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 7. ERLANDSSON, SVEN (2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 11 Okt 1857 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 18 Okt 1857 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 8. ERLANDSSON, ARVID (2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 9 Jan 1860 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 15 Jan 1860 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 9. ERLANDSSON, NILS (2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 9 Jun 1862 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 15 Jun 1862 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 10. ERLANDSDOTTER, BOTILDA (2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 12 Apr 1864 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 24 Apr 1864 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 11. ERLANDSSON LIND, JÖNS (2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 22 Feb 1867 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 1 Mar 1867 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 25 Mar 1942 i Södra Mellby 3, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes i Södra Mellby kyrkogård vid kyrkan, Simrishamn (L). JÖNS gift ANDERSDOTTER GIFT LIND, ELNA den 24 Nov 1888 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L). ELNA (dotter till OKÄNT, Okänt och NILSDOTTER NILSSON, HANNA) föddes den 9 Jun 1867 i Bästekille 18, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 16 Jun 1867 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 12 Dec 1929 i Bästekille 7, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 20 Dec 1929 i Södra Mellby kyrkogård vid kyrkan, Simrishamn (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 20. JÖNSDOTTER LIND GIFT BJÖRKMAN, IDA föddes den 8 Okt 1887 i Bästekille 18, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 27 Okt 1887 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 19 Maj 1955 i Bästekille 7:10, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes i Södra Mellby kyrkogård vid kyrkan, Simrishamn (L).
- 21. JÖNSSON LIND, Ernst Gottfrid föddes den 24 Aug 1889 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 8 Sep 1889 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 30 Dec 1964 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 10 Jan 1965 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 22. JÖNSSON LIND, Edvin Leonard föddes den 26 Jul 1891 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 14 Aug 1891 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 21 Okt 1968 i Finja 6:18, Finja församling, Hässleholm (L); begravdes i Plats okänd.
- 23. JÖNSSON LIND, Edvald Emanuel föddes den 29 Jun 1895 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 4 Aug 1895 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 14 Jan 1967 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 27 Jan 1967 i Södra Mellby kyrkogård vid kyrkan, Simrishamn (L).
- 24. JÖNSDOTTER LIND, Elvira Maria föddes den 12 Dec 1898 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 31 Dec 1898 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 22 Aug 1900 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 27 Aug 1900 i Plats okänd .
- 25. LINDH, EDMUND Valdemar föddes den 2 Jun 1901 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 21 Jul 1901 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 9 Nov 1980 i Kivik, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes i Södra Mellby nya kyrkogård, Simrishamn (L).
- 26. LIND, Emil Ernfrid föddes den 16 Jan 1903 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 8 Mar 1903 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 25 Aug 1981 i Sankt Olof, Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); begravdes den 13 Sep 1981 i Sankt Olofs västra kyrkogård, Simrishamn (L).
- 27. LIND GIFT LINDSTRÖM, ELVIRA Maria Josefina föddes den 2 Okt 1904 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 15 Okt 1904 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 28 Nov 1983 i Simrishamn, Simrishamns församling, Simrishamn (L); begravdes den 9 Dec 1983 i Simris nya kyrkogård, Simrishamn (L).
- 28. LINDH, Erik Alvar föddes den 28 Jan 1907 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 16 Feb 1907 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 11 Feb 1986 i Hörby, Hörby församling, Hörby (M); begravdes den 1 Apr 1986 i Hörby kyrkogård, Hörby (M).
- 29. LIND, Edvard Eugen föddes den 23 Sep 1908 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 1 Nov 1908 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 28 Dec 1914 i Bästekille 7, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 5 Jan 1915 i Plats okänd .
12. ERLANDSDOTTER, JOHANNA (2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 1 Aug 1869 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 15 Aug 1869 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 4
13. BENGTSON, ELLEN Marie (5.ELSE3, 2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 2 Jun 1873 i Allerslevs församling, Lejre, Själland, Danmark; döptes den 6 Jul 1873 i Allerslevs kyrka, Allerslevs församling, Lejre, Själland, Danmark; dog den 9 Feb 1914 i Roskilde domkyrkoförsamling, Roskilde, Själland, Danmark; begravdes den 13 Feb 1914 i Ny kyrkogård, Roskilde, Själland, Danmark . ELLEN gift CHRISTENSEN, Frederik Ferdinand Okänt i Plats okänd . Frederik föddes den 13 Jan 1867 i Ny Hagested, Hagesteds församling, Holbäck, Själland, Danmark ; döptes den 17 Mar 1867 i Hagesteds kyrka, Hagesteds församling, Holbäck, Själland, Danmark; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 30. CHRISTENSEN, Henry Erhard föddes den 6 Mar 1897 i Roskilde domkyrkoförsamling, Roskilde, Själland, Danmark; döptes den 2 Maj 1897 i Roskilde domkyrka, Roskilde domkyrkoförsamling, Roskilde, Själland, Danmark ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 31. CHRISTENSEN, Erik Axel föddes den 16 Okt 1904 i Roskilde domkyrkoförsamling, Roskilde, Själland, Danmark; döptes den 2 Nov 1904 i Roskilde domkyrka, Roskilde domkyrkoförsamling, Roskilde, Själland, Danmark ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
14. BENGTSON, Elise Josefine Jensine (5.ELSE3, 2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 14 Maj 1876 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 6 Aug 1876 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 27 Dec 1900 i Plats okänd ; begravdes den 2 Feb 1901 i Plats okänd. Elise gift BRUUN, Gustav Jacob Anders Okänt i Plats okänd . Gustav föddes den 2 Feb 1874 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
15. BENGTSON GIFT ÖSTERBERG, Anna Dorthea Sophie (5.ELSE3, 2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 24 Apr 1878 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 14 Jul 1878 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 15 Nov 1948 i Virums församling, Lyngby-Taarbäk, Själland, Danmark ; begravdes den 20 Nov 1948 i Sorgenfri kyrkogård, Sorgenfri församling, Lyngby-Taarbäk, Själland, Danmark . Anna gift ÖSTERBERG, Axel Fredrik Ludvig Justinus Okänt i Plats okänd . Axel föddes den 15 Maj 1873 i Sankt Pauls församling, Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes den 22 Jun 1873 i Sankt Pauls kyrka, Sankt Pauls församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog den 12 Sep 1937 i Kongens Lyngby församling, Lyngby-Taarbäk, Själland, Danmark; begravdes den 18 Sep 1937 i Sorgenfri kyrkogård, Sorgenfri församling, Lyngby-Taarbäk, Själland, Danmark . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 32. ÖSTERBERG, HELGE Ejner Willemoes föddes den 8 Apr 1905 i Korsör, Sankt Povls församling, Korsör, Själland, Danmark; döptes den 16 Jul 1905 i Sankt Povls kyrka, Sankt Povls församling, Korsör, Själland, Danmark ; dog den 8 Apr 1982 i Virums församling, Lyngby-Taarbäk, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd .
- 33. ÖSTERBERG, Willy Svend August föddes den 8 Jun 1900 i Korsör, Sankt Povls församling, Korsör, Själland, Danmark; döptes den 12 Aug 1900 i Sankt Povls kyrka, Sankt Povls församling, Korsör, Själland, Danmark ; dog den 9 Nov 1968 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd .
- 34. ÖSTERBERG, Nancy Clara Olga föddes den 15 Dec 1901 i Korsör, Sankt Povls församling, Korsör, Själland, Danmark; döptes den 4 Maj 1902 i Sankt Povls kyrka, Sankt Povls församling, Korsör, Själland, Danmark ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 35. ÖSTERBERG, Alice Helga Lydia föddes den 15 Dec 1901 i Korsör, Sankt Povls församling, Korsör, Själland, Danmark; döptes den 4 Maj 1902 i Sankt Povls kyrka, Sankt Povls församling, Korsör, Själland, Danmark ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
16. BENGTSON, Frits Edvard Erland (5.ELSE3, 2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 2 Feb 1882 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 29 Maj 1882 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 1 Mar 1964 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd. 17. BENGTSON, Christian Frederik Valdemar (5.ELSE3, 2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 10 Jan 1886 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 16 Maj 1886 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 18 Jan 1969 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd. Christian gift NIELSEN GIFT BENGTSON, Anna Jensine Okänt i Plats okänd . Anna föddes den 27 Aug 1893 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 30 Sep 1969 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 36. BENGTSON, Svend Aage Christian föddes den 22 Dec 1915 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 5 Aug 1994 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes den 10 Aug 1994 i Köpenhamns Västra kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark .
- 37. BENGTSON, Alex Erik Frederik föddes den 12 Feb 1917 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 38. BENGTSON GIFT JENSEN, Rosa Grethe Vivi föddes den 21 Feb 1918 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 29 Jul 1959 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd .
- 39. BENGTSON, ERNST Robert Valdemar föddes den 23 Nov 1920 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 23 Dec 1967 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd .
18. BENGTSON, Thyra Astrid Emma (5.ELSE3, 2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 11 Aug 1887 i Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; döptes den 2 Okt 1887 i Kyrka Hvalsö kyrka, Kyrka Hvalsö församling, Lejre, Själland, Danmark ; dog den 25 Mar 1897 i Bröndbyösters församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes den 2 Apr 1897 i Bröndbyösters kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark. 19. BENGTSON, THORVALD Aksel Edmund (5.ELSE3, 2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 8 Maj 1896 i Bröndbyösters församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 13 Sep 1896 i Bröndbyösters kyrka, Bröndbyösters församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog den 20 Apr 1964 i Kildebrönde församling, Roskilde, Själland, Danmark ; begravdes den 27 Apr 1964 i Roskilde krematorium, Roskilde, Själland, Danmark . Familj/Make/Maka: TREFFNER, Ida Marie Vilhelmine. Ida föddes den 29 Dec 1894 i Frederiksbergs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes den 21 Apr 1895 i Emmauskirken, Frederiksberg, Själland, Danmark. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 40. BENGTSON, HARLEY Alex Edmund Svend föddes den 8 Maj 1916 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
THORVALD gift HÖJ GIFT BENGTSON, Helga Sophie Okänt i Plats okänd , och skildes i Plats okänd . Helga (dotter till JENSEN SÖRENSEN HÖJ, SÖREN och JENSEN GIFT HÖJ, MARTINE) föddes den 11 Jan 1902 i Mörke församling, Syddjurs, Jylland, Danmark; döptes den 13 Apr 1902 i Mörke kyrka, Mörke församling, Syddjurs, Jylland, Danmark; dog den 22 Apr 1971 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 41. BENGTSON GIFT SCHNOOR, KATE Grethe föddes den 10 Dec 1923 i Aldersro, Blågårdens församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 9 Okt 1937 i Brorsons kyrka, Blågårdens församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog den 27 Dec 2007 i Hendriksholm, Rödovre församling, Rödovre, Själland, Danmark ; begravdes den 9 Jan 2008 i Rödovre kyrkogård, Rödovre, Själland, Danmark.
THORVALD gift PEDERSEN GIFT BENGTSON, Inger Magrethe Okänt i Plats okänd . Inger föddes den 20 Maj 1903 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 18 Jul 1995 i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
20. JÖNSDOTTER LIND GIFT BJÖRKMAN, IDA (11.JÖNS3, 2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 8 Okt 1887 i Bästekille 18, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 27 Okt 1887 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 19 Maj 1955 i Bästekille 7:10, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes i Södra Mellby kyrkogård vid kyrkan, Simrishamn (L). IDA gift BJÖRKMAN, ERNST Julius den 8 Okt 1911 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L). ERNST föddes den 26 Aug 1887 i Brunnslöv 7, Östraby församling, Hörby (M); döptes den 26 Aug 1887 i Östraby församling, Hörby (M); dog den 23 Jun 1983 i Sankt Olofshemmet, Vitaby församling, Simrishamn (L); begravdes i Södra Mellby kyrkogård vid kyrkan, Simrishamn (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
21. JÖNSSON LIND, Ernst Gottfrid (11.JÖNS3, 2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 24 Aug 1889 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 8 Sep 1889 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 30 Dec 1964 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 10 Jan 1965 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M). Ernst gift DIDRIKSDOTTER LINDGREN GIFT LIND, Anna Maria Okänt i Plats okänd , och skildes den 24 Jan 1944 i Plats okänd . Anna föddes den 3 Dec 1886 i Brågarp 6, Brågarps församling, Staffanstorp (M); döptes den 25 Dec 1886 i Brågarps församling, Staffanstorp (M); dog den 10 Jul 1969 i Sofielunds församling, Malmö (M); begravdes den 17 Jul 1969 i Malmö Sankt Pauli södra kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
22. JÖNSSON LIND, Edvin Leonard (11.JÖNS3, 2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 26 Jul 1891 i Svinaberga 26, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 14 Aug 1891 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 21 Okt 1968 i Finja 6:18, Finja församling, Hässleholm (L); begravdes i Plats okänd. Edvin gift LARSSON GIFT LIND, Svea Ingeborg Okänt i Plats okänd . Svea föddes den 25 Mar 1903 i Lindby 1, Svenstorps församling, Skurup (M); döptes den 5 Apr 1903 i Svenstorps församling, Skurup (M); dog den 30 Apr 1978 i Finja församling, Hässleholm (L); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
23. JÖNSSON LIND, Edvald Emanuel (11.JÖNS3, 2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 29 Jun 1895 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 4 Aug 1895 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 14 Jan 1967 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 27 Jan 1967 i Södra Mellby kyrkogård vid kyrkan, Simrishamn (L). Edvald gift LARSSON GIFT LIND, OLGA Vilhelmina den 17 Maj 1919 i Hällefors församling, Hällefors (T). OLGA föddes den 17 Maj 1897 i Östra Gäddsjön, Hällefors församling, Hällefors (T); döptes den 17 Maj 1897 i Hällefors församling, Hällefors (T); dog den 26 Apr 1923 i Bästekille 4, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 3 Maj 1923 i Södra Mellby kyrkogård vid kyrkan, Simrishamn (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
24. JÖNSDOTTER LIND, Elvira Maria (11.JÖNS3, 2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 12 Dec 1898 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 31 Dec 1898 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 22 Aug 1900 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 27 Aug 1900 i Plats okänd . 25. LINDH, EDMUND Valdemar (11.JÖNS3, 2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 2 Jun 1901 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 21 Jul 1901 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 9 Nov 1980 i Kivik, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes i Södra Mellby nya kyrkogård, Simrishamn (L). Familj/Make/Maka: PERSSON, OLGA Dorotea Ingeborg. OLGA (dotter till PERSSON, PER och NILSDOTTER GIFT PERSSON, BENGTA) föddes den 29 Jul 1898 i Stora Köpinge 21, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 6 Aug 1898 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 14 Mar 1983 i Stora Köpinge 21, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 24 Mar 1983 i Stora Köpinge nya kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 42. PERSSON GIFT NICANDER, DESIMA Bettina Eufemia föddes den 16 Apr 1922 i Stora Köpinge 21, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 7 Maj 1922 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 22 Mar 2007 i Västerhaninge-Muskö församling, Haninge (AB); begravdes den 14 Jun 2007 i Västerhaninge kyrkogård, Haninge (AB).
Familj/Make/Maka: OLSSON GIFT KRISTIANSSON, Agnes Beata. Agnes föddes den 19 Mar 1905 i Grevlunda 15, Vitaby församling, Simrishamn (L); döptes den 26 Mar 1905 i Vitaby församling, Simrishamn (L); dog den 16 Apr 1994 i Vitaby församling, Simrishamn (L); begravdes den 28 Apr 1994 i Vitaby kyrkogård, Simrishamn (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 43. OLSSON GIFT HOLM, Bea Majken föddes den 15 Jun 1929 i Grevlunda 15, Vitaby församling, Simrishamn (L); döptes den 22 Jun 1929 i Vitaby församling, Simrishamn (L); dog den 6 Nov 2017 i Sankt Olofs distrikt, Simrishamn (L); begravdes den 3 Jan 2018 i Ravlunda kyrkogård, Simrishamn (L).
EDMUND gift JOHANSSON GIFT LINDH, MÄRTA Ingeborg den 19 Apr 1930 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L), och skildes den 8 Mar 1951 i Plats okänd . MÄRTA (dotter till MÅRTENSSON JOHANSSON, HANS och PERSDOTTER MARTIN GIFT JOHANSSON, KJERSTI) föddes den 15 Jun 1902 i Kivik 17, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 26 Jun 1902 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 12 Dec 1972 i Hällevik, Mjällby församling, Sölvesborg (K); begravdes den 16 Dec 1972 i Södra Mellby kyrkogård vid kyrkan, Simrishamn (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 44. Levande
- 45. LINDH GIFT PERSSON, INGEGÄRD föddes den 26 Jan 1934 i Svinaberga 14, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 25 Feb 1934 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 28 Apr 2016 i Lussebäcksgårdens äldreboende, Raus distrikt, Helsingborg (M); begravdes den 5 Aug 2016 i Östersjön.
- 46. Levande
26. LIND, Emil Ernfrid (11.JÖNS3, 2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 16 Jan 1903 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 8 Mar 1903 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 25 Aug 1981 i Sankt Olof, Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); begravdes den 13 Sep 1981 i Sankt Olofs västra kyrkogård, Simrishamn (L). Emil gift NILSSON OLSSON, Ester Karin den 22 Dec 1928 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L). Ester föddes den 6 Jul 1904 i Sankt Olof 1, Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); döptes den 13 Jul 1904 i Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); dog den 15 Okt 1982 i Sankt Olof, Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
27. LIND GIFT LINDSTRÖM, ELVIRA Maria Josefina (11.JÖNS3, 2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 2 Okt 1904 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 15 Okt 1904 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 28 Nov 1983 i Simrishamn, Simrishamns församling, Simrishamn (L); begravdes den 9 Dec 1983 i Simris nya kyrkogård, Simrishamn (L). ELVIRA gift LINDSTRÖM, NILS den 6 Aug 1927 i Sankt Olofs församling, Simrishamn (L). NILS föddes den 3 Dec 1897 i Raskarum 1, Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); döptes den 30 Dec 1897 i Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); dog den 31 Maj 1980 i Simris församling, Simrishamn (L); begravdes den 6 Jun 1980 i Simris nya kyrkogård, Simrishamn (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
28. LINDH, Erik Alvar (11.JÖNS3, 2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 28 Jan 1907 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 16 Feb 1907 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 11 Feb 1986 i Hörby, Hörby församling, Hörby (M); begravdes den 1 Apr 1986 i Hörby kyrkogård, Hörby (M). Erik gift STUHRE GIFT LINDH, Anna Christina Cecilia den 8 Maj 1932 i Plats okänd . Anna föddes den 1 Okt 1909 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); döptes den 24 Okt 1909 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); dog den 29 Aug 1987 i Hörby, Hörby församling, Hörby (M); begravdes den 8 Okt 1987 i Hörby kyrkogård, Hörby (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
29. LIND, Edvard Eugen (11.JÖNS3, 2.ELNA2, 1.ARVID1) föddes den 23 Sep 1908 i Bästekille 13, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes den 1 Nov 1908 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 28 Dec 1914 i Bästekille 7, Södra Mellby församling, Simrishamn (L); begravdes den 5 Jan 1915 i Plats okänd .