OLSDOTTER GIFT KLINTEBERG, ELNA

OLSDOTTER GIFT KLINTEBERG, ELNA

Kvinna 1865 - 1939  (73 år)

Generationer:      Standard    |    Vertikal    |    Kompakt    |    Ruta    |    Endast text    |    Listad antavla    |    Solfjäderdiagram    |    Media    |    PDF

Generation: 1

  1. 1.  OLSDOTTER GIFT KLINTEBERG, ELNAOLSDOTTER GIFT KLINTEBERG, ELNA föddes 17 Dec 1865, Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döpt 20 Dec 1865, Skurups församling, Skurup (M) (dotter till JÖNSSON, OLA och PERSDOTTER GIFT ISGREN, MÄTTA); död 07 Nov 1939, Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); är begravd 12 Nov 1939, Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).

    ELNA gift ANDERSSON KLINTEBERG, ANDERS 19 Okt 1889, Malmö Sankt Petri kyrka, Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M). ANDERS (son till OLSSON, ANDERS och ANDERSDOTTER GIFT OLSSON, MÄTTA) föddes 28 Nov 1862, Ättarps gård, Gödelövs församling, Lund (M); döpt 30 Nov 1862, Gödelövs församling, Lund (M); död 29 Apr 1932, Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); är begravd 05 Maj 1932, Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt]

    Barn:
    1. ANDERSDOTTER KLINTEBERG, ALMA Viktoria föddes 23 Apr 1890, Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); döpt 11 Maj 1890, Malmö Sankt Petri kyrka, Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); död 17 Dec 1891, Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); är begravd 23 Dec 1891, Plats okänd .
    2. ANDERSDOTTER KLINTEBERG GIFT SJÖGREN, ALMA Viktoria föddes 17 Jan 1892, Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); döpt 31 Jan 1892, Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); död 20 Okt 1969, Möllevångens församling, Malmö (M); är begravd 25 Okt 1969, Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
    3. ANDERSDOTTER KLINTEBERG, DAGMAR Wendela föddes 24 Mar 1894, Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); döpt 15 Apr 1894, Malmö Sankt Pauli kyrka, Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); död 03 Okt 1894, Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); är begravd 07 Okt 1894, Plats okänd .
    4. ANDERSDOTTER KLINTEBERG GIFT NILSSON, DAGMAR Louise föddes 05 Okt 1895, Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); döpt 03 Nov 1895, Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); död 12 Jun 1970, Möllevångens församling, Malmö (M); är begravd 18 Jun 1970, Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).
    5. ANDERSSON KLINTEBERG, AXEL Gotthard föddes 26 Nov 1897, Sofielundshusen, Västra Skrävlinge församling, Västra Skrävlinge, Malmö (M); döpt 27 Dec 1897, Västra Skrävlinge kyrka, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); död 14 Sep 1957, Möllevångens församling, Malmö (M); är begravd 22 Sep 1957, Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
    6. KLINTEBERG, OSCAR Sigfrid föddes 28 Okt 1900, Sofielundshusen, Västra Skrävlinge församling, Västra Skrävlinge, Malmö (M); döpt 01 Dec 1900, Västra Skrävlinge kyrka, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); död 04 Aug 1967, Möllevångens församling, Malmö (M); är begravd 11 Aug 1967, Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
    7. KLINTEBERG, ANTON Anders föddes 16 Okt 1902, Sofielundshusen, Västra Skrävlinge församling, Västra Skrävlinge, Malmö (M); döpt 04 Nov 1902, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); död 30 Maj 1979, Fosie församling, Malmö (M); är begravd 06 Jun 1979, Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
    8. KLINTEBERG, OLGA Amanda föddes 23 Jun 1905, Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); döpt 09 Aug 1905, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); död 05 Apr 1993, Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; är begravd 15 Apr 1993, Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).

Generation: 2

  1. 2.  JÖNSSON, OLA föddes 26 Jul 1831, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döpt 27 Jul 1831, Skurups församling, Skurup (M) (son till PERSSON, JÖNS och OLSDOTTER, BENGTA); död 02 Apr 1870, Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); är begravd 10 Apr 1870, Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).

    OLA gift PERSDOTTER GIFT ISGREN, MÄTTA 14 Nov 1860, Skurups församling, Skurup (M). MÄTTA (dotter till LARSSON, PER och ANDERSDOTTER, ANNA) föddes 16 Aug 1839, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döpt 17 Aug 1839, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); död 14 Dec 1926, Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); är begravd 19 Dec 1926, Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt]


  2. 3.  PERSDOTTER GIFT ISGREN, MÄTTAPERSDOTTER GIFT ISGREN, MÄTTA föddes 16 Aug 1839, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döpt 17 Aug 1839, Gärdslövs församling, Trelleborg (M) (dotter till LARSSON, PER och ANDERSDOTTER, ANNA); död 14 Dec 1926, Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); är begravd 19 Dec 1926, Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
    Barn:
    1. OLSDOTTER GIFT HAMMARTÅNG, BENGTA föddes 03 Mar 1862, Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döpt 05 Mar 1862, Skurups församling, Skurup (M); död 16 Aug 1943, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); är begravd 22 Aug 1943, Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
    2. 1. OLSDOTTER GIFT KLINTEBERG, ELNA föddes 17 Dec 1865, Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döpt 20 Dec 1865, Skurups församling, Skurup (M); död 07 Nov 1939, Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); är begravd 12 Nov 1939, Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
    3. OLSDOTTER, KARNA föddes 02 Aug 1868, Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döpt 05 Aug 1868, Skurups församling, Skurup (M); död 16 Dec 1879, Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); är begravd Ja, datum okänt, Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).


Generation: 3

  1. 4.  PERSSON, JÖNS föddes 02 Jun 1805, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döpt 02 Jun 1805, Skurups församling, Skurup (M) (son till TRULSSON, PER och OLSDOTTER, BOEL); död 26 Aug 1877, Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 02 Sep 1877, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).

    JÖNS gift OLSDOTTER, BENGTA 29 Okt 1830, Slimminge kyrka, Slimminge församling, Skurup (M). BENGTA (dotter till JÖNSSON, OLA och JÖNSDOTTER, BENGTA) föddes 09 Apr 1809, Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 09 Apr 1809, Slimminge församling, Skurup (M); död 21 Jun 1865, Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 25 Jun 1865, Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt]


  2. 5.  OLSDOTTER, BENGTA föddes 09 Apr 1809, Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 09 Apr 1809, Slimminge församling, Skurup (M) (dotter till JÖNSSON, OLA och JÖNSDOTTER, BENGTA); död 21 Jun 1865, Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 25 Jun 1865, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    Barn:
    1. 2. JÖNSSON, OLA föddes 26 Jul 1831, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döpt 27 Jul 1831, Skurups församling, Skurup (M); död 02 Apr 1870, Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); är begravd 10 Apr 1870, Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
    2. JÖNSSON, LARS föddes 01 Jun 1833, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döpt 02 Jun 1833, Skurups församling, Skurup (M); död 22 Jul 1904, Karup 20, Blentarps församling, Sjöbo (M); är begravd 31 Jul 1904, Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M).
    3. JÖNSDOTTER, KERSTENA föddes 21 Jun 1836, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döpt 22 Jun 1836, Skurups församling, Skurup (M); död 21 Dec 1902, Sandåkra 3, Skurups församling, Skurup (M); är begravd 28 Dec 1902, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    4. JÖNSSON, JÖNS föddes 19 Maj 1840, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döpt 20 Maj 1840, Skurups församling, Skurup (M); död 21 Maj 1840, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); är begravd 31 Maj 1840, Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
    5. JÖNSSON, PER föddes 08 Okt 1844, Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 09 Okt 1844, Slimminge församling, Skurup (M); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd .

  3. 6.  LARSSON, PER föddes 21 Maj 1782, Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 26 Maj 1782, Slimminge församling, Skurup (M) (son till PERSSON, LARS och OLSDOTTER, GUNNEL); död 12 Jan 1855, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); är begravd 21 Jan 1855, Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).

    PER gift ANDERSDOTTER, ANNA 29 Mar 1816, Slimminge församling, Skurup (M). ANNA (dotter till OLSSON, ANDERS och JACOBSDOTTER, ELNA) föddes 30 Jan 1796, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 31 Jan 1796, Slimminge församling, Skurup (M); död 11 Jun 1876, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); är begravd 18 Jun 1876, Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt]


  4. 7.  ANDERSDOTTER, ANNA föddes 30 Jan 1796, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 31 Jan 1796, Slimminge församling, Skurup (M) (dotter till OLSSON, ANDERS och JACOBSDOTTER, ELNA); död 11 Jun 1876, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); är begravd 18 Jun 1876, Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
    Barn:
    1. PERSSON, LARS föddes 08 Nov 1817, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döpt 09 Nov 1817, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); död 16 Dec 1875, Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); är begravd 29 Dec 1875, Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
    2. PERSSON, OLA föddes 03 Mar 1820, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döpt 04 Mar 1820, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); död 27 Maj 1821, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); är begravd 11 Jun 1821, Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
    3. PERSDOTTER, MÄTTA föddes 25 Mar 1822, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döpt 26 Mar 1822, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); död 18 Jan 1825, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); är begravd 30 Jan 1825, Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
    4. PERSDOTTER, GUNILLA föddes 31 Aug 1824, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döpt 01 Sep 1824, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); död 25 Maj 1865, Hylteberga Gatehus 5, Skurups församling, Skurup (M); är begravd 02 Jun 1865, Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
    5. PERSDOTTER, KJERSTINA föddes 14 Jan 1827, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döpt 16 Jan 1827, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); död 26 Okt 1901, Gärdslöv 13, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); är begravd 03 Nov 1901, Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
    6. PERSDOTTER, MÄTTA föddes 16 Aug 1829, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döpt 17 Aug 1829, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); död 09 Mar 1832, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); är begravd 25 Mar 1832, Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
    7. PERSSON, OLA föddes 14 Maj 1832, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döpt 14 Maj 1832, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); död 17 Jan 1891, Stora Stjärneberg, Skurups församling, Skurup (M); är begravd Ja, datum okänt, Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
    8. PERSDOTTER GIFT MATTSSON, ELNA föddes 23 Okt 1834, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döpt 26 Okt 1834, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); död 14 Mar 1916, Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); är begravd 23 Mar 1916, Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M).
    9. PERSSON, ANDERS föddes 03 Maj 1837, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döpt 05 Maj 1837, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); död 24 Apr 1884, Stora Svedala 16, Svedala församling, Svedala (M); är begravd 05 Maj 1884, Svedala kyrkogård, Svedala (M).
    10. 3. PERSDOTTER GIFT ISGREN, MÄTTA föddes 16 Aug 1839, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döpt 17 Aug 1839, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); död 14 Dec 1926, Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); är begravd 19 Dec 1926, Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).


Generation: 4

  1. 8.  TRULSSON, PER föddes 21 Dec 1760, Dybäck, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döpt 26 Dec 1760, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M) (son till ANDERSSON, TRULS och PERSDOTTER, KJERSTINA); död 24 Dec 1841, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); är begravd 24 Dec 1841, Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).

    PER gift OLSDOTTER, BOEL 06 Apr 1794, Örsjö församling, Skurup (M). BOEL (dotter till MATSSON, OLA och JÖNSDOTTER, HANNA) föddes 11 Feb 1766, Villie Torp, Örsjö församling, Skurup (M); döpt 16 Feb 1766, Örsjö församling, Skurup (M); död 09 Mar 1832, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); är begravd 18 Mar 1832, Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt]


  2. 9.  OLSDOTTER, BOEL föddes 11 Feb 1766, Villie Torp, Örsjö församling, Skurup (M); döpt 16 Feb 1766, Örsjö församling, Skurup (M) (dotter till MATSSON, OLA och JÖNSDOTTER, HANNA); död 09 Mar 1832, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); är begravd 18 Mar 1832, Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
    Barn:
    1. PERSSON, OLA föddes 18 Mar 1795, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döpt 20 Mar 1795, Skurups församling, Skurup (M); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd .
    2. PERSSON, PER föddes 22 Jun 1796, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döpt 26 Jun 1796, Skurups församling, Skurup (M); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd .
    3. PERSDOTTER, KJERSTINA föddes 15 Jan 1798, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döpt 17 Jan 1798, Skurups församling, Skurup (M); död 24 Feb 1837, Hylteberga 2, Skurups församling, Skurup (M); är begravd 05 Mar 1837, Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
    4. PERSSON, CHRISTEN föddes 08 Apr 1800, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döpt 11 Apr 1800, Skurups församling, Skurup (M); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd .
    5. PERSDOTTER, BOEL föddes 14 Feb 1802, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döpt 14 Feb 1802, Skurups församling, Skurup (M); död 09 Sep 1803, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); är begravd 18 Sep 1803, Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
    6. PERSDOTTER, BENGTA föddes 06 Okt 1803, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döpt 07 Okt 1803, Skurups församling, Skurup (M); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd .
    7. 4. PERSSON, JÖNS föddes 02 Jun 1805, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döpt 02 Jun 1805, Skurups församling, Skurup (M); död 26 Aug 1877, Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 02 Sep 1877, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    8. PERSDOTTER, SISSA föddes 14 Sep 1808, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döpt 18 Sep 1808, Skurups församling, Skurup (M); död 19 Sep 1812, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); är begravd 04 Okt 1812, Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
    9. PERSSON, TRULS föddes 28 Jan 1810, Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döpt 29 Jan 1810, Skurups församling, Skurup (M); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd .

  3. 10.  JÖNSSON, OLA föddes 24 Mar 1779, Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döpt 25 Mar 1779, Skurups församling, Skurup (M) (son till SÖRENSSON, JÖNS och ANDERSDOTTER, BENGTA); död 21 Mar 1841, Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 28 Mar 1841, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).

    OLA gift JÖNSDOTTER, BENGTA 06 Jun 1808, Plats okänd . BENGTA (dotter till NILSSON, JÖNS och ANDERSDOTTER, KARNA) föddes 15 Apr 1790, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 18 Apr 1790, Slimminge församling, Skurup (M); död 16 Jul 1850, Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 21 Jul 1850, Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt]


  4. 11.  JÖNSDOTTER, BENGTA föddes 15 Apr 1790, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 18 Apr 1790, Slimminge församling, Skurup (M) (dotter till NILSSON, JÖNS och ANDERSDOTTER, KARNA); död 16 Jul 1850, Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 21 Jul 1850, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    Barn:
    1. 5. OLSDOTTER, BENGTA föddes 09 Apr 1809, Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 09 Apr 1809, Slimminge församling, Skurup (M); död 21 Jun 1865, Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 25 Jun 1865, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    2. OLSSON, JÖNS föddes 08 Maj 1810, Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 13 Maj 1810, Slimminge församling, Skurup (M); död 01 Maj 1872, Stubbarp 2, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 09 Maj 1872, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    3. OLSSON, ANDERS föddes 09 Mar 1812, Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 11 Mar 1812, Slimminge församling, Skurup (M); död 05 Dec 1815, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 26 Dec 1815, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    4. OLSSON, NILS föddes 22 Jul 1814, Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 24 Jul 1814, Slimminge församling, Skurup (M); död 09 Okt 1814, Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 16 Okt 1814, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    5. OLSDOTTER, BERTA föddes 19 Nov 1815, Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 19 Nov 1815, Slimminge församling, Skurup (M); död 27 Nov 1875, Slimminge 8, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 05 Dec 1875, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    6. OLSSON, ANDERS föddes 13 Aug 1817, Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 15 Aug 1817, Slimminge församling, Skurup (M); död 20 Sep 1870, Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 02 Okt 1870, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    7. OLSSON, NILS föddes 11 Apr 1820, Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 12 Apr 1820, Slimminge församling, Skurup (M); död 29 Apr 1879, Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 04 Maj 1879, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    8. OLSDOTTER, ANNA föddes 21 Dec 1824, Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 22 Dec 1824, Slimminge församling, Skurup (M); död 20 Jun 1893, Trunnerup 7, Villie församling, Skurup (M); är begravd 24 Jun 1893, Villie kyrkogård, Skurup (M).
    9. OLSDOTTER, CHRISTENSA föddes 30 Apr 1827, Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 02 Maj 1827, Slimminge församling, Skurup (M); död 17 Aug 1827, Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 26 Aug 1827, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).

  5. 12.  PERSSON, LARS föddes 19 Jan 1742, Lilla Jydarp, Södra Villie församling, Skurup (M); döpt Ja, datum okänt, Södra Villie församling, Skurup (M) (son till MÅRTENSSON, PER och OTTESDOTTER, BOEL); död 08 Dec 1805, Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 22 Dec 1805, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).

    LARS gift OLSDOTTER, GUNNEL 08 Jun 1778, Slimminge församling, Skurup (M). GUNNEL (dotter till TUVESSON, OLA och MÅNSDOTTER, MÄTTA) föddes 16 Sep 1753, Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 21 Sep 1753, Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); död 04 Dec 1819, Illvede, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 19 Dec 1819, Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt]


  6. 13.  OLSDOTTER, GUNNEL föddes 16 Sep 1753, Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 21 Sep 1753, Hellede, Slimminge församling, Skurup (M) (dotter till TUVESSON, OLA och MÅNSDOTTER, MÄTTA); död 04 Dec 1819, Illvede, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 19 Dec 1819, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    Barn:
    1. LARSSON, PER föddes 31 Mar 1779, Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 02 Apr 1779, Slimminge församling, Skurup (M); död 21 Jul 1779, Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 25 Jul 1779, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    2. LARSSON, OLA föddes 06 Jul 1780, Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 09 Jul 1780, Slimminge församling, Skurup (M); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd .
    3. 6. LARSSON, PER föddes 21 Maj 1782, Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 26 Maj 1782, Slimminge församling, Skurup (M); död 12 Jan 1855, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); är begravd 21 Jan 1855, Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
    4. LARSSON, MÅRTEN föddes 21 Okt 1786, Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 22 Okt 1786, Slimminge församling, Skurup (M); död 11 Nov 1786, Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 03 Dec 1786, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    5. LARSDOTTER, KIRSTINA föddes 23 Mar 1788, Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 24 Mar 1788, Slimminge församling, Skurup (M); död 09 Feb 1796, Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 28 Feb 1796, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    6. LARSDOTTER, BOEL föddes 23 Mar 1788, Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 24 Mar 1788, Slimminge församling, Skurup (M); död 31 Mar 1788, Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 20 Apr 1788, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    7. LARSSON, MÅRTEN föddes 17 Dec 1794, Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 20 Dec 1794, Slimminge församling, Skurup (M); död 06 Okt 1844, Gärdslöv 21, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); är begravd 13 Okt 1844, Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
    8. LARSDOTTER, MÄTTA föddes 28 Nov 1798, Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 02 Dec 1798, Slimminge församling, Skurup (M); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd .

  7. 14.  OLSSON, ANDERS föddes 12 Jun 1767, Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 14 Jun 1767, Slimminge församling, Skurup (M) (son till TUVESSON, OLA och MÅNSDOTTER, MÄTTA); död 22 Mar 1857, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 05 Apr 1857, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).

    ANDERS gift JACOBSDOTTER, ELNA 28 Okt 1795, Slimminge församling, Skurup (M). ELNA (dotter till HANSSON, JACOB och PERSDOTTER, ANNA) föddes 29 Dec 1773, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 01 Jan 1774, Slimminge församling, Skurup (M); död 26 Feb 1862, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 09 Mar 1862, Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt]


  8. 15.  JACOBSDOTTER, ELNA föddes 29 Dec 1773, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 01 Jan 1774, Slimminge församling, Skurup (M) (dotter till HANSSON, JACOB och PERSDOTTER, ANNA); död 26 Feb 1862, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 09 Mar 1862, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    Barn:
    1. 7. ANDERSDOTTER, ANNA föddes 30 Jan 1796, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 31 Jan 1796, Slimminge församling, Skurup (M); död 11 Jun 1876, Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); är begravd 18 Jun 1876, Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
    2. ANDERSDOTTER, ARNA föddes 24 Jun 1797, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 25 Jun 1797, Slimminge församling, Skurup (M); död 31 Maj 1840, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 08 Jun 1840, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    3. ANDERSSON, OLA föddes 27 Jul 1799, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 28 Jul 1799, Slimminge församling, Skurup (M); död 15 Apr 1830, Solberga 1, Solberga församling, Skurup (M); är begravd 25 Apr 1830, Solberga kyrkogård, Skurup (M).
    4. ANDERSDOTTER, MÄTTA föddes 31 Aug 1801, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 01 Sep 1801, Slimminge församling, Skurup (M); död 25 Mar 1821, Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 08 Apr 1821, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    5. ANDERSDOTTER, KARNA föddes 27 Nov 1803, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 29 Nov 1803, Slimminge församling, Skurup (M); död 15 Jan 1850, Södra Villie 18, Södra Villie församling, Skurup (M); är begravd 27 Jan 1850, Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
    6. ANDERSSON, JACOB föddes 25 Nov 1805, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 27 Nov 1805, Slimminge församling, Skurup (M); död 25 Mar 1905, Stora Beddinge 38, Tullstorps församling, Trelleborg (M); är begravd 02 Apr 1905, Tullstorps kyrkogård, Trelleborg (M).
    7. ANDERSDOTTER, KJERSTINA föddes 31 Jan 1808, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 02 Feb 1808, Slimminge församling, Skurup (M); död 09 Okt 1884, Önnarp 14, Önnarps församling, Trelleborg (M) ; är begravd 19 Okt 1884, Önnarps kyrkogård, Trelleborg (M) .
    8. ANDERSSON, NILS föddes 07 Apr 1810, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 08 Apr 1810, Slimminge församling, Skurup (M); död 30 Apr 1856, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 12 Maj 1856, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    9. ANDERSSON, TUVE föddes 26 Jan 1813, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 28 Jan 1813, Slimminge församling, Skurup (M); död 24 Apr 1814, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 08 Maj 1814, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
    10. ANDERSDOTTER, ELNA föddes 01 Sep 1815, Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döpt 03 Sep 1815, Slimminge församling, Skurup (M); död 30 Dec 1891, Annavälla, Slimminge församling, Skurup (M); är begravd 06 Jan 1892, Slimminge kyrkogård, Skurup (M).