CLAUSDOTTER, ANNA

Kvinna 1812 - Ja, datum okänt


Generationer:      Standard    |    Vertikal    |    Kompakt    |    Ruta    |    Endast text    |    Listad antavla    |    Solfjäderdiagram    |    Media    |    PDF

Generation: 1

  1. 1.  CLAUSDOTTER, ANNA föddes 12 Jan 1812, Högestad 4, Högestads församling, Ystad (M); döpt 13 Jan 1812, Högestads församling, Ystad (M) (dotter till MÅNSSON, CLAUS och PERSDOTTER, BOEL); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd.

Generation: 2

  1. 2.  MÅNSSON, CLAUS föddes 16 Feb 1745, Stenby, Benestads församling, Tomelilla (L); döpt 24 Feb 1745, Benestads församling, Tomelilla (L) (son till CLAUSSON, MÅNS och NILSDOTTER, HANNA); död 20 Jul 1824, Högestad 4, Högestads församling, Ystad (M); är begravd 27 Jul 1824, Högestads kyrkogård, Ystad (M).

    CLAUS gift PERSDOTTER, BOEL 10 Okt 1790, Högestads församling, Ystad (M). BOEL (dotter till JÖNSSON, PER och NILSDOTTER, INGAR) föddes 20 Apr 1770, Högestads församling, Ystad (M); döpt 22 Apr 1770, Högestads församling, Ystad (M); död 07 Dec 1831, Högestad 4, Högestads församling, Ystad (M); är begravd 11 Dec 1831, Högestads kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt]


  2. 3.  PERSDOTTER, BOEL föddes 20 Apr 1770, Högestads församling, Ystad (M); döpt 22 Apr 1770, Högestads församling, Ystad (M) (dotter till JÖNSSON, PER och NILSDOTTER, INGAR); död 07 Dec 1831, Högestad 4, Högestads församling, Ystad (M); är begravd 11 Dec 1831, Högestads kyrkogård, Ystad (M).
    Barn:
    1. CLAUSDOTTER, INGAR föddes 11 Jul 1791, Högestad 4, Högestads församling, Ystad (M); döpt 17 Jul 1791, Högestads församling, Ystad (M); död 13 Nov 1869, Högestad 23, Högestads församling, Ystad (M); är begravd 21 Nov 1869, Högestads kyrkogård, Ystad (M).
    2. CLAUSDOTTER, HANNA föddes 04 Jan 1794, Högestad 4, Högestads församling, Ystad (M); döpt 06 Jan 1794, Högestads församling, Ystad (M); död ca 1819, Högestad 4, Högestads församling, Ystad (M); är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd.
    3. CLAUSDOTTER, ELNA föddes 11 Feb 1797, Högestad 4, Högestads församling, Ystad (M); döpt 12 Feb 1797, Högestads församling, Ystad (M); död 17 Apr 1884, Ljunghusen, Högestads församling, Ystad (M); är begravd 27 Apr 1884, Plats okänd .
    4. CLAUSSON, MÅNS föddes 24 Sep 1800, Högestad 4, Högestads församling, Ystad (M); döpt 26 Sep 1800, Högestads församling, Ystad (M); död 27 Maj 1883, Högestad 23, Högestads församling, Ystad (M); är begravd 31 Maj 1883, Plats okänd .
    5. CLAUSSON, PER föddes 05 Okt 1805, Högestad 4, Högestads församling, Ystad (M); döpt 08 Okt 1805, Högestads församling, Ystad (M); död 26 Jan 1806, Högestad 4, Högestads församling, Ystad (M); är begravd 02 Feb 1806, Högestads kyrkogård, Ystad (M).
    6. 1. CLAUSDOTTER, ANNA föddes 12 Jan 1812, Högestad 4, Högestads församling, Ystad (M); döpt 13 Jan 1812, Högestads församling, Ystad (M); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd.


Generation: 3

  1. 4.  CLAUSSON, MÅNS föddes 14 Aug 1688, Stenby, Benestads församling, Tomelilla (L); döpt 19 Aug 1688, Benestads församling, Tomelilla (L) (son till MÅNSSON, CLAUS och GUMMESDOTTER, KJERSTINA); död 05 Maj 1764, Stenby, Benestads församling, Tomelilla (L); är begravd 13 Maj 1764, Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L).

    MÅNS gift NILSDOTTER, HANNA Ja, datum okänt, Plats okänd . HANNA (dotter till ERLANDSSON, NILS och PERSDOTTER, INGAR) föddes 24 Nov 1697, Benestads församling, Tomelilla (L); döpt 28 Nov 1697, Benestads församling, Tomelilla (L); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd. [Familjeöversikt]


  2. 5.  NILSDOTTER, HANNA föddes 24 Nov 1697, Benestads församling, Tomelilla (L); döpt 28 Nov 1697, Benestads församling, Tomelilla (L) (dotter till ERLANDSSON, NILS och PERSDOTTER, INGAR); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd.
    Barn:
    1. MÅNSDOTTER, KERSTINA föddes 09 Aug 1723, Stenby, Benestads församling, Tomelilla (L); döpt 18 Aug 1723, Benestads församling, Tomelilla (L); död 01 Mar 1732, Stenby, Benestads församling, Tomelilla (L); är begravd 05 Mar 1732, Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
    2. MÅNSDOTTER, KIRSTA föddes 12 Jan 1729, Stenby, Benestads församling, Tomelilla (L); döpt 12 Jan 1729, Benestads församling, Tomelilla (L); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd.
    3. MÅNSSON, CLAUS föddes 08 Sep 1732, Stenby, Benestads församling, Tomelilla (L); döpt 10 Sep 1732, Benestads församling, Tomelilla (L); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd.
    4. 2. MÅNSSON, CLAUS föddes 16 Feb 1745, Stenby, Benestads församling, Tomelilla (L); döpt 24 Feb 1745, Benestads församling, Tomelilla (L); död 20 Jul 1824, Högestad 4, Högestads församling, Ystad (M); är begravd 27 Jul 1824, Högestads kyrkogård, Ystad (M).

  3. 6.  JÖNSSON, PER föddes Ber 1733, Plats okänd ; döpt Ja, datum okänt, Plats okänd ; död 19 Apr 1821, Högestads församling, Ystad (M); är begravd 29 Apr 1821, Högestads kyrkogård, Ystad (M).

    PER gift NILSDOTTER, INGAR 30 Jul 1758, Högestads församling, Ystad (M). INGAR föddes Ber 1736, Plats okänd ; döpt Ja, datum okänt, Plats okänd ; död 31 Okt 1820, Högestads församling, Ystad (M); är begravd 05 Nov 1820, Högestads kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt]


  4. 7.  NILSDOTTER, INGAR föddes Ber 1736, Plats okänd ; döpt Ja, datum okänt, Plats okänd ; död 31 Okt 1820, Högestads församling, Ystad (M); är begravd 05 Nov 1820, Högestads kyrkogård, Ystad (M).
    Barn:
    1. PERSDOTTER, SISSA föddes 22 Sep 1758, Högestads församling, Ystad (M); döpt 24 Sep 1758, Högestads församling, Ystad (M); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd.
    2. PERSDOTTER, BENGTA föddes 10 Jul 1760, Högestads församling, Ystad (M); döpt 13 Jul 1760, Högestads församling, Ystad (M); död 23 Jul 1760, Högestads församling, Ystad (M); är begravd 27 Jul 1760, Högestads kyrkogård, Ystad (M).
    3. PERSSON, JOHN föddes 06 Jul 1761, Högestads församling, Ystad (M); döpt 12 Jul 1761, Högestads församling, Ystad (M); död 09 Mar 1763, Högestads församling, Ystad (M); är begravd 15 Mar 1763, Högestads kyrkogård, Ystad (M).
    4. PERSDOTTER, ANNA föddes 12 Dec 1764, Högestads församling, Ystad (M); döpt 16 Dec 1764, Högestads församling, Ystad (M); död 08 Nov 1816, Benestads församling, Tomelilla (L); är begravd 17 Nov 1816, Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
    5. PERSSON, JON föddes 15 Jun 1767, Högestads församling, Ystad (M); döpt 21 Jun 1767, Högestads församling, Ystad (M); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd.
    6. 3. PERSDOTTER, BOEL föddes 20 Apr 1770, Högestads församling, Ystad (M); döpt 22 Apr 1770, Högestads församling, Ystad (M); död 07 Dec 1831, Högestad 4, Högestads församling, Ystad (M); är begravd 11 Dec 1831, Högestads kyrkogård, Ystad (M).
    7. PERSDOTTER, MÄTTA föddes 30 Sep 1773, Högestads församling, Ystad (M); döpt 03 Okt 1773, Högestads församling, Ystad (M); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd.
    8. PERSSON, NILS föddes 14 Okt 1776, Högestads församling, Ystad (M); döpt 20 Okt 1776, Högestads församling, Ystad (M); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd.


Generation: 4

  1. 8.  MÅNSSON, CLAUS föddes ca 1640, Glemminge församling, Ystad (M); döpt Ja, datum okänt, Glemminge församling, Ystad (M) (son till ANDERSSON, MÅNS och HÅKANSDOTTER, BOEL); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd.

    CLAUS gift GUMMESDOTTER, KJERSTINA Ja, datum okänt, Plats okänd . KJERSTINA föddes Ja, datum okänt, Plats okänd ; döpt Ja, datum okänt, Plats okänd ; död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd . [Familjeöversikt]


  2. 9.  GUMMESDOTTER, KJERSTINA föddes Ja, datum okänt, Plats okänd ; döpt Ja, datum okänt, Plats okänd ; död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd .
    Barn:
    1. 4. CLAUSSON, MÅNS föddes 14 Aug 1688, Stenby, Benestads församling, Tomelilla (L); döpt 19 Aug 1688, Benestads församling, Tomelilla (L); död 05 Maj 1764, Stenby, Benestads församling, Tomelilla (L); är begravd 13 Maj 1764, Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
    2. CLAUSSON, GUMME föddes Ber 1690, Plats okänd ; döpt Ja, datum okänt, Plats okänd ; död 09 Jun 1729, Stenby, Benestads församling, Tomelilla (L); är begravd 29 Jun 1729, Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L).

  3. 10.  ERLANDSSON, NILS föddes Ja, datum okänt, Plats okänd ; döpt Ja, datum okänt, Plats okänd ; död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd.

    NILS gift PERSDOTTER, INGAR Ja, datum okänt, Plats okänd . INGAR föddes Ja, datum okänt, Plats okänd ; döpt Ja, datum okänt, Plats okänd ; död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd. [Familjeöversikt]


  4. 11.  PERSDOTTER, INGAR föddes Ja, datum okänt, Plats okänd ; döpt Ja, datum okänt, Plats okänd ; död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd.
    Barn:
    1. 5. NILSDOTTER, HANNA föddes 24 Nov 1697, Benestads församling, Tomelilla (L); döpt 28 Nov 1697, Benestads församling, Tomelilla (L); död Ja, datum okänt, Plats okänd ; är begravd Ja, datum okänt, Plats okänd.