TRULSDOTTER, KIRSTINA
Ber 1756 - 1781 (25 år)1. TRULSDOTTER, KIRSTINA föddes ber 1756 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 23 Maj 1781 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Jun 1781 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). KIRSTINA gift HANSSON, JACOB den 28 Jul 1776 i Skurups församling, Skurup (M). JACOB föddes ber 1733 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 31 Dec 1800 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 11 Jan 1801 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. JACOBSSON, HANS föddes den 25 Okt 1777 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Okt 1777 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 3. JACOBSSON, JÖNS föddes den 21 Apr 1779 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Apr 1779 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 8 Jul 1821 i Tånemölla, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 15 Jul 1821 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 2
2. JACOBSSON, HANS (1.KIRSTINA1) föddes den 25 Okt 1777 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Okt 1777 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 3. JACOBSSON, JÖNS (1.KIRSTINA1) föddes den 21 Apr 1779 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Apr 1779 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 8 Jul 1821 i Tånemölla, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 15 Jul 1821 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). JÖNS gift NILSDOTTER, HANNA den 25 Okt 1805 i Snårestads församling, Ystad (M). HANNA föddes den 14 Feb 1785 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes Okänt i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 30 Jan 1871 i Tånemölla 1, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 10 Feb 1871 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 4. JÖNSSON MÖLLER, JACOB föddes den 17 Feb 1806 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 23 Feb 1806 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 23 Dec 1864 i Ystad 64, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); begravdes i Plats okänd .
Generation: 3
4. JÖNSSON MÖLLER, JACOB (3.JÖNS2, 1.KIRSTINA1) föddes den 17 Feb 1806 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 23 Feb 1806 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 23 Dec 1864 i Ystad 64, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); begravdes i Plats okänd . JACOB gift HANSDOTTER, MARGRETA den 2 Mar 1825 i Örsjö församling, Skurup (M), och skildes den 23 Sep 1835 i Örsjö församling, Skurup (M). MARGRETA (dotter till ANDERSSON BILLGREN, HANS och LARSDOTTER, KARNA) föddes den 25 Aug 1801 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 26 Aug 1801 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 9 Apr 1884 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 14 Apr 1884 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 5. JACOBSDOTTER GIFT MÅRTENSSON, ELLENA/ELJENA föddes den 18 Okt 1831 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 19 Okt 1831 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 24 Okt 1924 i Östra Ingelstad 9, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); begravdes den 2 Nov 1924 i Östra Ingelstads kyrkogård, Tomelilla (L).
- 6. JACOBSSON MÖLLER, JOHANNES föddes den 17 Jan 1834 i Örsjö 16 väderkvarn, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 19 Jan 1834 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 5 Jan 1912 i Komstad 59, Stiby församling, Simrishamn (L); begravdes den 12 Jan 1912 i Stiby gamla kyrkogård, Simrishamn (L).
Generation: 4
5. JACOBSDOTTER GIFT MÅRTENSSON, ELLENA/ELJENA (4.JACOB3, 3.JÖNS2, 1.KIRSTINA1) föddes den 18 Okt 1831 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 19 Okt 1831 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 24 Okt 1924 i Östra Ingelstad 9, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); begravdes den 2 Nov 1924 i Östra Ingelstads kyrkogård, Tomelilla (L). ELLENA/ELJENA gift MÅRTENSSON, PER den 25 Jun 1864 i Örsjö församling, Skurup (M). PER (son till BENGTSSON, MÅRTEN och ISAKSDOTTER, HANNA) föddes den 4 Apr 1822 i Tjustorp 5, Smedstorps församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Apr 1822 i Smedstorps församling, Tomelilla (L); dog den 24 Mar 1904 i Östra Ingelstad 9, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); begravdes den 3 Apr 1904 i Östra Ingelstads kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. PERSSON, MÅRTEN föddes den 3 Okt 1869 i Östra Ingelstad 9, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Okt 1869 i Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); dog den 12 Sep 1950 i Stiby 14:32, Stiby församling, Simrishamn (L); begravdes den 18 Sep 1950 i Östra Ingelstads kyrkogård, Tomelilla (L).
6. JACOBSSON MÖLLER, JOHANNES (4.JACOB3, 3.JÖNS2, 1.KIRSTINA1) föddes den 17 Jan 1834 i Örsjö 16 väderkvarn, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 19 Jan 1834 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 5 Jan 1912 i Komstad 59, Stiby församling, Simrishamn (L); begravdes den 12 Jan 1912 i Stiby gamla kyrkogård, Simrishamn (L). JOHANNES gift EKELUND, ELNA den 19 Dec 1857 i Stiby församling, Simrishamn (L). ELNA (dotter till OKÄNT, Okänt och NILSDOTTER, KARNA) föddes den 19 Dec 1834 i Viarp 10, Simris församling, Simrishamn (L); döptes den 20 Dec 1834 i Simris församling, Simrishamn (L); dog den 17 Apr 1900 i Komstad 19, Stiby församling, Simrishamn (L); begravdes den 24 Apr 1900 i Stiby gamla kyrkogård, Simrishamn (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. JOHANSDOTTER MÖLLER GIFT PERSSON, MATILDA föddes den 29 Aug 1874 i Komstad 19, Stiby församling, Simrishamn (L); döptes den 6 Sep 1874 i Stiby församling, Simrishamn (L); dog den 1 Jan 1953 i Stiby 14:32, Stiby församling, Simrishamn (L); begravdes den 8 Jan 1953 i Östra Ingelstads kyrkogård, Tomelilla (L).
Generation: 5
7. PERSSON, MÅRTEN (5.ELLENA/ELJENA4, 4.JACOB3, 3.JÖNS2, 1.KIRSTINA1) föddes den 3 Okt 1869 i Östra Ingelstad 9, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Okt 1869 i Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); dog den 12 Sep 1950 i Stiby 14:32, Stiby församling, Simrishamn (L); begravdes den 18 Sep 1950 i Östra Ingelstads kyrkogård, Tomelilla (L). MÅRTEN gift JOHANSDOTTER MÖLLER GIFT PERSSON, MATILDA den 23 Jun 1895 i Stiby församling, Simrishamn (L). MATILDA (dotter till JACOBSSON MÖLLER, JOHANNES och EKELUND, ELNA) föddes den 29 Aug 1874 i Komstad 19, Stiby församling, Simrishamn (L); döptes den 6 Sep 1874 i Stiby församling, Simrishamn (L); dog den 1 Jan 1953 i Stiby 14:32, Stiby församling, Simrishamn (L); begravdes den 8 Jan 1953 i Östra Ingelstads kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 9. MÅRTENSSON, EMIL föddes den 31 Maj 1896 i Östra Ingelstad 20, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Jun 1896 i Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); dog den 26 Sep 1983 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 4 Okt 1983 i Tomelilla gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
8. JOHANSDOTTER MÖLLER GIFT PERSSON, MATILDA (6.JOHANNES4, 4.JACOB3, 3.JÖNS2, 1.KIRSTINA1) föddes den 29 Aug 1874 i Komstad 19, Stiby församling, Simrishamn (L); döptes den 6 Sep 1874 i Stiby församling, Simrishamn (L); dog den 1 Jan 1953 i Stiby 14:32, Stiby församling, Simrishamn (L); begravdes den 8 Jan 1953 i Östra Ingelstads kyrkogård, Tomelilla (L). MATILDA gift PERSSON, MÅRTEN den 23 Jun 1895 i Stiby församling, Simrishamn (L). MÅRTEN (son till MÅRTENSSON, PER och JACOBSDOTTER GIFT MÅRTENSSON, ELLENA/ELJENA) föddes den 3 Okt 1869 i Östra Ingelstad 9, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Okt 1869 i Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); dog den 12 Sep 1950 i Stiby 14:32, Stiby församling, Simrishamn (L); begravdes den 18 Sep 1950 i Östra Ingelstads kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 9. MÅRTENSSON, EMIL föddes den 31 Maj 1896 i Östra Ingelstad 20, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Jun 1896 i Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); dog den 26 Sep 1983 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 4 Okt 1983 i Tomelilla gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
Generation: 6
9. MÅRTENSSON, EMIL (7.MÅRTEN5, 5.ELLENA/ELJENA4, 4.JACOB3, 3.JÖNS2, 1.KIRSTINA1) föddes den 31 Maj 1896 i Östra Ingelstad 20, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Jun 1896 i Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); dog den 26 Sep 1983 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 4 Okt 1983 i Tomelilla gamla kyrkogård, Tomelilla (L). EMIL gift HÅKANSDOTTER GIFT MÅRTENSSON, GERDA Maria den 19 Maj 1923 i Kverrestads församling, Tomelilla (L). GERDA (dotter till ANDERSSON, HÅKAN och OLSDOTTER GIFT ANDERSSON, HANNA) föddes den 9 Sep 1895 i Norra Kverrestad 4, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 18 Sep 1895 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 8 Dec 1979 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 14 Dec 1979 i Tomelilla gamla kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. MÅRTENSSON GIFT JÖNSSON, GUDRUN Elisabet föddes den 1 Feb 1926 i Östra Ingelstad 20, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); döptes den 25 Feb 1926 i Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); dog den 11 Maj 2023 i Sjöbo, Södra Åsums distrikt, Sjöbo (M); begravdes den 10 Okt 2023 i Lövestads nya kyrkogård, Sjöbo (M).
Generation: 7
10. MÅRTENSSON GIFT JÖNSSON, GUDRUN Elisabet (9.EMIL6, 7.MÅRTEN5, 5.ELLENA/ELJENA4, 4.JACOB3, 3.JÖNS2, 1.KIRSTINA1) föddes den 1 Feb 1926 i Östra Ingelstad 20, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); döptes den 25 Feb 1926 i Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); dog den 11 Maj 2023 i Sjöbo, Södra Åsums distrikt, Sjöbo (M); begravdes den 10 Okt 2023 i Lövestads nya kyrkogård, Sjöbo (M). GUDRUN gift JÖNSSON, Anders HARRY den 31 Dec 1957 i Plats okänd . Anders (son till JÖNSSON, FRANS och ANDERSDOTTER GIFT JÖNSSON, IDA) föddes den 18 Feb 1926 i Ramsåsa 25, Ramsåsa församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Mar 1926 i Ramsåsa församling, Tomelilla (L); dog den 9 Dec 2011 i Lövestads församling, Sjöbo (M); begravdes den 28 Apr 2012 i Lövestads nya kyrkogård, Sjöbo (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. Levande
- 12. JÖNSSON, TORD Göran Ingemar föddes den 28 Jul 1959 i Lövestads församling, Sjöbo (M); döptes Okänt i Lövestads församling, Sjöbo (M); dog den 16 Jul 2021 i Äsperöd, Vanstads distrikt, Sjöbo (M); begravdes den 19 Sep 2021 i Lövestads nya kyrkogård, Sjöbo (M).
- 13. Levande
- 14. Levande
- 15. Levande
Generation: 8
11. Levande (10.GUDRUN7, 9.EMIL6, 7.MÅRTEN5, 5.ELLENA/ELJENA4, 4.JACOB3, 3.JÖNS2, 1.KIRSTINA1) Levande gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
12. JÖNSSON, TORD Göran Ingemar (10.GUDRUN7, 9.EMIL6, 7.MÅRTEN5, 5.ELLENA/ELJENA4, 4.JACOB3, 3.JÖNS2, 1.KIRSTINA1) föddes den 28 Jul 1959 i Lövestads församling, Sjöbo (M); döptes Okänt i Lövestads församling, Sjöbo (M); dog den 16 Jul 2021 i Äsperöd, Vanstads distrikt, Sjöbo (M); begravdes den 19 Sep 2021 i Lövestads nya kyrkogård, Sjöbo (M). 13. Levande (10.GUDRUN7, 9.EMIL6, 7.MÅRTEN5, 5.ELLENA/ELJENA4, 4.JACOB3, 3.JÖNS2, 1.KIRSTINA1) 14. Levande (10.GUDRUN7, 9.EMIL6, 7.MÅRTEN5, 5.ELLENA/ELJENA4, 4.JACOB3, 3.JÖNS2, 1.KIRSTINA1) 15. Levande (10.GUDRUN7, 9.EMIL6, 7.MÅRTEN5, 5.ELLENA/ELJENA4, 4.JACOB3, 3.JÖNS2, 1.KIRSTINA1)
Generation: 9
16. Levande (11.Levande8, 10.GUDRUN7, 9.EMIL6, 7.MÅRTEN5, 5.ELLENA/ELJENA4, 4.JACOB3, 3.JÖNS2, 1.KIRSTINA1) Levande gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
17. Levande (11.Levande8, 10.GUDRUN7, 9.EMIL6, 7.MÅRTEN5, 5.ELLENA/ELJENA4, 4.JACOB3, 3.JÖNS2, 1.KIRSTINA1) 18. Levande (11.Levande8, 10.GUDRUN7, 9.EMIL6, 7.MÅRTEN5, 5.ELLENA/ELJENA4, 4.JACOB3, 3.JÖNS2, 1.KIRSTINA1) Levande gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
19. Levande (11.Levande8, 10.GUDRUN7, 9.EMIL6, 7.MÅRTEN5, 5.ELLENA/ELJENA4, 4.JACOB3, 3.JÖNS2, 1.KIRSTINA1)
Generation: 10
20. Levande (16.Levande9, 11.Levande8, 10.GUDRUN7, 9.EMIL6, 7.MÅRTEN5, 5.ELLENA/ELJENA4, 4.JACOB3, 3.JÖNS2, 1.KIRSTINA1) 21. Levande (16.Levande9, 11.Levande8, 10.GUDRUN7, 9.EMIL6, 7.MÅRTEN5, 5.ELLENA/ELJENA4, 4.JACOB3, 3.JÖNS2, 1.KIRSTINA1)