MÅRTENSDOTTER, Odöpt
1881 - 1881 (0 år)1. MÅRTENSDOTTER, Odöpt föddes den 15 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L) (dotter till PERSSON, MÅRTEN och ANDERSDOTTER, BENGTA); dog den 15 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Feb 1881 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L). Noteringar:
Födelse:
Dödfödd
2. PERSSON, MÅRTEN föddes den 27 Jan 1846 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 30 Jan 1846 i Tryde församling, Tomelilla (L) (son till JÖNSSON, PER och PERSDOTTER, SILLUF); dog den 3 Aug 1922 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 8 Aug 1922 i Högestads kyrkogård, Ystad (M). MÅRTEN gift ANDERSDOTTER, BENGTA den 20 Aug 1870 i Benestads församling, Tomelilla (L). BENGTA (dotter till ERIKSSON, ANDERS och LARSDOTTER, ELNA) föddes den 1 Mar 1853 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 2 Mar 1853 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 16 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Feb 1881 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
3. ANDERSDOTTER, BENGTA föddes den 1 Mar 1853 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 2 Mar 1853 i Tosterups församling, Tomelilla (L) (dotter till ERIKSSON, ANDERS och LARSDOTTER, ELNA); dog den 16 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Feb 1881 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L). Barn:
- MÅRTENSDOTTER GIFT PERSSON, CECILIA föddes den 24 Okt 1870 i Nedraby 7, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 30 Okt 1870 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 20 Apr 1945 i Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 27 Apr 1945 i Tomelilla gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
- MÅRTENSDOTTER GIFT HÅKANSSON, ELJENA föddes den 4 Jan 1873 i Nedraby, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 12 Jan 1873 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 18 Feb 1954 i Högestad 37, Högestads församling, Ystad (M); begravdes den 28 Feb 1954 i Högestads kyrkogård, Ystad (M).
- MÅRTENSSON, PER föddes den 8 Jul 1876 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 16 Jul 1876 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 20 Jan 1957 i Stora Köpinge 20:21, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 25 Jan 1957 i Övraby kyrkogård, Tomelilla (L).
- MÅRTENSSON, Odöpt föddes den 15 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 15 Feb 1881 i Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Feb 1881 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
- 1. MÅRTENSDOTTER, Odöpt föddes den 15 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 15 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Feb 1881 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
Generation: 3
4. JÖNSSON, PER föddes den 29 Okt 1817 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 1 Nov 1817 i Tryde församling, Tomelilla (L) (son till OLSSON, JÖNS och JÖNSDOTTER, KIERSTINA); dog den 13 Nov 1905 i Tomelilla 20, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 19 Nov 1905 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). PER gift PERSDOTTER, SILLUF den 17 Jul 1842 i Tryde församling, Tomelilla (L). SILLUF (dotter till MÅRTENSSON KORCK, PER och ANDERSDOTTER, KJERSTENA) föddes den 21 Jan 1816 i Norra Kverrestad, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 23 Jan 1816 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 5 Jan 1892 i Tomelilla 20, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 12 Jan 1892 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
5. PERSDOTTER, SILLUF föddes den 21 Jan 1816 i Norra Kverrestad, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 23 Jan 1816 i Kverrestads församling, Tomelilla (L) (dotter till MÅRTENSSON KORCK, PER och ANDERSDOTTER, KJERSTENA); dog den 5 Jan 1892 i Tomelilla 20, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 12 Jan 1892 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). Barn:
- PERSSON, JÖNS föddes den 2 Sep 1842 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 11 Sep 1842 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 30 Jun 1890 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 4 Jul 1890 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
- PERSDOTTER GIFT NILSSON, KJERSTINA föddes den 7 Jul 1844 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Jul 1844 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 19 Jan 1905 i Stora Köpinge 20 och 24, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 26 Jan 1905 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 2. PERSSON, MÅRTEN föddes den 27 Jan 1846 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 30 Jan 1846 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 3 Aug 1922 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 8 Aug 1922 i Högestads kyrkogård, Ystad (M).
- PERSSON, NILS föddes den 18 Dec 1847 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 19 Dec 1847 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 18 Jan 1928 i Örup, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 24 Jan 1928 i Benestads nya kyrkogård, Tomelilla (L).
- PERSSON, OLA föddes den 6 Maj 1850 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 9 Maj 1850 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 18 Jan 1852 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 25 Jan 1852 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- PERSSON, ANDERS föddes den 14 Okt 1851 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 18 Okt 1851 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 28 Mar 1852 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 4 Apr 1852 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- PERSSON, OLA föddes den 2 Mar 1853 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Mar 1853 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 12 Apr 1930 i Ullstorp 76, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes i Tomelilla gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
- PERSDOTTER, BENGTA föddes den 11 Okt 1857 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 18 Okt 1857 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 12 Aug 1923 i Tomelilla 1, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 16 Aug 1923 i Plats okänd.
6. ERIKSSON, ANDERS föddes den 3 Maj 1814 i Lilla Köpinge 2, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 4 Maj 1814 i Stora Köpinge församling, Ystad (M) (son till JÖNSSON, ERIK och PERSDOTTER, ANNA); dog den 25 Mar 1888 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 2 Apr 1888 i Plats okänd . Noteringar:
Död:
Dödsort var Tomelilla.ANDERS gift LARSDOTTER, ELNA Okänt i Plats okänd . ELNA (dotter till NILSSON, LARS och NILSDOTTER, INGAR) föddes den 20 Sep 1817 i Stora Herrestad 39, Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 21 Sep 1817 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 30 Jun 1885 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 5 Jul 1885 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
7. LARSDOTTER, ELNA föddes den 20 Sep 1817 i Stora Herrestad 39, Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 21 Sep 1817 i Stora Herrestads församling, Ystad (M) (dotter till NILSSON, LARS och NILSDOTTER, INGAR); dog den 30 Jun 1885 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 5 Jul 1885 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L). Noteringar:
Döpt:
Det står Ellna i födelseboken. I senare källor står Eljena.Barn:
- ANDERSSON ERIKSSON, ERIK föddes den 3 Nov 1841 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 5 Nov 1841 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog 28 May1924 i Sälshög 34, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 2 Jun 1924 i Plats okänd .
- ANDERSDOTTER ANDERSSON, INGAR föddes den 13 Nov 1843 i Stora Köpinge 27, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 15 Nov 1843 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 17 Maj 1920 i Nedraby 2, Övraby församling, Tomelilla (L); begravdes den 24 Maj 1920 i Övraby kyrkogård, Tomelilla (L).
- ANDERSDOTTER, ELNA föddes den 22 Mar 1846 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 25 Mar 1846 i Tosterups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- ANDERSDOTTER, BENGTA föddes den 27 Maj 1850 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 2 Jun 1850 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 2 Mar 1851 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 9 Mar 1851 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L).
- ANDERSSON, JÖNS föddes den 24 Feb 1852 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 29 Feb 1852 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 7 Mar 1852 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 25 Mar 1852 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 3. ANDERSDOTTER, BENGTA föddes den 1 Mar 1853 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 2 Mar 1853 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 16 Feb 1881 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Feb 1881 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
- ANDERSSON, JÖNS föddes den 1 Jan 1856 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Jan 1856 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 2 Okt 1937 i Ullstorp 10, Ullstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 7 Okt 1937 i Ullstorps kyrkogård, Tomelilla (L).
- ANDERSDOTTER, ANNA föddes den 17 Feb 1860 i Gärarp 2, Tosterups församling, Tomelilla (L); döptes den 19 Feb 1860 i Tosterups församling, Tomelilla (L); dog den 26 Jun 1888 i Munka Tågarp 5, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 27 Jun 1888 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L).
Generation: 4
8. OLSSON, JÖNS föddes den 20 Sep 1773 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 26 Sep 1773 i Benestads församling, Tomelilla (L) (son till LARSSON, OLA och SVENSDOTTER, ANNA); dog den 2 Aug 1832 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 12 Aug 1832 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). JÖNS gift JÖNSDOTTER, KIERSTINA den 26 Dec 1813 i Tryde församling, Tomelilla (L). KIERSTINA (dotter till OLSSON EFVERLUND, JÖNS och PERSDOTTER, BENGTA) föddes den 4 Maj 1780 i Everöd 12, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 7 Maj 1780 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 20 Sep 1846 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 27 Sep 1846 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
9. JÖNSDOTTER, KIERSTINA föddes den 4 Maj 1780 i Everöd 12, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 7 Maj 1780 i Tryde församling, Tomelilla (L) (dotter till OLSSON EFVERLUND, JÖNS och PERSDOTTER, BENGTA); dog den 20 Sep 1846 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 27 Sep 1846 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). Barn:
- JÖNSDOTTER, INGAR föddes den 13 Okt 1814 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Okt 1814 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 14 Okt 1814 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Okt 1814 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- JÖNSDOTTER, SARA föddes den 13 Okt 1814 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Okt 1814 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 20 Okt 1814 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Okt 1814 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- JÖNSDOTTER, SARA föddes den 21 Dec 1815 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 24 Dec 1815 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 9 Sep 1845 i Tunby 14, Smedstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 14 Sep 1845 i Smedstorps kyrkogård, Tomelilla (L).
- 4. JÖNSSON, PER föddes den 29 Okt 1817 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 1 Nov 1817 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 13 Nov 1905 i Tomelilla 20, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 19 Nov 1905 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- JÖNSDOTTER, ANNA föddes den 4 Nov 1820 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Nov 1820 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 17 Nov 1820 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 10 Dec 1820 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- JÖNSSON, NILS föddes den 4 Nov 1820 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Nov 1820 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 24 Maj 1884 i Frörum 7, Fågeltofta församling, Tomelilla (L); begravdes den 1 Jun 1884 i Fågeltofta kyrkogård, Tomelilla (L).
10. MÅRTENSSON KORCK, PER föddes den 29 Apr 1789 i Norra Kverrestad 7, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 3 Maj 1789 i Kverrestads församling, Tomelilla (L) (son till LARSSON, MÅRTEN och PERSDOTTER, BOLLA); dog den 12 Aug 1867 i Södra Kverrestad 1, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 18 Aug 1867 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L). PER gift ANDERSDOTTER, KJERSTENA den 24 Sep 1812 i Ullstorps församling, Tomelilla (L). KJERSTENA (dotter till LASSON, ANDERS och ANDERSDOTTER, SILLU) föddes den 13 Feb 1785 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 16 Feb 1785 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 8 Apr 1821 i Norra Kverrestad, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 15 Apr 1821 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
11. ANDERSDOTTER, KJERSTENA föddes den 13 Feb 1785 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 16 Feb 1785 i Bollerups församling, Tomelilla (L) (dotter till LASSON, ANDERS och ANDERSDOTTER, SILLU); dog den 8 Apr 1821 i Norra Kverrestad, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 15 Apr 1821 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L). Noteringar:
Gift:
Soldat Nr 8 vid Kungliga Norra Skånska Infanteriregementet och Löderups kompani Per Mårtensson Korck och pigan Kjerstina Andersdotter.Barn:
- PERSSON, MÅRTEN föddes den 19 Okt 1812 i Gärarp 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 22 Okt 1812 i Bollerups församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 5. PERSDOTTER, SILLUF föddes den 21 Jan 1816 i Norra Kverrestad, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 23 Jan 1816 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 5 Jan 1892 i Tomelilla 20, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 12 Jan 1892 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- PERSSON, ANDERS föddes den 22 Aug 1818 i Norra Kverrestad, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 29 Aug 1818 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 30 Dec 1892 i Södra Kverrestad 1, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 5 Jan 1893 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L).
12. JÖNSSON, ERIK föddes den 12 Feb 1786 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 13 Feb 1786 i Stora Herrestads församling, Ystad (M) (son till CHRISTENSSON, JÖNS och PERSDOTTER, ELNA); dog den 29 Jul 1824 i Lilla Köpinge 7, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 1 Aug 1824 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). Andra Händelser och Attribut:
- Kuriosa: Här möts släktgrenarna Alma Sjögren och Axel Klinteberg via systern Elsa.
ERIK gift PERSDOTTER, ANNA den 26 Dec 1809 i Stora Herrestads församling, Ystad (M). ANNA (dotter till LARSSON, PER och LARSDOTTER, KIRSTINA) föddes den 29 Sep 1779 i Stora Köpinge 3, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 3 Okt 1779 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 25 Dec 1870 i Lilla Köpinge 3, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 1 Jan 1871 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
13. PERSDOTTER, ANNA föddes den 29 Sep 1779 i Stora Köpinge 3, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 3 Okt 1779 i Stora Köpinge församling, Ystad (M) (dotter till LARSSON, PER och LARSDOTTER, KIRSTINA); dog den 25 Dec 1870 i Lilla Köpinge 3, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 1 Jan 1871 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M). Barn:
- 6. ERIKSSON, ANDERS föddes den 3 Maj 1814 i Lilla Köpinge 2, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 4 Maj 1814 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 25 Mar 1888 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 2 Apr 1888 i Plats okänd .
- ERIKSDOTTER, ELNA föddes den 1 Nov 1816 i Lilla Köpinge 6, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 2 Nov 1816 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 27 Jun 1825 i Lilla Köpinge 7, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 3 Jul 1825 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- ERIKSDOTTER, KIRSTENA föddes den 6 Jan 1819 i Lilla Köpinge 6, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 7 Jan 1819 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- ERIKSSON, JÖNS föddes den 5 Mar 1822 i Lilla Köpinge 6, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 5 Mar 1822 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); och dog i Lilla Köpinge 6, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes i Plats okänd .
14. NILSSON, LARS föddes den 3 Apr 1782 i Borrie församling, Ystad (M); döptes den 7 Apr 1782 i Borrie församling, Ystad (M) (son till JOHANSSON, NILS och LARSDOTTER, ELNA); dog den 2 Jul 1828 i Stora Herrestad 36, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes i Stora Herrestads gamla kyrkogård, Ystad (M). Noteringar:
Begravd:
Datum finns inte i död- och begravningsboken.LARS gift NILSDOTTER, INGAR den 4 Apr 1816 i Stora Herrestads församling, Ystad (M). INGAR föddes den 3 Feb 1782 i Tranås församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Tranås församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
15. NILSDOTTER, INGAR föddes den 3 Feb 1782 i Tranås församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Tranås församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok saknas. Vid en brand i Onslunda prästgård den 19 maj 1795 förstördes delar av kyrkoarkivet.Barn:
- 7. LARSDOTTER, ELNA föddes den 20 Sep 1817 i Stora Herrestad 39, Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 21 Sep 1817 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 30 Jun 1885 i Gärarp 6, Tosterups församling, Tomelilla (L); begravdes den 5 Jul 1885 i Tosterups kyrkogård, Tomelilla (L).
- LARSDOTTER, BENGTA föddes den 5 Maj 1821 i Stora Herrestad 39, Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 9 Maj 1821 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 10 Okt 1902 i Stora Herrestad 42, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 19 Okt 1902 i Plats okänd.